ردکردن این

راه‌هایی برای کمک به حفظ سلامت لثه و بهداشت دهان و دندان

حفظ سلامت لثه یکی از مهمترین راه‌های کمک به بهبود بهداشت دهان و دندان است. زیرا حفظ سلامت لثه تاثیر مستقیمی بر روی عمر دندان‌ها دارد و داشتن دندان‌های سالم مستلزم داشتن لثه‌هایی سالم است.

اما متاسفانه بسیاری از افراد از بیماری‌های لثه‌ای خود مطلع نیستند. زیرا در بسیاری از موارد بیماری‌های عفونی لثه علایم خاصی ندارند و بدون مراجعه به متخصص و انجام معاینات تخصصی قابل تشخیص نیستند. بنابراین به مرور زمان و با تحت تاثیر قرار گرفتن سلامت لثه، ممکن است عواقب غیر قابل جبرانی را برای فرد ایجاد کنند.

با توجه به این‌که سلامت لثه نیز مانند هر عضو دیگری تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد و رعایت برخی از نکات می‌تواند در داشتن لثه‌های سالم و طبیعتا دندان‌های سالم موثر باشد.

در این مطلب از میخک قصد داریم راه‌هایی برای کمک به سلامت لثه و بهداشت دهان و دندان را با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم. شاید آگاهی از این نکات بتواند راهنمایی برای حفظ سلامت لثه و دندان‌های شما باشد.

بیماری لثه‌ای چیست و چه علایمی دارد؟

باکتری‌های موجود در دهان به مرور زمان و در طولانی مدت منجر به ایجاد و رسوب پلاک بر روی دندان‌ها می‌شوند. سفت شدن این پلاک‌ها می‌تواند سبب ایجاد پریودنتال یا همان بیماری عفونت لثه شود. با پیشرفت بیماری عفونت لثه و تبدیل پلاک دندان‌ها به تارتار، سلامت بافت دندان‌ها نیز به خطر می‌افتد. توجه داشته باشید که داشتن لثه‌های ملتهب، سرخ، متورم و مستعد خونریزی، بوی بد دهان و شل شدن دندان‌ها نشانه‌ای از بروز انواع بیماری لثه‌ای است که باید پیگیری و درمان شود.

راهکارهایی برای حفظ سلامت لثه و بهبود بهداشت دهان و دندان

هر چند بیماری‌های لثه‌ای قابل پیشگیری و درمان هستند. اما به کمک چند راهکار ساده می‌توان علاوه بر حفظ سلامت لثه و بهداشت دهان و دندان، از بروز بیماری‌های عمیق لثه‌ای نیز پیشگیری کرد که در ادامه برخی از این راهکارها را به شما معرفی می‌کنیم.

۱) استفاده مداوم از نخ دندان مناسب

استفاده مداوم از نخ دندان مناسب یکی از ساده‌ترین راه‌هایی است که می‌تواند با تمیز کردن بین دندان‌ها نقش موثری در حفظ سلامت لثه و دندان‌ها داشته باشد. توجه داشته باشید که نخ دندان با از بین بردن غذاها و پلاک‌های بین دندانی، علاوه بر پیشگیری از پوسیدگی‌های بین دندانی می‌تواند از بروز بیماری‌های لثه‌ای نیز جلوگیری کند.

نکته قابل توجهی که در خصوص انتخاب نخ دندان مناسب وجود دارد این است که نخ دندان‌ها در دو نوع نازک و کلفت به بازار عرضه می‌شوند. که نخ دندان‌های نازک برای افرادی که فاصله بین دندانی آن‌ها کم است و نخ دندان‌های کلفت برای افرادی با فاصله بین دندانی زیاد مناسب هستند. بنابراین انتخاب نخ دندان مناسب و یادگیری استفاده صحیح از آن نقش موثری در حفظ سلامت لثه و دندان‌ها خواهد داشت.

۲) استفاده از مسواک و خمیر دندان مناسب

مسواک زدن نیز یکی از راهکارهای بسیار ساده و در عین حال عملی برای حفظ سلامت لثه و جلوگیری از بیماری‌های دهانی است. اما توجه داشته باشید که در این مورد نیز انتخاب مسواک نرم و مناسب با بافت دندان و لثه نقش موثری در حفظ سلامت آن‌ها خواهد داشت. زیرا مسواک‌های زبر می‌توانند سبب ایجاد ساییدگی بر روی لثه و دندان شده و سلامت شما را به خطر بیندازند. بنابراین انتخاب مسواک مناسب و خمیردندان‌های حاوی فلوراید می‌تواند نقش موثری در حفظ سلامت لثه و دندان شما داشته باشند.

۳) استفاده از دهانشویه‌ها راهی برای کمک به حفظ سلامت لثه

بیش‌تر دهانشویه‌ها خاصیت باکتری زدایی دارند. بنابراین می‌توانند از ایجاد پلاک بر روی دندان‌ها جلوگیری کنند. استفاده از دهانشویه‌ی مناسب با مشورت دندانپزشک، در فواصل زمانی معین می‌تواند نقش موثری در سلامت دهان و دندان داشته باشد.

۴) ترک سیگار و رعایت بهداشت دهان و دندان

اگر به افراد سیگاری دقت کرده باشید، متوجه می‌شوید که رنگ لثه‌های آن‌ها تیره‌تر از سایر افراد است. جالب است بدانید که تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که افراد سیگاری ۷ برابر بیش‌تر از سایر افراد در معرض پریودنتال دندانی قرار دارند. بنابراین ترک سیگار می‌تواند نقش موثری در حفظ سلامت لثه و دندان‌ها داشته باشد.

۵) مراجعه منظم به دندانپزشک

مراجعه به دندانپزشک یکی از بهترین راهکارهای پیشگیری از بیماری‌های لثه‌ای است. زیرا بسیاری از بیماری‌های لثه‌ای در ظاهر قابل تشخیص نیستند و برای تشخیص آن‌ها به معاینات تخصصی نیاز است. بنابراین مراجعه به دندانپزشک برای تست و معاینات تخصصی می‌تواند منجر به تشخیص زودهنگام بیماری‌های دهان و دندان شود و از بروز بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری کند.

دنبال قیمت ارزان هستی ، هزینه های درمان دندان بالا است، میخوای ایمپلنت کنی ولی پولش الان نداری وارد صفحه پکیج خدمات دنداپزشکی شوید و اطلاعات خود را وارد کنید ، مشاورین ما در کمترین زمان با شما تماس می گیرند!!!!

 حفاظت از دندان‌ها و کمک به سلامت لثه از طریق مواد طبیعی

آنچه تاکنون گفته شد تنها بخشی از راهکارهای موجود برای کمک به حفظ سلامت لثه و دندان‌ها بود. اما راهکارهای حفاظت از دندان‌ها و رعایت بهداشت دهان و دندان تنها محدود به این موارد نیست. در بسیاری از موارد استفاده از مواد طبیعی هم می‌تواند به سلامت لثه و دندان‌های شما کمک کند که در ادامه به برخی از مهمترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 استفاده از ویتامین ث

ویتامین ث نقش موثری در حفظ سلامت لثه و دندان‌ها دارد. بر همین اساس است که افرادی که بیش‌تر ویتامین ث مصرف می‌کنند، کمتر در معرض ابتلا به بیماری‌های لثه‌ای و پریودنتال قرار می‌گیرند. به همین دلیل استفاده از پرتقال، لیمو، کیوی، توت‌فرنگی، گریپ فروت، انبه، کلم بروکلی، فلفل قرمز cو … نقش موثری در تامین ویتامین ث بدن و به تبع آن حفاظت از دندان‌ها دارد.

استفاده از عصاره چریش برای کمک به سلامت لثه و دندان‌ها

عصاره چریش یکی از موثرترین مواد گیاهی شناخته شده برای از بین بردن باکتری‌های داخل دهان است. طبق تحقیقات انجام شده بر روی ۱۰۵ کودک ۱۲ الی ۱۵ ساله که به مدت سه هفته از دهانشویه‌های حاوی عصاره چریش استفاده می‌کردند، ثابت شده است که این گیاه نقش موثری در از بین بردن باکتری‌های دهانی و پلاک دندان‌ها داشته است.

کشیدن  روغن گیاهان و دانه‌های گیاهی بر روی دندان‌ها

تحقیقات صورت گرفته در زمینه کشیدن روغن‌های گیاهی مانند روغن درخت چای، روغن کنجد و زیتون بر روی دندان‌ها نشان می‌دهد که این روغن‌ها علاوه بر سفید کردن دندان‌ها، می‌توانند به سلامت لثه نیز کمک کنند. جالب است بدانید که حتی خمیردندان‌ها و محلول‌های حاوی این مواد نیز می‌توانند نقش موثری در حفظ بهداشت و سلامت دهان و دندان داشته باشند.

استفاده از کشمش برای حفظ سلامت لثه و دندان‌ها

کشمش دارای موادی است که مانع رشد باکتری‌های داخل دهان شده و با باکتری‌های عامل بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان مبارزه می‌کند. بنابراین نقش موثری در حفظ سلامت لثه و دندان‌ها دارد. اما به دلیل شیرین و چسبنده بودن، بهتر است به همراه چای یا وعده‌های اصلی غذا صرف شود تا منجر به پوسیدگی دندان‌ها نشود.

آنچه در این مطلب مورد بررسی قرار گرفت، راهکارهایی برای کمک به حفظ سلامت لثه و دندان‌ها بود. توجه داشته باشید که سلامت دهان و دندان و آگاهی از راه‌های حفاظت از لثه و دندان‌ها یکی از نکات مهم برای هر فرد است. زیرا عدم توجه به بهداشت دهان و دندان و سلامت لثه می‌توانند منجر به بیماری‌های قلبی و عروقی شده و عواقب غیر قابل جبرانی را به همراه داشته باشند.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *