ردکردن این

معرفی راهکارهای علمی و خانگی جرم‌گیری دندان

داشتن دندان‌هایی سالم و زیبا تاثیر بسزایی بر ظاهر و همچنین اعتماد به نفس هر شخص دارد. با داشتن دندان‌هایی سفید و مرتب بدون واهمه می‌توان لبخند زد و نگران ظاهر بد دندان‌ها نبود. جرم‌گیری دندان یکی از اقداماتی است که افراد زیادی سراغ آن می‌روند، جرم دندان یا همان پلاک‌هایی که بر روی دندان رسوب می‌کنند در طول دراز مدت تشکیل می‌شوند که یکی از علل آن عدم توجه کافی به بهداشت دهان و دندان است، هر چقدر زمان بیشتری از شکل گیری این رسوبات بگذرد از بین بردن آن‌ها کار سخت‌تری است زیرا ضخامت این پلاک‌های میکروبی بیشتر می‌شود.  راهکارهای بسیار زیادی برای از بین بردن جرم دندان وجود دارد که در این بین راهکارهای خانگی بسیاری هم موجود است.

جرم‌گیری دندان یکی از فرآیندهایی است که در دنداپزشکی انجام می‌شود و گاها متقاضیان زیادی هم دارد. اگر بخواهیم تعریف ساده‌ای از جرم دندان ارائه دهیم می‌توان گفت که جرم دندان ناشی از رسوب و تجمع پلاک‌های میکروبی است که به دندان می‌چسبد و در طول دراز مدت مقاومت آن‌ها بیشتر می‌شود به طوری که با مسواک زدن متداول هم حتی از بین نمی‌‌روند. این پلاک‌های میکروبی حتی احتمال پوسیدگی دندان‌ها را بیشتر می‌کنند و همچنین باعث بروز التهاب در لثه‌های مجاور می‌شوند.

اگر که از بهداشت دندان‌های خود غافل شوید و به درستی مسواک نزنید ضخامت این پلاک‌ها بیشتر می‌شود. همچنین بزاق دهان با تماس به این پلاک‌های دندانی آن‌ها را سفت‌تر می‌کند. به این ترتیب یک جسم خارجی سخت و محکم در کنار دندان و در مجاورت آن قرار دارد که جرم نامیده می‌شود. فراموش نکنید که جرم‌گیری دندان، دندان‌های شما را سفیدتر نمی‌کند بلکه با از بین بردن پلاک‌ها و سطح باکتری‌ها رنگ خود دندان را نمایان می‌کند.

اما چه راه‌هایی برای از بین بردن جرم دندان وجود دارد؟ آیا راهکارهای خانگی هم به اندازه راهکارهای علمی تاثیرگذار هستند؟ آیا جرم‌گیری دندان دردناک است؟ با انجام جرم‌گیری دندان، مینای دندان ضعیف می‌شود؟ و… سوالاتی از این قبیل که ممکن است برای خیلی از افراد قبل از انجام جرم‌گیری دندان پیش بیاید که در این مطلب از  میخک به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

 

جرم‌گیری دندان

 

جرم‌گیری دندان

راه‌های بسیاری برای جرم‌گیری دندان وجود دارد، همچنین  اقداماتی که احتمال بروز جرم دندان را کمتر می‌کند. به عنوان مثال:

استفاده از دهان شوی

دهانشویه حاوی پراکسید هیدروژن خاصیت ضد باکتری دارد پس به از بین رفتن باکتری‌ها و میکروب‌های موجود در بین دندان‌ها کمک می‌کند. این محلول را می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه کنید و هفته‌ای ۲ بار دهان و دندان خود را با آن شست و شو دهید.

مسواک زدن

بعد از گذشت ۳۰ دقیقه از هر وعده غذایی به مدت ۳ دقیقه به نرمی و با صبر دندان‌های خود را مسواک بزنید این امر از تجمع و بروز پلاک و باکتری‌ها اطراف و روی سطح دندان جلوگیری می‌کند.

استفاده از نخ دندان

هرچقدر هم که با دقت و حوصله مسواک بزنید باز هم جاهایی وجود دارد که برس مسواک قادر به تمیز کردن آن‌ها نیست پس از نخ دندان استفاده کنید، بعد از مسواک زدن دندان‌ها خود را نخ بکشید و بار دیگر با آب شست و شو دهید تا احتمال تجمع باکتری‌ها کمتر شود.

انتخاب خمیر دندان مناسب

پزشکان توصیه می‌کنند که از خمیر دندان‌هایی که حاوی فلوراید هستند استفاده کنید. فلوراید موجود در این خمیر دندان‌ها، دندان‌های شما را در مقابل جرم و همچنین مواد اسیدی مقاوم می‌کند.

چه راه‌های دیگری برای جرم‌گیری دندان به صورت خانگی وجود دارد؟

استفاده از جوش شیرین

این ترکیب، بی‌بو و بی‌طعم است که کمی دارای خاصیت بازی است و به صورت پودر سپید یا بلورین است. همان طور که می‌دانید جوش شیرین خاصیت ضد اسیدی دارد که به جرم‌گیری دندان و همچنین سفید شدن آن‌ها هم کمک می‌کند. جوش شیرین یک ترکیب کاملا طبیعی است که می‌توانید آن را در آب حل کنید و دندان‌هایتان را با آن شست و شو دهید.

استفاده از ژل آلوئه ورا

استفاده از ژل آلوئه ورا نیز به از بین رفتن جرم دندان کمک می‌کند البته در صورتی که با ترکیبی از لیمو و کمی جوش شیرین و همچنین کمی اب از آن استفاده کنید. همان طور که می‌دانید جوش شیرین، لیمو و همچنین آلوئه ورا هر سه خاصیت ضد اسیدی دارند به طوری که به راحتی باکتری‌ها را از بین می‌برند و ضد باکتری طبیعی هستند. این ترکیب را درست کنید و در یک بازه مشخص از آن استفاده کنید البته در مصرف آن افراط نکنید.

پوست پرتقال

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما پوست پرتقال در جرم‌گیری دندان تاثیر بسزایی دارد. فقط کافی است پوست پرتقال را به طور مستقیم بر روی دندان‌های خود قرار دهید و بعد از چند دقیقه آن‌ را بردارید و با آب آب دهان خود را بشویید. پوست پرتقال با میکروب‌ها و باکتری‌هایی که موجب ایجاد جرم و پلاک می‌شوند به خوبی مبارزه می‌کند.

استفاده از میوه و سبزیجات خام

یکی دیگر از راهکارهای خانگی جرم‌گیری دندان استفاده از میوه و سبزیجات خام است. این روش یکی از راحت‌ترین روش‌ها است. فقط کافی ست بعد از غذا میوه و سبزیجاتی که دوست دارید را بخورید. جویدن میوه و سبزیجات به تمیز نگه داشتن دندان‌ها کمک می‌کند و همچنین پلاک‌ها را به طور طبیعی از بین می‌برند.

 

تمامی این راه‌های خانگی که در بالا گفته شد همگی نتیجه مثبتی دارند، اما هیچکدام به اندازه یک جرم‌گیری دندان توسط پزشک متخصص تاثیرگذار نیستند. به عبارتی این راهکارهای خانگی احتمال بروز جرم دندان را کمتر می‌کند. اما برای اینکه به کلی جرم‌های دندان خود را از بین ببرید باید به یک دندان پزشک مراجعه کنید. برخی از افراد به اشتباه بر این باور هستند که جرم‌گیری دندان خطرناک است به این علت که مینای دندان را از بین می‌برد. این توسط به کلی اشتباه است زیرا جرم و پلاک‌های تجمع شده در اطراف دندان‌ها باعث پوسیدگی و از بین رفتن دندان‌ها می‌شوند پس جرم‌گیری خطرناک نیست بلکه به حفاظت از دندان‌ها کمک می‌کند.

و در پاسخ به این پرسش که آیا جرم‌گیری دندان درد دارد یا خیر می‌توان گفت که این امر کاملا به پزشک شما مرتبط می‌شود. زیرا آگاهی و تجربه پزشک نسبت به ابزار و همچنین آگاهی از میزان تحمل دندان‌های بیمار باعث می‌شود که فرد هیچ دردی احساس نکند. به طور کلی این فرایند اصلا دردناک نیست.

و اما در آخر به شما توصیه می‌کنیم که:

  • در هر مدت مشخص به دندان پزشک مراجعه کنید و دندان‌های خود را معاینه کنید تا خیالتان از بابت سلامت دندان‌هایتان راحت باشد.
  • دخانیات کمتر مصرف کنید. مواد مضر موجود در سیگار و دخانیات آسیب جدی به دندان‌ها می‌رسانند.
  • به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت دهید و از آن غافل نشوید.
  • خمیر دندان و مسواک مناسب انتخاب کنید.
  • بعد از خوردن مواد قندی و حاوی کربوهیدرات حتما دندان‌های خود را بشویید زیرا مواد قندی به تجمع پلاک‌ها کمک می‌کنند.
  • به اندازه کافی میوه و سبزیجات بخورید.
  • به اندازه کافی آب بنوشید زیرا نوشیدن آب به رها شدن مواد غذایی که لای دندان‌ها باقی مانده‌اند کمک می‌کند.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *