ردکردن این

تمام آنچه باید درباره ارتودنسی دندان بدانید در 10 دقیقه!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
ارتودنسی دندان

فهرست مطالب

همه ما ارتودنسی دندان را به عنوان یک روش درمان مشکلات دندان‌ها و فک می‌شناسیم. اما چقدر درباره جزئیات این روش درمانی اطلاعات داریم؟ چه زمانی انجام ارتودنسی ضرورت دارد؟ اصلا بهترین زمان برای آن چند سالگی است؟

مطمئنا داشتن دندان‌های صاف و مرتب، در آینده خطر بروز مشکلات دندانی مانند ایجاد پلاک و بیماری لثه را کاهش می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا با اعتماد به نفس بیشتری لبخند بزنید. همچنین می‌توانید غذا را به‌درستی بجوید و بهتر صحبت کنید.

مشکلات فک و دندان که به اصلاحات اساسی نیاز دارند دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد نظیر:

 • مشکلات ژنتیکی
 • عادات غلط ( جویدن ناخن، استفاده مداوم از پستانک، دندان قروچه)
 • بروز حادثه و وارد شدن ضربه

در این مطلب انواع گزینه‌های درمان ارتودنسی دندان مانند نصب بریس‌های فلزی سنتی، بریس‌های سرامیکی شفاف، بریس‌های لینگوال، دستگاه‌های متحرک و غیره را معرفی می‌کنیم. مطمئنا در هنگام مشورت با دندانپزشک متخصص ارتودنسی، برحسب میزان ناهماهنگی دندان‌ها و فک، بهترین مورد برای شما انتخاب خواهد شد.

مراحل انجام ارتودنسی و طول دوره درمان نیز از موضوعاتی‌ست که در این مطلب به آن اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی راهکاری برای صاف کردن یا حرکت دادن دندان‌ها به‌منظور بهبود ظاهر و عملکرد آن‌ها است. علاوه بر این، می‌تواند به مراقبت طولانی‌مدت از سلامت دندان‌ها، لثه‌ها و مفاصل فک‌ کمک زیادی کند. زیرا به گونه‌ای طراحی شده است که فشار ناشی از گاز گرفتن را روی تمام دندان‌ها پخش می‌کند.

ارتودنسی دندان چیست

 

بنابراین اگر از از دندان نیش جلو آمده یا عدم تناسب فک بالا و پایین خود ناراضی هستید. بهتر است به دندانپزشک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. وی می‌تواند به کمک ابزارهای مختلف مانند هدگیر، پلاک و بریس کمک زیادی به حل مشکلات دندانی زیر کند:

 • بستن شکاف‌های وسیع بین دندان‌ها
 • تراز کردن نوک دندان‌ها
 • صاف کردن دندان‌های کج
 • بهبود توانایی گفتار یا جویدن
 • افزایش سلامت طولانی‌مدت لثه و دندان
 • سایش بیش‌ازحد یا ضربه به دندان‌های جلو
 • درمان نیش نامناسب

چه افرادی به ارتودنسی دندان نیاز دارند؟

اما ارتودنسی دندان برای چه کسانی است؟ اگر فک‌ها و دندان‌ها به‌درستی رشد نکنند، ممکن است مشکل مال اکلوژن (malocclusion) ایجاد شود. در این شرایط، دندان‌ها کج و نامرتب خواهند بود. در نتیجه مجموعه دندان‌های پایین و بالا ممکن است در یک راستا قرار نگیرند.

 


کلینیک دندانپزشکی میخک

کلینیک دندانپزشکی میخک با بهره بردن از آخرین نوآوری‌ها در دانش دندانپزشکی و بهره بردن از پزشکان متخصص، آماده مشاوره با شما در همه زمینه‌های دندانپزشکی و به‌ویژه ارتودنسی دندان‌ها است.

خدمات و مشاوره رایگان ارتودنسی

کلینیک ارتودنسی میخک

 

مال اکلوژن یک بیماری نیست و بر سلامت جسمانی تأثیر نمی‌گذارد. در واقع فقط یک تغییر در موقعیت دندان‌ها است. با این حال، ممکن است شکل صورت و ظاهر دندان‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. در نتیجه باعث خجالت، عدم اعتماد به نفس و حتی افسردگی فرد می‌شود. مال اکلوژن شدید ممکن است حتی بر خوردن، گفتار و سلامت دندان‌ها و لثه نیز تأثیر منفی بگذارد. از انواع مال اکلوژن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

اور بایت (Over-bite)

overbite یکی از شرایط نیاز به ارتودنسی

منظور از دیپ بایت یا اوربایت وضعیتی است که در آن فک بالا خیلی جلوتر از فک پایین باشد. در زمان لبخند زدن این عدم تناسب بیشتر مشاهده می‌شود.

آندر بایت (Under-bite)

در شرایط آندر بایت، فک پایین جلوتر از فک بالا است. در اصل اصطلاح بایت به عدم تناسب در فک‌ها اشاره دارد. پیشوندهای اور و آندر برای تاکید بر وجود مشکل در فک بالا یا پایین استفاده می‌شوند. اصولا از ارتودنسی نیم فک برای درمان هر دو این مشکلات استفاده می‌شود.

کراس بایت (Cross-bite)

این مورد نیز یکی از ناهنجاری‌های فک است که اغلب در کودکان بروز می‌کند. از انواع آن می‌توان به کراس بایت خلفی، قدامی و گونه‌ای اشاره کرد. در حالت خلفی، دندان‌های عقبی فک بالا پشت دندان‌های عقبی فک پایین قرار می‌گیرند. در وضعیت قدامی، دندان‌های پیشین فک بالا عقب‌تر از دندان‌های پیشین فک پایین قرار می‌گیرند. در شرایط گونه‌ای، دندان‌های یک طرف به‌دلیل عدم تطابق به سمت گونه و زبان فرد نزدیک می‌شوند.

اپن بایت (Open-bite)

open-bite افرادی که به ارتودنسی نیاز دارند

در وضعیت اپن بایت زمانی که فک‌ها روی هم قرار می‌گیرند. به‌دلیل عدم تطابق بین دندان‌های بالا و پایین یک شکاف بزرگ ایجاد می‌شود. انگار دهان باز می‌ماند.

قابل ذکر است که تقریبا تمام ناهنجاری‌های ذکر شده ژنتیکی هستند و به‌دلیل رشد ناقص یکی از فک‌ها بروز می‌کنند. از دلایل اکتسابی موثر بر آن‌ها می‌توان به استفاده مداوم از پستانک در کودکی و جویدن مکرر اشیاء یا ابتلا به سندروم مفصل گیجگاهی-فکی در نوجوانی و بزرگسالی اشاره کرد.

فضای کم دندانی

در یک فک باریک، ممکن است فضای کافی برای همه دندان‌ها وجود نداشته باشد. در این شرایط، متخصص ارتودنسی دندان ممکن است یک یا چند عدد از دندان‌ها را بکشد. تا فضا برای حرکت بقیه دندان‌ها باز شود.

دندان نامتقارن

ارتودنسی دندان های نامتقارن

در این وضعیت، دندان‌های بالا و پایین با هم مطابقت ندارند. به‌خصوص زمانی که دهان بسته است اما دندان‌ها نمایان هستند.

دندان‌های جلو آمده

اصولا این مشکل در دندان‌های فک بالا با عنوان دندان‌های خرگوشی مشاهده می‌شود. در این شرایط، دندان‌های جلویی فک بالا بیش از 3 میلی‌متر جلوتر از دندان‌های پایینی به نظر می‌رسند. گاهی منظور از دندان‌های جلو آمده، فقط بیرون‌زدگی دندان‌های نیش فک بالا و پایین است که به‌راحتی قابل اصلاح هستند.

درمان ارتودنسی (مانند ارتودنسی دندان نیش یا ارتودنسی دندان خرگوشی) می‌تواند ظاهر چهره را بهبود بخشد. از دندان‌ها در برابر آسیب هنگام ورزش یا افتادن نیز محافظت می‌کند.

فضای بین دندانی

این شرایط دقیقا برعکس فضای کم دندانی است، زیرا بین دندان‌ها شکاف یا فاصله وجود دارد. اگرچه این فاصله می‌تواند در هر قسمت رخ دهد، اما معمولا بین دو دندان جلو در فک فوقانی نمایان می‌شود. در کودکان ممکن است با رشد دندان‌های دائمی از بین برود.

از علل اصلی بروز آن می‌توان به کوچک بودن سایز دندان‌ها، رشد بیش‌ازحد بافت لثه در بخش قدامی فک یا افتادن یک دندان و پر نشدن کامل فضای خالی آن اشاره کرد. ارتودنسی دندان‌های فاصله‌دار بهترین راه حل ممکن برای بستن فاصله بین دندان‌ها است.

انواع ارتودنسی دندان

در حال حاضر دو نوع ارتودنسی دندان با عنوان ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک وجود دارد. هرکدام برحسب وضعیت دندان‌ها و فک کاربرد، مزایا و معایب خاص خود را دارند. معمولا دندانپزشک قبل از شروع کار، ابتدا وضعیت فک و دندان‌های شما را معاینه کرده و درخواست یک تصویربرداری اشعه ایکس از دندان‌ها می‌دهد. سپس با ساختن مدل‌های گچی از دندان‌ها، امکان ساخت بریس ثابت یا متحرک ارتودنسی فراهم می‌شود.

معرفی انواع ارتودنسی دندان

در ادامه جزئیات هرکدام از انواع ارتودنسی را توضیح می‌دهیم.

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت به‌عنوان قدیمی‌ترین و موثرترین گزینه درمانی، وضعیت دندان‌ها را با دقت بیشتری هدایت و اصلاح می‌کند. بریس ثابت دارای براکت‌ها و نوارهایی است که به طور موقت به دندان می‌چسبند. یک سیم انعطاف‌پذیر همه براکت‌ها را به هم متصل و امکان جابجایی دندان‌ها را فراهم می‌کند.

ازآنجایی‌که خودتان امکان خارج کردن این دستگاه را ندارید، از آن با عنوان ارتودنسی ثابت یاد می‌شود. در ادامه به انواع آن اشاره خواهیم کرد.

براکت فلزی

از اولین براکت‌هایی که برای ارتودنسی ثابت استفاده می‌شد، می‌توان به براکت فلزی اشاره کرد. اغلب جنس آن از آلیاژ استیل ضد زنگ است و مقاومت بسیار بالایی دارد. البته در یک درصد از افراد ممکن است ماده نیکل موجود در آلیاژ حساسیت‌زا بوده و به‌همین‌دلیل از تیتانیوم استفاده شود.

طبق تجربه، این نوع براکت پاسخگوی خوبی برای نیازهای روزانه است. فقط ممکن است هنگام نخ دندان کشیدن کمی اذیت کند. البته با ظهور تکنولوژی واتر پیک (waterpik) و امکان تمیز کردن فضای بین براکت‌ها به کمک فشار آب، مشکل برطرف شده است.

ارتودنسی لینگوال

در ارتودنسی لینگوال یا ارتودنسی پشت دندانی، بریس ثابت خلاف معمول در پشت دندان‌ها نصب می‌شود. بدین شکل بدون آنکه کسی متوجه شود، می‌توان ظاهر دندان‌ها را صاف و یکدست کرد. هزینه ارتودنسی ثابت لینگوال کمی بیشتر است و اغلب برای بزرگسالان استفاده می‌شود.

ارتودنسی دیمون

این روش یکی از جدیدترین روش‌های ارتودنسی دندان است. در روش معمول، کش‌های کوچکی سیم را به براکت متصل می‌کنند. درحالی‌که در ارتودنسی دیمون، براکت‌ها قابلیت باز و بسته شدن کشویی دارند. در نتیجه بدون نیاز به کش، محکم در سیم قفل می‌شوند.

در این وضعیت تمیز کردن دندان‌ها، سیم و براکت‌ها برای فرد راحت‌تر می‌شود. همچنین امکان تجمع میکرو ارگانیسم‌ها به حداقل می‌رسد. این روش گزینه عالی برای افرادی است که نگران تغییر رنگ دندان‌ها در اثر ارتودنسی ثابت هستند.

ارتودنسی فانکشنال

می‌توان علاوه‌بر مرتب کردن دندان‌ها، نحوه رشد فک‌ها را نیز با استفاده از یک بریس فانکشنال یا کاربردی تغییر داد. در اصل این روش برای اصلاح، به قدرت عضلات فک وابسته است. معمولا برای بزرگسالان مبتلا به ناهنجاری‎های کلاس 2 یا 3 اسکلتی- فکی (اوربایت و آندربایت)، به دلیل افزایش سن و مقاومت استخوان فک، از فانکشنال ثابت استفاده می‌شود.

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک برخلاف ارتودنسی ثابت، یک روش درمانی ساده‌تر برای اصلاح جزئی در سنین پایین محسوب می‌شود. زیرا فشار کمتری به دندان بیمار وارد شده و امکان خارج کردن بریس برای تمیز کردن را دارد. معمولا دارای سیم‌ها و فنرهای ظریفی است که با فشار ملایم دندان‌ها را حرکت می‌دهد. در ادامه به انواع آن اشاره خواهیم کرد.

ارتودنسی با نگهدارنده هاولی

زمانی‌که بریس ثابت برداشته می‌شود، لازم است که فرد از یک نگهدارنده یا رتینر ارتودنسی استفاده کند. تا دندان‌ها در طولانی‌مدت از موقعیت مناسب خود جابه‌جا نشوند. یکی از انواع آن، نگهدارنده هاولی است که جزو دستگاه‌های ارتودنسی متحرک محسوب می‌شود.

معمولا از سیم‌های فلزی و اکریلیک محکمی ساخته شده است که متناسب با سقف دهان قالب‌گیری می‌شود. تجربه ثابت کرده است که در مقایسه با نگهدارنده اسیکس، مقاومت بالاتری دارد و مهمتر از همه قابل تعمیر است.

ارتودنسی با الاینر شفاف

ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی با الاینر شفاف، یکی از تکنولوژی‌های مدرن دندانپزشکی محسوب می‌شود. در واقع کمک کرده تا دیگر کسی به‌دلیل ظاهر بریس، از انجام ارتودنسی منصرف نشود. بعضی از کارشناسان معتقد هستند که می‌تواند جایگزین براکت‌های سنتی شود. زیرا به‌تدریج قادر به جابجایی دندان‌ها در موقعیت‌های مناسب است.

ارتودنسی پلاک زد اسپرینگ

این روش معمولا زمانی استفاده می‌شود که بتوان یک دندان حرکت کرده به عقب را به سمت جلو کشید. بریس زد اسپرینگ از یک بخش اصلی و کوچک به نام Z و ابزار نگهدارنده تشکیل شده است. این جزء فعال Z معمولا در پشت دندان مورد نظر نصب می‌شود و به‌صورت پنهان فشار وارد می‌کند.

ارتودنسی پلاک فانکشنال متحرک

جالب است بدانید که ارتودنسی فانکشنال دو نوع است. در قسمت قبل به نوع ثابت آن اشاره کردیم که اغلب برای بزرگسالان استفاده می‌شود. درحالی‌که نوع متحرک آن برای کودکان مبتلا به ناهنجاری‎های کلاس 2 یا 3 اسکلتی- فکی بهترین گزینه است. زیرا سن کمی دارند و در مدت کوتاهی با اصلاح جزئی ارتودنسی متحرک، نیاز آن‌ها رفع می‌شود.

دوره درمان ارتودنسی دندان‌ها چقدر طول می‌کشد؟

تجربه نشان داده است که ارتودنسی دندان به 6 الی 36 زمان نیاز دارد. زیرا این مسئله به عوامل مختلفی مانند

 • نوع درمان
 • سن
 • شدت اختلالات فکی و دندانی
 • سلامت اولیه دندان‌ها
 • و میزان پیگیری بیمار

بستگی دارد.

معمولا انواع ارتودنسی ثابت در مقایسه با متحرک، در بازه زمانی کوتاه‌تری دندان‌ها را اصلاح می‌کنند. هر چه سن کمتر باشد، مدت زمان صاف شدن دندان‌ها در ارتودنسی کمتر می‌شود. در پاسخ به سوال ارتودنسی فک بالا چقدر طول می‌کشد؟ می‎‌توان گفت حدودا 12 ماه و در مورد ارتودنسی دندان نیش یا دو دندان جلو حدودا 8 تا 12 ماه. بنابراین برای تخمین و برآورد طول دوره درمان نیز باید پزشک معالج خود مشورت کنید.

دوره درمان ارتودنسی طولانی‌تر از سایر روش‌هاست زیرا فقط ظاهر دندان‌ها را اصلاح نمی‌کند، بلکه به علت اصلی بروز این مشکلات پرداخته و آن را درمان می‌کند. اما در برخی موارد که مشکلات زیاد عمقی نیست یا افراد نمی‌خواهند زمان زیادی را صرف درمان کنند، سراغ سایر روش‌های درمان ظاهر دندان‌ها می‌روند. برای مثال بستن فاصله دندان‌ها و مرتب کردن دندان‌ها در برخی موارد با کامپوزیت قابل انجام است.


مرتب کردن دندان‌ها بدون ارتودنسی


 

هزینه ارتودنسی دندان چقدر است؟

حداقل هزینه ارتودنسی به عوامل مختلفی مانند نوع ارتودنسی، تعداد دندان‌های درگیر شده و طول درمان بستگی دارد. به‌همین‌دلیل، هزینه ارتودنسی تک دندان (مانند دندان نیش) کمتر از کل دندان‌ها است.

در حال حاضر هزینه ارتودنسی سال 1400 در تهران، بین 5 تا 15 میلیون است. مثلا هزینه ارتودنسی فک بالا حدود 10 تا 12 میلیون است. می‌توانید در جلسه مشاوره از پزشک خود بخواهید قیمت روز ارتودنسی را برایتان برآورد کند.


مشاهده جدول قیمت خدمات ارتودنسی کلینیک میخک


 

میخک در این راه همراه شماست

در این مطلب سعی کردیم اطلاعات جامع و کاملی درباره ارتودنسی دندان‌ها در اختیار شما بگذاریم. با توجه به آنچه گفته شد، نمی‌توان مزایای انواع ارتودنسی برای دندان‌ها و لثه را نادیده گرفت. به خصوص در مواردی که ناهنجاری‌های فک و دندان‌ها شدید است.

کلینیک دندان میخک با برخورداری از کادر حرفه‌ای و متخصص، امکان مشاوره آنلاین و حضوری را برای شما فراهم کرده است. پیشنهاد می‌کنیم با توجه به شرایط عالی پرداخت هزینه، این فرصت عالی را برای ارتودنسی دندان از دست ندهید!

 


کلینیک دندانپزشکی میخک

کلینیک دندانپزشکی میخک با بهره بردن از آخرین نوآوری‌ها در دانش دندانپزشکی و بهره بردن از پزشکان متخصص، آماده مشاوره با شما در همه زمینه‌های دندانپزشکی و به‌ویژه ارتودنسی است.

مشاوره دندانپزشکی آنلاین و رایگان

کلینیک ارتودنسی دندان میخک

 

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلینیک دندان میخک