ردکردن این

درمان بریج دندان چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

بریج یا پل دندان یکی از گزینه‎های درمانی برای جایگزینی دندان‎های از دست رفته است. البته این روش درمانی جدید نیست و گفته می‎شود که قدمت آن به 1900 سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. امروزه باستان شناسان مومیایی‎هایی از مصر باستان را کشف کرده‌اند که بریج دندان در آن‎ها هنوز هم دست‎نخورده باقی مانده است. البته درمان بریج دندان در گذشته به شکل امروزی نبوده است. مثلا مصریان شکافی که بخاطر افتادن دندان باقی می‎ماند را با دندان مصنوعی پر می‎کردند و سپس آن را با سیم طلایی یا نقره‎ای به دندان‌های مجاور متصل می‌کردند.

این دندان مصنوعی از عاج فیل، استخوان یا از دندان‎های حیوانات و انسان‌ها ساخته می‌شد و با اینکه این روش درمانی زیاد بهداشتی نبود اما تا اواخر قرن نوزدهم همچنان رواج داشت. بعد از آن بود که دندانپزشکان شروع به استفاده از پرسلین برای ساخت دندان مصنوعی کردند و امروزه ما شاهد شکل پیشرفته‎تری از درمان بریج دندان هستیم.

درمان بریج دندان چیست؟

بریج لغتی انگلیسی به معنی پل است. همانطور که از نام آن مشخص است، در این روش درمانی دندانپزشک بین دو دندان شما پل می‎بندد تا فضای خالی که بخاطر افتادن دندان ایجاد شده است را پر ‎کند و لبخند شما را زیباتر نماید.

بریج یک دندان مصنوعی است که توسط دندان‎های کناری در دو طرف شکاف در جای خود نگه داشته می‎شود.

به این دندان مصنوعی پونتیک نیز (pontic) می‌گویند و می‌توان آن از انواع مواد مختلفی مثل طلا سفارش داد. اما با این حال امروزه پونتیک بیشتر از پرسلین که به رنگ طبیعی دندان است، ساخته می‎شود.

درمان بریج دندان
درمان بریج دندان

شما می‌توانید برای 1 الی 3 دندان متوالی که از دست داده‎اید از درمان بریج دندان استفاده کنید، اما اگر دندان‎های بیشتری از دست داده‌اید بهتر است که از گزینه‌های دیگر کمک بگیرید.

انواع بریج دندان

1) سنتی

مطمئنا محبوب‎ترین نوع بریج دندان همین شکل سنتی آن می‌باشد که شامل یک یا تعدادی دندان مصنوعی بوده که جای خالی دندان‎ها را پر می‎کند. این دندان‏‌های مصنوعی به دو تاج دندان متصل بوده و روی دندان‎های طبیعی قرار می‎گیرند و به آن‎ها می‌چسبند.

این نوع بریج دندان زمانی کاربرد دارد که شما دندان‏‌های سالمی در دو طرف دندان‏‌های افتاده‎تان داشته باشید. در درمان بریج دندان دو دندان کناری تراش داده می‌شوند و به تکیه‎گاهی برای دندان‎های مصنوعی تبدیل می‎شوند.

بریج به خوبی فضای خالی بین دندان‎ها را پر می‎کند و ظاهر طبیعی به دندان‎هایتان می‌دهد.

درمان بریج دندان
درمان بریج دندان

2) کانتی‌لور

کانتی‌لور شبیه به بریج سنتی می‌باشد اما با این تفاوت که پانتیک یا همان دندان مصنوعی تنها با یک تاج دندان به دندان‌ کناری متصل می‌شود. در این نوع درمان بریج، برخلاف بریج سنتی شما تنها به یک دندان طبیعی سالم نیاز دارید. به این ترتیب اگر فقط یک دندان سالم در کنار دندان‎های افتاده‌تان داشته باشید، باز هم می‎توانید از درمان بریج استفاده کنید.

درمان بریج دندان
درمان بریج دندان

3) مریلند

نوع سوم بریج دندان که مریلند نامیده می‎شود، دقیقا مثل بریج سنتی از دو دندان کناری در دو طرف شکاف برای نگهداشتن دندان مصنوعی استفاده می‌کند.

تنها تفاوت بریج مریلند با نوع سنتی آن در این است که در بریج سنتی از تاج دندان روی هر دو دندان کناری استفاده می‌شود، در حالی که بریج مریلند از بست‌ها و اتصالات فلزی یا پورسلین برای متصل کردن دندان مصنوعی به دندان‌‎های کناری استفاده می‌کند.

بریج مریلند دقیقا مثل بریج سنتی زمانی کاربرد دارد که دندان‎های کناری در دو طرف جای خالی دندان افتاده سالم باشند. در این نوع بریج اتصال دندان مصنوعی از قسمت تاج دندان نیست و در نتیجه نیازی به تراشیدن مینای دندان‎های کناری نمی‌باشد. چون در مریلند اتصال دندان‎ها با چسب صورت می‌گیرد، پس بهتر است که برای دندان‎هایی که عمل جوییدن را انجام می‌دهند، استفاده نشود.

درمان بریج دندان
درمان بریج دندان

4) بریج ایمپلنت

همانطور که از نام آن مشخص است، این روش درمانی از ترکیب ایمپلنت و بریج دندان برای پرکردن شکاف دندان‎ها استفاده می‎شود. در بریج ایمپلنت به جای تاج دندان یا اتصالات فلزی از کاشت دندان استفاده می‎شود.

معمولا در این روش درمانی دو پیچ از جنس تیتانیوم درون استخوان فک (به جای دندان‎های کناری) گذاشته می‎شود و جایگزین ریشه‎ی دندان می‎شود. سپس پروتزی متشکل از سه دندان مصنوعی روی آن‎ها قرار می‎گیرد.

این روش زمانی کاربرد دارد که فرد بیش از یک دندان خود را از دست داده باشد. بریج ایمپلنت نیاز به دو عمل جراحی دارد، اولی برای کاشت ایمپلنت‎ها داخل استخوان و دومی برای قرار دادن بریج دندان می‌باشد. این فرآیند حدود چند ماهی طول خواهد کشید تا کامل شود.

درمان بریج دندان
درمان بریج دندان

مزایا و معایب بریج دندان

همانطور که اشاره کردیم بریج دندان جایگزین مناسبی برای دندان‏‌ها می‎باشد. بریج دندان می‌تواند لبخند شما را بهبود بخشیده و شکل صورت شما را حفظ کنند. همینطور این درمان می‎تواند از کج شدن دندان‎های شما جلوگیری کند و عمل جویدن را برای شما راحت‌تر نماید. بریح دندان طول عمر و ماندگاری بالایی دارد و نسبت به سایر روش‎های درمانی مثل ایمپلنت هزینه‌ی آن کمتر است.

اما با همه‏‌ی مزایایی که بریج دندان دارد، برخی معایب آن‎ باعث شده است که مردم ایمپلنت را جایگزین آن کنند.

یکی از مشکلاتی که این درمان دارد، این است که دو دندان کناری باید تراش داده شوند و شکل طبیعی خود را از دست می‎دهند. گاها نیز به علت عدم نصب درست بریج دندان، باکتری‏‌ها به سطوح زیرین دندان‌‏های کناری نفوذ کرده و باعث پوسیدگی و ایجاد حفره می‌شوند. همینطور اگر دندان‏‌های کناری شما نتوانند فشار ناشی از دندان مصنوعی را تحمل کنند، ممکن است سبب تخریب آن‎‌ها در گذر زمان شوند.

حتی در برخی موارد نیز مشاهده شده است که دندان‎های طبیعی در هر دو طرف فضای خالی پس از نصب بریج آسیب دیده است. معمولا عمر بریج دندان 10 الی 15 سال بوده و بعد از آن نیاز به جایگزینی دارند. این در حالی است که ایمپلنت نسبت به بریج دندان گزینه‏‌ی مطمئن‌تری است و با مراقبت مناسب تا آخر همرتان با شما خواهد بود.

به هر حال شما باید بسته به شرایط و سبک زندگی خودتان بهترین گزینه‏‌ی درمانی را برای خودتان انتخاب کنید.

درمان بریج دندان
درمان بریج دندان

بیشتر ماها از دست دادن دندان‎های خود را امری عادی می‎دانیم و آن را نادیده می‎گیریم. این در حالی است که از دست دادن حتی یک دندان می‎تواند عوارض جانبی زیادی را در پی داشته باشد. جای خالی دندان‎ها می‌تواند زیبایی شما را تحت تاثیر قرار دهد و لبخند ناخوشایندی به شما بدهد. علاوه بر بحث زیبایی، جای خالی دندان می‌تواند سلامت لثه و دندان‎های دیگرتان را به خطر بیندازد. شکاف بین دو دندان می‎تواند باعث کج شدن دندان‎های مجاور شود و شروعی برای نامرتبی دندان‎ها و تغییر شکل ‏آن‎ها باشد. همینطور احتمال پوسیدگی دندان‏‌ها در چنین شرایطی بالا بوده و شما باید به بهداشت دهان و دندان‎های‌تان بیشتر رسیدگی کنید. سردرد، احساس درد در فک، عفونت، بیماری لثه و افزایش فاصله‏‌ی بین‎ دندان‎ها از جمله عوارض جانبی از دست دادن دندان‎ها می‌باشد که شما باید آن‌ها‏ را جدی بگیرید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *