ردکردن این

سن مناسب لمینت دندان چند سالگی است؟ پایان ۱۸ یا زودتر؟

سن مناسب لمینت دندان چند سالگی است؟ پایان ۱۸ یا زودتر؟

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit

فهرست مطالب

در سال‌های اخیر لمینت‌های دندانی یکی از متداول‌ترین و محبوب‌ترین روش‌های زیبایی در دندانپزشکی هستند. لمینت‌ها و روکش‌های دندانی می‌توانند زیبایی هر لبخندی را دوچندان کنند. روکش‌ها برای بهبود عملکرد دندان‌ها و ایجاد یک لبخند زیبا و هماهنگ طراحی شده‌اند که مطمئناً می‌تواند زیبایی شما را تحت تأثیر قرار دهد. وجود این جذابیت‌ها باعث شده، افراد خیلی جوان و حتی نوجوانان تصمیم به انجام لمینت و مخصوصاً لمینت دندان‌های جلو خود بگیرند و والدین خود را با این سؤال مواجه کنند که سن مناسب لمینت دندان چه سنی است؟

لمینت دندان یک لایه نازک از مواد همرنگ دندان است که بر اساس نیاز افراد روی دندان‌های قدامی و خلفی قرار می‌گیرد. از لمینت برای اصلاحات ظاهری دندان استفاده می‌شود مثل:

  • تغییر رنگ و رفع بدرنگی دندان
  • بهبود شکل، اندازه یا طول
  • رفع فواصل باز بین دندانی

این درمان به دندانپزشک کمک می‌کند تا طول، رنگ و شکل دندان‌ها را اصلاح کند. در کنار جنبه زیبایی، عملکرد صحیح لمینت نیز مهم است. اما یک سوال مهم وجود دارد : لمینت دندان برای چه سنی مناسب است؟

در واقع، لمینت دندان (Laminate porcelain) که به روکش چینی معروف است، از لایه‌های چینی نازک مختلفی ساخته شده است که به وسیله یک لایه چسبناک جایگزین مینای طبیعی دندان می‌شود. برخلاف تصور عموم، برای ساخت لمینت پرسلن، نیازی به خراشیدن دندان نیست و در صورت انتخاب روش درمانی مناسب توسط دندانپزشک ماهر، فقط برخی از آمادگی‌ها و اقدامات برای تعبیه لمینت‌ها بدون آسیب به دندان‌های طبیعی انجام می‌شود.

شاید این سؤال برای شما پیش آمده باشد که سن مناسب لمینت دندان چه سنی است و آیا لمینت محدودیت سنی دارد؟ در این مطلب سعی داریم توضیح دهیم که موفقیت خدمات دندانپزشکی زیبایی چقدر با سن افراد ارتباط دارد. با ما همراه باشید.

آیا لمینت دندان محدودیت سنی دارد؟

بسیاری افراد ممکن است معتقد باشند که لمینت محدودیت سنی دارد، البته این موضوع تا حدی درست است. زیرا تا هنگامی که دندان شیری در دهان بچه‌ها وجود دارد لزومی به انجام عمل‌های زیبایی دندان برای آنها نیست. معمولا کودکانی که دندان شیری دارند ممکن است نیازی به جراحی زیبایی دندانپزشکی نداشته باشند، مگر موارد خاص مثل مشکلات مادرزادی یا بروز حوادث.

به دلیل ساختار دندان‌ها پیش از تکمیل فرایند رشد، سن ایده‌آل برای دندانپزشکی زیبایی و سن مناسب لمینت دندان بعد از دوره نوجوانی است. اما در موارد خاص مشکلات دندانی کودکان و نوجوانان باعث می‌شود هنگام حرف زدن و خندیدن احساس ناخوشایندی داشته باشند. قرار گرفتن در چنین شرایطی حتی باعث می‌شود این افراد اعتماد به‌نفس خود را به مرور از دست بدهند. حالا چه باید کرد؟

چندین گزینه متداول درمانی برای کودکان و نوجوانان، به‌ویژه نوجوانانی که لبخند ناقصی دارند، وجود دارد که در همین مطلب به آن اشاره می‌کنیم.

با شروع دوره نوجوانی و رشد دندان‌های دائمی ممکن است باتوجه‌به شکل و جنس دندان‌ها، از سنین نوجوانی اعمال دندانپزشکی زیبایی مانند لمینت دندان‌های فاصله‌دار، لمینت دندان‌های نامرتب و … برای اصلاح دندان‌ها لازم باشد.

پس می توان گفت دندانپزشکی زیبایی اغلب برای افراد در هر سنی از نوجوان گرفته تا سالمندان مورد نیاز است و سن مناسب لمینت دندان از نوجوانی شروع می‌شود. اما برای کودکان نیز همان‌طور که قبلاً گفته شد گزینه‌هایی برای انجام اعمال زیبایی وجود دارد. در واقع، دندانپزشکی زیبایی کودکان بیشتر برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل زیبایی، قبل از ایجاد دندان‌ها مورداستفاده است. دندانپزشکی زیبایی بزرگسالان نیز برای بازگرداندن زیبایی ظاهری به دندان آسیب دیده استفاده می‌شود.

بهترین سن برای لمینت دندان چند سالگی است؟

در واقع برای انجام لمینت دندان محدودیت سنی وجود ندارد و بسته به سن افراد، شکل و نوع اعمال دندانپزشکی زیبایی متفاوت خواهد بود. اما معمولاً توصیه نمی‌شود که افراد زیر ۱۸ سال روکش و لمینت دندان داشته باشند. لمینت برای سنین زیر ۱۸ سال تنها در موارد نادر و خاص یا یک مشکل ساختاری جدی انجام می‌شود. ترک‌های دندان، شکستگی دندانی، هم ریختگی دندانی و یا دندان خرگوشی مثال‌هایی از این مشکلات ساختاری جدی هستند.

بیشتر بخوانید: لمینت دندان خرگوشی

بااین‌همه، به گفته دندانپزشکان برای بیماران زیر ۱۸ سال درمان روکش دندان را توصیه نمی‌شود و سن مناسب لمینت دندان از بالای ۱۸ سال شروع می‌شود.

بهترین سن برای لمینت دندان

در اولین قدم از مراحل لمینت دندان یک ارزیابی بسیار دقیق از دندان‌ها و دهان توسط دندانپزشک انجام می‌شود. هرچه دندان تحت درمان بزرگ‌تر باشد و بیمار سن بیشتری داشته باشد، محفظه پالپ محل قرارگیری عصب کوچک‌تر بوده و در نتیجه عوارض حساسیت یا خطر پر شدن ریشه را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

بنابراین بیماران با سنین بالاتر ممکن است عوارض جانبی کمتری را تجربه کنند. درنتیجه برای بیماران با سن پایین‌تر که به سن مناسب لمینت دندان نرسیده اند، توصیه می‌شود که در صورت نیاز به انجام لمینت، این کار پس از تراز دندان‌ها (با استفاده از ارتودنسی) انجام شود.

جایگزین لمینت دندان در سنین پایین و نوجوانان چه روشی است؟

معمولاً برای کودکان و نوجوانان در سنین پایین که به سن مناسب لمینت دندان نرسیده‌اند، برای اصلاح دندان و فواصل باز بین دندانی از درمان‌های جایگزین استفاده می‌شود. یکی از این درمان‌های جایگزین ارتودنسی است.

متخصصان ارتودنسی و دندانپزشکان معتقدند بهترین سن برای ردیف کردن دندان‌ها با انجام ارتودنسی بین سنین ۱۰ تا ۱۴ سالگی است. اگرچه بریس ها را می‌توان تقریباً در هر سنی به دهان اضافه کرد، اما محدوده سنی ذکر شده در واقع بهترین زمان برای انجام این عمل اصلاحی در دندان است، زیرا دهان و فک در سنین ۱۰ تا ۱۴ سالگی هنوز در حال رشد هستند و فک و ناحیه اطراف دهان در این دوره زمانی گسترش یافته و رشد می‌کند.

روش دیگری که برای کودکان و نوجوانان که سن مناسب لمینت دندان را ندارند پیشنهاد می‌شود استفاده از کامپوزیت دندان به جای لمینت است. با استفاده از این روش به مینای دندان آنها آسیب وارد نشده و تراشیده نمی‌شود.

همچنین مشکلات جزئی مانند تغییر رنگ دندان‌های سالم این افراد را می‌توان با سفید کردن دندان‌ها درمان کرد. پس اگر فرزند شما در سنین توصیه شده برای لمینت دندان نیست، بهتر است با استفاده از روش‌هایی مانند ونیر کامپوزیتی برای ترمیم دندان‌های وی کمک گرفته شود. درنتیجه آسیبی به مینای دندان وارد نشده و دندان‌هایشان سالم می‌ماند. آنها می‌توانند پس از رسیدن به سن مناسب اقدام به لمینت کنند.

لمینت متحرک دندان برای چه سنی مناسب است؟

در مورد لمینت دائمی و سن مناسب لمینت دندان صحبت شد، اما حالا می‌خواهیم نوع دیگری از روکش لمینت را معرفی کنیم که دائمی نیست. اگر به دنبال این هستید که نواقص دندان را با روکش به‌طور موقت بپوشانید و سپس بتوانید آنها را جدا کنید، استفاده از لمینت متحرک چاره کار شماست.

روکش‌های موقت از رزین به اشکال و اندازه‌های از پیش تعیین شده ساخته می‌شوند. سپس توسط متخصص دندانپزشک بهترین و مناسب‌ترین آن برای دندان هر فرد انتخاب می‌شود. به‌خاطر داشته باشید که در بعضی از انواع آن فرایند باندینگ باعث می‌شود که لمینت متحرک بدون کمک دندانپزشک قابل جابه‌جایی نباشد. اما انواعی نیز وجود دارد که می‌توانید به‌سرعت آنها را وصل کرده و سپس جدا کنید.

لمینت متحرک دندان جایگزین لمینت در سنین پایین

لمینت متحرک دندان، می‌تواند با پنهان کردن دندان‌های اصلی، لبخندی کاملاً جدید به شما بدهد. این گزینه به شما امکان می‌دهد، نواقصی مانند بد رنگی دندان، فواصل باز بین دندانی، ترک‌های دندان، شکستگی دندانی و بهم ریختگی دندانی و شکاف‌ها را بپوشانید. همچنین در صورت عدم نیاز می‌توانید لمینت متحرک را جدا کنید، مانند ورزشکاری که محافظ دهان خود را بعد از بازی بیرون می‌آورد. همچنین هزینه لمینت متحرک نسبت به لمینت دائمی پایین‌تر بوده و محدودیت‌هایی مثل لزوم رعایت سن مناسب لمینت دندان را ندارد.

این نوع روکش اسنپ اسمایل که به آن ونیر کامپوزیتی متحرک نیز گفته می‌شود، مزایا و معایبی دارد. اما برای کسانی که به سن مناسب لمینت دندان نرسیده‌اند مناسب است. زیرا با این روش نیازی به تراشیدن مینای دندان پیدا نمی‌کنند.

نتیجه

سلامت دهان و دندان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و بسیار مهم است که دندان‌های شما در بهترین وضعیت باشند. افراد جوان برای افزایش جذابیت و زیبایی به انجام اعمال دندانپزشکی زیبایی به‌عنوان راه حلی برای رفع انواع مشکلات دندانپزشکی روی می‌آورند. در این مقاله درباره لمینت دائم و متحرک دندان و همچنین سن مناسب لمینت دندان صحبت شد.

اگر سؤالی دارید می‌توانید با تیم دندانپزشکی کلینیک‌های دندانپزشکی زنجیره‌ای میخک تماس گرفته تا ضمن پاسخگویی به سؤالات شما، برایتان یک وقت معاینه در نظر گرفته شود. به‌علاوه می‌توانید از مزایای مشاوره آنلاین و رایگان بهره‌مند شوید.

 


کلینیک دندانپزشکی میخک

کلینیک دندانپزشکی میخک با بهره بردن از آخرین نوآوری‌ها در دانش دندانپزشکی و بهره بردن از پزشکان متخصص، آماده مشاوره با شما در همه زمینه‌های دندانپزشکی و به‌ویژه لمینت دندان است.

مشاوره آنلاین رایگان


هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلینیک دندان میخک