ردکردن این

همه چیز درباره دندان خرگوشی! 5 عامل رایج + بهترین درمان

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
دندان خرگوشی

فهرست مطالب

دندان خرگوشی یا Buck Teeth برخلاف باور عموم یک مشکل دندانپزشکی است. معمولا در حدود 15 تا 20 درصد افراد یک جامعه به‌خصوص کودکان بروز می‌کند. این نوع مال اکلوژن (malocclusion) یا عدم رشد صحیح فک‌ها و دندان‌ها، باعث می‌شود که دندان‌های جلویی فک بالا به اندازه 2 تا 3 میلی‌متر یا بیشتر و با یک زاویه اندک جلوتر از راستای صحیح فک پایین قرار بگیرند.

در واقع، دندان خرگوشی یک بیماری نیست و بر سلامت جسمانی تأثیر نمی‌گذارد. بلکه صرفا یک تغییر در موقعیت دندان‌های جلویی فک بالا است. در صورت عدم درمان به‌موقع می‌تواند بر خوردن، گفتار و سلامت دندان‌ها تاثیر منفی بگذارد. کودکان معمولا در میان جمع همسالان خود از این مسئله خجالت می‌کشند. حتی ممکن است باعث کاهش اعتماد به نفس یا افسردگی آن‌ها شود.

خوشبختانه امروزه راهکارهای عالی مانند انواع ارتودنسی، کامپوزیت، لمینت، جراحی فک و غیره برای درمان دندان خرگوشی وجود دارد. در سنین رشد امکان جابه‌جایی دندان‌ها و فک آسان‌تر است. بنابراین بهتر است رفع این مشکل به تعویق نیافتد. در این مطلب قصد داریم علاوه بر نشان دادن تصویر دندان خرگوشی، علت ایجاد چنین دندان‌هایی را بررسی کنیم. سپس با مقایسه روش‌های مختلف درمان و اصلاح، بهترین روش را معرفی می‌کنیم.

ابتدا دلیل خرگوشی شدن دندان‌ها را بدانیم.

علت ایجاد دندان خرگوشی چیست؟

مطمئنا این ابهام در ذهن شما شکل گرفته است که چرا بعضی از افراد دچار این مشکل می‌شوند؟ ازآنجایی‌که دندان خرگوشی اغلب در بیماران مبتلا به اوربایت (وضعیتی که در آن فک بالا خیلی جلوتر از فک پایین) دیده می‌شود، مهمترین دلیل بروز آن ژنتیک است.

در واقع، برخی از افراد با فک پایین کوچک‌تر از حد متوسط به دنیا می‌آیند. این مشکل ارثی به‌صورت بیرون‌زدگی نسبی دندان‌های جلویی فک بالا در والدین، خواهر و برادر یا سایر بستگان آن‌ها نیز دیده می‌شود. اصولا ژنتیک تاثیر قابل توجهی بر اندازه فک و دندان می‌گذارد.

علت خرگوشی شدن دندان ها چیست

 

علاوه بر این، بسیاری از عادت‌های غیر مفید دوران کودکی یا حتی بزرگسالی باعث می‌شوند که دندان‌ها به تدریج از هم‌ترازی خارج شوند. مواردی مثل:

 • مکیدن مداوم انگشت
 • مکیدن پستانک پس از دو سالگی
 • فشار زیاد به پشت دندان‌ها
 • شلوغی زیاد یا فاصله نامنظم دندان‌ها
 • وجود تومور و کیست‌ در فک یا دهان

در ادامه این عوامل را بیشتر بررسی می‌کنیم.

مکیدن مداوم انگشت

اگر این وضعیت پس از 3 یا 4 سالگی یا درحالی‌که دندان‌های دائمی ظاهر می شوند ادامه یابد، فشار ایجاد شده توسط مکیدن و انگشت می‌تواند باعث شود که دندان‌های دائمی جلو با زاویه غیر طبیعی شکل گیرند.

مکیدن پستانک پس از دو سالگی

بر اساس تحقیقات منتشر شده در سال 2016 در مجله انجمن دندانپزشکی آمریکا، استفاده از پستانک نسبت به مکیدن انگشت یا شست با خطر بیشتری برای ایجاد انواع مال اکلوژن مانند دندان خرگوشی در کودکان همراه است.

فشار زبان به پشت دندان‌ها

درحالی‌که این مورد معمولا منجر به مال اکلوژن معروف به «اپن بایت» می‌شود، اما گاهی می‌تواند باعث اوربایت و خرگوشی شدن دندان‌ها نیز شود. معمولا این عادت بد در کودکان شایع است و می‌تواند تا بزرگسالی نیز ادامه یابد. گاهی نیز در اثر عوامل مختلفی مانند تورم مزمن آدنوئیدها یا لوزه‌ها و عادات بد بلعیدن رخ می‌دهد درحالیکه والدین از آن اطلاع ندارند.

در بزرگسالان نیز استرس می‌تواند باعث پدید آمدن چنین مشکلی شود. برخی از بزرگسالان هنگام خواب مدام زبان خود را به سمت جلو می‌برند.

شلوغی زیاد یا فاصله نامنظم دندان‌ها

این مسئله می‌تواند تراز دندان‌های جلویی شما را تغییر دهد و باعث خرگوشی شدن دندان‌ها شود. گاهی از دست دادن یک دندان نیز باعث می‌شود که دندان‌های باقی‌مانده به‌مرور زمان جابه‌جا شوند و بر موقعیت دندان‌های جلویی تأثیر بدی بگذارند. شلوغی معمولازمانی رخ می‌دهد که دندان‌های اضافی یا دندان‌های نهفته داشته باشید.

وجود تومور و کیست‌ در فک یا دهان

نمی‌توان انکار کرد که این مورد می‌تواند ردیف منظم دندان‌ها و شکل دهان و فک را تغییر دهد. زیرا تورم یا رشد مداوم بافت نرم یا استخوانی قسمت بالای دهان یا فک باعث حرکت دندان‌ها به سمت جلو می‌شود. در نتیجه دندان‌ها خرگوشی به نظر می‌رسند. معمولا تومورها و کیست‌های حفره دهان با علائمی مانند توده، درد و زخم همراه هستند.

آیا داشتن دندان‌های خرگوشی عوارضی دارد؟

برحسب میزان پیشروی دندان‌های جلو، شدت و عوارض این مشکل از خفیف تا شدید متغیر است.

عوارض دندان خرگوشی

 

به طور کلی، از عوارض رایج آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تغییرات در ظاهر صورت، به‌خصوص هنگام لبخند زدن
 • خطر آسیب به سایر دندان‌ها مانند فرسودگی سریع‌تر مینای دندان
 • افزایش خطر ابتلا به بیماری لثه
 • اختلالات گفتاری
 • مشکل در جویدن غذا و احتمال گاز گرفتن لب
 • احساس درد در ناحیه فک هنگام گاز زدن یا جویدن یک ماده غذایی
 • سردردهای شدید
 • مشکلات تنفسی

معمولا عوارض مشکل دندان خرگوشی به مرور زمان و با افزایش سن بروز می‌کنند. اگرچه بعضی از متخصصان معتقد هستند که فقط در شرایط اوربایت متوسط یا شدید باید برای درمان اقدام کرد. اما نمی‌توان تاثیر اوربایت خفیف را بر زیبایی چهره و لبخند را نادیده گرفت. بنابراین، درمان هرچه سریع‌تر انواع دندان خرگوشی خفیف، متوسط یا شدید ضرورت دارد.

روش‌های اصلاح و درمان دندان خرگوشی

در حال حاضر روش‌های درمانی مختلفی براساس علائم، علل و شدت خرگوشی شدن دندان‌ها وجود دارد. اصولا هیچ روش استانداردی برای درمان دندان خرگوشی وجود ندارد. زیرا دندان‌های هرکسی در اندازه‌های متفاوتی هستند و نوع ناهنجاری دندان و فک در افراد مختلف متفاوت است.

مطمئن باشید که دندانپزشک پس از معاینه، بهترین و ایمن‌ترین برنامه درمانی را بر اساس نیاز شما تعیین می‌کند. از روش‌های درمانی رایج این عارضه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

ارتودنسی دندان خرگوشی

ارتودنسی دندان از رایج‌ترین و قدیمی‌ترین روش‌های درمانی خرگوشی بودن دندان‌ها است. به طور کلی، دو نوع ارتودنسی ثابت و متحرک وجود دارد. برحسب شرایط ممکن است دندانپزشک متخصص ارتودنسی برای ساخت بریس یکی از آن‎ها اقدام کند.

بریس‌های متحرک معمولا برای درمان کودکان و نوجوانان موثر هستند. زیرا هنوز ساختار فک و دندان‌های آن‌ها در حال رشد است و با یک اصلاح جزئی مشکل حل می‌شود. با این حال، بزرگسالان نیز می‌توانند از این نوع بریس بهره ببرند.

ارتودنسی دندان خرگوشی

 

اصولا برای درمان دندان خرگوشی شدید از بریس‌های ثابت که دارای براکت‌ها و سیم فلزی هستند استفاده می‌شود. براکت‌ها به طور موقت به دندان‌های جلو می‌چسبند. یک سیم انعطاف‌پذیر آن‌ها را به هم متصل و امکان جابجایی دندان‌ها را فراهم می‌کند. برخلاف بریس متحرک، شما خودتان امکان جابه‌جایی بریس ثابت را ندارید و این کار توسط دندانپزشک انجام می‌شود.

تراشیدن و کوتاه کردن دندان خرگوشی

اگر دندانپزشک صلاح بداند، به‌جای درمان طولانی‌مدت ارتودنسی، دندان‌های جلو را تراشیده و کوتاه می‌کند. این کار علاوه بر بهبود ظاهر دندان‌های بزرگ جلو، کمک می‌کند تا ونیرهای سرامیکی به‌راحتی روی دندان نصب شوند. ونیر نوعی روکش سفارشی است که ظاهری مشابه ظاهر طبیعی دندان‌های شما دارد.

معمولا تا زمانی‌که روکش‌های دائمی و مناسب سایز دندان‌ها آماده شوند، از روکش‌های موقت استفاده می‌شود. روکش‌های دائمی می‌توانند برای 10 تا 15 سال دندان‌های نامرتب و سایر نواقص را پنهان کنند یا بپوشانند. معمولا پس از انجام این عمل ترمیم دندان خرگوشی، نیاز به مراجعات منظم به دندانپزشک است.

جراحی

جراحی یکی از بهترین روش‌ها برای درمان افراد بزرگسال است. زیرا دیگر فک آن‌ها قابلیت رشد نداشته و به طور کامل مشکل خرگوشی بودن دندان‌ها حل می‌شود.

اصولا برای افرادی با دندان‌های جلویی به شدت بیرون‌زده و مشکلاتی در فک بالا، جراحی ارتوگناتیک (جراحی فک) انجام می‌شود. این جراحی موفق می‌تواند دوباره جایگاه استخوان‌های فک بالا و پایین را مرتب کند.

بهترین روش اصلاح خرگوشی بودن دندان‌ها کدام است؟

همانطورکه از نکات ذکر شده در بخش قبل متوجه شدید؛ ارتودنسی، استفاده از دستگاه گسترش‌دهنده کام و جراحی جز روش‌های درمانی برای شرایط متوسط تا شدید و تراشیدن و کوتاه کردن دندان خرگوشی و استفاده از لمینت و کامپوزیت جز روش‌های اصلاحی برای شرایط خفیف محسوب می‌شوند. هرکدام برای سنین مشخصی بیشترین کارایی را دارند که به طور کامل به این مسئله اشاره شد.

در نهایت، این دندانپزشک متخصص ارتودنسی است که لبخند شما را بررسی و بر اساس موقعیت فک و دندان‎های شما بهترین راه‌ را برای رفع مشکل بر پیشنهاد می‌کند. بنابراین نباید مشاوره با دندانپزشک را دست کم گرفت.

کلینیک دندانپزشکی میخک با برخورداری از کادر حرفه‌ای و متخصص، امکان مشاوره آنلاین و حضوری را فراهم کرده است. پیشنهاد می‌کنیم با توجه به شرایط عالی پرداخت هزینه، این فرصت عالی را برای اصلاح دندان‌ها از دست ندهید!

 


کلینیک دندانپزشکی میخک

کلینیک دندانپزشکی میخک با بهره بردن از آخرین نوآوری‌ها در دانش دندانپزشکی و بهره بردن از پزشکان متخصص، آماده مشاوره با شما در همه زمینه‌های دندانپزشکی و به‌ویژه اصلاح دندان خرگوشی است.

مشاوره دندانپزشکی آنلاین و رایگان

 

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلینیک دندان میخک