ردکردن این

هر آنچه که باید در مورد عصب‎کشی دندان بدانید

می‌‌توان به قاطعیت گفت که اکثر خانواده ‎های ایرانی با پوسیدگی دندان درگیر هستند. این معضل تمامی افراد در هر سنی از کودکان تا بزرگسالان را تحت تاثیر خود قرار داده است. در حالی که پوسیدگی دندان می‌تواند در همان مراحل اولیه کنترل و درمان شود، اما در بیشتر موارد نادیده گرفته می‎شود و عوارض جانبی زیادی با خود به همراه می‎آورد. معمولا دندانپزشک بسته به شدت پوسیدگی ممکن است گزینه‏‌های درمانی متفاوتی را به شما پیشنهاد ‌کند. کانال ریشه یکی از رایج‎ترین درمان‎های پوسیدگی دندان است که با نام  عصب کشی دندان در بین مردم شناخته می‎شود.

معمولا پوسیدگی از مینای دندان یا همان پوشش بیرونی دندان شروع می‏‌شود و گاها تا عمق ریشه پیش می‌رود.

شایع‎ترین علت پوسیدگی، پلاک‌های هستند که به سطح دندان می‎چسند. این پلاک‏‌ها در واقع تجمی از باکتری‎ های دهان هستند که سطح دندان‌ها را می‌پوشانند و اسیدهایی تولید می‎کنند که می‎توانند به مینای دندان آسیب برساند.

عصب‎کشی دندان
 

مخصوصا بعد از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‎های قنددار فعالیت‎ پلاک‏‌های دندان بیشتر می‎شود. برای همین است که بیشتر دندانپزشکان توصیه می‎کنند بعد از مصرف مواد غذایی قنددار حتما مسواک بزنید. معمولا بزاق دهان این اسید‎های مضر را خنثی می‏‌کند و از دندان‎های شما محافظت می‌کند. اما خوب به تنهایی نمی‎تواند از پس باکتری‎های دهان‌تان برآید و شما باید با رعایت بهداشت دهان و دندان‏‌های‌تان به کمک آن بروید. در موارد شدید پوسیدگی دندان، دیگری کاری از دست شما برنمی‎آید و باید حتما از دندانپزشک کمک بگیرید.

دندان پزشکان برای درمان دندانی که به شدت پوسیده شده یا عفونت کرده باشد، عصب‌ کشی دندان را پیشنهاد می‎دهند. اگر در چنین مواردی شما دندان‎تان را درمان نکنید، باید منتظر عفونت و ورم چرکی دردناکی در لثه‏‌های‎تان باشید. ما در ادامه بیشتر شما را با عصب‎ کشی دندان آشنا می‎کنیم.

منظور از عصب کشی دندان چیست؟

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم عصب کشی دندان در دنیای پزشکی با اصطلاح درمان کانال ریشه شناخته می‎شود. همینطور از این روش درمان با نام درمان اندودنتیک نیز یاد می‌‏شود. هر دندان شما از دو بخش تاج و ریشه تشکیل شده است. تاج همان بخش بالای لثه است، در حالی که ریشه در زیر آن قرار دارد و دندان را به استخوان فک متصل می‎کند. درون تاج و ریشه‌، مغز دندان قرار دارد که به آن پالپ یا کانال ریشه نیز می‏‌گویند. این پالپ از عصب دندان، رگ‎های خونی و سلول‎های دیگر تشکیل شده است و به رشد دندان کمک می‎کند. عصب درون پالپ دمای گرم و سرد را به عنوان درد احساس می‎کند.

هنگامی که عصب دندان شما دچار عفونت یا پوسیدگی می‏‌شود، شما با درد و سوزش بسیار شدیدی روبرو خواهید شد. بهترین راه برای از بین بردن این درد، عصب‌ کشی دندان ‎تان است. عصب‌ کشی دندان روش ساده و راحت برای خلاصی از درد و ترمیم دندان پوسیده و عفونی‎ است. در فرآیند عصب‎کشی پالپ و عصب دندان حذف شده و داخل دندان کاملا تمیز می‎شود. در واقع دلیل این کار آن است که در دندان‌های پوسیده پالپ دندان می‌تواند به محلی برای تجمع باکتری‎ها تبدیل شود و پوسیدگی‌ بیشتر، عفونت لثه و حتی افتادن دندان را در پی داشته باشد. با عصب‌ کشی دندان در واقع می‌توان از آسیب‎های بیشتر در آینده جلوگیری کرد. عصب‎کشی بافت آسیب‎دیده را درمان می‌کند و دندان شما را از پوسیدگی‎های بیشتر نجات می‎دهد.

بهتر است بدانید که که دندان شما بدون عصب هم می‌تواند به کار خودش ادامه دهد اما دیگر حسی مثل دمای غذا را تجربه نخواهد کرد. اگر درمان عصب‎ کشی دندان به تاخیر بیفتد، بافت و لثه‌ی دندان دچار عفونت و ورم می‌شود و دیگر به سختی می‎توان دندان‎تان را نجات کرد.

 

چه زمانی به عصب‌ کشی دندان نیاز  است؟

عصب‎ کشی دندان زمانی نیاز است که قسمت داخلی دندان یا همان پالپ دندان دچار عفونت و التهاب شود.

اگر پالپ دندان دچار آسیب شود، نمی‎تواند خودش را ترمیم کند و بافت آن می‎میرد. اگر شما یک حفره‎ی عمیق، دندان شکسته یا پر‎کننده‎ی شل در دندان‎تان داشته باشید، باکتری‎ها به راحتی می‎توانند به پالپ وارد شوند و آن را از بین ببرند. همینطور اگر باکتری‎ها از طریق ریشه به پالپ دندان نفوذ کنند، می‌توانند باعث ایجاد عفونت در استخوان شوند. عفونت می‎تواند استخوان را ضعیف کرده و آن را بشکند. به این ترتیب لثه اطراف دندان شما متورم شده و دندان شما شل خواهد شد.

اگر شما عفونت دندان را نادیده بگیرید و درمان نکنید، این عفونت گسترش خواهد یافت و در نهایت دندان لق شده و باید آن را بکشید. بعضی از افراد در چنین مواقعی راحت‎ترین گزینه یعنی کشیدن دندان را انتخاب می‎کنند. اما بهتر است بدانید که کشیدن دندان می‌تواند شروعی برای حرکت دندان‏‌های مجاور و کج شدن آن‎ها باشد. این می‌تواند ظاهر ناخوشایندی به دندان‎هایتان بدهد و همچنین باعث شود که شما نتوانید به خوبی غذا را بجویید. همین موضوع می‌تواند کار معده را در هضم غذا دو برابر بکند و باعث ایجاد مشکلاتی در سیستم گوارش شما شود.

البته در مواردی که دندان به شدت آسیب دیده باشد و امکان ترمیم آن وجود نداشته باشد، کشیدن دندان تنها گزینه‎ی پیش روی شما است. مثلا در پوسیدگی‎ها شدید، تروما، از دست رفتن استخوان ناشی از بیماری پریودنتال یا بیماری لثه امکان حفظ دندان آسیب‌دیده وجود ندارد و کشیدن دندان تنها راه‎حل شما می‌باشد.

به جز در مورادی که اشاره کردیم، شما می‌توانید با حذف پالپ دندان آسیب‌دیده، ساختار دندان‌تان را حفظ کنید و آن را از کشیدن نجات دهید. معمولا شایع‌ترین علت پوسیدگی یا عفونت پالپ دندان بخاطر درمان نکردن حفره‎ها، شکستگی، ترک دندان، ضربه به دندان یا درمان‎های مختلف دندانپرشکی است. از رایج‎ترین علائم پالپ آسیب‌دیده می‌توان به احساس درد و ورم اشاره کرد. همینطور ممکن است که دندان شما نسبت به دمای بالا و پایین حساس شده و به هنگام جوییدن غذا درد خفیفی را احساس کنید.

عصب کشی دنداناگر شما با هر یک از مشکلات زیر روبرو شدید، حتما برای درمان عصب‎کشی به دندانپزشک مراجعه کنید:

 • دندان درد طولانی مدت و شدید
 • حساسیت طولانی مدت دندان به گرما و سرما
 • تغییر رنگ دندان
 • ورم و شل بودن لثه در اطراف دندان آسیب‌دیده
 • ورم چرکی در لثه

شما باید تا جایی که می‎توانید دندان طبیعی‌تان را حفظ کنید چرا که هیچ دندانی نمی‌تواند عملکرد دندان طبیعی را داشته باشد. عصب‎ کشی دندان معمولا دندان شما را از آسیب بیشتر نجات می‎دهد و آن را حفظ می‎کند. اگر شما نتوانید دندان طبیعی خود را حفظ کنید، بهترین گزینه‏‌ی بعدی ایمپلنت دندان می‎باشد.

عصب ‎کشی دندان چگونه انجام می‎شود؟

بسته به شدت پوسیدگی و وضعیت شما، درمان کانال ریشه ممکن است توسط دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی انجام شود. در هر صورت شما برای درمان عصب‎ کشی دندان به 1 الی 3 مراجعه دندانپزشکی نیاز خواهید داشت. قبل از هر اقدامی، دندانپزشک برای تشخیص شکل کانال ریشه و محل دقیق پوسیدگی دندان شما از اشعه ایکس استفاده خواهد کرد. پوسیدگی‏‎های پیشرفته ممکن است که سبب عفونت در استخوان‏‌های اطراف دندان آسیب‌دیده شود و دندانپزشک با اشعه ایکس بهتر می‎تواند وضعیت دندان‎های شما بررسی کند. معمولا عصب ‎کشی دندان در 4 مرحله انجام می‏‌شود که در ادامه به آن می‌پردازیم.

عصب کشی دندان
عصب کشی دندان

1) بی‎حس کردن دندان

دندانپزشک با بی‎حس کردن دندان آسیب‎دیده کار خود را شروع می‎کند. در واقع این بی‎حسی دندان ضروری است و کمک می‎کند که بیمار در حین عصب‎کشی آرام باشد. شما در طول درمان بیدار خواهید بود اما نگران نباشید هیچ دردی را احساس نخواهید کرد. فقط در ابتدا کمی احساس سوزش خواهید داشت اما به سرعت رفع می‏‌شود.

2) تمیز کردن کانال ریشه

زمانی که دندان شما بی‎حس شد، دندانپزشک سوراخ کوچکی را در سطح بالایی دندان ایجاد می‎کند تا به پالپ دندان دسترسی پیدا کند و آن را حذف کند. زمانی که دندانپزشک به پالپ آسیب‌دیده و عفونی دست یافت، با استفاده از ابزارهای خاصی که فایل نامیده می‌‏شوند، با دقت آن‏ها را از دندان خارج می‎کند. به این ترتیب دندانپزشک هر چیزی که درون دندان وجود دارد را برمی‎دارد و کانال ریشه را تمیز می‎کند تا فضا برای پر کردن‎ باز شود.

3) پر کردن کانال ریشه

هنگامی که کانال ریشه دندان کاملا تمیز و ضدعفونی ‎شد، دندانپزشک آن را با ماده‎ای به نام گوتا پرکا پر می‎کند. همینطور ممکن است که دندانپزشک ناحیه موردنظر را با آنتی‎بیوتیک‏‌های خاصی بپوشاند تا مطمئن شود که عفونت کاملا رفع شده و به این ترتیب از عفونت مجدد جلوگیری نماید.

4) پر کردن موقت

بعد از مراحل بالا دندانپزشک بصورت موقت سوراخ دندان را پر می‎کند تا از دندان شما محافظت نماید. بسته به وضعیت دندان‌تان ممکن است که دندانپزشک برای شما آنتی‌بیوتیک نیز تجویز نماید.

بعد از عصب‌ کشی دندان نوبت به پر کردن آن می‎رسد. شما برای پر کردن دندان دو انتخاب پیش رو خواهید داشت: آمالگام و کامپوزیت! آمالگام همان ماده تیره یا نقره‎ای رنگ می‌باشد، کامپوزیت نیز ماده‏‌ی سفید رنگی ‎است که در سال‏های اخیر بسیار محبوب شده است و برخلاف آمالگام، همرنگ دندان‎ها می‎باشد. اینکه حالا کامپوزیت بهتر است یا امالگام نیاز به بررسی مزایا و معایب هر کدام دارد و شما باید با توجه به آن تصمیم بگیرید. بعد از درمان کانال ریشه بیمار دیگر هیچ دردی نخواهد داشت، چرا که دیگر عصب دندان حذف و عفونت کاملا برداشته شده است.

آیا عصب‎کشی درد زیادی دارد؟

یکی از دلایلی که بیشتر مردم از عصب‎ کشی دندان می‎ترسند، این است که فکر می‌کنند این درمان بسیار دردناک است اما در واقع اگر توسط دندانپزشک حرفه‎ای صورت‎ بگیرد، تقریبا بدون درد خواهد بود.

معمولا دردی که فرد به هنگام عصب‌کشی دندان احساس می‎کند مربوط به عفونت دندان است و به درمان ربطی ندارد. البته بعد از عصب‌کشی شما درد خواهید داشت ولی نگران نباشید این درد طبیعی بوده و موقت است. معمولا داروهای مسکن مثل کدئین برای کاهش درد بعد عصب‎کشی موثر بوده و کافی است. همینطور ممکن است که دندانپزشک برای درمان و پیشگیری از عفونت آنتی‌بیوتیک نیز تجویز کند.

تا چند وقت بعد از عصب‎کشی درد داریم؟

معمولا بیشتر مردم بعد از عصب‎کشی دندان با درد و ناراحتی مواجه می‎شوند. اما با این حال درد بیش از حد اصلا طبیعی نیست و شما بهتر است که به دندانپزشک مراجعه کنید. این روزها تکنولوژی‏‌های مدرن و استفاده از بی‎حسی، عصب‎کشی دندان را سریع، امن و بدون درد کرده است. شما باید در صورت هر گونه دندان درد جزئی به سرعت به دندانپزشک مراجعه کنید تا کار به عفونت و پوسیدگی‎های عمیق نرسد.

شاید بپرسید که چه مقدار درد نرمال است. معمولا در اکثر موارد درد و حساسیت تا چند روز پس از عصب‎کشی وجود دارد و احساس می‎شود ولی بعد از چند روز کاملا برطرف می‏شود. اگر شما بعد از چند روز همچنان درد را احساس کردید، حتما با دندانپزشک‌تان تماس بگیرید.

دلایل مختلفی برای این اتفاق وجود دارد که شایع‌ترین آن‎ها عبارتند از:

1) ورم و التهاب بافت اطراف لثه

حتی اگر دندانپزشک عصب دندان‎تان را کاملا حذف کند، هنوز ممکن است که عصب‎های کوچک در اطراف دندان وجود داشته باشند که بعد از عصب‎کشی ملتهب شده و منجر به ناراحتی و درد شوند.

2) لوازم دندانپزشکی

گاها پیش می‎آید که لوازم دندانپزشکی که برای تمیز کردن کانال ریشه استفاده می‌شوند، سهوا باعث آسیب به بافت اطراف دندان شوند.

آیا درمان عصب‎ کشی ممکن است که شکست بخورد؟

خوشبختانه بسیاری از درمان‏های عصب‎کشی دندان با موفقیت انجام می‏شوند. با اینکه آمار گزارش شده از عصب‌کشی ناموفق بسیار کم است اما به هر حال احتمال آن وجود دارد و ممکن است فرد درد بیشتری را نسبت به بقیه تجربه کند.بهداشت ضعیف دهان و دندان، وجود کانال اضافی در دندان که دندانپزشک متوجه آن نشده است، ترک‎های عمودی در دندان یا خطای دندانپزشکی می‌تواند از دلایل اصلی عدم موفقیت عصب‎کشی دندان باشند.

آیا عصب‌کشی دندان عوارض جانبی دارد؟

همانند هر درمان دندانپزشکی دیگری، عصب‌کشی دندان نیز می‎تواند عوارض جانبی خود را داشته باشد که مهم‎ترین آن‎ها عبارتند از:

1) گاهی اوقات دندانپزشک فقط سه کانال ریشه را پیدا کرده و درمان می‏‌کند، در حالی که ممکن است دندان دارای تعداد بیشتری کانال ریشه باشد. اگر کانالی بدون درمان رها شود، ممکن است عفونت ادامه یابد و به استخوان برسد.

2) پرکننده‎های دندان باید به اندازه‏‌ی کافی داخل دندان قرار گیرند و دندانپزشک باید از آن مطمئن شود. چرا که اگر کانال ریشه به خوبی پر نشود، عفونت ممکن است عودت کند.

3) در طول عصب‎کشی دندان ممکن است که ریشه‏‌ی دندان ترک بردارد یا اینکه ابزارآلات دندانپزشکی کانال ریشه را سوراخ کنند. این باعث می‏‌شود که دندان به درستی پر نشود.

در صورت بروز هر یک از این عوارض، متخصص می‎تواند مشکل را رفع کند و عصب‎کشی دندان را کامل نماید. برای اجتناب از چنین عوارض جانبی، شما باید همیشه دستو‌رالعمل‌های دندانپزشک‌تان را دنبال کنید و داروهای تجویزی را به طور کامل مصرف کنید. زمانی که درمان عصب‎کشی دندان کامل شد، دندانپزشک از تاج دندان یا پر کردن برای ترمیم دندان شما استفاده می‎کند و فرآیند درمان آسیب‎دیده‎تان به پایان می‎رسد.

آیا به جای عصب‌کشی می‎توانیم از درمان دیگری استفاده کنیم؟

هیچ دارو یا درمان خاص دیگری برای جایگزینی عصب‌کشی دندان وجود ندارد اما شما می‎توانید با رعایت بهداشت دهان و دندان‎تان از بروز پوسیدگی، عفونت و بیماری لثه جلوگیری نمایید و در نتیجه نیازی به عصب‌کشی دندان نداشته باشید.

 • سعی کنید حداقل دوبار در روز صبح زود، آخر شب و بعد از مصرف مواد غذایی قنددار حتما مسواک بزنید. کشیدن نخ دندان قبل از مسواک زدن را فراموش نکنید، زیرا که ذرات غذایی در بین دندان‌ها معمولا با مسواک خارج نمی‏‌شوند. مهم‌‏ترین نکته به هنگام مسواک زدن این است که درست این کار را انجام دهید. مسواک را با زاویه‎ی 45 درجه نسبت به لثه‎تان قرار دهید و به آرامی روی آن بکشید.
 • از خمیردندان‏‌های حاوی فلوراید استفاده کنید. تاثیر فلوراید در پیشگیری از هر گونه آسیب و پوسیدگی دندان اثبات شده است و دندانپزشکان آن را توصیه می‏کنند.
 • سعی کنید مسواک نرمی را انتخاب کنید و هر سه ماه یکبار آن را عوض کنید. همینطور هر 6 ماه یکبار باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا از مشکلات احتمالی جلوگیری نمایید.
 • بعد از هر وعده‎ی غذایی دهان‎تان را با آب بشوئید.
 • از خوردن مواد قندی اجتناب کنید زیرا که آن‎ها به رشد باکتری‏‌های دهان‎تان کمک کرده و باعث اسیدی شدن دهان‎تان می‏‌شوند.
 • در صورت هر گونه عفونت و دندان درد خفیف به دندانپزشک مراجعه کنید تا از مشکلات بعدی جلوگیری نمایید.

اگر به هر دلیلی نمی‎خواهید که دندان‎تان را عصب‌کشی کنید، می‎توانید دندان آسیب‌دیده را بکشید و با روش‎های درمانی ایمپلنت، بریج یا دندان مصنوعی، فضای خالی دندان را پر کنید.

تصورات غلط در مورد درمان عصب‎کشی دندان

 • شما نیازی به عصب‎کشی دندان ندارید، چون دردی در دندان‎تان احساس نمی‎کنید.

اکثر عفونت‎ها بدون هیچ دردی اتفاق می‌افتند. این بخاطر این است که عفونت هنوز به عصب دندان نرسیده است.

 • شما در طول فرآیند عصب‎کشی درد شدیدی خواهید داشت.

اکثر درمان‎های دندانی مثل همین عصب‌کشی با بی‎حسی همراه هستند و به لطف آن بیمار در طول فرآیند عصب‌کشی هیچ دردی را احساس نخواهد کرد.

 • با عصب‎کشی دندان خطر ابتلا به بیماری‌های‏ دیگر افزایش می‎یابد.

متخصصان این تصور غلط را کاملا رد کرده‌اند و معتقدند که عصب‎کشی دندان هیچ ارتباطی با شروع بیماری‎های دیگر ندارد. فقط عصب‎کشی دندان می‎تواند عفونت دوباره دندان را در پی داشته باشد.

 • کشیدن دندان گزینه‌‏ی بهتری است.

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم دندان طبیعی از هر دندان مصنوعی بهتر است. اولین انتخاب شما باید حفظ دندان طبیعی‌تان باشد. کشیدن دندان می‌تواند باعث حرکت دندان‏‌های مجاور و کج شدن آن‎ها شود و فقط در صورت مشکلات حاد بهتر است دندان‎تان را بکشید.

 • عصب‌کشی یک راه‌حل موقت است.

اگر عفونت در مراحل اولیه تشخیص داده شده و درمان شود، عصب‎کشی می‎تواند تا آخر عمر شما را از دندان درد و پوسیدگی خلاص کند.

 • عصب‌کشی عوارض جانبی زیادی دارد.

درمان عصب‎کشی دندان در %95 موارد با موفقیت انجام می‎شود و هیچ عوارض جانبی خاصی ندارد. اما با این حال مثل تمامی درمان‏‌های پزشکی و دندانپزشکی برخی خطرات و عوارض جانبی دارد که ممکن است برای شما هم اتفاق بیفتد.

 • عصب‌کشی باعث تضعیف دندان می‌‏شود.

بخاطر اینکه پالپ دندان شما در طول فرآیند عصب‌کشی از بین می‌رود، ممکن است که دندان شما ضعیف و شکننده شود اما به هر حال بهترین روش برای حفظ دندان‎ طبیعی‎ است. تاج دندان می‎تواند به شما در تقویت دندان‎تان کمک زیادی بکند.

 • عصب‌کشی باعث تغییر رنگ دندان می‎شود.

تغییر رنگ دندان بخاطر از بین رفتن پالپ دندان است ولی با این حال فقط در درصد کمی از بیماران اتفاق می‌افتد و می‎تواند با درمان بلیچینگ دوباره بهبود یابد.

درمان‎های خانگی برای درد بعد از عصب‎کشی

داروهای مسکن و تجویزی دندانپزشک می‎توانند درد را تا حدود زیادی کاهش دهند. حتما به هنگام استفاده از داروها مطابق با دستورالعمل آن‎ها پیش روید و اگر داروها تاثیری نداشتند، با دندانپزشک‌تان تماس بگیرید. ایبوپروفین مسکن قوی است و می‎توانید از آن نیز برای کاهش دندان‌درد استفاده کنید.

تا قبل از کامل شدن عصب‌کشی دندان‌های‎‎تان از جوییدن غذاهای سفت با دندان آسیب‎دیده خودداری کنید زیرا پرکننده موقت بسیار ضعیف بوده و ممکن است که بشکند. سعی کنید همیشه به بهداشت دهان و دندان‏تان را توجه ویژه‌ای داشته باشد و هر روز دوبار مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. درمان‎های خانگی زیر می‎توانند درد بعد از عصب‌کشی را تا حدود زیادی کاهش دهند.

فلفل و نمک

ترکیب فلفل و نمک دارای خواص ضد باکتری، ضد التهاب و ضددرد بوده و برای درمان دندان‏‌های حساس فوق‎العاده است. مقدار مساوی نمک و فلفل را ترکیب کنید و چند قطره آب به آن اضافه کنید تا به شکل خمیر درآید. این خمیر را مستقیما روی دندان عصب‎کشی شده قرار دهید و چند دقیقه بعد بردارید. برای نتیجه‌‏ی بهتر این درمان را چند روز تکرار کنید.

سیر

سیر نیز در کاهش دندان درد بسیار موثر است. سیر از قدیم‎الایام بخاطر آنتی‌بیوتیک و خواص دارویی دیگر شناخته شده است و برای درمان‌ بیماری‎های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک تکه کوچک از سیر را بردارید و به دندان موردنظر نزدیک کنید. همینطور شما می‎توانید آن را رنده کرده و بجویید.

یخ

یخ برای هر نوع دردی می‎تواند تسکین باشد. بسته‎ی یخ را روی قسمت آسیب دیده بکار ببرید. این نه تنها به درمان دندان عصب‎کشی شده کمک می‎کند، بلکه می‎تواند از التهاب لثه را نیز کاهش دهید.

آب نمک

یک قاشق غذاخوری نمک معمولی را در یک لیوان آب گرم حل کنید و آن راحداقل سه بار در روز غرغره کنید. شما همینطور می‌توانید آب نمک را در اطراف دندان عصب‎کشی شده نگهدارید تا درد آن را تسکین دهد و آن را آرام کند.

روغن درخت چای

روغن درخت چای به طرز شگفت‎انگیزی در کاهش درد دندان عصب‌کشی شده موثر است. فقط کافیست که چند قطره از این روغن را در یک لیوان آب ولرم بریزید و دهان خود را با آن شستشو دهید.

روغن زیتون

با کمک پنبه کمی روغن زیتون را به آرامی روی دندان‌تان بمالید تا درد آن کم شده و تسکین یابد. همینطور شما می‎توانید از روغن گل میخک برای درمان درندان عصب‎کشی شده استفاده کنید.

خیار

یک قطعه خیار را در روی دندان عصب‎کشی شده قرار دهید تا دندان درد‌تان را کاهش دهد.

پیاز

پیاز برای بهداشت دهان و دندان‏هایتان فوق‎العاده است. همینطور پیاز می‎تواند دندان درد شما را کاهش دهد. شما می‌توانید یا آب پیاز را بنوشید یا اینکه آن را بجوئید تا دردتان را تسکین دهد.

عصب ‎کشی دندان به هیچ عنوان فرآیند ترسناکی نیست و برای سلامت و حفظ دندان شما ضروری است. سعی کنید در صورت بروز هر گونه عفونت یا درد خفیف حتما به دندانپزشک مراجعه کنید تا کار شما به عصب‎کشی دندان نکشد. ولی به هر حال این روش درمانی از کشیدن دندان به مراتب‎ بهتر است و باعث حفظ دندان شما می‎شود.

 

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *