ردکردن این

مرتب کردن دندان ها و صاف کردن بدون ارتودنسی با ۲ روش

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

فهرست مطالب

برخورداری از دندان‌های مرتب و لبخندی زیبا جزو مواردی است که تأثیرگذاری بالایی در دلنشینی و جذابیت چهره دارد. در حال حاضر به علت پیشرفت‌های دندان‌پزشکی زیبایی، ارتودنسی تنها راه مرتب کردن دندان نیست. هم‌اکنون روش‌های مختلفی برای صاف کردن دندان‌ها وجود دارند. به عنوان مثال از روش‌های صاف کردن دندان بدون ارتودنسی می‌توان به ردیف کردن دندان با کامپوزیت اشاره کرد.

درست کردن دندان های جلو و به‌طور کلی صاف کردن دندان، علاوه بر افزایش زیبایی چهره و لبخند روی کارکرد دندان‌ها و سلامت دهان تأثیر بسزایی دارد. در ادامه این مقاله به معرفی روش های صاف کردن دندان پرداخته و شما را با بهترین روش مرتب کردن دندان آشنا می‌کنیم. پس اگر می‌خواهید بدانید که برای صاف شدن دندان چه باید کرد، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

چرا به دنبال مرتب کردن دندان هایمان هستیم؟

لبخند زیبا علاوه بر افزایش اعتماد بنفس و زیبایی بر سلامت عمومی و کیفیت زندگی هم مؤثر است. به همین دلیل نیز دندانپزشکی زیبایی و خدمات زیبایی دندان در چند سال اخیر طرفداران بسیاری پیدا کرده‌اند. مشکلات ظاهری دندان ها، کجی دندان های جلو و بهم‌ریختگی آن‌ها از جمله مشکلاتی هستند که از زیبایی لبخند می‌کاهند. همچنین خوب است بدانید که مرتب کردن سایر دندان‌ها هم به اندازه صاف کردن دندان های جلو حائز اهمیت است.

شاید سوال بسیاری این باشد که برای صاف شدن دندان چه باید کرد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در حال حاضر برای مرتب کردن دندان‌ها روش‌های متعددی وجود دارند.

روش‌های صاف کردن دندان‌ها

ردیف کردن دندان ها به روش‌های گوناگونی انجام می‌شود که هرکدام برای شرایط خاصی مناسب بوده و نتیجه رضایت‌بخش دارند. به همین علت نیز برای اثربخشی بهتر می‌توانید با دندان‌پزشک متخصص در این زمینه مشورت نموده و از کارشناس مشاوره بگیرید.

برخی افراد به دلیل فرایند زمانبر ارتودنسی، به دنبال مرتب سازی دندان بدون ارتودنسی هستند. برای این افراد روش‌های مرتب کردن دندان در یک جلسه بهترین گزینه است. چون از این طریق سریع‌تر به نتیجه دلخواه خود دست خواهند یافت. این درحالی است که عده‌ای دیگر ارتودنسی را برای صاف کردن دندان های جلو و سایر دندان‌ها برمی‌گزینند.

نکته مهم این است که علت نیاز آنها به این دست از خدمات چیست؟ آیا مشکلات فک و لثه دارند؟ یا دندان‌هایشان تنها کمی نامرتبی و کجی خفیف دارد؟

در صورتیکه مشکل بنیادی وجود نداشته باشد، دو روش برای مرتب کردن دندان وجود دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

روش های مرتب کردن دندان ها

ردیف کردن دندان‌ها با لیزر

صاف کردن دندان با لیزر روش مجزایی از ارتودنسی دندان نبوده و بخشی از این فرآیند به شمار می‌آید. در واقع این روش، یکی از راهکارهای نوین محسوب می‌شود.

مرتب کردن دندان با لیزر باعث کاهش خونریزی، درد و التهاب لثه و کاهش طول دوره درمان خواهد شد. به علاوه استفاده از لیزر می‌تواند کارایی ارتودنسی را نیز افزایش دهد. از آنجا که دقت و ظرافت لیزر بسیار بالا است در این روش از آسیب به بافت‌های مجاور تا حد زیادی جلوگیری می‎شود. در این روش از مرتب کردن دندان، متخصص با کمک گرفتن از لیزر بخشی از بافت لثه را برمی‌دارد و بدین ترتیب چینش دندان‌ها را اصلاح می‌کند.

از معایب اصلی این روش آن است که یک راهکار درمانی زمان‌بر و طولانی به شمار می‌رود و گاهی مدت زمان صاف شدن دندان‌ها حتی تا دو سال نیز ادامه پیدا می‌کند. همچنین ارتودنسی ثابت در ابتدا با درد و گاهی خونریزی همراه است.

یکی دیگر از نکات منفی این است که اگر فرد نتواند طی دوره درمان پروتکل‌های بهداشتی را به شکل صحیح رعایت کند، ممکن است اثر بریس‌ها باقی مانده و رنگ دندان‌ها را عوض کند. دشواری در خوردن غذا و گاهی حتی در تکلم از سایر معایب این روش هستند. همچنین امکان شکستن براکت در صورت خوردن خوراکی‌های سفت یا برخی عادات بد وجود دارد. این موضوع علاوه بر هزینه مرتب کردن دندان‌ها با ارتودنسی مبلغ اضافه‌ای را نیز به بیمار تحمیل خواهد کرد.

مرتب کردن دندان‌ها با کامپوزیت

کامپوزیت یکی از روش‌های ردیف کردن دندان‌ها در یک یا نهایتاً دو جلسه است که در مرتب کردن دندان‌های جلو و سایر دندان‌ها بسیار مؤثر عمل می‌کند. کامپوزیت دندان یک ماده خمیری و چسبنده است که برای ساخت آن از رزین استفاده می‌شود. با قرار گرفتن این مواد ترمیمی روی دندان، عیب و ایرادات ظاهری آن برطرف می‌شوند. از کامپوزیت برای اصلاح فرم نامناسب، بدرنگی و نامرتبی دندان‌ها استفاده می‌شود.

از مزایای اصلی این روش می‌توان به این اشاره کرد که چسبندگی آن بسیار بالا است. در نتیجه برای قرار دادن آن روی دندان نیازی به تراشیدن سطح دندان‌ها نیست. کامپوزیت روش زیبایی سریع و مؤثری برای مرتب کردن دندان در یک جلسه است. ترمیم و تعویض ونیر در صورت آسیب‌دیدگی امکان‌پذیر بوده و همین آن را به انتخاب مناسبی تبدیل می‌کند. علاوه بر تمامی این موارد کامپوزیت دندان درد و خونریزی نداشته و انجام آن بدون بیهوشی است.

نکته مهم: ردیف کردن دندان با کامپوزیت یک روش درمانی نیست. این روش علت اصلی نامرتبی دندان‌ها را برطرف نمی‌کند. تنها ظاهر دندان‌ها را یکدست می‌کند.

در رابطه با معایب این روش باید اول از همه به آن اشاره کرد که کامپوزیت ممکن است دچار تغییر رنگ و لکه شود. در نتیجه اگر فرد نتواند بهداشت دهان و دندان خود را به شکل درست رعایت کند، این پوشش ممکن است لکه‌دار شود. همچنین اگر دندان‌پزشک مهارت کافی نداشته باشد ممکن است نتیجه نهایی کار برجسته و حتی غیرطبیعی از آب درآید. به علاوه جنس متریال کامپوزیت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. چون اگر ماده سازنده آن از کیفیت کافی برخوردار نباشد طول عمر آن تا حد زیادی کم می‌شود. برای همین هم در انتخاب دندان‌پزشک و کلینیک باید دقت بسیاری به خرج داد.

مقایسه قیمت

قیمت کلی کامپوزیت به نوع مواد و دستگاه‌ها، کیفیت کار، تجربه دندان‌پزشک، تعداد دندان‌های مورد درمان و… بستگی دارد. به همین خاطر نمی‌توان مبلغ مشخصی برای هزینه ردیف کردن دندان‌ها با این روش مشخص کرد. در رابطه با ارتودنسی هم مواردی مانند میزان و نوع ناهنجاری دندان، مدت درمان، سن بیمار و نوع تجهیزات به‌کار رفته روی هزینه نهایی تأثیرگذارند.

صاف کردن دندان بدون ارتودنسی

دوره درمان طولانی و دردسرهای مختلف این روش باعث شده برخی از افراد به دنبال راهکارهای صاف کردن دندان‌ها بدون ارتودنسی باشند. با این حال نمی‌توان همیشه از کامپوزیت به جای آن استفاده کرد؛ چون کارکرد این دو در بعضی موارد متفاوت است. مثلاً کامپوزیت در رفع بهم‌ریختگی شدید دندان‌ها مؤثر نیست و نمی‌تواند جایگزین ارتودنسی شود. از سوی دیگر هم ارتودنسی تأثیری در رنگ و اندازه دندان‌ها نداشته و نمی‌تواند آن را اصلاح کند. نکته قابل توجه دیگر اینکه جابجایی دندان بدون ارتودنسی اصلاً ممکن نیست. به همین خاطر در روش‌های مرتب کردن دندان بدون ارتودنسی فقط با تراشیدن یا پر کردن کاستی های دندان، ظاهر آن اصلاح می‌شود.

صاف کردن دندان ها

از سوی دیگر نیز کامپوزیت یکی از سریع‌ترین راه‌های ردیف شدن دندان ها بدون ارتودنسی و درست کردن دندان‌های جلو و سایر دندان‌ها است. این روش ترمیمی به تغییر رنگ، شکل و فرم و کجی دندان‌های ناصاف کمک می‌کند.

به‌طور کلی کامپوزیت بیشتر برای افرادی مناسب است که تنها به دنبال زیباسازی و درست کردن دندان‌های جلو هستند و راهکار درمانی نمی‌خواهند. زیرا معمولا دندان‌های جلو هنگام حرف زدن یا لبخند زدن دیده می‌شود.

بهترین روش مرتب کردن دندان‌ها کدام است؟

همانطور که پیشتر هم به آن اشاره شد امروزه با پیشرفت دندان‌پزشکی روش‌های متنوع و گوناگونی برای ردیف کردن دندان‌ها وجود دارند. این موضوع در کنار مزایای بسیار می‌تواند برای برخی گیج‌کننده باشد. به علاوه اینکه در حال حاضر کلینیک‌های بسیاری برای مرتب کردن دندان‌ها در تهران و سایر شهرها وجود دارند. این موضوع انتخاب را از پیش هم سخت‌تر می‌کند.

بر طبق شرایطی که دندان‌های فرد دارند، روش پیشنهادی می‌تواند به کلی متفاوت باشد. همچنین مواردی مانند درست کردن دندان های جلو یا عقب هم در انتخاب روش مناسب سهم بسزایی دارند. به همین خاطر نیز دریافت مشاوره از دندان‌پزشک با تجربه می‌تواند به شما در انتخاب بهترین روش کمک شایانی نماید. کلینیک دندان‌پزشکی میخک در این زمینه به مراجعین خود خدمات مشاوره آنلاین و یا حضوری ارائه می‌دهد.

شما عزیزان می‌توانید برای دریافت مشاوره تخصصی و همچنین خدمات زیبایی دندان و مرتب کردن دندان‌ها در تهران به این مجموعه مراجعه کنید تا لبخندی درخشان و زیبا به خود هدیه دهید.

 


کلینیک دندانپزشکی میخک

کلینیک دندانپزشکی میخک با بهره بردن از آخرین نوآوری‌ها در دانش دندانپزشکی و بهره بردن از پزشکان متخصص، آماده مشاوره با شما در همه زمینه‌های دندانپزشکی و به‌ویژه مرتب کردن و صاف کردن دندان‌ها است.

درخواست مشاوره رایگان

 

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها