ردکردن این

عوارض لمینت دندان چیست؟

امروزه علم پزشکی راه‌های بسیاری برای رهایی از دندان‌های نامرتب و بهم ریخته ارائه می‌دهد که با این روش‌های درمانی دندان‌هایی زیبا و سالم خواهید داشت. یکی از این روش‌ها لمینت دندان است. همان طور که می‌دانید لمینت دندان به لایه و روکشی گفته می‌شود که بر روی سطح خارجی دندان به صورت دائمی کشیده می‌شود که هدف آن سفید و جذاب کردن دندان‌ها است. انجام لمینت دندان مانند هر عمل پزشکی دیگر عوارضی را به دنبال دارد. اما عوارض لمینت دندان چیست؟ در ادامه این مطلب از میخک این موضوع را بررسی می‌کنیم.

به طور کلی لمینت دندان به دو دسته کلی تقسیم می‌شود: لمینت سرامیکی و وِنیر لمینیت کامپوزیت. لمینت سرامیکی: یک لایه نازک به قطر حداکثر ۱میلیمتر ساخته شده از سرامیک خالص است که پس از تراشیدن دندان و قالب گیری با چسب مخصوص روی قسمت جلویی دندان قرار می‌گیرد.

لمینت کامپوزیتی: این نوع لمینت نیازی به قالب گیری و لابراتوار و حتی تراشیدن دندان (در اکثر موارد) ندارد و کامپوزیت روی مینای دندان قرار می‌گیرد و از آن مراقبت می‌کند. جدای از هزینه این پروسه درمانی عوارض لمینت دندان یکی دیگر از سوالات رایج افرادی است که تمایل به انجام آن دارند. در ادامه برخی از عوارض و معایب لمینت دندان را بررسی می‌کنیم.

با استفاده از لمینت دندان می‌توان در مدت کوتاهی و برای زمان طولانی رنگ دندان‌های زرد و ناخوشایند را از بین برد و روکشی زیبا به آن‌ها بخشید همچنین می‌توان دندان‌های شکسته و یا فاصله دار را ترمیم کرد. جدای از تمام این‌ها یک موضوع مهم در رابطه با لمینت کردن دندان‌ها هزینه گزاف و زیاد آن است که شاید همین موضوع خیلی‌ها را از انجام آن پشیمان کند. البته از نظر بسیاری از پزشکان لمینت دندان آخرین گزینه‌ای است که به سراغش باید رفت و اگر بیماری قصد انجام آن را دارد کاملا سلیقه‌ای است زیرا پزشکان معتقد هستند تا جایی که ممکن است باید دندان خود فرد حفظ شود و ترمیم شود.

عوارض لمینت دندان

عوارض لمینت دندان ها

البته اگر موضوع هزینه را نادیده بگیریم انجام آن معایبی دیگر را به دنبال دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

غیر قابل بازگشت:

فرایند لمینت کردن دندان یک فرایند غیر قابل بازگشت است یعنی به صورت دائمی است. به این دلیل که برای انجام لمینت باید دندان‌های پایه تراشیده شوند تا به اندازه قالب و روکش دربیایند برای همین امکان برداشتن لمینت(روکش) وجود ندارد.

حساسیت به گرمی و سردی:

بعد از انجام لمینت دندان‌ها نسبت به مواد گرم و سر حساسیت بیشتری پیدا می‌کنند و ممکن است در اثر گرمی و سردی روکش آن‌ها ترک بردارد که هزینه ترمیم آن هم بسیار زیاد است، پس به این موضوع دقت کنید.

تطابق نداشتن:

از دیگر عوارض لمینت دندان می‌توان به عدم تطابق با دندان‌های اصلی اشاره کرد. لمینت دندان به صورت سفارشی برای هر فردی ساخته می‌شود و منحصر به فرد است برای همین گاهی ممکن است که رنگ‌ آن‌ها با رنگ دندان‌های شما همخوانی نداشته باشد به همین دلیل اگر قصد دارید که دندان‌های خود را سفید کنید قبل از انجام لمینت این کار را انجام دهید تا عدم تطابق برای شما رخ ندهد.

کیفیت پایین:

گاهی به دلیل کیفیت پایین مواد مصرفی برای انجام لمینت روکش‌ها کنده می‌شوند(کیفیت پایین چسب) و گاها بر اثر فشار و یا جوییدن نادرست غذا(جوییدن مواد غذایی سفت مانند یخ) و تحت فشار گذاشتن دندان(جوییدن ناخن، ساییدن دندان‌ها به هم)، ممکن است روکش‌ها از جایشان دربیایند.

پوسیدگی:

انجام لمینت هیچ کمکی به جلوگیری پوسیدگی دندان‌ها نمی‌کنند و نباید به اشتباه فکر کنید که دندان‌ها از پوسیدگی در امان هستند و ممکن است با وجود این روکش‌ها هم پوسیدگی رخ دهد. به همین خاطر بهتر است اگر قصد انجام لمینت را دارید بعد از هر مدتی توسط دکتر چک شوید تا احتمال بروز پوسیدگی را کم کنید.

نامناسب بودن برای هر فرد:

یکی دیگر از معایب لمینت کردن دندان این است که برای همه مناسب نیست، به عنوان مثال اگر بیماری لثه‌ای دارید یا مینای دندان‌های ضعیفی دارید به سراغ لمینت نروید، زیرا مینای ضعیف دندان باعث شکسته شدن و افتادن روکش می‌شود. اگر هم دندان‌های شما دارای پوسیدگی هستند حتما قبل از انجام لمینت پوسیدگی‌ها را برطرف کنید. همچنین دندان افرادی که ریشه کوتاه و ضعیفی دارند برای لمینت مناسب نیستند.

عوارض لمینت دندان

با توجه به اینکه باید همیشه مراقب بهداشت دهان و دندان خود باشید اما بعد از انجام لمینت این مراقبت‌ها باید بیشتر هم بشود زیرا آسیبی که به لمینت می‌رسد درد و هزینه زیادی برای شما خواهد داشت. همچنین نوشابه گازدار، قهوه، سیگار و قلیان می تواند باعث رنگ گرفتن لمینت در طولانی مدت شود که بایست با مسواک ,نخ دندان و… از آن‌ها مراقبت کرد. بعد از اینکه درمان انجام شد فرد باید مراقبت های دهانی لازم را به عمل آورده و با رعایت کردن بهداشت دندان ها از آسیب رسیدن به آن پیشگیری گردد. اگر نیاز به جرم گیری دندان پیدا شد باید به دندانپزشک خود اطلاع داد که دندانش لیمنت است و اگر جرم گیری را با استفاده از دستگاه انجام می دهد باید احتیاط کامل را انجام دهد.

استفاده کردن بی رویه از دهان شویه ها که حاوی فلوراید ها هستند میتواند روی لمینت ها تاثیر گذاشته و قبل از استفاده از دهانشویه به متخصص دندانپزشکی خود اطلاع داده تا بر اساس تجویز دکتر استفاده شود. در بیشتر موارد افراد سوال میکنند که ممکن است لمینت از دندان جدا شود و یا در مرور زمان پوسیده شود که باید گفت لمینت که به درستی نصب شود و طراحی دقیقی داشته باشد هیچوقت از دندان جدا نمیشود ولی اگر به درستی نصب و طراحی نشود احتمال جداشدنش وجود داشته. اگر محیط دهان با تغییرات گرما و سرما روبرو شود باعث جداشدن لمینت شده و باید کارهای مراقبتی لازم را انجام داد تا از آسیب رسیدن به آن جلوگیری گردد.

در پایان بهترین کار این است که قبل از انجام لمینت تمامی شرایط را بررسی کنید و بدانید که ایا دندان‌های شما برای این عمل مناسب است یا خیر، پوسیدگی‌ها را برطرف کنید و حتما با پزشکی باتجربه مشورت کنید و بعد از انجام لمینت هم تمامی مراقبت‌ها را رعایت کنید تا عوارض لمینت دندان را به حداقل برسانید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *