ردکردن این

لمینت و کامپوزیت دندان خرگوشی : ۲ روش اصلاح بدون ارتودنسی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit

فهرست مطالب

لمینت و کامپوزیت دندان خرگوشی از روش‌های پرطرفدار این روزها برای مشکلات دندانی از جمله خرگوشی بودن دندان‌ها هستند. دندان خرگوشی (Buck Teeth) نوعی مال اکلوژن است که به‌صورت بیرون‌زدگی دندان‌های جلو فک بالا (در حد ۲ تا ۳ میلی‌متر یا بیشتر) نسبت به فک پایین خود را نشان می‌دهد. عوامل مختلفی مانند ژنتیک، مکیدن مداوم انگشت یا پستانک در دوران کودکی، فشار زبان به پشت دندان‌ها و … در بروز این مشکل موثر هستند.

این موضوع تاثیر منفی روی زیبایی صورت به‌خصوص هنگام لبخند زدن دارد. همچنین درصورتی‌که به موقع درمان نشود می‌تواند منجر به آسیب به سایر دندان‌ها، بروز بیماری لثه، اختلالات گفتاری، سردردهای شدید یا حتی مشکلات تنفسی شود. با این وجود، بعضی از افراد به‌دلیل عدم آگاهی از دندان‌های خرگوشی خود لذت می‌برند و تمایلی به درمان ندارند!

خوشبختانه امروزه علاوه‌بر ارتودنسی، روش‌های درمان دندان خرگوشی بدون ارتودنسی مانند کامپوزیت دندان خرگوشی یا لمینت دندان خرگوشی نیز بسیار رایج شده‌اند. زیرا بدون درد و در کوتاه‌ترین زمان ظاهر دندان‌های خرگوشی را بهبود می‌بخشند. مطمئنا دندانپزشک متخصص ارتودنسی پس از بررسی لبخند و موقعیت فک و دندان‎های شما، بهترین راهکار را پیشنهاد می‌کند. در این مطلب قصد داریم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • نحوه انجام کامپوزیت دندان خرگوشی
 • ویژگی‌های لمینت دندان خرگوشی
 • مزایای کلینیک باسابقه میخک در زمینه لمینت و کامپوزیت دندان‌های خرگوشی

دندان خرگوشی

کامپوزیت دندان خرگوشی

امروزه استفاده از انواع ونیر یا روکش برای اصلاح طرح لبخند و درمان دندان خرگوشی پرطرفدار شده است. زیرا دیگر نیازی به صرف هزینه زیاد برای درمان طولانی‌مدت ارتودنسی یا پذیرش خطرات احتمالی جراحی ارتوگناتیک (جراحی فک) نیست.

دندان خرگوشی اغلب در بیماران مبتلا به اوربایت دیده می‌شود. اوربایت وضعیتی‌ست ‌‌که در آن فک بالا خیلی جلوتر از فک پایین است.

سوال اینجاست که چه زمانی می‌توان از روش کامپوزیت دندان برای درمان خرگوشی بودن دندان‌ها استفاده کرد؟ اگر بیرون‌زدگی فک و دندان‌ها خیلی شدید نباشد یا دندان‌های جلو خیلی نامنظم نباشند از این روش استفاده می‌شود.

 

کامپوزیت دندان خرگوشی چطور انجام می‌شود؟

ارتودنتسیت برای اصلاح دندان خرگوشی با کامپوزیت ابتدا اقدام به تراشیدن و کوتاه کردن دندان‌ها می‌کند. در واقع سطح دندان‌های مورد نظر را می‌خراشد تا از حالت صیقلی خارج شوند. بدین شکل، ونیر با قدرت بیشتری متصل می‌شود.

در نهایت، رزین همرنگ دندان که ساختار بتونه‌ای دارد روی دندان‌ها اعمال می‌شود. سپس قالب‌گیری شده و آنقدر صاف می‌شوند تا شکل مشابه دندان بگیرد. تابش نور ماواءبنفش یا لیزر می‌تواند آن را خشک کند. به کل این فرآیند باندینگ یا اتصال مواد مصنوعی رزین کامپوزیت به دندان‌ها گفته می‌شود.

کامپوزیت دندان خرگوشی

 

مزایای درمان دندان خرگوشی با کامپوزیت

این نوع روکش ساختار و ظاهری مشابه شکل طبیعی دندان‌ها دارد و می‌تواند چندین سال باقی بماند. در نتیجه کمک زیادی به پوشاندن نقایص دندان‌های زیرین می‌کند. از دیگر مزایای درمان دندان خرگوشی با کامپوزیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تکنیک کامپوزیت دندان خرگوشی در مقایسه با روش‌های دیگر، ارزان‌تر و مقرون ‌به ‌صرفه‌تر است.
 • روشی راحت است و معمولا در یک جلسه تکمیل می‌شود.
 • محدودیت سنی ندارد و با تکمیل رویش دندان‌های بالغ امکان انجام آن است.
 • می‌توان آن را راهکاری محافظه‌کارانه و غیر تهاجمی محسوب کرد. زیرا برخلاف لمینت دندان خرگوشی، بخش زیادی از ساختار دندان‌های طبیعی حفظ می‌شود. خطر کمی برای آسیب به مینای دندان‌ها وجود دارد.
 • اکثر افراد از دوام ونیر کامپوزیت راضی هستند و حتی در صورت شکستگی قابل ترمیم است.
 • هنگام لبخند زدن، ظاهر مصنوعی به دندان‌ها و صورت نمی‌دهد.

کامپوزیت دندان خرگوشی چقدر هزینه دارد؟

هزینه درمان دندان خرگوشی با کامپوزیت به عوامل مختلفی مانند سایز دندان‌، تعداد‌، تجربه پزشک و غیره بستگی دارد. معمولا قیمت هر عدد کامپوزیت دندان خرگوشی برحسب کیفیت مواد به کار رفته، از ۶۰۰.۰۰۰ تا ۱.۵۰۰.۰۰۰ تومان متغیر است.

لمینت دندان خرگوشی

لمینت دندان نوعی ونیر یا روکش نازک است که اغلب از جنس پرسلن (نوعی سرامیک) یا کامپوزیت ساخته می‌شود. به‌همین‌دلیل، در حال حاضر دو نوع لمینت با عناوین سرامیکی و کامپوزیتی وجود دارد. هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. برای اطلاع دقیق از تفاوت این دو روش مطلب زیر را مطالعه کنید:


لمینت و کامپوزیت چه تفاوتی دارند؟


اصلاح دندان‌های خرگوشی با لمینت یکی از کارآمدترین روش‎ها محسوب می‌شود. در جلسه اول معمولا دندانپزشک پس از مشاهده تصویربرداری با اشعه ایکس دندان‌ها و معاینه دقیق، قالب‌گیری می‌کند. چراکه باید هرکدام از روکش‌ها بدون هیچ نقصی روی تک تک دندان‌های مورد نظر بنشینند. بدین شکل، علاوه بر گرفتن جلوه زیبا، احتمال افتادن روکش‌ها خیلی کم می‌شود.

سپس مشابه مراحل کامپوزیت دندان خرگوشی، دندان‌ها تراشیده می‌شوند تا سطح صیقلی آن‌ها از بین برود. به کمک محلول پاک‌کننده، سطح دندان ها تمیز می‌شود. پس از خشک شدن، روکش موقت روی هر دندان نصب می‌شود. با گذشت ۲ تا ۳ هفته و آماده شدن روکش اصلی در لابراتوار، دندانپزشک اقدام به نصب آن می‌کند.

لمینت دندان خرگوشی

 

از مزایای این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مانند کامپوزیت دندان خرگوشی، برای انجام لمینت نیازی به بی‌حسی نیست.
 • نسبت به سایر روکش‌ها، لمینت سرامیکی مقاومت بیشتری دارد. در نتیجه احتمال تغییر رنگ یا شکستن آن کمتر است.
 • امکان انتخاب تناژ رنگ وجود دارد و می‌توانید طبق سلیقه خود این کار را انجام دهید.
 • برخلاف ارتودنسی، در طی دو جلسه امکان اصلاح دندان‌های خرگوشی با لمینت وجود دارد. (درحالی‌که، کامپوزیت دندان خرگوشی طی یک جلسه به اتمام می‌رسد)
 • به دلیل ساختار و ظاهر زیبای لمینت، احتمال تشخیص آن از دندان‌های طبیعی خیلی کم است.

درمان لمینت دندان خرگوشی برای چه کسانی مناسب نیست؟

تجربه نشان داده است که لمینت دندان خرگوشی برای افراد زیر مناسب نیست:

 • افرادی که فاصله زیادی بین دندان‌های خود دارند.
 • افرادی که به شدت دندان‌های جلو آن‌ها نامنظم یا شلوغ است.
 • افرادی که بیرون‌زدگی شدیدی در چینش دندان‌ها مشاهده می‌شود.
 • افرادی که دندان‌های کجی در جلو فک بالا دارند.
 • افرادی که به سن مناسب برای انجام لمینت نرسیده‌اند.

این روش از آن جهت برای دندان‌های کج مناسب نیست که پس از قرار دادن روکش، امکان تمیز کردن دندان‌های کج دشوار می‌شود. در نتیجه احتمال بروز عفونت لثه‌ای و دندان وجود دارد. از طرفی، قرار گرفتن یک روکش اضافی مانند لمینت در شرایط بیرون‌زدگی شدید دندان خرگوشی، می‌تواند ظاهر صورت را زشت‌تر کند. این نکته مهم در مورد کامپوزیت دندان خرگوشی نیز صدق می‌کند.

هزینه این روش چقدر است؟

قیمت لمینت دندان خرگوشی به عوامل مختلفی مانند تعداد، جنس، مهارت دندانپزشک و غیره بستگی دارد. ازآنجایی‌که لمینت سرامیکی مقاومت، دوام و ظاهر بهتری دارد، معمولا نسبت به روش دیگر گران‌قیمت‌تر است. در حال حاضر قیمت متوسط هر عدد لمینت سرامیکی ۱.۵۰۰.۰۰۰ تومان است.

کلینیک میخک با تجربه در لمینت و کامپوزیت دندان‌های خرگوشی

بنابراین، می‌توان گفت که طی درمان دندان خرگوشی با کامپوزیت در مقایسه با لمینت، احتمال آسیب به مینای دندان‌ها کمتر است. در صورت شکستگی یا پریدن لب روکش امکان ترمیم نیز وجود دارد. تنها نقص آن دوام و زیبایی ظاهری کمتر است. به‌همین‌دلیل، توصیه می‌کنیم برای درمان دندان خرگوشی بدون ارتودنسی، پیش از هر اقدامی با یک دندانپزشک متخصص مشورت کنید.

کلینیک دندانپزشکی میخک با سابقه طولانی و کارد حرفه‌ای خود، ثابت کرده که یکی از بهترین‌ها در این زمینه است. جالب است بدانید که تیم میخک امکان مشاوره دندانپزشکی آنلاین و حضوری نیز برای شما فراهم کرده است. اگر در انتخاب روش درمان مردد هستید، حتما از این فرصت استفاده کنید. اصلا شاید دندان‌های خرگوشی شما شرایط مناسبی برای کامپوزیت یا لمینت نداشته باشند و انجام این کار به صلاح نباشد.

با توجه به قیمت‌های مناسب و امکان پرداخت قسطی هزینه‌‎ها در کلینیک میخک، واقعا یکی از بهترین مراکز محسوب می‌شود!

 


کلینیک دندانپزشکی میخک

کلینیک دندانپزشکی میخک با بهره بردن از آخرین نوآوری‌ها در دانش دندانپزشکی و بهره بردن از پزشکان متخصص، آماده مشاوره با شما در همه زمینه‌های دندانپزشکی و به‌ویژه اصلاح دندان خرگوشی است.

خدمات دندانپزشکی زیبایی میخک

 

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
WeCreativez WhatsApp Support
لطفا درخواست مشاوره خود را به همراه تصویر OPG دندان، نام و نام خانوادگی، شهر ، سن و جنسیت ارسال نمائید.
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟
کلینیک دندان میخک