ردکردن این

مراحل لمینت دندان چگونه است؟ نصب لمینت در6 مرحله

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
مراحل لمینت دندان

فهرست مطالب

یکی از سوالات مهم در رابطه با انجام لمینت، پرسش درباره مراحل لمینت دندان است. شما هم احتمالا به انجام لمینت به عنوان یک روش زیباسازی و رفع نواقص دندان‌های‌تان فکر می‌کنید. شاید می‌خواهید بدانید لمینت دندان به چه صورت است؟ آیا مراحل نصب لمینت سخت و زمانبر است؟

لمینت دندان یا ونیر، روکش‌های ظریفی هستند که در عین ظریف بودن از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار بوده و برای پوشاندن و بهبود دندان‌ها از آن‌ها استفاده می‌شوند. از این روش در رفع ایرادهای ظاهری دندان‌ها مثل شکستگی و ترک‌های دندانی، بدرنگی و همچنین فواصل باز بین دندانی استفاده می‌شود.

در این مقاله در مورد نحوه لمینت دندان، مراحل لمینت دندان و اهمیت انجام دقیق این مراحل اطلاعات جامع و کاملی ارائه می‌کنیم.

مراحل کامل لمینت دندان با عکس

نکته کلیدی و قابل توجه در لمینت کردن دندان، انتخاب درست متخصص و انجام دقیق مراحل لمینت دندان است. به این معنی که دندانپزشک و متخصص قبل از شروع کار باید در مورد این که آیا این نوع روش درمانی برای بیمار مناسب است یا نه اطمینان کامل را کسب کند.

لازم به ذکر است که قبل از همه این موارد، فرد مراجعه‌کننده باید در انتخاب متخصص و دندانپزشک دقت زیادی داشته‌باشد. اگر دندانپزشک شما دقت و تجربه کافی برای انجام مراحل لمینت نداشته باشد، ممکن است عوارض جبران‌ناپذیری بر جای بگذارد. از جمله این عوارض می‌توان به عفونت لثه، پوسیدگی و فرسایش دندان‌های قرار گرفته در زیر روکش لمینت در اثر نفوذ باکتری‌ها و پسماند مواد غذایی به داخل دندان‌ها اشاره کرد.

اگر درباره نحوه لمینت دندان اطلاعات کافی داشته باشید قطعا جلسات مشاوره و خروجی کار نیز موفق خواهد بود. در ادامه مراحل کامل لمینت را شرح می‌دهیم.

مرحله اول لمینت دندان: معاینه و آماده‌سازی دندان

در ابتدای مراجعه، دندان‌های بیمار معاینه شده و با توجه به اهداف بیمار برای انجام این روش و بر اساس شرایط و جنس دندان‌ها و لثه فرد، متخصص به طور کلی مشاوره داده و راهنمایی می‌کند.

مرحله معاینه از این جهت ضروری‌ست که شرایط لثه بیمارانی که قصد لمینت کردن دندان‌های خود را دارند باید بررسی شود. آمادگی لثه بیمار برای دندانپزشک و متخصص بسیار مهم و ضروری است. در صورتی که لثه‌های بیمار دارای بیماری خاص و اندازه نامتعارف باشد قبل از شروع مراحل لمینت دندان، نیاز به جراحی لثه خواهد بود. با فرض اینکه بیمار در این زمینه مشکلی ندارد یا مشکل برطرف شده به توضیح طریقه لمینت کردن دندان‌ ادامه می‌دهیم.

معاینه و آماده سازی دندان برای لمینت

بعد از معاینه در صورت نیاز دندان‌های بیمار را پاکسازی و جرم‌گیری کرده و سپس از آن‌ها با استفاده از اشعه ایکس عکس کاملی را تهیه می‌کند. در این مرحله بعد از عکس‌برداری به بیمار نشان می‌دهد که فرم دندان‌های او بعد از انجام لمینت به چه شکلی خواهد بود.

بعد از اتمام تمامی این فرآیند‌ها، متخصص شروع به آماده‌سازی دندان‌ها می‌کند. برای این کار ابتدا حدود 0.3 تا 1 میلی‌متر از مینای دندان را می‌تراشد. البته میزان تراش بستگی به نوع دندان و مینای آن دارد. این کار برای این است که قالب لمینت به صورت کامل دندان‌ها را بپوشاند.

مرحله تراشیدن دندان‌ها بر اساس انتخاب بیمار یا به صورت بی‌حس یا به صورت بدون بی‌حسی انجام می‌شود. بعد از اتمام کار تراش، دندانپزشک قالبی از دندان‌های بیمار را آماده کرده و به لابراتوار دندان‌سازی ارسال می‌کند.

مرحله دوم انجام لمینت دندان: انتخاب رنگ و روش مناسب لمینت

انتخاب رنگ و روش مناسب لمینت دندان یکی از مهم‌ترین مراحل لمینت دندان است. انتخاب رنگ مناسب لمینت می‌تواند در ظاهر طبیعی و زیبایی و حالت چهره و لبخند فرد تاثیر بسزایی داشته باشد. افزون بر این، انتخاب روش درست درمانی بر اساس شرایط فرد نیز بسیار مهم و ضروری است.

انتخاب رنگ لمینت دندان

 

انواع رنگ‌های لمینت – لمینت دندان چند رنگ دارد؟

جدول استاندارد لمینت دارای 44 سایه رنگ است که در حالت کلی این رنگ‌ها به چهار دسته اصلی تقسیم‌بندی شده اند. این گروه‌های رنگی عبارتند از:

  • گروه A: رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز
  • گروه B: رنگ زرد متمایل به قرمز
  • گروه C: رنگ خاکستری
  • گروه D: رنگ خاکستری متمایل به قرمز

هر یک از این گروه‌ها، حاوی 11 سایه رنگ با تیرگی‌های مختلف هستند.

در انتخاب رنگ لمینت برای دندان باید مواردی چون رنگ چشم‌ها، رنگ پوست، رنگ دندان‌ها، سن و جنسیت را نیز در نظر گرفت.

رنگ چشم‌ها به تنهایی در انتخاب رنگ لمینت تاثیر بسیار زیادی دارد. برای نمونه رنگ لمینت مورد نظر نباید روشن‌تر از سفیدی چشم‌های فرد باشد. در صورتی که رنگ انتخابی لمینت خیلی سفید باشد باعث می‌شود تا دندان‌های فرد غیر طبیعی و مصنوعی به نظر برسد.

در مورد رنگ پوست و رنگ لمینت‌های دندانی باید به این نکته اشاره کرد که هر چقدر پوست فردی تیره‌تر باشد، باید رنگ انتخابی لمینت به همان اندازه روشن‌تر باشد تا تناسب کافی به وجود آید.

مرحله سوم: قالب‌گیری دندان‌ها و طراحی روکش لمینت

این بخش از مراحل لمینت دندان در طی چند جلسه انجام می‌شود. همان طور که گفته شد، برای ساخت لمینت متناسب، ابتدا دندان های بیمار قالب‌گیری می‌شوند. در فرآیند قالب‌گیری در حقیقت از فرم دهان و دندان‌های بیمار یک نسخه کپی تهیه می‌شود. برای قالب‌گیری دندان‌ها دو روش متمایز وجود دارد. این دو روش در زیر توضیح داده می‌شود.

قالب گیری دندان ها در مراحل لمینت دندان

استفاده از خمیر قالب‌گیری جهت ساخت لمینت

بسیاری از متخصصین و دندانپزشکان از خمیر قالب‌گیری برای ساخت لمینت‌های دندانی استفاده می‌کنند. در این روش از قالب‌گیری، یک پلاک خالی با خمیر مخصوص پر شده و در داخل دهان و بر روی دندان‌ها قرار داده می‌شود.

بعد از قرار دادن این خمیر توسط دندانپزشک روی دندان بیمار، از او خواسته می‌شود که خمیر را گاز بگیرد تا الگوی دندان روی خمیر به صورت کامل نقش ببندد. این کار ممکن است چند دقیقه‌ای طول بکشد؛ زیرا گاز گرفتن مداوم این خمیر در دهان باعث می‌شود تا شکل دندان مورد نظر به صورت کامل روی آن حک شده و خمیر سفت شود.

بعد از گذشت چند دقیقه، قالب از دهان خارج می‌شود. قالب به دست آمده به لابراتوار دندان‌سازی ارسال می‌گردد تا لمینت مورد نظر ساخته‌شود. فرآیند ساخت لمینت حدود 2 الی 4 هفته طول می‌کشد.

استفاده از نخ زیر لثه‌ای در قالب‌گیری و طراحی لمینت برای دندان

در اغلب موارد متخصص تراشیدن دندان را تا لبه‌های دندان و بخشی از زیر لثه پیش می‌برد. در چنین شرایطی برای قالب‌گیری اصولی دندان از نخ زیر لثه‌ای (رترکشن) استفاده می‌شود. دلیل استفاده از نخ زیر لثه‌ای این است که به هنگام قالب‌گیری لثه به صورت کامل کنار زده شده و دقیقا فرم لبه‌های دندان روی خمیر حک شود.

مرحله چهارم: نصب لمینت اولیه و موقتی

در این مقطع از مراحل لمینت دندان، بعد از اتمام فرآیند قالب‌گیری و ارسال آن به لابراتوار دندان‌سازی، مدت کوتاهی طول می‌کشد تا لمینت آماده شود. در این مدت کوتاه، دندانپزشک برای سالم ماندن و آسیب ندیدن دندان‌های بیمار از روکش‌های لمینت موقت استفاده می‌کند.

تفاوت این روکش‌های موقت با لمینت دائمی این است که به صورت کوتاه مدت از دندان‌های بیمار در برابر عواملی چون پوسیدگی و عفونت و همچنین نفوذ مواد غذایی به داخل دندان‌ها جلوگیری می‌کند. یکی از مزایای لمینت‌های موقت این است که از نمایان شدن دندان‌های تراش خورده شما تا زمان تکمیل مراحل و آماده شدن لمینت اصلی جلوگیری می‌کند.

مرحله پنجم: ساخت لمینت دندان در لابراتوار

این مرحله نیازمند مدت زمان زیادی است. ساخت یک لمینت محکم و استاندارد مطابق با قلب‌گیری انجام شده توسط دندانپزشک در لابراتوار دندان‌سازی به روش سنتی معمولا 2 تا 4 هفته زمان می‌برد. اما در صورتی که لابراتوار دندان‌سازی مجهز به تکنولوژی CAD/CAM باشد، طراحی و ساخت لمینت سریع‌تر از روش سنتی انجام شده و دیگر نیازی به استفاده از لمینت‌های موقت در دندان‌های بیمار نیست. با استفاده از این تکنولوژی پروسه طراحی و ساخت لمینت در عرض یک جلسه به اتمام می‌رسد.

مراحل لمینت دندان - ساخت لمینت در لابراتوار

مرحله آخر لمینت دندان: انجام مراحل نصب لمینت بر روی دندان (bonding)

آخرین مرحله از مراحل لمینت دندان، قرار دادن لمینت روی دندان‌ها یا bonding است. بد نیست نحوه نصب لمینت بر روی دندان را بدانید. در این مرحله دندانپزشک قبل از چسباندن لمینت با سیمان مخصوص، روی دندان را پوشانده و سپس لمینت را به دندان می‌چسباند. در صورت نیاز این سیمان را دندانپزشک برداشته و برای مچ شدن آن با دندان آن را مرتبا برش می‌دهد تا سیمان و دندان به تناسب کافی برسند. می‌توان رنگ روکش را با رنگ سیمان مورد استفاده تنظیم کرد. مراحل گذاشتن لمینت دندان در اینجا به پایان می‌رسد.

مراحل انجام لمینت دندان چند جلسه طول می‌کشد؟

هر یک از مراحلی که اشاره کردیم در جلسات جداگانه انجام می‌شود. در کل برای انجام تمامی مراحل لمینت دندان، حدود 3 الی 4 جلسه کاری نیاز است.

بخش بزرگی از زمان مراحل کاشت لمینت مربوط به ساخت لمینت در لابراتوار دندان‌سازی است. این کار حدود 2 تا 4 هفته طول می‌کشد.

در حالت کلی اگر بخواهیم بگوییم لمینت دندان چند روز طول می‌کشد، مدت زمان تقریبی انجام تمامی مراحل لمینت دندان حدود 6 هفته است.

مشاوره و پاسخ به سوالات شما درباره جزئیات و نحوه لمینت کردن دندان

در این مطلب نحوه لمینت دندان را به‌طور کامل توضیح دادیم. شما می‌توانید سایر سوالات خود را از طریق مشاوره آنلاین و حضوری با پزشکان کلینیک دندانپزشکی زیبایی میخک مطرح کنید.

 


کلینیک دندانپزشکی میخک

کلینیک دندانپزشکی میخک با بهره بردن از آخرین نوآوری‌ها در دانش دندانپزشکی و بهره بردن از پزشکان متخصص، آماده مشاوره با شما در همه زمینه‌های دندانپزشکی و به‌ویژه لمینت دندان است.

درخواست مشاوره رایگان


در ادامه به برخی سوالات پرتکرار درباره مراحل لمینت دندان پاسخ می‌دهیم.

آیا برای لمینت دندان تراش می‌خورد؟

کاشت لمینت هم به صورت تراش دندان امکان‌پذیر است و هم به صورت بدون نیاز به تراش دندان.

مطابق میل افراد و نظر دندانپزشک، لمینتی با ضخامت‌های مختلف انتخاب می‌شود. برای نمونه در لمینت‌‌های دو دهم میلی‌متری (mm 0.2) برای قرارگیری آن روی دندان‌ها لازم است تا دندان‌ها تراشیده شوند. اما برای نصب لمینت‌های نازک نیازی به تراش دادن دندان ها نبوده و به راحتی روی دندان‌ها قرار داد می‌شوند.

آیا لمینت دندان‌های فاصله‌دار با لمینت دندان‌های کج متفاوت است؟

در روش لمینت دندان خرگوشی و کج ابتدا باید دندان به اندازه‌ای تراش داده شود تا با اضافه شدن لمینت، بزرگ‌تر و حجیم‌تر به نظر نرسد. در این روش بعد از برداشتن لایه نازکی از مینای دندان قالب‌گیری انجام می‌شود. در حالی که برای لمینت دندان‌های فاصله دار نیازی به تراش دادن مینای دندان نیست و با انجام قالب‌گیری و تهیه لمینت مخصوص می‌توان لمینت را روی دندا‌ن‌ها چسباند.

در نتیجه تنها تفاوت لمینت این دندان‌ها، در مرحله تراشیدن دندان‌ها است.

آیا لمینت دندان متحرک مراحل متفاوتی دارد؟

لمینت متحرک دندان همان طور که از نامش پیداست یک روکش و کاور مانند است که قابلیت جداپذیری از دندان‌ها را دارد.  از مراحل لمینت دندان متحرک، مانند لمینت ثابت عمل می کند، با این تفاوت که در صورت نیاز می‌توان آن را از دندان‌ها جدا کرد.

برای تهیه لمینت متحرک دندان لازم است تا مانند لمینت ثابت قالب‌گیری دندان‌های بیمار انجام شود. برای استفاده از لمینت متحرک دندان کافی است تا آن را به مدت 2 دقیقه در آب جوش قرار داده و سپس روی سطح خارجی دندان‌ها فشار داده شود.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *