ردکردن این

ارتودنسی کودکان : مزایای پیشگیری و درمان زودهنگام ارتودنسی

بسیاری از والدین معتقدند که دندان‎های شیری به مدت کوتاهی در دهان می‌مانند و محافظت از آن‏ها اهمیت زیادی ندارد. شاید همین ذهنیت نادرست است که بیشتر والدین را از بهداشت دهان و دندان‏ کودکان‌شان غافل کرده و  باعث شده خانواده‎ها هیچ اهمیتی به دندان‎های کودکان ندهند. اما واقعیت این است که دندان‎های شیری نقش مهمی در رشد و تغذیه کودک داشته و به صحبت کردن کودکان کمک می‌کند. علاوه بر این دندان‎های شیری رابطه‏‌ی مستقیمی با دندان‏‌های دائمی دارند و هر گونه نامرتبی دندان‎های شیری دامنگیر دندان‏‌های دائمی خواهد شد. همین موضوع باعث شده است که بیشتر دندانپزشکان ارتودنسی پیشگیرانه را برای کودکان توصیه کنند. ارتودنسی کودکان در سنین پایین می‌تواند از مشکلات دندان و هزینه‎های بیشتر در آینده جلوگیری نماید.

انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می‎کند که تمامی کودکان بالای 7 سال باید توسط متخصص ارتودنسی معاینه شوند.

متخصص ارتودنسی بهتر می‎تواند وضعیت دندان‎های شیری و دائمی کودک را بسنجد و تعیین کند که آیا درمان اولیه و زودهنگام ارتودنسی برای کودک نیاز است یا نه! لطفا منتظر نمانید که تمامی دندا‏ن‎های شیری کودک ‌تان بیفتد تا بعدا درمان ارتودنسی را شروع کنید. درمان زودهنگام ارتودنسی کودکان مزایای زیادی دارد که می‌تواند به شما و کودک‎تان کمک زیادی بکند. ما در ادامه‌ی مطلب به آن‎ها اشاره  می‌کنیم.

درمان ارتودنسی پیشگیرانه چیست؟

درمان ارتودنسی کودکان که با نام ارتودنسی پیشگیری نیز شناخته می‎شود، معمولا در سنین 8 یا 9 سالگی شروع می‎شود. هر چند که تا به امروز درمان ارتودنسی کودکان بیشتر در سن 12-14 سالگی یعنی زمانی که تمامی دندان‌های دائمی درآمده بودند، انجام می‎شد.

ارتودنسی در کودکان بیشتر برای جلوگیری و اصلاح موقعیت دندان‎های نیش و مشکلات رشد فک و دندان‌ها انجام می‎پذیرد. همینطور این ارتودنسی زودهنگام فضای کافی را برای دندان‏‌های دائمی باز می‎کند تا آن‏ها به درستی در موقعیت خود قرار بگیرند.

در واقع دندانپزشک همه‎ی اقدامات پیشگیرانه را برای اطمینان از درست درآمدن دندان‌های دائمی فرزند شما انجام می‌دهد تا فرزند شما در آینده دندان‌های مرتبی داشته باشد. فاکتورهای زیادی در بی‌نظمی دندان‎های کودکان دخیل هستند که مهم‏ترین آن‏ها عوامل ژنتیکی، از دست دندان زودهنگام دندان‌های شیری و عادات غلط همچون مکیدن انگشت شست می‌باشد.

ارتودنسی کودکاندندانپزشک بسته به نوع مشکل کودک‌تان می‎تواند پیشگیری خاصی را برای کودک‎تان پیشنهاد کند. اگر فرزند شما دندان‎های خود را زودتر از موعد مقرر از دست داده باشد، احتمالا دندانپزشک فضا نگهدار را پیشنهاد می‎کند. این وسیله می‌تواند فضای کافی برای دندان‎های دائمی را در دهان کودک ایجاد کند و از مشکلات نامرتبی دندان در آینده جلوگیری نماید.

مزایای ارتودنسی کودکان

 • زودتر، بهتر است

در بعضی بیماران اگر نیاز به ارتودنسی زودتر شناسایی شود، درمان ساده‌تر بوده و زودتر به نتیجه می‎رسد. معمولا در سن 7 سالگی دندان‏‌های دائمی شروع به رشد می‎کنند و فک کودک بزرگتر می‎شود. در چنین سنی دندانپزشک راحت‎تر می‎تواند مشکلات دندان مثل شلوغی بیش از حد و جلو آمدن دندان‎ها را تشخیص دهد و در صورت لزوم ارتودنسی پیشگیری را به شما پیشنهاد ‎کند. درمان زودهنگام می‎تواند از مشکلات جدی‌تر در آینده جلوگیری نماید و هزینه‏‌های اضافی را کاهش دهد.

 • هزینه‎های کمتر در آینده

ارتودنسی پیشگیری با شناسایی مشکلات دندان در کودکانی که دندان‎های آن‎ها هنوز به اندازه‎ی کافی رشد نکرده است، می‌تواند از درمان‌های پرهزینه در آینده جلوگیری نماید.

 • کاهش ضرورت کشیدن دندان

معمولا در ارتودنسی بزرگسالان فضا برای دندان‎ها کم بوده و دندانپزشکان مجبور می‎شوند تا با کشیدن دندان‎ها، فضای کافی را برای هدایت دندان‎ها به موقعیت اصلی خود فراهم کنند. این در حالی است که ارتودنسی پیشگیری با ایجاد فضا میان دندان‌های در‌هم فشرده یا دندان‌های در حال رشد، ضرورت کشیدن دندان‌ها را در آینده کاهش می‌دهد و احتمال کشیدن دندان دائمی برای ارتودنسی را از بین می‌برد. علاوه بر این شما می‎توانید از جراحی‎های فک در آینده نیز جلوگیری نمایید.

 • کوتاه کردن زمان استفاده از بریس

با اینکه ارتودنسی پیشگیرانه نمی‎تواند نیاز به استفاده از سیم‎کشی یا دیگر درمان‎های ارتودنسی را کاملا از بین ببرد اما زمان استفاده از آن را کاهش می‎دهد.

 • از بین بردن هر گونه مشکلات مربوط به بهداشت دهان و دندان

کودک شما با مراجعه به دندانپزشک می‌تواند هر گونه پوسیدگی و ناراحتی‌های لثه را از خودش دور کند و هر گونه، لب‌پر شدن دندان، ساییدگی و اختلالات درمانی را رفع نماید. به طور کلی کودک شما باید قبل از دو سالگی اولین مراجعه دندانپزشکی خود را داشته باشد تا در آینده دندان‌های سالمی داشته باشد.

آیا همه‎ی کودکان نیاز به ارتودنسی پیشگیرانه دارند؟

نه! همه‎ی کودکان نیاز به ارتودنسی پیشگیرانه ندارند اما بهتر است که دندانپزشک و متخصص ارتودنسی باید و نباید آن را تایید کند.

راه‎های زیادی برای تعیین اینکه آیا کودک شما نیاز به درمان ارتودنسی دارد یا نه، وجود دارد. اگر شما هر یک از این مشخصات یا عادات رفتاری را در کودکان‎تان مشاهده کردید، بهتر است که کودک‌تان را برای معاینه نزد دندانپزشک ببرید.

 • از دست دادن زود یا دیر دندان‎های شیری(افتادن دندان‎های شیری معمولا از پنج سالگی شروع می‎شود و قبل از آن می‌تواند نگران‎کننده باشد. همینطور کودک شما باید همه‎ی دندان‏‌های دائمی خود را تا قبل از 13 سالگی داشته باشد)
 • دندان‎های کودک به درستی یا به طور کامل روی هم قرار نمی‎گیرند
 • بوی بد دهان کودک
 • دندان‏‌های جلویی بسیار شلوغ هستند(معمولا در هفت یا هشت سالگی می‎توانید این مورد را تشخیص داد)
 • جلو بودن دندان‏‌ها
 • مشکلاتی در جوییدن
 • مشکلاتی در صحبت کردن
 • تغییر حالت فک کودک به هنگام باز و بسته کردن دهان
 • اگر کودک بیشتر از 5 سال سن دارد و هنوز انگشت شست خود را می‎مکد.

اگر شما مشکلات و ناهنجاری‎های فرزندتان را در همان مراحل اولیه درمان نکنید، باید منتظر آسیب‎های جدی‌تر در آینده باشید. مطمئن باشید که درمان این ناهنجاری‌ها در مراحل اولیه نسبت به ارتودنسی در آینده کم‌هزینه‌تر بوده و مشکلات پیچیده دندانپزشکی را در آینده نیز نخواهد داشت. حتما کودک‎تان را در هفت سالگی به دندانپزشک ببرید و منتظر نمانید که تمامی دندان‎های دائمی کودک درآیند.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *