ردکردن این

فلوراید تراپی چیست؟

فلوراید اولین بار در دهه‎ی 1940 برای جلوگیری از پوسیدگی دندان استفاده شد. بعد از آن فلوراید (البته به شکل فلوراید سدیم) به فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی اضافه شد و امروزه نیز  افزودن فلوراید به آب، خمیر دندان‌ها و دهان‌شویه‌ها برای پیشگیری از پوسیدگی دندان بسیار رایج می‎باشد. فلوراید تراپی یکی از درمان‏‌های دندانپزشکی برای تقویت مینای دندان و پیشگیری از پوسیدگی آن‎ها می‌باشد.

همانطور که از نام آن مشخص است، فلوراید تراپی به معنی درمان دندان با استفاده از فلوراید است.

فلوراید و رابطه ‎ی آن با بهداشت دهان و دندان

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که دندان‎های شما را قوی‎تر ساخته و از پوسیدگی دندان و ایجاد حفره‎ها جلوگیری می‎نماید. این ماده برای بهداشت دهان و دندان‏‌ها بسیار مفید بوده و تمامی دندانپزشکان آن را توصیه می‏‌کنند. فلوراید از مینای دندان محافظت می‎کند و با باکتری‎هایی که به دندان‎ها و لثه‎ها آسیب می‎رسانند، مبارزه می‎کند. مینای دندان همان لایه‎ی محافظ بیرونی هر دندان می‎باشد.

فلوراید مخصوصا زمانی مفید است که شما در معرض خطر بالای پوسیدگی دندان یا حفره‌ها باشید. حفره‌ها زمانی اتفاق می‌افتند که باکتری‌های دهان روی دندان‌ها و لثه تشکیل می‌شوند و لایه‌ای چسبناک به نام پلاک دندان را ایجاد می‌کنند. پلاک دندان اسیدهایی را تولید می‎کند که باعث تخریب دندان و بافت لثه می‎شوند. اگر پلاک دندان مینای دندان را از بین ببرد، باکتری‎ها می‎توانند به مغز دندان نفوذ بکنند و به عصب دندان آسیب رسانند.

فلوراید تراپی چیست و در طول درمان با فلوراید چه اتفاقی می‌افتد؟

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، فلوراید تراپی به معنی درمان با استفاده از فلوراید برای مقابله با پوسیدگی دندان ها می‎باشد. زمانی که دندان‎ها دچار پوسیدگی می‌شود، فلوراید تراپی می‎تواند مینای دندان شما را تقویت کرده و از پوسیدگی بیشتر جلوگیری نماید. البته فلوراید تراپی قرار نیست که معجزه کند و پوسیدگی دندان شما را از بین ببرد. این درمان فقط مینای دندان را سخت‎تر می‎کند و آن را نسبت به باکتری‌های دهان مقاوم‌تر می‌نماید در نتیجه دندان شما را از حفره، پوسیدگی و حساسیت دور نگه می‌دارد.

درمان فلوراید معمولا به شکل دهان شویه، قرص، ژل، فوم و وارنیش صورت می‌گیرد.

 

اینکه شما دندان‎های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک می‌زنید، نیز نوعی درمان فلوراید به شمار می‎آید. با این حال درمان حرفه‌ای فلوراید که در مطب دندانپزشکی صورت می‎گیرد، کمی متفاوت‌تر است. در فلوراید تراپی، فلوراید بسیار بیشتری نسبت به خمیر دندان و آب روی دندان شما اعمال می‌شود. البته این فلوراید فقط چند دقیقه روی دندا‎های شما قرار می‌گیرد و مقدار بیشتر از آن مضر است. معمولا از شما خواسته می‌شود که حدود 30 دقیقه پس از درمان از خوردن و نوشیدن خودداری کنید تا فلوراید به طور کامل جذب شود.

شما بسته به وضعیت بهداشت دهان و دندان‎های‎تان می‎توانید هر سه، شش یا دوازده ماه یکبار از درمان فلوراید استفاده کنید.

همینطور اگر شما در معرض ابتلا به پوسیدگی و حفره قرار داشته باشید، دندانپزشک ممکن است برای شما دهان‌شویه‎های خاص یا ژل فلوراید برای استفاده منظم در خانه تجویز کند. معمولا فلوراید در آب آشامیدنی، چای سبز و چای سیاه، مواد غذایی پخته شده در آب، غذاهای دریایی و سبزیجات به ‌صورت خام و یا نیمه ‌پخته وجود دارند و به واسطه مصرف آن‎ها می‎توان مینای دندان را تقویت کرد.

موارد زیر می‌توانند خطر ابتلا به پوسیدگی و حفره‎ را افزایش دهند:

 • پرخوری
 • بهداشت ضعیف دهان و دندان
 • رژیم غذایی ضعیف
 • خشکی دهان یا کاهش بزاق
 • مینای ضعیف

فلوراید برای کودکان

تقریبا تمامی دندانپزشکان فلوراید تراپی را برای کودکان و نوجوانان لازم می‌دانند و حتی اگر کودک شما پوسیدگی دندان نیز نداشته باشد، باز این درمان برای دندان‎های کودک مفید است. درمان فلوراید مینای دندان را نسبت به باکتری‎ها مقاوم کرده و از پوسیدگی دندان جلوگیری می‎کند.

اگر فرزند شما زیر سه سال باشد، آن‌ها فقط باید با نظارت مستقیم شما مسواک بزنند. لایه‌ی بسیار نازکی از خمیردندان‎های حاوی فلوراید را روی مسواک فرزندتان بمالید و مطمئن شوید که در حین مسواک زدن خمیر دندان را قورت نمی‎دهند. در مورد کودکان 3 تا 6 ساله نیز میزان خمیر دندان می‎تواند در اندازه یک نخود باشد. فلوراید تراپی[/caption]

مزایای فلوراید تراپی

فلوراید می‎تواند مواد معدنی را به سطح دندان یعنی جایی که باکتری‏‌ها مینای دندان را از بین برده‌اند، بازگرداند و آن را ترمیم کند. همینطور این درمان دندانپزشکی می‎تواند رشد باکتری‎های مضر دهان را مهار کند و از حفره‎های بعدی جلوگیری نماید.

فلوراید پوسیدگی دندان را از بین نمی‌برد اما می‎تواند سطح بیرونی دندان را قوی‎تر نماید و از پوسیدگی بیشتر جلوگیری نماید.

اگر دندان شما پوسیده شده است، شما با فلوراید تراپی می‎توانید از نفوذ آن به قسمت‎های داخلی یعنی پالپ دندان جلوگیری نماید. به این ترتیب آن می‎تواند از عصب‎کشی دندان نیز جلوگیری نماید.

با اینکه بیشتر مردم تصور می‎کنند فلوراید تراپی فقط برای کودکان انجام می‎شود، اما اینطور نیست و برای بزرگسالان نیز مناسب است. طبق تحقیقاتی که در سال‎های اخیر صورت گرفته است کودکان و نوجوانانی که در طول یکسال از درمان‎های فلوراید استفاده کرده‌اند، 43درصد کمتر از بقیه به پوسیدگی دندان و حفره‎ مبتلا شده‌اند. همینطور قبل از اینکه فلوراید به خمیر دندان‎ها اضافه شود، افرادی که از آب آشامیدنی حاوی فلوراید استفاده می‌کردند، 40 تا 60 درصد کمتر از بقیه دچار پوسیدگی و حفره‎ دندان می‌شدند. فلوراید تراپی

عوارض جانبی فلوراید تراپی

دقیقا مثل هر دارو و درمان دیگری، فلوراید بیش از حد نیز می‎تواند تاثیرات منفی با خود به همراه داشته باشد. ممکن است به صورت تصادفی دوز بالایی از فلوراید را دریافت کنید و مسموم شوید. البته امروزه مسمومیت ناشی از فلوراید خیلی کم اتفاق می‌افتد ولی بهتر است بدانید که قرار گرفتن دوز بالایی از فلوراید می‌تواند به استخوان و دندان‎‌ها در کودکان خردسال آسیب بزند. بسیاری از خمیردندان‎های مخصوص کودکان حاوی فلوراید نیستند.

مقدار بیش از حد فلوراید می‌تواند باعث موارد زیر شود:

 • ایجاد لکه‎های سفید روی دندان
 • تغییر رنگ دندان
 • مشکلاتی در هموستاز استخوان

همینطور مصرف بیش از حد قرص‎های مکمل فلوراید می‎تواند سبب تهوع، اسهال، خستگی و عرق کردن نامتعارف شود. حتی مصرف بیش از حد فلوراید می‎تواند منجر به مرگ نیز شود. هیچ وقت مکمل‎های فلوراید را در دسترس کودکان قرار ندهید.

آیا فلوراید تراپی برای همه نیاز است؟

دوبار مسواک زدن در طول روز بهترین راه برای از بین بردن پلاک‎ها از سطح دندان‌ها و لثه‎تان است. استفاده از نخ دندان و دهانشوئه‎ها نیز برای دسترسی به سطوحی که با مسواک امکان تمیز کردن آن‎ها وجود ندارد، نیز ضروری است. شما می‌توانید دندان‎های خود را فقط با آب بشوئید اما استفاده از خمیردندان‏‌های حاوی فلوراید می‎تواند تاثیر آن را چندین برابر نماید. فلوراید به طور طبیعی در منابع مختلف مثل آب آشامیدنی وجود دارد. به طور کلی شما می‌توانید فلوراید را از دو طریق دریافت کنید. از خمیر دندان و درمان‎های دندانپزشکی یا آب آشامیدنی و رژیم غذایی.

اگر شما دندان پوسیده یا حفره داشته باشید، درمان فلوراید برای شما نیاز است.

اگر شما از تحلیل لثه یا حساسیت دندانی رنج می‌برید، درمان فلوراید می‎تواند به شما در سلامت دندان‎هایتان کمک زیادی بکند. همینطور اگر هزینه‏‌ی درمان‌های‎ عصب‎کشی و تاج دندان یا بریج برای شما زیاد است، فعلا می‌توانید برای مدتی از فلوراید تراپی استفاده کنید تا پوسیدگی دندان را مهار نمایید.

خلاصه‎ مطلب

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که از ایجاد حفره‎ها جلوگیری می‎کند. همینطور فلوراید مواد معدنی را به مینای دندان باز می‎گرداند و از ایجاد باکتری‎های مضر در دهان جلوگیری می‎نماید. البته استفاده بیش از حد از فلوراید می‌تواند عوارض جانبی نیز داشته باشد. سلامت دندان‎ها به طور کلی روی سلامت‎ عمومی بدن تاثیر می‎گذارد. پس مراقب سلامت‌ دندان‎هایتان باشید.

 • روزانه دوبار به مدت دو دقیقه مسواک بزنید.
 • هر روز نخ دندان بکشید.
 • از خوردن میان وعده‏‌های شیرین و نوشیدنی‏های قنددار اجتناب کنید.
 • سیگار نکشید.
 • حداقل دوبار در سال به دندانپزشک مراجعه کنید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit