ردکردن این

راه‌هایی برای سفید کردن دندان ها

ذات انسان زیبایی طلب است. از این رو داشتن دندان‌های سفید و زیبا برای هر فردی اهمیت زیادی دارد. تا جایی که زردی دندان‌ها می‌تواند اعتماد به ‌نفس افراد و تمایل آن‌ها برای لبخند زدن را تا حد زیادی کاهش دهد. خوشبختانه، رنگ دندان‌ها با تغییر در عادت‌های غذایی و اصلاح شیوه مراقبت از دهان و دندان می‌تواند بهبود یابد. هرچند برای گرفتن نتایج بهتر و سریع‌تر سفید کردن دندان ها توسط دندان‌پزشک گزینه مناسب‌تری است. اگر شما هم قصد دارید اطلاعاتی را در زمینه سفید کردن دندان ها به دست آورید، در این مطلب همراه ما باشید.

علل شایع تغییر رنگ نامطلوب دندان‌ها

شاید بهتر باشد قبل از هر چیز به شناسایی عواملی بپردازیم که می‌توانند منجر به تغییر رنگ نامطلوب دندان‌های ما شوند. چرا که شناسایی این عوامل و رفع آن‌ها می‌تواند گام موثری در جهت سفید کردن دندان ها باشد. مقایسه خودرو

 1. ژنتیک

از نظر ژنتیکی، برخی افراد دندان‌های براق و برخی دیگر به طور مادرزادی دندان‌های ‌زردتری نسبت به بقیه دارند. به عنوان مثال اگر یکی از والدین شما دندان‌های زرد رنگی داشته باشد، احتمال اینکه رنگ دندان‌های شما نیز مشابه آن‌ها باشد، افزایش می‌یابد. بنابراین شما هم از افرادی خواهید بود که به دنبال روش‌هایی برای سفید کردن دندان ها هستند.

قهوه‌ای مایل به قرمز، زرد مایل به قرمز، خاکستری و خاکستری مایل به قرمز، چهار سایه طبیعی دندان‌های غیر سفید هستند که این عمق رنگ در طیف نور از روشن به تیره متغیر خواهد بود.

 1. دنتین (عاج دندان)

باید بدانید که هنگامی‌که مینای دندان نازک است و عاج دندان دیده می‌شود، دندان‌ها زرد به نظر می‌رسند. دنتین ماده‌ی زرد رنگ مایل به قهوه‌ای است که در داخل و در زیر مینای دندان شما قرار دارد، و اغلب مسئول بخشی از زردی دندان است که هنگام نگاه کردن به آیینه می‌بینیم. دندان‌ها است. هر چند مینای ضخیم دندان، دنتین را تحت پوشش قرار می‌دهد. اما همیشه نمی‌تواند مانع ایجاد لکه‌هایی که روی سطح دندان به وجود می‌آیند، شود. بنابراین افراد احساس می‌کنند که به سفید کردن دندان ها نیاز دارند.

 1. افزایش سن

رنگ دندان‌ها با بالا رفتن سن زرد می‌شود. زیرا مینای دندان در اثر جویدن و در معرض اسیدهای مواد غذایی و نوشیدنی‌ها قرار گرفتن ساییده می‌شود. بنابراین مینای دندان نازک شده و اکثر دندان‌ها زرد به نظر می‌رسند. اما بعضی از آن‌ها زمانی که با لکه‌های غذایی مانده ترکیب می‌شوند، سایه مایل به خاکستری به خود می‌گیرند. در این حالت سفید کردن دندان امری ضروری به نظر می‌رسد.

 1. سیگار کشیدن

نیکوتین سیگار نه تنها یک اعتیاد ناسالم را ایجاد می‌کند؛ بلکه باعث ایجاد لکه‌های سطحی زرد یا قهوه‌ای روی دندان‌ها می‌شود. به همین دلیل است که افرادی که تصمیم به سفید کردن دندان ها گرفته‌اند، بهتر است قبل از هر چیز سیگار را ترک کنند.

 1. غذاها

اکثر غذاها دندان‌ها را لکه‌دار می‌کنند. به عنوان مثال گوجه‌فرنگی موجود در سس ماکارونی و ادویه‌جات حاوی رنگ‌دانه‌هایی هستند که به مینای دندان می‌چسبند و در سطح آن لکه ایجاد می‌کنند. حتی یک سالاد سالم با سس سرکه بالزامیک می‌تواند رنگ ناخوشایندی روی دندان‌ها ایجاد کند. بنابراین داشتن رژیم غذایی مناسب می‌تواند یکی از راه‌های موثر در سفید کردن دندان ها باشد.

 1. نوشیدنی‌ها

مصرف بیش از حد قهوه و چای نیز از یکی از علل رایج دندان‌های زرد هستند. نوشابه‌های گازدار و نوشیدنی‌های انرژی‌زایی که حاوی مواد افزودنی و طعم مصنوعی هستند نیز از دیگر عوامل مخربی هستند که می‌توانند باعث تغییر رنگ دندان‌ها شوند.

 1. آنتی‌بیوتیک‌ها

آنتی‌بیوتیک‌های تتراسیکلین‌دار، دندان‌ها را در هنگام لقاح دندانی لکه‌دار می‌کنند. بر اساس پژوهش‌ها، استفاده از آنتی‌بیوتیک در نیمه دوم بارداری یا مصرف آنتی‌بیوتیک قبل از سن هشت سالگی ممکن است منجر به لکه‌دار شدن دندان‌های دائمی شود.

 1. فلوروزیس

هر چند فلوراید برای دندان‌ها مفید است، اما استفاده بیش از حد از آن می‌تواند سبب ایجاد لکه‌های زرد یا زرد مایل به قهوه‌ای به نام فلوروزیس بر روی دندان شوند. آب، خمیردندان و قرص‌های حاوی فلوراید که برای درمان تجویز می‌شوند، بزرگ‌ترین منبع فلوراید هستند. فراموش نکنید که برای مصرف مواد حاوی فلوراید حتما با پزشک خود مشورت کنید. زیرا در غیر این صورت احتمالا باید برای سفید کردن دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنید.

 1. تصادف

تصادف یا آسیب فیزیکی نیز می‌تواند مینای دندان را خرد کند و به بخش داخلی دندان آسیب برساند. این امر منجر به تغییر رنگ دندان و خونریزی لثه منجر می‌شود که نیاز به رسیدگی و مراجعه به متخصص دارد.

 1. ساییدن

ساییدن دندان عادت ناخودآگاهی است که بعضی از افراد وقتی تحت فشار قرار می‌گیرند، به خصوص هنگام خوابیدن، انجام می‌دهند. این عمل که به آن دندان‌قروچه نیز می‌گویند، برای مینای دندان بسیار مضر است. زیرا آن را تا حد ترک‌خوردگی و زردی تضعیف می‌کند.

راه‌هایی برای پیشگیری از تغییر رنگ دندان و راز سفید کردن دندان ها

اگر تصمیم دارید برای سفید کردن دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنید. قبل از مراجعه بهتر است راه‌هایی را برای پیشگیری از تغییر رنگ دندان‌ها بشناسید. در ادامه برخی از مهمترین این راه‌ها را برای شما گردآوری کرده‌ایم.

 • محدود کردن مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌ها

انواع توت‌ و نوشابه‌های تیره رنگ عامل اصلی تغییر رنگ دندان‌ها می‌باشند. بنابراین اگر قصد سفید کردن دندان هایتان را داشته باشید باید استفاده از این مواد غذایی را محدود کنید. البته توجه داشته باشید که منظور از محدود کردن حذف این مواد غذایی از رژیم غذایی نیست.

 • محدود کردن مصرف شکر و قهوه راهی برای سفید کردن دندان ها

اگر می‌خواهید دندان‌های سفیدتری داشته باشید، میزان مصرف قهوه خود را کم کنید. همچنین توجه داشته باشید که قندها باعث رشد نوعی باکتری می‌شوند که باعث ایجاد پلاک دندانی می‌شود. بنابراین هنگامی‌که غذای شیرین مصرف می‌کنید، باید دندان‌های خود را بلافاصله پس از صرف غذا بشویید.

 • افزایش میزان مصرف کلسیم زیادی در رژیم غذایی

باید بدانید که در برخی از موارد تغییر رنگ دندان‌ها در اثر از بین رفتن مینای دندان رخ می‌دهد و زردی عاج دندان نمایان می‌شود. بنابراین تقویت مینای دندان‌ها می‌تواند به سفید کردن دندان ها کمک کند.

 • استفاده مداوم از مسواک و نخ دندان

هر چند تغییرات رنگ دندان‌ها به صورت طبیعی با بالا رفتن سن هم رخ می‌دهد. اما استفاده منظم از مسواک و خمیر دندان با کاهش باکتری‌هایی که سبب ایجاد پلاک در دندان می‌شوند، نقش موثری در سفید کردن دندان ها دارد.

سفید کردن دندان ها به کمک روش‌های خانگی

مراجعه به دندانپزشک تنها راه موجود برای سفید کردن دندان ها نیست. بلکه به کمک مواد طبیعی و روش‌های خانگی هم می‌توان این کار را انجام داد. در ادامه برخی از روش‌های سفید کردن دندان ها در منزل را با هم بررسی می‌کنیم.

 • کشیدن روغن به دندان

کشیدن روغن کنجد و نارگیل به دندان یک درمان سنتی هندی است که به ‌منظور بهبود بهداشت دهان و حذف سموم از بدن استفاده می‌شود. این عمل باعث از بین بردن باکتری‌هایی می‌شود که می‌توانند به لکه تبدیل شود و دندان‌ها را زرد کند. استفاده از روغن برای سفید کردن دندان ها همچنین می‌توانند به سلامت مینای دندان شما هم کمک کنند.

 • مسواک با جوش شیرین

جوش‌شیرین دارای خواص طبیعی سفیدکننده است. به همین دلیل است که از جوش شیرین به عنوان عنصر محبوب در خمیردندان تجاری یاد می‌شود. جوش‌شیرین همچنین یک محیط قلیایی در دهان شما ایجاد می‌کند که مانع از رشد باکتری‌ها می‌شود. مطالعات انجام شده حاکی از آن است که استفاده از خمیر دندان و جوش شیرین تاثیر شگفتی بر حذف لکه‌های دندانی دارد.

 • هیدروژن پر اکساید

پراکسید هیدروژن از دیرباز برای ضدعفونی کردن زخم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. طبق مطالعات انجام شده خمیردندان‌هایی که شامل جوش‌شیرین و 1٪ پراکسید هیدروژن هستند، نقش موثری در سفید کردن دندان‌ها دارند. البته برای پیشگری از عوارض جانبیماتتد سوزش لثه و حساسیت دندانی بهتر است از محلول رقیق این ترکیب استفاده شود.

 • استفاده از سرکه سیب

سرکه سیب یک  تمیزکننده و ضدعفونی‌کننده طبیعی است. املاح ضد باکتری سرکه برای تمیز کردن دهان و سفید کردن دندان ها مفید است. البته سرکه ممکن است دندان‌ها را نرم کند و موجب ریزش مینای روی دندان‌ها می‌شود. بنابراین بهتر استآن را با آب رقیق کنید و آن را چند دقیقه در دهان خود بچرخانید.

 • استفاده از از میوه‌ها و سبزیجات

هر چند میوه‌ها و سبزیجات نمی‌تواند جایگزین مسواک باشند، اما استفاده از میوه‌ها و سبزیجات ترد و خام می‌توانند هنگام جویدن به سفید کردن دندان ها و پاک کردن لکه کمک کنند.

بلیچینگ دندان راهی برای سفید کردن دندان ها

بلیچینگ یکی از راه‌های عملی در سفید کردن دندان ها است. در این روش از یک ماده سفید کننده که عوارض مخرب بر روی مینای دندان نداشته باشد، استفاده می شود. در حالت کلی دو روش برای سفید کردن دندان وجود دارد.

 در روش اول بیمار می‌تواند بعد از قالب‌گیری توسط دندانپزشک به مدت معینی در طول روز از قالب‌های متناسب با فک خود استفاده کند. این روش یک الی چهار هفته طول می‌کشد و دندان‌های شما را چند درجه سفیدتر می‌کند.

در روش دوم که در مطب دانپزشک انجام می‌گیرد، از مواد قوی‌تری برای بیلیچینگ استفاده می‌شود. در این روش از سفید کردن دندان ها از انواع دستگاههای تاباننده نور بر روی ماده سفید کننده انجام می‌شود و پروسه سفید کردن دندا‌ن ها در دوره کوتاه‌تری انجام می‌شود.

هزینه های بیلیچینگ یا سفید کردن دندان ها بسته به میزان زردی دندان‌ها و دوره درمان متفاوت است. اگر دندان‌ها و لثه‌های سالمی داشته باشید، می‌توانید از روش‌های خانگی استفاده کنید. استفاده از سفیدکننده‌های خانگی نسبتا ارزان هستند. اما اگر دندان‌ها یا لثه‌های حساسی دارید، بهتر است برای این کار به دندانپزشک مراجعه کنید. چرا که یک فرد متخصص می‌تواند از تحریک لثه‌های شما جلوگیری کند.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *