ردکردن این

انواع لمینت دندان، یک مقایسه جامع بین ۴ روش مختلف + عکس

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

فهرست مطالب

بدون شک، لبخند زیبا، چهره را زیباتر می‌کند. داشتن دندان‌های مرتب و سفید، نقش مهمی در زیبایی ایفا می‌کند. لمینت دندان که با نام ونیر هم شناخته می‌شوند، روکشی نازک بر روی دندان است. لمینت، ظاهر چهره را به‌خصوص در افرادی که دندان‌هایی با رنگ تیره و نامرتب دارند، بسیار تغییر می‌دهد. اما آیا انواع لمینت دندان را می‌شناسید؟ اگر قرار است به‌زودی برای برای دندان‌هایتان لمینت انجام دهید، کدام نوع لمینت را انتخاب می‌کنید؟

لمینت کاربرد زیادی در دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی دارد. دندانپزشکان برای سفید و مرتب کردن دندان‌ها (زیبایی) یا اصلاح شکستگی دندان‌ها (ترمیمی) از لمینت استفاده می‌کنند. شما برای چه هدفی به لمینت فکر می‌کنید؟ برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید کدام یک از انواع لمینت مناسب شماست؟

با ما همراه باشید تا در این مطلب پاسخ سوالات بالا را بررسی کنیم.

معرفی انواع لمینت دندان – چند نوع لمینت دندان داریم؟

انواع لمینت را در چهار گروه می‌شناسیم که در ادامه کاربرد، مزایا و معایب هر یک را معرفی می‌کنیم. نحوه انجام لمینت در انواع مختلف آن تقریبا یکسان است. دندانپزشک شما بر اساس کاربرد، ویژگی های دندان و با در نظرگرفتن سلیقه شما به شما نوع مناسب را پیشنهاد می‌دهد. البته هزینه نیز فاکتور مهمی‌ست که احتمالا در تصمیم شما تاثیرگذار خواهد بود.

لمینت سرامیکی یا روش غیر مستقیم لمینت دندان

لمینت سرامیکی در اصل یک پوسته نازک و قوی است که بر روی دندان قرار می‌گیرد. جنس این لمینت از مواد سرامیکی یا پرسلن است که کاملاً طبیعی به نظر می‌رسد و ظاهری شفاف و زیبا به دندان‌ها می‌دهد. انواع لمینت سرامیکی به گونه‌ای است که با یک چسب مخصوص به دندان تراش خورده، چسبانده می‌شود.

لمینت سرامیکی خود دارای انواع مختلفی است که شامل موارد زیر هستند:

 • لمینت فلدسپاتیک
 • لمینت با پایه آلومینیوم و زیرکونیوم
 • لمینت به کمک سیستم‌های CAD-CAM
 • انواع لمینت با سیستم‌های IPS

لمینت کامپوزیتی (کامپوزیت ونیر) یا روش مستقیم لمینت

کامپوزیت ونیر یا لمینت کامپوزیتی نیز روش دیگری است که باعث زیبایی دندان می‌شود. در روش مستقیم لمینت، پس از برش دادن دندان، روی آن لایه‌ای از مواد کامپوزیت اعمال می‌شود و برای دندان‌های شکسته، اصلاح دندان‌های فاصله دار و نامرتب به‌راحتی قابل استفاده است.

لمینت لومینیرز (لمینت دندان بدون تراش)

در این روش، برعکس دو نوع لمینت قبلی، دندان برش داده نمی‌شود و یک روکش بسیار نازک بر روی دندان فرد قرار می‌گیرد. در صورتی که دندان‌ها دارای ظاهر مناسبی هستند و از نظر ردیف بودن، مشکلی ندارند، این روش برای زیبایی طبیعی دندان مناسب است و یک لمینت فوری محسوب می‌شود. روکش لومینیرز دندان یا Lumineers برای سفید کردن دندان یک گزینه مناسب است.

لمینت دندان متحرک (قابل جابه‌جایی)

ممکن است استفاده از لمینت بر روی دندان به طور دائم برایتان مقدور نباشد. در این صورت می‌توانید از انواع لمینت دندان متحرک برای مهمانی‌ها و دورهمی‌های دوستانه استفاده کنید. این لمینت قابل جابه‌جایی است و می‌توانید شب هنگام یا زمانی که به آن نیاز ندارید، لمینت را از روی دندان بردارید.

انواع لمینت دندان از نظر ظاهری و زیبایی چه تفاوتی دارند؟

لمینت دندان‌های جلو همیشه اهمیت زیادی داشته‌اند. همین عامل سبب می‌شود تا انواع لمینت دندان از نظر ظاهری بیشتر مد نظر قرار گیرند. رنگ و طرح لمینت می‌تواند در زیبایی آن تأثیرگذار باشد. البته برخی از طرح‌ها را در همه روش‌های لمینت نمی‌توان اجرا کرد. برای این که طراحی لبخند یا مرتب سازی دندان انجام شود، بیشتر از لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت استفاده می‌شود.

انواع رنگ‌های لمینت دندان – لمینت دندان چند رنگ دارد؟

قطعاً هر کسی ممکن است رنگ و جلوه خاصی را برای دندان خود بپسندند. برخی دندان بسیار سفید را می‌پسندند و برخی افراد به دندان‌هایی با رنگ طبیعی‌تر رضایت می‌دهند. از این رو رنگ‌بندی لمینت‌ها در ۴ سطح به صورت A,B,C,D قرار دارد که از شماره ۱ تا ۴ در هر سطح، در نظر گرفته می‌شود. برای جلوگیری از بدرنگی دندان، معمولاً پزشک هم به مراجعه کننده در این زمینه مشاوره‌های لازم را می‌دهد.

رنگ انواع لمینت

انواع طرح لمینت

با توجه به این که چه سلیقه و حتی فرم صورتی دارید، طرح‌های مختلف انواع لمینت دندان را باید انتخاب کنید. برای لمینت مدل‌های زیر موجود است:

 • روکش بلند و باریک
 • روکش کوتاه و پهن
 • روکش‌های مربعی
 • روکش ضخیم و نازک

این مدل‌ها باعث تنوع در طرح لمینت‌ها می‌شود. بهتر است در این زمینه هم با متخصص دندانپزشکی زیبایی صحبت کنید تا انتخاب بهتری داشته باشید.

مقایسه انواع لمینت دندان از نظر دوام و طول عمر

قطعاً هر چه از لمینت بهتری استفاده کنید، طول عمر آن هم بیشتر می‌شود. معمولاً لمینت‌های سرامیکی که برای دندان‌های خراب و نامرتب استفاده می‌شود، ماندگاری بیشتری نسبت به سایر انواع لمینت دندان دارد. لمینت‌های متحرک به علت این که ممکن است بارها با فشار روی دندان قرار گیرند، آسیب‌پذیرتر هستند.

حد وسط بین این دو لمینت هم انواع لمینت لومینیرز و کامپوزیت است که نه خیلی آسیب‌پذیر هستند و نه مانند لمینت سرامیکی طول عمر بالایی دارند.

مزایای روش‌های مختلف لمینت

هر کدام از انواع لمینت دندان دارای مزایایی است که در ادامه به ذکر آن‌ها می‌پردازیم.

مزایای لمینت سرامیکی

مزایای زیادی برای لمینت سرامیکی وجود دارد که شامل موارد زیر هستند:

 • ظاهر زیبا و خاص
 • تغییرات رنگ بسیار کم
 • ماندگاری بالا
 • بدون عوارض و التهاب لثه

مزایای لمینت کامپوزیت

 • در یک جلسه قابل اجراست و نیازی به قالب گیری نیست
 • هزینه مناسبی دارد
 • در طیف رنگی متنوعی قابل اجراست
 • برای دندان کج، خرگوشی و … قابل استفاده است (در مطلب کامپوزیت دندان خرگوشی در این باره بیشتر بخوانید).

مزایای لمینت لومینیرز

 • نیازی به تراش دندان نیست
 • روش غیر تهاجمی
 • عدم آسیب به مینای دندان
 • لایه نازک و با ماندگاری بالا

معایب انواع لمینت دندان‌ها – لمینت چه عوارضی برای دندان‌ها دارد؟

بدون شک در کنار مزایایی که لمینت دارند، معایبی را هم می‌توان برای هر روش در نظر گرفت. ممکن است از خودتان بپرسید آیا برای لمینت دندان تراش میخورد؟ در اصل برش خوردن دندان در برخی از انواع لمینت، یکی از معایب آنهاست.

معایب انواع لمینت دندان
بررسی معایب انواع لمینت دندان

معایب لمینت سرامیکی

با وجود مزایایی که استفاده از این روش دارد، معایبی را هم می‌توان برای آن عنوان کرد:

 • برای دندان با پوسیدگی زیاد قابل استفاده نیست
 • تراش دندان به صورت غیر قابل برگشت
 • هزینه بالاتر نسبت به لمینت کامپوزیت

معایب لمینت کامپوزیت

 • ماندگاری بالایی ندارد
 • نیاز به تراش دندان است
 • برای دندان‌هایی با پوسیدگی زیاد قابل اجرا نیست
 • نیاز به پولیش و ترمیم بعد از مدتی دارد

معایب لمینت لومینیرز

 • برای دندان خرگوشی و نامرتب محدودیت دارد
 • به علت نازکی لایه، آسیب‌پذیر است

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟

هر چند لمینت برای افرادی که مشکلاتی قبیل دندان نیش بیرون زده دارند، توصیه می‌شود؛ اما اگر فقط برای سفیدکردن بیشتر می‌خواهید دندان‌های مرتب خود را لمینت کنید، بهتر است دست نگه دارید. حداقل از روش‌هایی که دندان تراش می‌خورد مانند انواع لمینت دندان سرامیکی و کامپوزیت استفاده نکنید.

افراد دیگری که این درمان زیبایی برای آن‌ها مناسب نیست، کسانی هستند که بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی‌کنند و مواد غذایی اسیدی را به مقدار زیاد مصرف می‌کنند. بهتر است الگوی غذایی یا سبک زندگی خود را کمی تغییر دهند بعد هزینه لمینت دندان را پرداخت کنند.

همچنین استفاده از لمینت برای افرادی که دندان‌قروچه دارند توصیه نمی‌شود.

آیا لمینت دندان را خراب می‌کند؟

اگر از مراکز معتبر و دندانپزشک ماهر بهره می‌برید، نباید نگران خراب شدن دندان خود باشید. یک دندانپزشک باتجربه سعی می‌کند تا کمترین تراش را روی دندان ایجاد کند و از طرفی بهترین مواد را برای لمینت انتخاب می‌کند. با این وجود خود برش خوردن دندان می‌تواند مینای دندان را از بین ببرد. بدین صورت افرادی که چندان نمی‌توانند از دندان‌های خود محافظت کنند، ممکن است آسیب بیشتری ببینند.

اکنون انتخاب شما کدام است؟

در این مقاله با انواع لمینت دندان آشنا شدید و مزایا و معایب هر کدام را بررسی کردیم. نکته‌ای که باید همیشه قبل از اقدام برای لمینت کردن دندان مد نظر قرار دهید، انتخاب یک نوع مناسب است.

با توجه به مزایا و معایبی که روش‌های مختلف لمینت دارند، باید بدانید که کدام با شرایط شما سازگاری بیشتری دارد. لمینت‌هایی با هزینه کمتر مانند لمینت متحرک می‌تواند برای طراحی لبخند به صورت موقتی مورد استفاده قرار گیرد. با این حال اگر یک روش دائمی و با کیفیت را می‌پسندید، بهترین انتخاب لمینت سرامیکی است. لمینت‌های نازک و بدون برش هم می‌تواند برای افرادی به کار گرفته شود که ترتیب و ظاهر دندان خود را می‌پسندند و نمی‌خواهند با برش دادن مینای دندان، آن را آسیب‌پذیر کنند.

شما هم می‌توانید با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی زنجیره‌ای میخک، مشاوره‌های لازم را در زمینه انواع لمینت دندان دریافت کنید. به‌علاوه امکان مشاوره آنلاین نیز برای شما فراهم شده است.

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها