ردکردن این

10 درمان خانگی بسیار موثر برای کاهش دندان درد

ما در این مطلب قصد داریم تا در مورد درمان‌های خانگی برای کاهش دندان درد و اینکه چگونه دندان درد را در خانه درمان کنیم صحبت نماییم. البته قبل از آن کمی در مورد علت و عوارض جانبی دندان خواهیم نوشت تا شما دندان‎درد را جدی‌تر بگیرد.

حتما شما نیز تا بحال دندان درد را تجربه‎ کرده‎اید. در بیشتر موارد دندان درد نشانه‎ای از مشکلات لثه یا دندان است که شما نباید آن را نادیده بگیرید. البته گاها نیز این دندان درد به وجود بیماری در جای دیگر از بدن نیز اشاره دارد. درست است که دندان‏‌ها به طور مستقیم زندگی شما را به خطر نمی‌اندازند، اما با این حال ارتباط تنگاتنگی با سلامت عمومی‎تان دارند.

تحقیقات نشان داده است که گاهی اوقات دندان درد نشانه‌ای از ‏بیماری قلبی است و نیاز به درمان فوری دارد. به همین دلیل شما باید حتما علت دندان‌دردتان را کشف کنید و با درمان دندانپزشکی درد را برای همیشه ریشه‎کن نمایید.

مثلا اگر دندان‏ درد ناشی از پوسیدگی دندان به موقع درمان نشود، می‌تواند بدتر شود. درد دندان بسته به علت آن می‌تواند متفاوت باشد. در بیشتر موارد علت آن وجود حفره، عفونت، پوسیدگی، شکستگی، یبماری لثه، پرکننده‎‌های دندان یا اختلالاتی در مفصل فک است.

دندان درد زمانی اتفاق می‎افتد که قسمت مرکزی دندان که پالپ نامیده می‎شود، دچار التهاب و سوزش می‌شود. پالپ دارای عصب‎های بسیار کوچک و حساسی بوده که به دلایلی که اشاره کردیم می‎توانند دچار التهاب شوند. اگر شما دچار دندان درد هستید، باید حتما در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید و از بدتر شدن وضعیت‎تان جلوگیری نمایید.

چگونه دندان درد را در خانه درمان کنیم
چگونه دندان درد را در خانه درمان کنیم

در برخی موارد نیز شما می‎توانید موقتا برخی درمان‎های خانگی را امتحان کنید تا دردتان کاهش یابد. ما در ادامه 10 درمان خانگی را به شما معرفی می‌کنیم که می‎توانند بهتون کمک نمایند.

چگونه دندان درد را در خانه درمان کنیم

1) میخک

میخک یکی از رایج‎ترین درمان‏‌های خانگی برای کاهش دندان است که در بیشتر موارد جواب می‎دهد. میخک دارای خواص بی‌حس‎کننده و ضددرد بوده و می‌تواند درد دندان شما را تسکین دهد. علاوه بر این میخک دارای خواص آنتی‌باکتریال بوده و می‎تواند از عفونت ‏دندان و لثه جلوگیری کرده و دندان‎ها را ضدعفونی نماید. شما بدین منظور می‎توانید از هر دو گل میخک و روغن میخک استفاده کنید.

چگونه دندان درد را در خانه درمان کنیم

نحوه‎ی استفاده:

 • مقداری کمی پنبه را به روغن میخک آغشته کنید و آن را روی دندانی که درد می‎کند و اطراف لثه آن قرار دهید. شما می‌توانید از این روش درمانی 2 الی 3 بار در روز استفاده کنید. همینطور شما می‎توانید روغن میخک را با کمی روغن زیتون ترکیب کنید و از آن به عنوان درمان خانگی دندان درد استفاده کنید.
 • همینطور شما می‌توانید 2 یا 3 گل میخک را نزدیک به دندان‎ موردنظرتان قرار دهید. این روش درمانی نیز می‎تواند به تسکین درد شما کمک کند.
 • یکی دیگر از گزینه‏‌های درمانی این است که یک گل میخک خرد شده را با کمی سنگ نمک ترکیب کنید و چند قطره روغن میخک به آن اضافه کنید تا به شکل خمیر درآید. مقداری از این خمیر را به مدت 5 الی 10 دقیقه روی دندان و لثه‌تان قرار دهید و سپس دهان‎تان را با آب گرم بشوئید. این کار را یک یا دو بار در روز تکرار کنید.

2) نمک

یکی دیگر از درمان‏‌های خانگی برای درد دندان، نمک است. نمک می‌تواند التهاب لثه‏‌ها را کاهش داده و از عفونت جلوگیری نماید.

چگونه دندان درد را در خانه درمان کنیم
چگونه دندان درد را در خانه درمان کنیم

نحوه‎ی استفاده:

 • یک قاشق نمک را با یک فنجان آب گرم مخلوط کنید و چندین بار در روز دهان خود را با آن قرقره کنید تا درد را تسکین یابد و میکروب‏‌های مضر دهان‎تان را از بین ببرد.
 • همینطور شما می‌توانید به مقدار مساوری نمک و فلفل را با چند قطره آب ترکیب کنید تا به شکل خمیر در آید. سپس آن را روی دندان آسیب‎دیده قرار دهید و چند دقیقه صبر کنید. این درمان را 2 الی 3 بار در روز انجام دهید تا درد آن تسکین یابد.

3) سیر

سیر دارای خواص آنتی‎اکسیدان، آنتی‌باکتریال، ضدالتهابی و سایر خواص دارویی است که به کاهش دندان درد کمک می‎کند. سیر حتی می‎تواند از عفونت‎های باکتریایی در دهان شما نیز جلوگیری نماید.

چگونه دندان درد را در خانه درمان کنیم

نحوه‎ی استفاده:

 • یه حبه سیر را له کنید و آن را روی دندان‎ موردنظرتان قرار دهید.
 • همینطور شما می‌توانید یک یا دو حبه سیر را بجویید تا به تسکین دردتان کمک کند. هر یک از این دو روش را یک یا دو بار در طول روز تکرار کنید تا ‎ درد‎ دندان را کاهش دهد.

4) پیاز

پیاز دارای خواص ضدعفونی‎کننده، آنتی‌باکتریال و ضدمیکروبی بوده و می‌تواند مسکنی برای دندان درد شما باشد. همینطور پیاز میکروب‏‌هایی که باعث عفونت لثه و دندان‏‌ها می‎شوند را از بین می‌برد.

چگونه دندان درد را در خانه درمان کنیم

نحوه‌ی استفاده:

 • کافیست که شما چند حلقه پیاز را پیاز خام را برای چند دقیقه بجوئید.
 • اگر شما بحاطر درد یا ورم نمی‌توانید آن را بجوئید. می‌توانید به جای آن قطعه‎ی کوچکی از پیاز را روی دندان‎ موردنظرتان قرار دهید. شما می‎توانید این دو روش را چندین بار در طول روز تکرار کنید تا درد دندان‎تان کاهش پیدا کند.

5) برگ گوارا

برگ گوارا مسکن عالی برای دندان درد است. خواص ضدالتهابی، ضدمیکروبی و ضددرد این گیاه آن را به یکی از گزینه‎های عالی درمان خانگی درد دندان‎ تبدیل کرده است.

چگونه دندان درد را چگونه دندان درد را در خانه درمان کنیمدر خانه درمان کنیم
چگونه دندان درد را در خانه درمان کنیم

نحوه‎ی استفاده:

 • شما می‌توانید 1 یا 2 برگ گوارا را به آرامی بجوئید تا عصاره‎ی آن باعث تسکین دردتان شود.
 • یکی دیگر از گزینه‏‌های پیش روی شما این است که شما 4 الی 6 برگ گوارا را در یک فنجان آب به مدت 5 دقیقه بجوشانید و سپس اجازه دهید که خنک شود. سپس از آن به عنوان دهانشویه استفاده کنید تا درد دندان‎تان کاهش یابد.

6) نعناع

نعناع یکی از درمان‎های بسیار مفید برای درد دندان است که دارای خواص بی‌حسی بوده و به کاهش درد کمک می‎کند. علاوه بر این نعناع باکتری‏‌های دهان را از بین برده و از عفونت لثه‌‏ها جلوگیری می‌نماید.

چگونه دندان درد را در خانه درمان کنیم
چگونه دندان درد را در خانه درمان کنیم

نحوه‎ی استفاده:

 • شما می‌توانید مقداری از روغن نعناع را روی دندان خود بمالید و بعد از چند دقیقه دهان خود را با آب نمک گرم بشوئید.
 • شما همینطور می‌توانید حدود 1 قاشق چایخوری برگ خشک شده‎ی نعناع را در یک فنجان آب گرم بریزید و درپوش آن را بگذارید تا به مدت 20 دقیقه خیس شود. سپس از این محلول به عنوان دهانشویه استفاده کنید. شما می‎توانید دو روش درمانی بالا را 2 الی 3 بار در روز تکرار کنید تا دندان دردتان بهتر شود.

7) گیاه استافیدا

یکی از داروهای قدیمی و سنتی برای کاهش درد دندان گیاه استافیدا است که دارای خواص ضد التهابی، ضد باکتری، ضد عفونی‌کننده بوده و ترکیب عالی برای درمان درد شما می‎باشد.

چگونه دندان درد را در خانه درمان کنیم

نحوه‌ی استفاده:

 • شما به راحتی می‎توانید چند برگ از استافیدا را روی دندان موردنظرتان قرار دهید تا از درد دندان‎تان خلاص شوید.
 • شما همینطور می‎توانید ¼ قاشق چایخوری پودر استافیدا را با 2 قاشق غذاخوری آبلیمو ترکیب کنید. سپس این ترکیب را کمی گرم کنید و پنبه را به آن آغشته کرده و روی دندان‎تان قرار دهید.

این روش‎های درمانی را چندین بار تکرار کنید تا دندان دردتان کاهش یابد.

8) مریم گلی

گیاه مریم گلی یکی دیگر از درمان‏‌های طبیعی درد دندان است که تاثیر بسیار سریعی دارد. این گیاه دارای خواص آنتی بیوتیک و ضد التهابی بوده و می تواند به درمان ورم لثه، زخم دهان و خونریزی لثه‌ها نیز کمک کند.

چگونه دندان درد را در خانه درمان کنیم

نحوه‌ی استفاده:

 • 2 قاشق چایخوری گیاه مریم گلی خشک و خرده شده را با یک قاشق چایخوری نمک در لیوان کوچک بریزید. کمی آب به آن اضافه کنید و سپس به مدت 5 دقیقه آن را بجوشانید و بگذارید خشک شود. این محلول را به عنوان دهانشویه استفاده کنید و آن را دو سه بار در روز تکرار کنید تا دندان دردتان کاهش یابد.

9) عصاره‌ گندم

عصاره‎ی گندم دارای خواص ضداکتری بوده و به مبارزه با پوسیدگی دندان کمک می‎کند. همینطور عصاره گندم برای درمان دندان درد نیز بسیار موثر بوده و آن به عنوان دهانشویه کاربرد دارد. علاوه بر این عصاره‎ی گندم سموم را از لثه‎ها جذب می‎کند، رشد باکتری‌ها را کاهش می‎دهد و عفونت را تحت کنترل خود درمی‎آورد.

چگونه دندان درد را در خانه درمان کنیم

نحوه‎ی استفاده:

 • شما می‌توانید عصاره‏‌ی گندم را به عنوان دهانشویه‏ استفاده کنید و یا اینکه آن را بجویید تا درد دندان‎تان تسکین یابد.

10) یخ

اگر امکان تهیه‎ی هیچ کدام از موارد بالا برای شما وجود ندارد، می‎توانید از یخ برای کاهش دندان دردتان استفاده کنید.

چگونه دندان درد را در خانه درمان کنیم
چگونه دندان درد را در خانه درمان کنیم

نحوه‎ی استفاده:

قطعه‎های یخ را در یک پارچه بپیچید و آن را نزدیک به دندان‎تان قرار دهید.

علاوه بر موارد بالا سعی کنید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید و در مورد علت دندان‎تان با ایشان صحبت کنید. برخی از مشکلات دندان با درمان‏‌های خانگی برطرف نمی‎شوند و نیاز به درمان‏‌های دندانپزشکی دارند.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *