ردکردن این

بستن فاصله بین دندان ها با سریع‌ترین و بهترین روش ( ۴ درمان)

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit

فهرست مطالب

امروزه بستن فاصله بین دندان‌ها یکی از درمان‌های زیبایی دندان به شمار می‌رود که روش‌های درمانی متفاوتی دارد. به این مساله دیاستم دندان گفته می‌شود. منظور از دیاستم دندان (diastema) وجود فاصله یا شکاف با عرض بیشتر از ۰.۵ میلی‌متر بین دندان‌ها است. این مشکل می‌تواند در هر جایی از دهان ایجاد شود و محدود به سن خاصی نیست. در واقع هم بزرگسالان و هم کودکان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

معمولا وجود فاصله دندانی میان دندان‌های جلو نمود بیشتری دارد. برخی از شکاف‌ها کوچک و به‌سختی قابل توجه هستند، درحالی‌که شکاف‌های دیگر بزرگتر هستند و باعث کاهش زیبایی چهره می‌شوند.

در حال حاضر دندانپزشکان متخصص ترمیمی و زیبایی از روش‌های مختلفی مانند ارتودنسی یا کامپوزیت برای بستن فاصله بین دندان‌ها و دستیابی به یک لبخند زیبا استفاده می‌کنند. به طور کلی، در این مطلب قصد داریم روش‌های بستن فاصله دندانی و هزینه هر کدام را بررسی کنیم. همچنین به طور ویژه به افرادی می‌پردازیم که این فاصله را فقط میان دو دندان جلو خود دارند. در ادامه دلیل بروز این شرایط واکاوی کرده و بهترین راه درمان را معرفی می‌کنیم. با میخک همراه باشید.

روش‌های بستن فاصله بین دندان ها

تشخیص دندان‌های فاصله‌دار ساده است. دندانپزشک هنگام معاینه دندان‌ها به‌راحتی متوجه آن می‌شود. علاوه‌براین، احتمالا خودتان نیز هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن متوجه آن شده‌اید. با وجود اینکه امکان اصلاح فاصله دو دندان با کش در خانه وجود دارد، اما انجام آن را توصیه نمی‌کنیم. زیرا ممکن است شرایط بدتر شود یا اصلا نتیجه ندهد. حتی احتمال لق شدن دندان یا بروز پوسیدگی وجود دارد.

در روش خانگی مجبور هستید هر شب به کمک براکت‌های ویژه‌ای، نوار یا کش را دور دندان‌های مورد نظر ببندید. بدین‌شکل، شاید کمی به هم نزدیک‌تر شوند.

توصیه می‌کنیم به‌جای تکیه به این روش‌های موقت و بی‌نتیجه، در مورد بهترین روش مناسب با دندانپزشک متخصص مشورت کنید. در ادامه به روش‌های رایج درمان فاصله دندان‌ها اشاره خواهیم کرد.

روش های بستن فاصله بین دندانی

 

بستن فاصله دندان‌ها با ارتودنسی

دندانپزشکان اغلب برای بستن فاصله بین دندان‌ها از بریس ارتودنسی استفاده می‌کنند. در واقع، بریس به دندان‌ها فشار می‌آورد و به‌مرور زمان فاصله را از بین می‌برد. امکان ارتودنسی دو دندان جلو به روش‌های مختلفی مانند ارتودنسی نامرئی و ارتودنسی پشت دندانی وجود دارد. اما معمولا برای بستن فاصله بین دندان‌های دیگر باید یک بریس کامل برای یک یا دو فک تعبیه کرد. زیرا معمولا حرکت دادن هر دندان، کل فک و دهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. مطمئنا دندانپزشک، طبق تجربه یکی از انواع بریس‌های ثابت یا متحرک را برای شما نصب خواهد کرد.

بستن فاصله دندان‌ها با کامپوزیت یا روکش لمینت

امروزه استفاده از رزین کامپوزیت، برای پرکردن فاصله بین دندان‌ها رایج شده است. زیرا برخلاف ارتودنسی در یک جلسه انجام شده و برای دیاستم دندان ناشی از داشتن دندان‌های کوچک‌ گزینه مناسب‌تری است. از طرفی، دیگر نیازی به صرف هزینه زیاد برای ارتودنسی نیست.

دندانپزشک از رزین کامپوزیت که ساختار بتونه‌ای و همرنگ دندان دارد برای پرکردن و بستن فاصله بین دندان‌ها استفاده می‌کند. در نهایت برای سخت شدن رزین نیاز به تابش نور ماواءبنفش یا لیزر است. بنابراین، این روش بستن فاصله دندان با لیزر انجام می‌شود. درصورتی‌که بخشی از کامپوزیت به‌مرور زمان از بین برود، امکان ترمیم آن در طی یک جلسه وجود دارد.

با وجود مزایای عالی کامپوزیت دندان‌ها و خطرات اندک آن برای مینای دندان، گاهی به‌دلیل وجود فاصله بین دندانی خیلی زیاد یا نامنظم بودن بیش‌ازحد، دندانپزشک نصب ونیرهای سرامیکی با کامپوزیتی لمینت را توصیه می‌کند.

ابتدا دندانپزشک پس از مشاهده رادیوگرافی و معاینه دقیق، یک قالب‌گیری از دندان‌های مورد نظر انجام می‌دهد. زیرا باید هرکدام از ونیرها یا روکش‌های لمینت کاملا روی دندان‌ها بنشینند. بدین‌شکل، می‌توانند با پنهان کردن فضای پشتی خود برای اصلاح فاصله بین دندان‌ها موثر باشند.

در این روش نیز مشابه کامپوزیت، دندان‌ها تراشیده می‌شوند تا سطح صیقلی آن‌ها از بین برود. سپس به کمک محلول پاک‌کننده، سطح دندان‌ها تمیز شده و پس از خشک شدن روکش موقت نصب می‌شود. پس از آماده شدن روکش اصلی لمینت در لابراتوار، دندانپزشک اقدام به نصب آن می‌کند.

نصب ایمپلنت دندانی برای بستن فاصله بین دندان‌ها

اگر فاصله به‌دلیل عدم رویش یا افتادن یک یا چند عدد از دندان‌ها به وجود آمده باشد. ممکن است برای بستن فاصله بین دندان‌ها به خدمات دندانپزشکی گسترده‌تری مانند ایمپلنت یا بریج دندان نیاز باشد. معمولا نصب ایمپلنت‌های دندانی شامل قرار دادن پیچ‌های فلزی در استخوان فک و چسباندن دندان‌های جایگزین به آن‌ها است. در اصل، بریج دندانی یک دندان مصنوعی است که توسط وسیله‌ای به دندان‌های دو طرف شکاف متصل می‌شود.

عمل جراحی برای اصلاح فاصله بین دندان‌ها

اگر دیاستم دندان در اثر بزرگ بودن بیش‌ازحد بافت فرنوم لبی ایجاد شده باشد. دندانپزشک ممکن است برای بستن فاصله بین دندان‌ها جراحی فرنکتومی (روشی برای برداشتن بافت اضافی) را توصیه کند. جراح دندانپزشک پس از بی‌حسی موضعی به کمک لیزر یا چاقوی جراحی تیز نوار بافت اضافی لبی را برداشته و سپس بافت‌های باقی را به ناحیه مناسب بخیه می‌زند.

سلامت بافت لثه پیش از انجام هرکدام از روش‌های ذکر شده اهمیت ویژه‌ای دارد. به‌همین‌دلیل، اگر جرم‌گیری لثه یا حتی جراحی برای برداشتن تارتار عمیق از زیر لثه لازم باشد، مطمئنا انجام خواهند شد.

هزینه بستن فاصله بین دندان‌ها چقدر است؟

هزینه نهایی معمولا به نوع روش درمانی، تعداد و اندازه فاصله دندان‌ها، مواد مورد استفاده و مهارت دندانپزشک بستگی دارد. به عنوان مثال، در حال حاضر برای کامپوزیت هر فاصله دندانی باید بین ۶۰۰.۰۰۰ تا ۹۰۰.۰۰۰ تومان هزینه کنید. قیمت متوسط هر عدد لمینت سرامیکی ۱.۵۰۰.۰۰۰ تومان و هر عدد لمینت کامپوزیتی ۱.۰۰۰.۰۰۰ تومان است.

مطمئنا هزینه ارتودنسی خیلی بیشتر و امسال بین ۵ تا ۱۵ میلیون است. نصب هر دندان مصنوعی به کمک ایمپلنت معمولا حدود ۷ تا ۱۲ میلیون هزینه دارد. معمولا هزینه جراحی فرنکتومی خیلی بالا نیست.

 

نحوه پر کردن فاصله بین دندان‌های جلو

برای افراد‌ی‌که فقط دندان‌های جلویشان فاصله دارد، معمولا مفیدترین روش انجام ارتودنسی نامرئی (ارتودنسی با الاینر شفاف) یا ارتودنسی لینگوال (پشت دندانی) است. زیرا هنگام لبخند زدن، خیلی نمود ندارند. در واقع، در ارتودنسی نامرئی از یک بریس متحرک شفاف استفاده می‌شود. در ارتودنسی لینگوال نیز براکت‌های فلزی در پشت دندان نصب می‌شوند.

درصورتی‌که امکان پرکردن فاصله بین دندان‌های جلو با مواد کامپوزیت فراهم باشد، از روش سریع و کم‌هزینه کامپوزیت دندان جلو فاصله‌دار استفاده می‌شود. اگرچه برای پنهان کردن فاصله دندان‌های جلو می‌توان از لمینت نیز استفاده کرد.

پر کردن فاصله بین دندان های جلو

 

بهترین راه برای بستن فاصله دندانی کدام است؟

با وجود زیاد بودن هزینه بستن فاصله بین دندان‌ها در ارتودنسی، اما موثرترین و ماندگارترین روش درمانی است. زیرا می‌تواند همزمان سایر مشکلات مانند صاف نبودن و شلوغی دندان‌ها و حتی عدم تطابق فک‌ها را حل کند. درحالی‌که کامپوزیت معمولا طول عمر ۶ ساله دارد و اغلب باید دوباره برای ترمیم مراجعه کرد. البته نمی‌توان انکار کرد که روش سریع و کم‌هزینه‌تری است. مطمئنا درصورت نیاز به فرنکتومی، نمی‌توان آن را با هیچ روشی جایگزین کرد.

کلینیک میخک با برخورداری از کادر حرفه‌ای و متخصص، امکان مشاوره آنلاین و حضوری را برای شما فراهم کرده است. پیشنهاد می‌کنیم از این فرصت برای انتخاب بهترین روش درمانی یا اصلاحی دیاستم دندان استفاده کنید!

 


کلینیک دندانپزشکی میخک

کلینیک دندانپزشکی میخک با بهره بردن از آخرین نوآوری‌ها در دانش دندانپزشکی و بهره بردن از پزشکان متخصص، آماده مشاوره رایگان با شما در همه زمینه‌های دندانپزشکی و به‌ویژه اصلاح دندان‌های فاصله دار است.

مشاوره رایگان تلفنی و آنلاین دندانپزشکی

 

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
WeCreativez WhatsApp Support
لطفا درخواست مشاوره خود را به همراه تصویر OPG دندان، نام و نام خانوادگی، شهر ، سن و جنسیت ارسال نمائید.
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟
کلینیک دندان میخک