ردکردن این

دلیل حساسیت دندان به سرما چیست و چه درمان‎هایی برای آن وجود دارد؟

اگر شما نیز به هنگام خوردن بستنی یا با مصرف نوشیدنی‌های سرد ناراحتی یا دردی را در دندان‌هایتان احساس می‎کنید، احتمالا دچار حساسیت دندان هستید. البته حساسیت دندان مشکل رایجی در بین مردم بوده و بیشتر افراد آن را تجربه کرده‌اند. دلیل حساسیت دندان به سرما به پالپ دندان مربوط است و شما آن را بصورت درد موقتی حس می‌کنید.

بیشتر مردم فکر می‎کنند که دندان‎های حساس با پوسیدگی دندان یا بیماری لثه مرتبط هستند اما بهتر است بدانید که همیشه اینطور نیست. در واقع حساسیت دندان زمانی اتفاق می‌افتد که عصب دندان بر اثر تحلیل لثه یا فرسایش مینای دندان دچار آسیب می‎شود.

حساسیت دندانی چیست؟

گاهی اوقات غذاهای سرد، گرم، شیرین یا ترش ممکن است باعث درد شدید و ناگهانی در دندان‎هایتان شوند که معمولا تا خود عصب دندان نیز درد احساس می‎شود. این ناراحتی به عنوان حساسیت دندان شناخته می‎شود. البته بهتر است اشاره کنیم که این درد موقت می‌باشد.

حساسیت دندان ممکن است برای همه اتفاق بیفتند و شما نباید زیاد در مورد آن نگران باشید.

شایع‎ترین علائم این بیماری دردهای شدید و ناگهانی می‎باشد که به هنگام خوردن مواد غذایی سرد، گرم یا حتی با برخورد هوای سرد به دندان‎ها اتفاق می‌افتد. بعضی از افراد نیز ممکن است که بعد از مسواک زدن یا کشیدن نخ دندان این حساسیت و درد را تجربه کنند.

دلیل حساسیت دندان به سرما

دلیل اصلی حساسیت دندان مربوط به پالپ دندان است. در دندان‎های سالم، مینای دندان از لایه‎ی زیری خود یعنی دنتین که نرم‎تر از مینا است، محافظت می‎کند. ریشه‌ی دندان نیز توسط لثه محافظت می‎شود. حالا اگر مینای دندان دچار فرسایش شود یا اگر خط لثه‏‌ی شما عقب‎تر برود، دنتین در معرض خطر قرار می‌گیرد. از طرف دیگر دنتین دارای هزاران کانال است که به پالپ یا همان مغز دندان متصل است. هنگامی که دندان شما با ماده‎ی سردی تماس می‌یابد، از طریق این کانال‎ها به عصب دندان راه پیدا می‎کند و باعث ایجاد درد می‎شود.

دلیل حساسیت دندان به سرما
دلیل حساسیت دندان به سرما

حفره‎ها، دندان‌های ترک خورده، عقب رفتن لثه، فرسایش مینای دندان یا ریشه می‌تواند به دنتین آسیب برساند. به طور کلی دلایل حساسیت دندان به سرما را می‎توان به چند دسته تقسیم کرد:

پوسیدگی دندان یا بیماری لثه

اگر حساسیت دندان همیشه برای شما اتفاق می‌افتد و فقط مربوط به زمان‏‌های مصرف مواد غذایی سرد نمی‌باشد، شما احتمالا در مراحل اولیه‏‌ی پوسیدگی دندان یا بیماری لثه قرار دارید. پلاک‎های روی دندان و لثه‎های شما می‌توانند حساسیت دندانی را تشدید ببخشند و سرعت پوسیدگی و بیماری لثه را افزایش دهند.

فاکتورهای خارجی

عوامل خارجی دیگری مثل مسواک زدن سخت و سفت، استرس، جرمگیری بیش از اندازه‏، استفاده بیش از حد از درمان‌ بلیچینگ، اسید غذا و نوشیدنی‎هایی همچون قهوه یا گوجه فرنگی می‌توانند باعث آسیب به مینای دندان شود.

ترک دندان

با گذشت زمان ترک‎های کوچکی که روی دندان‏‌های شما قرار دارند، ممکن است با قرار گرفتن در معرض دمای سرد منبسط شوند و مسیر دیگری را به عصب دندان ایجاد کنند و دندان‎ها را نسبت به سرما حساس نمایند.

عقب‌ رفتن لثه

اگر شما متوجه حساسیت دائمی دندان‎های‌تان نسبت به سرما یا گرما شوید، باید توجه بیشتر به آن‎ها نمایید. زمانی که در آینه نگاه می‌کنید حتما خط لثه‌تان را چک کنید و ببینید که آیا آن نسبت به دندان‎های‎تان فاصله گرفته و دورتر شده است یا نه!

دلیل حساسیت دندان به سرما

درمان‌های دندانپزشکی برای حساسیت دندان

بسته به علت حساسیت دندان که در بالا به آن‎ها اشاره کردیم، دندانپزشک درمان مخصوصی را برای رفع مشکل شما پیشنهاد خواهد کرد. با تشخیص علت حساسیت بهتر می‎توان آن را درمان کند. اما اگر درمان بدون کشف علت آن انجام شود، به احتمال بالا درد و حساسیت ادامه خواهد داشت و بدتر می‎شود. برخی از درمان‏‌های دندانپزشکی عبارتند از:

باندینگ، تاج دندان و اینلی

اگر حساسیت دندان شما ناشی از پوسیدگی یا نقص دندان باشد، شما می‌توانید با کمک درمان‎هایی همچون باندینگ، تاج دندان و اینلی آن را برطرف کنید.

فلوراید تراپی

فلوراید تراپی یکی از درمان‏‌های دندانپزشکی برای تقویت مینای دندان و پیشگیری از پوسیدگی آن‎ می‌باشد. همانطور که از نام آن مشخص است، فلوراید تراپی به معنی درمان دندان با استفاده از فلوراید است.

حفره‌ها زمانی اتفاق می‌افتند که باکتری‌های دهان روی دندان‌ها و لثه تشکیل می‌شوند و لایه‌ای چسبناک به نام پلاک دندان را ایجاد می‌کنند. پلاک دندان اسیدهایی را تولید می‎کند که باعث تخریب دندان و بافت لثه می‎شوند. اگر پلاک دندان مینای دندان را از بین ببرد، باکتری‎ها می‎توانند به مغز دندان نفوذ بکنند و به عصب دندان آسیب رسانده و باعث حساسیت می‌شوند. با استفاده از روش‎های فلوراید تراپی مثل ژل فلوراید یا وارنیش می‌توان مینای دندان را نسبت به باکتری‌های دهان مقاوم‌تر نمود و حساسیت دندانی را کاهش داد.

پیوند جراحی لثه

همانطور که در بالا اشاره کردیم لثه از ریشه دندان محافظت می‎کند. اگر حساسیت دندان شما ناشی از عقب رفتن لثه باشد، پیوند جراحی لثه تنها راه‎حل شما است. عقب رفتن لثه می‌تواند منجر به لق شدن دندان و حتی افتادن آن شود. این بیماری که با نام تحلیل لثه شناخته می‌شود، با دارو یا تغذیه مناسب درمان نمی‌شود و تنها راه درمان این بیماری برداشت از سقف دهان و پیوند آن در لثه است.

عصب‌کشی دندان

این آخرین روش درمانی برای حساسیت‎های شدید دندانی است که در صورت نتیجه نگرفتن از روش‏‌های بالا دندانپزشک به شما توصیه خواهد کرد.

درمان‏‌های خانگی برای حساسیت دندان

خوشبختانه در بیشتر موارد حساسیت دندانی را می‌توان بدون مراجعه به دندانپزشک نیز درمان کرد. سعی کنید از خوردن غذاهای سرد و اسیدی اجتناب کنید. از مسواک نرم و خمیر دندان‎های بی‌حس‌کننده استفاده کنید تا حساسیت دندان‎تان کاهش یابد. درمان‎های خانگی زیر می‎توانند به شما در کاهش درد حساسیت دندانی‎تان کمک کنند.

روغن نارگیل

روغن نارگیل می‎تواند باکتری‎های دهان و در نتیجه پلاک دندان را کاهش دهد و به درمان حساسیت دندان کمک زیادی بکند. همینطور شما می‎توانید از این درمان خانگی برای بهبود سلامتی دهان و دندان‎هایتان استفاده کنید و از مشکلاتی همچون دندان درد، بوی بد دهان و بیماری‌های لثه جلوگیری نمایید.

دلیل حساسیت دندان به سرما

حدود یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را داخل دهان‎تان قرار دهید و آن را روی لثه و دندان‎هایتان بمالید. حدود 20 دقیقه صبر کنید و سپس به آرامی دهان‎تان را با آب گرم بشوئید. این کار را هر روز صبح قبل از خوردن صبحانه و مسواک زدن انجام دهید. شما می‌توانید از روغن کنجد نیز به جای روغن نارگیل استفاده کنید.

آب نمک

آب نمک می‎تواند حساسیت دندان‎های شما را به سرعت کاهش دهد. آن پی اچ دهان را متعادل می‎کند و محیط قلیایی ایجاد می‎کند که باکتری‏‎های مضر قادر به زنده ‌ ماندن در آن نیستند. همینطور آب نمک می‎تواند دندان درد شما را کاهش دهد و زخم لثه و عوارض جانبی درمان‎های دندانپزشکی را بهبود ببخشد.

دلیل حساسیت دندان به سرما

نصف قاشق چایخوری نمک را با فنجان آب گرم ترکیب کنید و دهان خود را با آن شستشو دهید. حتی اگر نگه داشتن آب نمک درون دهان‎تان برای‌تان دردناک است، سعی کنید حداقل برای چند دقیقه آن را تحمل کنید. سپس دهان خود را با آب بشوئید. شما می‎توانید این درمان را دوبار در روز تکرار کنید.

میخک و روغن میخک

میخک بخاطر خواص ضدالتهابی، بی‎حسی‌کنندگی و ضدباکتریایی معروف بوده و برای کاهش دندان درد و مبارزه با عفونت‎های دهان استفاده می‎شود. همینطور میخک برای کاهش حساسیت دندان نیز بسیار مفید می‌باشد. شما می‌توانید از هر یک از درمان‎های زیر دوبار در روز به مدت چند روز استفاده کنید:

  • گل میخک را بسابید و آن را با روغن زیتون ترکیب کنید و آن را روی دندان موردنظرتان به مدت 30 دقیقه قرار دهید.
  • حدود 5 الی 6 قطره روغن میخک را داخل یک لیوان آب آشامیدنی بریزید و دهان خود را با آن شستشو دهید.

دلیل حساسیت دندان به سرما

برگ گواوا

شما می‎توانید برای درد شدید ناشی از حساسیت دندان از برگ گوارا استفاده کنید. برگ گواوا دارای خواص ضدالتهابی و ضددرد بوده و می‎تواند به کاهش حساسیت و دندان درد کمک زیادی بکند. شما می‌توانید از هر دو روش زیر دو یا سه بار در روز استفاده کنید:

  • 1 الی 2 برگ گواوا را به مدت دو دقیقه بجوئید.
  • 4 الی 5 برگ گواوا را در یک فنجان آب به مدت 5 دقیقه بجوشانید و سپس اجازه دهید تا سرد شود. بعد از آن کمی نمک به آن اضافه کنید و از آن به عنوان دهانشویه استفاده کنید.
دلیل حساسیت دندان به سرما
دلیل حساسیت دندان به سرما

سیر

سیر همینطور می‌تواند به حساسیت دندان‎های شما کمک کند. آن دارای خواص ضدباکتری و بی‌حس‎کنندگی بوده و می‎تواند باکتری‎های مضر دهان را از بین ببرد.

دلیل حساسیت دندان به سرما

یک حبه سیر را له کنید و دو الی سه قطره آب به آن اضافه کنید و کمی نمک به آن بزنید. سپس آن را روی دندان موردنظرتان قرار دهید. بعد از چند دقیقه دهان خود را با آب نمک گرم بشوئید. شما می‌توانید این ترکیب را دوبار در روز تکرار کنید.

پیاز

پیاز حاوی فوارونویید کوورستین بوده و دارای خواص ضدالتهابی است. آن می‌تواند درد ناشی از حساسیت دندان را کاهش دهد. کافیست که یک قطعه پیاز را روی دندان مورنظر قرار دهید و آن را 2 یا سه بار در روز تکرار کنید.

دلیل حساسیت دندان به سرما
دلیل حساسیت دندان به سرما

اگر شما نیز متوجه حساسیت‏‌های غیرمعمول نسبت به سرما و گرما در دندان‎های‌تان شده‎اید، حتما به دندانپزشک مراجعه کنید و در مورد علت آن با دندانپزشک‎تان صحبت کنید. گاهی اوقات دلیل حساسیت دندان به سرما مربوط به عفونت یا حفره در دندان‌تان باشد و درمان سریع می‎تواند به شما در پیشگیری از بدتر شدن وضعیت‌تان کمک کند.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *