ردکردن این

باندینگ دندان چیست؟

خوشبختانه امروزه انواع روش‎های درمانی برای ترمیم دندان‏‌ها وجود دارد و شما خیلی‎ راحت‎ می‎توانید متناسب‎ با نیازتان درمان دندانپزشکی‎تان را انتخاب کنید. باندینگ دندان یکی از ساده‌ترین و کم‎هزینه‎ترین روش‎های درمانی دندانپزشکی برای ترمیم جزئی دندان‌ها است که می‎تواند لبخند جذابی را برای شما به ارمغان آورد. این روش درمانی بیشتر برای دندان‎های شکسته، ترک‎خورده و لکه‎دار پیشنهاد می‎شود و راه‏ حل مقرون به صرفه‎ای برای مشکلات این چنینی دندان می‌باشد.

برخلاف روکش و ونیرهای دندانپزشکی که در آزمایشگاه ساخته می‎شود و نیاز به قالب سفارشی دارند، باندینگ دندان را می‎توان تنها با یک مراجعه به دندانپزشک انجام داد. ما در این مطلب بیشتر با باندینگ دندان و کاربرد آن صحبت خواهیم کرد.

باندینگ دندان چیست؟

باندینگ یک روش‌ درمانی برای زیبایی دندان است که در آن یک ماده‎ی مصنوعی به نام رزین کامپوزیت به ساختار دندان طبیعی متصل می‎شود.

در این روش درمانی هدف پنهان کردن نقص‌‏هایی مثل ترک، لکه و شکستگی‌های جزئی دندان است تا ظاهر طبیعی دندان‎ها حفظ شود.

رزین کامپوزیت مورد استفاده در این روش درمانی، شکل طبیعی دندان را می‎گیرد و با ظاهر دندان‌ مطابقت داده می‎شود. همینطور از این ماده می‎توان برای پر کردن فواصل بین دندان‌ها یا دندان‏‌هایی که تغییر رنگ یا تغییر شکل داده‎اند نیز استفاده کرد.

برای چه مواردی از باندینگ دندان استفاده می‎شود؟

باندینگ دندان معمولا برای ترمیم مشکلات جزئی دندان‎ها استفاده می‏‌شود که ما در زیر به آن‎ها اشاره می‎کنیم. البته در ادامه‎ی مطلب بیشتر در مورد هر کدام از این موارد توضیح خواهیم داد.

 •  ترمیم دندان‏‌های شکسته و ترک‏‌خورده
 • پر کردن فواصل بین دندان‌‏ها
 • افزایش طول تاج دندان
 • تغییر شکل دندان‌‏‏ها
 • ترمیم دندان‏‌های لکه‏‌دار یا دندان‎هایی که تغییر رنگ داده‎اند
 • به عنوان جایگزینی برای پرکننده‏‌ی آمالگام
 • برای محافظت از بخشی از ریشه‎ی دندان که بخاطر بیماری لثه دیده می‏‌شود
باندینگ دندان
باندینگ دندان

باندینگ دندان چگونه انجام می‎شود؟

1) آماده‎سازی

فرآیند باندینگ دندان بسیار ساده بوده و نیاز به اقدامات پیشرفته‌ای ندارد. در اغلب موارد نیازی به بیهوشی نیست، مگر اینکه از آن برای پر کردن دندان پوسیده استفاده شود.

2) فرآیند باندینگ دندان

دندانپزشک در ابتدا کامپوزیتی بسیار شبیه به رنگ طبیعی دندان‌تان را انتخاب می‎کند و پس از آن شروع به زبر کردن سطح دندان‎تان می‌نماید. این کار برای این است که کامپوزیت به خوبی به دندان شما بچسبد. هنگامی که ماده‌ی رزین بر روی دندان قرار می‎گیرد، آن با قالب به شکل دندان درمی‎آید و سپس سطح آن صاف می‎شود.

گام بعدی خشک کردن رزین کامپوزیت است که معمولا با استفاده از نور فرابنفش انجام می‌شود و اینگونه به دندان می‌چسبد. در نهایت دندانپزشک ماده‏‌ی موردنظر را می‎تراشد تا به شکل دندان‏‌تان درآید و با آن‏ها مطابقت داشته باشد.

معمولا این روش درمانی برای هر دندان حدود 15 الی 45 دقیقه طول می‎کشد ولی باز بسته به روش انجام آن، این مدت زمان متغیر است. به این ترتیب شما فقط در یک جلسه مراجعه به دندانپزشک می‎توانید مشکلاتان را حل کنید و لبخند‌تان را زیباتر نمایید.

باندینگ دندان برای چه کسانی ایده‎آل است؟

دندانپزشکان باندینگ دندان را برای افراد زیر توصیه می‎کنند:

1) دندان‏‌های شکسته و لب‎پریده

معمولا شکستگی یا لب‏‌پر شدن دندان‎ها بر اثر ضربه، تصادف، زمین خوردن، فعالیت‎های ورزشی، خوردن مواد سفت و سخت، بهم فشردن دندان‏‌ها در خواب، پرکننده‏‌های دندانی، تغییر ناگهانی درجه حرارت دندان و افزایش سن می‌باشد. معمولا چنین مشکلی لبخند شما را به شدت تحت تاثیر خود قرار می‎دهد. شما با درمان دندان‎های شکسته و لب‌پریده علاوه بر اینکه می‎توانید لبخندتان را بهبود ببخشید، از آسیب‏‌های بیشتر نیز جلوگیری نموده و سلامت دندان‌های‎تان را تضمین می‎نمایید.

2) بدرنگی دندان‏‌ها

گاهی اوقات تغییر رنگ دندان‏‌ها یا لکه‏‌های روی آن به درمان بلیچینگ یا سفید کردن دندان‏‌ها پاسخ نمی‏‌دهد. همینطور برای بعضی از افراد که از حساسیت دندان رنج می‌برند، درمان بلیچینگ زیاد ایده‎آل نیست. در چنین مواردی باندینگ دندان می‎تواند راه‎حل مفیدی باشد و لکه‏ و تغییر رنگ دندان‏‌ها را بپوشاند.

3) فواصل بین دندان‎ها

فاصله‌ی بین دندان‏‌ها باعث می‏‌شود که دندان‏‌های شما نامرتب و نامتقارن بنظر برسند. باندینگ دندان گزینه‎ی بسیار خوبی برای پر کردن فواصل و کوچکتر کردن آن‎ها است.

4) دندان‏‌های بدشکل

دندانپزشک می‎تواند از ماده‏‌ی مورد بکار برده شده در باندینگ دندان برای افزایش طول و عرض دندان‌‏ها استفاده کند و دندان‏‌های هم‎شکل و متقارنی را بسازد. کامپوزیت می‎تواند به لبه‏‌های دندان اضافه شود و شکل مناسبی به دندان‏‌های شما دهد. مطمئنا نتیجه، لبخند زیبایی می‎باشد که ساختار صورت شما را بهبود می‌بخشد. همینطور اگر دندان‏‌های شما کج شده باشند، دندانپزشک می‎تواند با باندینگ دندان آن‏ها را بهبود ببخشد.

5) ترک دندان

دندان‏‌های ترک‏‌خورده بر سلامت دندان و لبخند شما تاثیر می‎گذارند و درمان آن‏ها بسیار مهم است. خوشبختانه باندینگ دندان می‎تواند این ترک‏‌ها را پنهان کرده و آن‏ها را درمان نماید.

6) بعد از براکت دندان

بعضی از بیماران ممکن است که بعد از انجام ارتودنسی دندان از باندینگ دندان برای بهبود نتیجه‎ی آن استفاده کنند. همینطور باندینگ می‎تواند هر گونه تغییر رنگ دندان ناشی از براکت‎ها را پوشش دهد.

باندینگ دندان
باندینگ دندان

مزایا و معایب باندینگ دندان

مزایا

 • هزینه‎ی کم
 • فرآیند ساده و راحت درمان
 • در مقایسه با سایر گزینه‏‌های درمانی بیشتر از دندان‏های طبیعی شما محافظت می‌کند
 • ظاهر طبیعی دندان را حفظ می‎کند

معایب

 • تغییر رنگ کامپوزیت در گذر زمان

ماده‎ی باندینگ در گذر زمان می‎تواند تغییر رنگ داده و جذابیت خود را از دست بدهد. دود سیگار، چای و قهوه از جمله موادی هستند که بیشترین تاثیر را دارند و باعث می‏‌شوند که ماده‏‌ی متصل به دندان، رنگ متفاوتی نسبت به رنگ طبیعی دندان پیدا کند. بیشتر دندانپزشکان برای افراد سیگاری توصیه می‏‌کنند که از گزینه‎های درمانی دیگری استفاده کنند.

 • دوام کمتر

ماده استفاده شده در باندینگ به اندازه‎ی تاج دندان و ونیر دوام ندارد. علاوه بر این احتمال شکستگی و ترک کامپوزیت آن نیز وجود دارد که همین یکی از معایب بزرگ باندینگ دندان به شمار می‎آید. اما ونیر با مراقبت مناسب 10 الی 25 سال می‎تواند عمر کند.

بیشتر دندانپزشکان توصیه می‏‌کنند که از باندینگ دندان برای ترمیم جزئی دندان، اصلاح دندان‏‌هایی که فشار کمتری روی آن‎ها وارد می‏‌شود مثل دندان‌های جلویی یا اصلاح موقت نقص دندان استفاده کنید. بهتر است در مورد مشکل‎تان حتما با دندانپزشک صحبت کنید تا بهترین راه‎حل را به شما نشان دهد.

مراقبت بعد از باندینگ دندان

در طی دو سه روز اول به بیماران توصیه می‎شود تا از کشیدن سیگار و غذایی که ممکن است باعث لکه‎دار شدن دندان‌ها شوند، اجتناب کنند. اما بعد از حدود 48 ساعت دندان‎های شما نیاز به مراقبت‏‌های اضافی خاصی ندارند. با این حال شما باید از عاداتی مثل جوییدن مداد، ناخن یا هر شی سخت که ممکن است باعث شکستگی کامپوزیت شود، خودداری کنید. همچنان به بهداشت دهان و دندان‎هایتان رسیدگی کنید و مسواک زدن، کشیدن نخ دندان و مراجعات دندانپزشکی‎تان را جدی بگیرید.

 

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *