ردکردن این

طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است؟ ۶ عامل موثر

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit

فهرست مطالب

همه ما دوست داریم دندان‌هایی زیبا، سفید و درخشان داشته باشیم. کامپوزیت دندان ماده‌ای خمیری‌شکل است که روی سطح دندان قرار گرفته و به زیبایی و درخشش هر چه بیشتر دندان‌ها کمک می‌کند. ونیر کامپوزیتی یک روش ترمیم و اصلاح دندان به منظور زیبایی است. اما طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است؟

یکی از نگرانی‌های مهم افرادی که می‌خواهند کامپوزیت دندان انجام دهند، مسئله طول عمر مفید کامپوزیت دندان است. این حق افراد است که بدانند کامپوزیت چقدر ماندگاری دارد؟ و با انجام چه کارهایی می‌توان ماندگاری کامپوزیت دندان را افزایش داد؟ در این مطلب قصد داریم به تمامی این سؤالات پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است؟

دانستن طول عمر کامپوزیت دندان، یکی از فاکتورهای مهم و تعیین‌کننده برای افرادی است که می‌خواهند برای ترمیم دندان‌های لب‌پَر شده و زیباسازی دندان‌های خود، این روش زیبایی و درمانی را انتخاب کنند. واقعیت این است که کامپوزیت دندان با وجود زیبایی و دوام منحصربه‌فردش، دائمی و همیشگی نیست و عمر مفید کامپوزیت بین ۵ تا ۷ سال در نظر گرفته می‌شود. ماندگاری کامپوزیت دندان به عوامل متعددی مانند مهارت دندانپزشک، جنس و نوع مواد به کار رفته در کامپوزیت دندان و شیوه مراقبت از کامپوزیت دندان بستگی دارد.

یکی از سؤالات مهمی که برای افراد پیش می‌آید این است که: چرا کامپوزیت دندان می‌ریزد؟ واقعیت این است که اگر از کامپوزیت دندان به‌درستی مراقبت نکنید، مثلاً با آن فندق و پسته بشکنید یا دندان‌قروچه کنید، کامپوزیت دندان ممکن است دچار ترک‌خوردگی یا ریختگی شود.

اگر کنجکاوید بدانید که چرا کامپوزیت دندان زرد می‌شود؟ لازم است به این نکته توجه داشته باشید که مصرف مواد غذایی رنگی مثل چای و قهوه، یا سیگار کشیدن می‌تواند سبب تغییر رنگ کامپوزیت دندان شود. بهترین کار برای جلوگیری از زرد شدن کامپوزیت دندان این است که از کامپوزیت‌ها مراقبت کنید. اما اگر کامپوزیت‌هایتان زرد شد، بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید تا کامپوزیت‌ها را ترمیم کرده و با پولیش کردن آن‌ها، رنگشان را به سفیدی و درخشندگی روز اول بازگرداند.

عمر کامپوزیت دندان به چه عواملی بستگی دارد؟

عمر مفید کامپوزیت دندان به عوامل متعددی مانند محل پرشدگی و ترمیم دندان، اندازه پرشدگی و ترمیم دندان، عادت به دندان‌قروچه کردن، مصرف برخی مواد غذایی، رعایت بهداشت دهان و دندان و مهارت و تخصص دندانپزشک بستگی دارد. در ادامه تمامی عوامل مؤثر بر ماندگاری کامپوزیت ونیر را توضیح می‌دهیم:

محل پرشدگی و ترمیم دندان

محل پرشدگی و ترمیم دندان یکی از عواملی است که روی میزان طول عمر کامپوزیت دندان مؤثر است. کامپوزیت دندان‌های آسیاب به دلیل استفاده بیشتر از این دندان‌ها در جویدن غذا، ماندگاری کمتری نسبت به کامپوزیت دندان‌های پیشین دارد. به همین دلیل معمولاً برای ترمیم دندان‌های آسیاب به جای کامپوزیت، از آمالگام دندانی استفاده می‌شود.

اندازه پرشدگی و ترمیم دندان

طبیعی است که هر چه اندازه پرشدگی و ترمیم دندان بزرگ‌تر باشد، کامپوزیت بیشتر در معرض آسیب قرار گرفته و طول عمر آن کوتاه‌تر می‌شود. به همین دلیل معمولاً حفره‌های عمیق دندانی را با آمالگام دندانی پُر کرده و سپس از کامپوزیت دندانی برای زیبایی و سفیدی ظاهر دندان‌ها استفاده می‌کنند.

عادت به دندان‌قروچه کردن

دندان‌قروچه کردن یکی از بدترین دشمنان کامپوزیت دندان است. این کار سبب ساییدگی و از بین رفتن کامپوزیت دندان می‌شود. اگر عادت دارید موقع خواب دندان‌قروچه کنید، بهتر است از کامپوزیت دندان صرف‌نظر کرده و به دنبال روش‌های جایگزین باشید.

مصرف برخی مواد غذایی

مصرف مواد غذایی رنگی مثل چای و قهوه و همین‌طور سیگار کشیدن باعث زرد شدن کامپوزیت دندان می‌شود و از جلوه و همین‌طور طول عمر کامپوزیت دندان می‌کاهد. همچنین مصرف مواد غذایی اسیدی و شیرین، کامپوزیت دندان را آسیب‌پذیر کرده و عمر مفید آن را کاهش می‌دهد.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

پوسیدگی دندان یکی از مهم‌ترین آفت‌های کامپوزیت دندان است. اگر بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکنید، به‌موقع مسواک نزنید و از نخ دندان استفاده نکنید، به احتمال زیاد دوباره دچار پوسیدگی دندان می‌شوید. پوسیدگی دندان سبب جدا شدن کامپوزیت از سطح دندان و کاهش عمر مفید آن می‌شود.

تخصص و مهارت دندانپزشک

هر چه دندانپزشک در زمینه نصب کامپوزیت دندان ماهرتر و مجرب‌تر باشد، احتمال جداشدگی و خردشدگی کامپوزیت دندان کاهش یافته و متعاقباً طول عمر آن افزایش می‌یابد.

چطور ماندگاری کامپوزیت و عمر مفید آن را افزایش دهیم؟

اگر می‌خواهید عمر مفید کامپوزیت های دندانی خود را افزایش دهید، لازم است سهم خود را انجام داده و از کامپوزیت‌هایتان به‌درستی مراقبت کنید. در ادامه چند نکته مهم را بیان می‌کنیم که با پیروی از آن‌ها می‌توانید زیبایی و دوام کامپوزیت دندان خود را حفظ کنید:

رعایت بهداشت دهان و دندان

یکی از مهم‌ترین کارها برای افزایش طول عمر کامپوزیت دندان، رعایت بهداشت دهان و دندان به شیوه صحیح و اصولی است. تا چند ساعت بعد از کامپوزیت دندان لازم است از مصرف مواد غذایی رنگی یا سفت خودداری کنید. در روزهای عادی نیز لازم است مرتب مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. همچنین بهتر است از خمیردندان‌های سفیدکننده‌ای که باعث ساییدگی کامپوزیت می‌شوند استفاده نکنید.

برای بعضی از افراد سؤال پیش می‌آید که آیا دهان‌شویه فلورایدی سبب تغییر رنگ کامپوزیت دندان می‌شود؟ واقعیت این است که طبق مطالعه‌ای که در مجله دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران منتشر شده، تاثیر دهان‌شویه فلورایدی بر تغییر رنگ کامپوزیت دندان صحت ندارد.

پرهیز از مصرف مواد غذایی مضر برای کامپوزیت دندان

اگر می‌خواهید طول عمر کامپوزیت دندان خود را افزایش دهید، لازم است از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های اسیدی، قندی و شیرین، نوشیدن فراوان چای و قهوه و سیگار کشیدن خودداری کنید. اگر برایتان دشوار است که نوشیدنی‌های اسیدی مثل نوشابه را از رژیم غذایی خود حذف کنید، می‌توانید این نوشیدنی‌ها را در اندازه خیلی کم به کمک نی بنوشید تا به کامپوزیت دندان برخورد نکنند و سبب پوسیدگی دندان‌هایتان نیز نشوند. بهتر است بعد از هر وعده غذایی نیز آب بنوشید.

مراجعه به دندانپزشک ماهر

برای کامپوزیت دندان لازم است دندانپزشک ماهر و مجربی را انتخاب کنید تا در آینده دچار عوارضی همچون جداشدگی یا خردشدگی کامپوزیت دندان نشوید.

مقایسه طول عمر کامپوزیت ونیر با سایر اقدامات زیبایی دندان

تا به اینجای مطلب به پرسش‌هایی مانند کامپوزیت چقدر دوام دارد پاسخ دادیم. در این قسمت از مطلب قصد داریم عمر مفید ونیر کامپوزیتی را با سایر خدمات زیبایی دندان نظیر لمینت سرامیکی و بلیچینگ مقایسه کنیم. با ما همراه باشید.

کامپوزیت مقاوم‌تر است یا لمینت؟

واقعیت این است که لمینت‌ها بسیار مقاوم‌تر از کامپوزیت هستند. لمینت از جنس سرامیک بوده و بسیار مقاوم است. لمینت به‌صورت اختصاصی برای هر فرد و طی فرایندهای پیشرفته‌ای در لابراتوار ساخته می‌شود. لمینت سرامیکی نسبت به تغییر رنگ و ضربه دیدن مقاوم‌تر بوده و استحکام بسیار بیشتری دارد.

اما کامپوزیت این‌گونه نیست. اگر از کامپوزیت دندان به‌درستی مراقبت نکنید، تغییر رنگ داده و زرد می‌شود. اگر کامپوزیت دندان ضربه بخورد، ترک برمی‌دارد و می‌شکند. در حالت کلی حتی اگر بهترین نوع کامپوزیت دندان را که نانو کامپوزیت‌ها هستند در نظر بگیریم، کامپوزیت‌ها همچنان دوام و استحکام کمتری نسبت به لمینت دندان سرامیکی دارند.

دندانپزشک برای اصلاح لبخند و زیباسازی دندان‌های جلو، معمولاً کامپوزیت دندان را پیشنهاد می‌کند. چون دندان‌های جلو کمتر تحت‌فشار هستند و به همین دلیل روش کم‌تهاجم کامپوزیت دندان برای آن‌ها مناسب‌تر و بهتر است. اما اگر یکی از دندان‌های آسیاب شما دچار آسیب شده یا نیاز به زیبایی داشته باشد، دندانپزشک معمولاً لمینت را به شما پیشنهاد می‌کند. چون دندان‌های آسیاب هنگام جویدن تحت‌فشار قرار می‌گیرند و اگر از کامپوزیت دندان برای ترمیم آن‌ها استفاده شود، بیشتر در معرض شکستگی کامپوزیت قرار می‌گیرند.

عمر مفید کامپوزیت بیشتر است یا لمینت سرامیکی؟

عمر مفید ونیر کامپوزیتی کمتر از لمینت است. درست است که عمر کامپوزیت دندان و سایر روش‌ها به عوامل مختلفی نظیر آنچه در این مطلب به آن اشاره کردیم بستگی دارد. اما در حالت کلی اگر بهترین مراقبت‌های ممکن از آنها صورت گیرد، طول عمر کامپوزیت دندان در حدود ۵ تا ۷ سال و طول عمر لمینت سرامیکی بیش از ۱۰ یا ۱۲ سال است. بنابراین واضح است که لمینت سرامیکی بادوام‌تر است.

اما این گفته به معنای ناکارآمد بودن کامپوزیت دندان نیست! کامپوزیت دندان ماندگاری قابل قبولی دارد، روشی کم‌تهاجم است و معمولاً با تراشیدن مینای دندان همراه نیست. برگشت‌پذیر است و قیمت پایین‌تری نسبت به لمینت دارد. بنابراین کامپوزیت دندان نیز در جایگاه خود روشی بسیار مفید و پرطرفدار برای اصلاح دندان محسوب می‌شود.

ماندگاری رنگ کامپوزیت بهتر است یا بلیچینگ؟

یکی از مزایای کامپوزیت دندان این است که می‌توان رنگ آن را هم‌رنگ دندان‌های دیگر یا حتی روشن‌تر از آن‌ها انتخاب کرد. اگر بهداشت دهان و دندان رعایت شود، زیبایی دندان و درخشش کامپوزیت حفظ می‌شود. اما بلیچینگ (سفید کردن دندان) این‌گونه نیست.

سفیدی دندان‌ها بعد از بلیچینگ دندان در بهترین حالت شش ماه تا یک سال باقی می‌ماند. ضمناً در روش بلیچینگ، تضمینی برای سفید شدن کامل دندان‌ها وجود ندارد. این احتمال وجود دارد که بلیچینگ برای بعضی از افراد به دلیل ژنتیک، سن، جنس دندان‌ها و … مؤثر واقع نشده و نتیجه دلخواه از انجام آن حاصل نشود. برخی پزشکان برای حفظ سفیدی دندان بعد از بلیچینگ، ژل‌های سفیدکننده دندان تجویز می‌کنند.

جمع‌بندی

کامپوزیت دندان روشی کم تهاجم و مقرون‌به‌صرفه است که زیبایی طبیعی را به لبخندتان بازمی‌گرداند. در این مطلب به نکات مهمی درباره طول عمر کامپوزیت دندان، روش‌های افزایش طول عمر کامپوزیت، عوامل تأثیرگذار روی ماندگاری کامپوزیت و مقایسه کامپوزیت با سایر خدمات زیبایی پرداختیم. با دانستن این نکات می‌توانید با آگاهی هر چه بیشتر به دندانپزشک مدنظرتان مراجعه کرده و زیبایی و سلامتی دندان‌هایتان را تضمین کنید. لبخند زیبا، حق شماس

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
WeCreativez WhatsApp Support
لطفا درخواست مشاوره خود را به همراه تصویر OPG دندان، نام و نام خانوادگی، شهر ، سن و جنسیت ارسال نمائید.
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟
کلینیک دندان میخک