ردکردن این

چرا انجام جراحی دندان عقل ضروری است؟

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
جراحی دندان عقل

فهرست مطالب

♦ این مطلب توسط تیم دندانپزشکی میخک تایید شده است.

 

جراحی دندان عقل چیست و چگونه انجام می‌شود؟ انواع جراحی دندان عقل چیست؟ جراحی دندان عقل چقدر طول میکشد؟جراحی دندان عقل نهفته با جراحی دندان عقل نیمه نهفته چه تفاوتی دارد؟ اگر می‌خواهید پاسخ این سئوالات را بدانید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

جراحی دندان عقل از جمله روش‌های درمانی جراحی و پریو دندانپزشکی است که همه ما آن را تجربه خواهیم کرد. در واقع این سومین دندان آسیای انسان است که در سنین ۱۸ تا ۲۱ سالگی رشد خواهد کرد. معمولا دندان عقل به دلیل این که پس از رشد همه دندان‌ها و شکل‌گیری فک رشد می‌کند فضای بسیار کمی برای آن وجود خواهد داشت. البته بهتر است بدانید که این موضوع در همه افراد دیده نخواهد شد. اما در هر صورت جراحی دندان عقل به همه افرادی که دندان عقل دارند، توصیه می‌شود.

به طور کلی بهتر است بدانید که جراحی دندان عقل ممکن است بسیار ساده انجام شود یا این‌که در بعضی از افراد کمی دردناک باشد. در این مطلب قصد داریم اطلاعات بیشتری در مورد جراحی دندان عقل در اختیار شما قرار دهیم.

چرا باید جراحی دندان عقل انجام شود؟

یکی از متداول‌ترین درمان‌های دندانپزشکی را جراحی دندان عقل می‌دانند. در واقع پزشکان برای جلوگیری از ایجاد درد دندان یا خرابی دندان‌های دیگر کشیدن دندان عقل را به بیمار پیشنهاد می‌کنند‌. معمولا برای کشیدن دندان عقل، بیمار باید تحت جراحی قرار بگیرد. جراحی دندان عقل با استفاده از بی‌حسی و آرام‌بخش انجام خواهد شد. اما در بعضی از موارد ممکن است، بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرد.

معمولا دندان پزشک برای این کار برشی را در لثه ایجاد می‌کند و سپس دندان عقل را خارج خواهد کرد. پس از آن با استفاده از نخ‌هایی که قابل جذب هستند محل برش، بخیه خواهد شد. یک نکته مهم دیگر در مورد جراحی دندان عقل آن است که ممکن است کشیدن این دندان نسبت به دندان‌های دیگر به زمان بیشتری نیاز داشته باشد. اما انواع جراحی دندان عقل چیست، در ادامه مطلب به این موضوع می‌پردازیم.

برای جراحی دندان عقل نیاز به راهنمایی دارید؟

شما می‌توانید پاسخ همه سئوالات خود را به طور مستقیم(چت) از متخصصان میخک بپرسید.

مشاوره آنلاین و رایگان

 

انواع جراحی دندان عقل

انواع جراحی دندان عقل، با توجه به مدل جای‌گیری دندان عقل در ناحیه فک مشخص خواهد شد. از جمله انواع جای‌گیری دندان عقل، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • نهفتگی افقی دندان عقل
 • نهفتگی به سمت ناحیه عقب دهان
 • نهفته عمودی دندان عقل
 • نهفتگی مزیال دندان عقل

 بنابراین دندانپزشکان با توجه به نوع رشد دندان عقل از روش‌های مختلفی برای کشیدن آن استفاده می‌کنند.

در واقع اگر دندان عقل شما مانند دندان‌های دیگر رشد کرده باشد به روش‌های متداول و عادی کشیده خواهد شد و نیازی به جراحی دندان عقل نیست. اما اگر دارای دندان عقل نهفته یا نیمه نهفته هستید یا این‌که ریشه دندان عقل شما تاب‌دار است باید جراحی دندان عقل انجام شود

. همان‌طور‌که گفته شد، کشیدن دندان عقل به روش جراحی ممکن است با استفاده از بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام گردد. اما به‌طور کلی برای جراحی دندان عقل، قسمتی از لثه باز شده و پس از دسترسی به دندان، آن را به قسمت‌های کوچکتری تقسیم بندی می‌کنند. سپس تکه‌های کوچک دندان از داخل لثه خارج خواهد شد.

نکته مهمی که در جراحی دندان عقل اهمیت دارد، مراقبت های قبل و بعد از آن است که به آن اشاره می‌کنیم.

مراقبت‌های قبل و بعد از جراحی دندان عقل

در واقع انجام جراحی دندان عقل نیز مانند دیگر عمل‌های جراحی نیاز به مراقبت‌هایی خواهد داشت. از جمله مراقبت‌های مربوط به انجام جراحی دندان عقل، به شکل زیر است.

 • مراقبت‌های قبل از جراحی دندان عقل

 1. افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند مشکلات قلبی، فشارخون یا حتی دارای سابقه بیماری‌هایی مانند پیوند اعضا یا سکته مغزی هستند باید با پزشک مشورت کنند تا برنامه های قبل از انجام جراحی دندان عقل در اختیار آن ها قرار داده شود.
 2. افرادی که از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین استفاده می‌نمایند نیز باید حدود دو روز قبل از انجام جراحی مصرف این داروها را با توجه به نظر پزشک قطع نمایند.
 3. علاوه بر آن به شما پیشنهاد می‌شود حدود ۳ روز قبل از انجام کشیدن دندان عقل از مصرف دخانیات بپرهیزید‌.
 • مراقبت‌های بعد از جراحی دندان عقل

 1. پس از انجام جراحی بهتر است از کمپرس سرد بر روی صورت استفاده نمایید.
 2. معمولاً پس از رفع اثرات داروی بی حسی فرد دچار درد می‌شود. در این صورت برای کاهش درد می‌توانید از مسکن‌های تجویز شده توسط پزشک استفاده نمایید.
 3. معمولا تا ۱۲ ساعت بعد از کشیدن دندان عقل باید از غذاهای مایع و سرد استفاده کنید.
 4. همچنین تا یک هفته از جویدن غذا با ناحیه‌ای که تحت جراحی قرار‌گرفته است، بپرهیزید‌.
 5. حدود یک هفته بعد از جراحی دندان عقل باید از کشیدن سیگار خودداری نمایید.
 6. از دستکاری کردن محل زخم و بخیه‌ها به شدت خودداری نمایید.
 7. در روز دوم دهان را با کمک سرم شستشو یا آب نمک رقیق شده ضدعفونی نمایید.
جراحی دندان عقل
وجود دو دندان عقل در فک بالا

جراحی دندان عقل نهفته

دندان عقل نهفته معمولاً دیده نمی‌شود و به همین دلیل بدون این‌که بیمار اطلاع داشته باشد باعث بروز مشکلات زیادی خواهد شد. بنابراین به تعویق انداختن جراحی دندان عقل نهفته می‌تواند مشکلات غیرقابل جبرانی را برای بیمار به همراه داشته باشد.

دندان عقل نهفته دارای فولیکول یا همان کیسه رویشی در اطراف خود خواهد بود که در طی زمان ممکن است تغییر ماهیت داده و به تومور یا کیست‌ تبدیل گردد.

جراحی دندان عقل نهفته قبل از رسیدن به سن ۲۵ تا ۳۰ سالگی اهمیت زیادی دارد. برای انجام این کار ابتدا برشی در ناحیه دندان عقل زده می‌شود. سپس استخوان اطراف آن برداشته خواهد شد و در نهایت دندان عقل به قطعات کوچکتری تقسیم می‌شود تا خارج کردن آن راحت‌تر شود.

آیا جراحی دندان عقل نهفته درد دارد؟

در واقع برای جلوگیری از ایجاد درد در هنگام جراحی دندانپزشک از داروهای آرامبخش و بی حسی موضعی استفاده می‌کند. به طور کلی اگر کشیدن دندان عقل نیز مانند دیگر دندان‌ها انجام شود، درد آن نیز مانند دیگر دندان‌ها خواهد بود‌.

پس شما می‌توانید با استفاده از روش های زیر درد خود را کاهش دهید.

 • مصرف مسکن
 • سرم شستشو
 • کمپرس سرد

 اما به دلیل این که جراحی دندان عقل نهفته به صورت عمقی‌تر انجام می‌شود. ممکن است بیمار پس از رفع اثر داروی بیهوشی احساس درد بیشتری داشته باشد. در این زمان دندانپزشک مسکن‌هایی را برای شما تجویز خواهد کرد.

جراحی دندان عقل چقدر طول میکشد؟ 

معمولا برای کشیدن هر یک از دندان‌ها حدود ۱۰ دقیقه زمان نیاز است. اما برای کشیدن دندان عقل به زمان بیشتری نیاز خواهد بود. پس ممکن است این کار حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول بکشد. البته اگر تحت جراحی دندان عقل نهفته قرار بگیرید ممکن است برای خارج کردن دندان زمان بیشتری نیاز باشد. بنابراین زمان دقیق کشیدن دندان عقل با توجه به نوع نهفتگی آن مشخص خواهد شد.

جراحی دندان عقل نهفته با لیزر

بعضی از افراد دچار ترس از جراحی هستند. در این زمان دندانپزشک جراحی دندان عقل نهفته با لیزر را به آن ها پیشنهاد می‌دهد. این کار با استفاده از انرژی بالا و فناوری نور انجام خواهد شد. جراحی دندان عقل با لیزر مزایای زیادی دارد که از جمله این مزایا می‌توان به ایمن بودن، استریل بودن و بدون درد بودن آن اشاره کرد.

جراحی دندان عقل با بیهوشی

همان طور که در مطلب گفت شد در بعضی از موارد دندانپزشک تشخیص می‌دهد که جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام شود. معمولاً جراحی دندان عقل با بیهوشی برای افرادی که دندان عقل نهفته دارند و نیاز به برش لثه، برداشتن استخوان و خارج کردن دندان عقل خواهند داشت انجام می‌شود.

شبکه تخصصی دندانپزشکی میخک با استفاده از  دندانپزشکان با تجربه، بهترین خدمات را در زمینه جراحی دندان عقل ارائه می‌دهد. از طرفی میخک با طرح پرداخت اقساطی زمینه را برای پرداخت راحت‌تر هزینه های دندانپزشکی و رسیدگی به سلامت دهان و دهان تسریع می‌کند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مریم
مریم
9 روز قبل

مطلب مفیدی بود فقط اگر محل بخیه دچار عفونت بشه چکار کنیم؟

میخک
مدیر
میخک
8 روز قبل
پاسخ به  مریم

به دندانپزشک خودتون مراجعه کنید. درصورت عدم دسترسی می‌ توانید از مشاوره آنلاین و رایگان میخک استفاده کنید

WeCreativez WhatsApp Support
لطفا درخواست مشاوره خود را به همراه تصویر OPG دندان، نام و نام خانوادگی، شهر ، سن و جنسیت ارسال نمائید.
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟
کلینیک دندان میخک