ردکردن این

عفونت ایمپلنت چیست؟(+راه‌های درمان عفونت ایمپلنت دندان)

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
عفونت ایمپلنت دندانی

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

فهرست مطالب

♦ این مطلب توسط تیم دندانپزشکی میخک تایید شده است.

 

عفونت ایمپلنت چگونه است؟ آیا دندان ایمپلنت عفونت میکند؟ آیا علایم عفونت ایمپلنت دندان را می‌دانید؟ درمان عفونت ایمپلنت دندان چگونه است؟

ایمپلنت دندان، امروزه به یکی از بهترین روش‌ها برای حل معضل بی دندانی، تبدیل شده است. استفاده از روش ایمپلنت دندان علاوه بر جبران دندان ازدست‌رفته به زیبایی لبخند، بهبود جویدن غذا و همچنین به اصلاح تکلم نیز کمک می‌کند.

انواع سرویس‌های جراحی و کاشت ایمپلنت دندان:
۱. ایمپنت تک دندان
۲.ایمپلنت دندان فوری
۳. ایمپلنت دندان بر مبنای پونتیک
۴. جراحی‌های لیفت سینوس
۵. جراحی بازسازی استخوان فک در ایمپلنت دندان

اما لازم است بدانید که این روش نیز ممکن است با مشکلاتی همراه باشد که یکی از این مشکلات عفونت ایمپلنت خواهد بود. در ادامه با عفونت ایمپلنت  و راه‌های درمانی که دارد به‌طورکامل آشنا می‌شویم تا درصورت مواجهه با عفونت دندان ایمپلنت شده بهترین عملکرد را از خود نشان دهید.

علت عفونت ایمپلنت چیست؟

 عفونت ایمپلنت دندان به دلایل متعددی رخ می‌دهد، که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان
 •  استعمال دخانیات
 • بیماری‌های لثه
 •  دیابت
 •  سیستم ایمنی ضعیف
 •  داشتن آلرژی به ایمپلنت
 •  تجربه‌ی کم دندان‌پزشک برای کاشت ایمپلنت

یک دلیل مهم که می‌تواند منجر به عفونت دندان ایمپلنت شده، شود، تجمع مواد غذایی اطراف پیچ‌های تنه فیکسچر ایمپلنت است. این نکته را درنظر داشته باشید که فیکسچرهای ایمپلنت برای آنکه بتوانند استخوان لثه را جذب کنند، به‌صورت زبر تولید می‌شوند. این سطح زبر باید داخل استخوان فک قرار گیرد و درصورتی که این اتفاق نیفتد و سطح زبر با محیط دهان در تماس باشد، پلاک میکروبی و غذا به آن خواهند چسبید و از آنجایی که سطح پیچ‌دار است، امکان تمیز کردن آن نیز وجود نخواهد داشت. در نتیجه منجر به عفونت ایمپلنت دندان می‌شود.

دقت داشته باشید که باکتری‌های موجود در پلاک میکروبی از شیرینی و قندی که شما مصرف می‌کنید استفاده می‌کنند و همین موضوع به ایجاد اسید توسط آن‌ها منجر خواهد شد. در ادامه این اسید تولیدی تحلیل استخوان و لثه را به‌همراه دارد که نتیجه‌ی آن خروج ایمپلنت از استخوان فک است.

 

علایم عفونت ایمپلنت دندان چیست؟

علائم عفونت ایمپلنت چیست؟ یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های افرادی که کاشت ایمپلنت انجام می‌دهند این است که چگونه عفونت ایمپلنت را تشخیص دهند که در رابطه با این موضوع باید گفت برخی از علائم هستند که می‌توانند نشان‌دهنده عفونت ایمپلنت باشند. در ادامه به برخی از علایم عفونت ایمپلنت دندان اشاره خواهیم کرد.

 • پس از انجام کاشت ایمپلنت داشتن خون‌‌آبه، یک امر طبیعی است اما اگر این خون‌ریزی بیشتر از ۲۴ ساعت طول کشید، ممکن است به دلیل عفونت باشد. در چنین موقعیتی باید به دندان‌پزشک مراجعه کنید تا ابتدا خون‌ریزی متوقف شود و در ادامه دیگر اقدامات لازم برای درمان عفونت ایمپلنت دندان صورت گیرد.
 • از دیگر اتفاقات طبیعی پس از کاشت ایمپلنت می‌توان به داشتن تب اشاره کرد، اما ادامه پیدا کردن تب بیش از ۲۴ ساعت طبیعی نیست و می‌تواند نشانه‌ای از عفونت ایمپلنت باشد.
 • کاشت ایمپلنت دندان یک نوع جراحی به‌شمار می‌آید و مسلما هر جراحی با درد و دوران نقاهت همراه است. حال اگر شما پس از کاشت ایمپلنت، درد بسیار شدیدی داشتید، به‌طوری‌که امکان آرام کردن آن با دارو وجود نداشت، ممکن است به عفونت ایمپلنت شده دچار شده باشید.
 • یکی از علائم عفونت ایمپلنت دندان که نباید به‌هیچ‌وجه آن را دست کم گرفت، تورم و التهاب اطراف ایمپلنت است. البته تورم و التهاب نیز مانند برخی دیگر از علائم تا حدودی پس از کاشت ایمپلنت طبیعی است، اما اگر مقدار تورم و التهاب مدام بیشتر شود، می‌تواند نشانه‌ای از عفونت ایمپلنت باشد. دقت داشته باشید که بی‌توجهی به این موضوع می‌تواند باعث مشکلات بسیار زیادی را به‌همراه داشته باشد و باعث سرایت عفونت به سایر بخش‌های دهان شود و وضعیت خطرناکی را ایجاد کند. بنابراین توصیه می‌شود در صورت مشاهده چنین مشکلی، سریعا به یک متخصص ایمپلنت دندان مراجعه کنید تا درصورت وجود مشکل سریعا برطرف شود.
 • از دیگر علایم عفونت ایمپلنت دندان، می‌توان به قرمزی و ترشح در ناحیه ایمپلنت دندان اشاره کرد.
 • اگر شما پس از کاشت با بوی بد دهان، طعم ناخوشایند در دهان و مواردی از این دست مواجه شدید، می‌توانید به عفونت ایمپلنت مشکوک شوید و به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

آیا دچار عفونت ایمپلنت دندان شده‌اید؟

شما می‌توانید از طریق مشاوره آنلاین با متخصص ایمپلنت پاسخ همه سئوالات خود را دریافت کنید!

مشاوره آنلاین ایمپلنت

 

نمونه ایمپلنت دندان میخک (فک پایین)
عفونت ایمپلنت دندانی

درمان عفونت ایمپلنت دندان چیست؟

درمان عفونت ایمپلنت دندان چگونه است؟ تابه‌اینجا با علایم عفونت ایمپلنت دندان آشنا شدیم، اما موضوعی که برای بسیاری از افراد سوال برانگیز خواهد بود، این است که آیا درمانی برای عفونت ایمپلنت دندان وجود دارد یا خیر و چه کاری را باید برای بهبود این مشکل انجام داد؟

در راستای پاسخ به این دست از سوالات باید گفت که درمان عفونت ایمپلنت باید حتما جدی گرفته شود، زیرا اگر این مشکل ادامه پیدا کند و راهی برای درمان آن نباشد، عفونت ایمپلنت به سایر بخش‌های بدن و حتی خون سرایت پیدا خواهد کرد. از همین رو توصیه می‌شود هر زمان که با علایم این مشکل مواجه شدید، سریعا به یک دندان‌پزشک مراجعه و از تشدید عفونت ایمپلنت جلوگیری کنید.

 • پس از مراجعه شما به دندان‌پزشک و انجام بررسی‌های لازم، سطح عفونت ایمپلنت مشخص می‌شود و پزشک بسته به این سطح برای شما آنتی‌بیوتیک و دهان‌شویه‌های ضدباکتری را تجویز می‌کند. اگر عفونت ایمپلنت با این شیوه‌های درمانی یا ترکیب آن‌ها برطرف نشود، احتمال برداشتن بافت‌های استخوان‌های فک توسط دندان‌پزشک وجود دارد. در چنین حالتی امکان از دست رفتن ایمپلنت به‌صورت کلی وجود دارد و مسلما در چنین شرایطی هزینه‌ه‏ایی که برای کاشت پرداخته کرده‏‌اید نیز هدر خواهد رفت.
 • مورد دیگری که باید به آن اشاره داشته باشیم، این است که عفونت ایمپلنت دندان در صورتی که درمان نشود به بافت‌های نرم و سینوس نیز نفوذ می‌کند‌ و موجب درد در سینوس‌ها می‌شود. باکتری‌ها بافت‌های نرم دهان را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهند و گاهی‌اوقات این مشکل منجر به مشکلات دیگری چون مشکل در مجاری تنفسی نیز می‌شود.

می‌خواهم بیشتر بدانم: عوارض ایمپلنت دندان چیست؟

 • مورد دیگری که امکان مشاهده آن در صورت عدم درمان عفونت ایمپلنت دندان وجود دارد، ورود عفونت به جریان خون است. دقت داشته باشید اگر چنین مشکلی پیش بیاید و عفونت به خون وارد شود، بدن با افزایش تعداد آنتی‌بادی‌ها به این مشکل واکنش نشان می‌دهد و می‌تواند تب بسیار شدیدی را به‌همراه داشته باشد که این موضوع بسیار خطرناک خواهد بود.
 • همچنین باید اشاره کرد که در صورت شدید‌تر شدن میزان عفونت در بدن، امکان سرایت آن به مغز نیز وجود دارد که این مسئله از تمام موارد نام‌برده شده خطرناک‌تر است. در چنین شرایطی بیمار در بیمارستان بستری خواهد شد تا تحت نظر پزشکان عفونت در بدن درمان شود.

⇐ توصیه ما به شما این است که اگر کاشت ایمپلنت انجام داده‌اید برای جلوگیری از عفونت ایمپلنت و مشکلات احتمالی، حتما هر شش ماه یک‌بار به دندان‌پزشک مراجعه کنید تا معاینات لازم صورت گیرد و اگر مشکل یا عفونت ایمپلنت وجود داشت در همان ابتدا درمان شود، زیرا هرچه میزان عفونت ایمپلنت بیشتر شود، مشکلات جدی‌تری را به‌همراه خواهد داشت و درمان آن نیز دشوارتر خواهد شد.

 

راه‌های پیشگیری از ابتلا به عفونت ایمپلنت چیست؟

اکنون که با عفونت دندان ایمپلنت شده و پیامدهای ناشی از آن آشنا شدید، شاید برایتان سوال پیش آید که آیا راهی برای جلوگیری از عفونت ایمپلنت وجود دارد یا خیر که در پاسخ باید گفت رعایت بهداشت دهان و دندان از موثرترین راه‌های پیشگیری این مشکل به‌شمار می‌آید. بنابراین توصیه می‌شود دهان و دندان خود را به‌صورت مرتب با دهان‌شویه‌های ضدباکتریایی بشویید تا خیالتان از سلامت ایمپلنت‌ها راحت شود و دچار عفونت ایمپلنت نشوید.

شبکه تخصصی دندانپزشکی میخک با استفاده از متخصصان ایمپلنت باتجربه و متعهد علاوه بر مشاوره آنلاین و رایگان در زمینه ایمپلنت، بهترین خدمات درمانی ایمپلنت را به مراجعین ارائه می‌کند. علاوه‌بر‌این  میخک با طرح پرداخت اقساطی زمینه را برای انجام ایملنت دندان تسهیل کرده است.

 

منابع:

www.dentalartsofbedford.com/dental-implant-infection-signs

artisandentalbellevue.com/blog/how-to-prevent-infection-after-getting-implants

 

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد رای: ۱

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها