ردکردن این

لیفت سینوس چیست؟+(عوارض لیفت سینوس)

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
سینوس لیفت

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

فهرست مطالب

♦ این مطلب توسط تیم دندانپزشکی میخک تایید شده است.

 

لیفت سینوس چیست؟ چه زمانی نیاز به انجام لیفت سینوس است؟ عوارض عمل سینوس لیفت چیست؟ انواع جراحی لیفت سینوس ایمپلنت چیست؟ در طی ۱۵ سال گذشته، تمایل به انجام ایمپلنت دندانی بیشتر شده است و همین امر سبب افزایش شیوع جراحی سینوس لیفت در ایمپلنت بوده است.

ایمپلنت دندان، امروزه به یکی از بهترین روش‌ها برای حل معضل بی دندانی، تبدیل شده است. استفاده از روش ایمپلنت دندان علاوه بر جبران دندان ازدست‌رفته به زیبایی لبخند، بهبود جویدن غذا و همچنین به اصلاح تکلم نیز کمک می‌کند.

انواع سرویس‌های جراحی و کاشت ایمپلنت دندان:
۱. ایمپنت تک دندان
۲.ایمپلنت دندان فوری
۳. ایمپلنت دندان بر مبنای پونتیک
۴. جراحی‌های لیفت سینوس
۵. جراحی بازسازی استخوان فک در ایمپلنت دندان

 

جراحی لیفت سینوس یک رویکرد درمانی است که دندانپزشک شما ممکن است در مواقعی‌که تمایل به ایمپلنت دندانی دارید اما استخوان فک مناسب و کافی برای محکم کردن ایمپلنت ندارید، انجام آن را توصیه کند. انواع مختلفی از دندانپزشکان متخصص مانند پریودنتیست‌ها یا جراحان فک و دهان قابلیت انجام این روش را دارند.

تکنیک‌های زیادی مانند لیفت سینوس باز و جراحی سینوس لیفت بسته وجود دارند که متخصص دندانپزشکی می‌تواند برای انجام جراحی لیفت سینوس از آن‌ها استفاده کند. مطالعه این مطلب می‌تواند جزئیات کاملی از آن‌ها را در اختیار شما بگذارد.

نمونه ایمپلنت دندان میخک (دو واحد فک بالا)

ایمپلنت دندان

چرا انجام جراحی لیفت سینوس ایمپلنت ضروری است؟

جراحی سینوس لیفت چه ضرورتی دارد؟ در پاسخ باید گفت که سینوس‌های فک بالا حفره‌های پر از هوا هستند که درست بالای قسمت پشتی فک بالا قرار دارند. لیفت سینوس یک روش جراحی است که غشای کف سینوس را بالا می‌برد تا فضایی ایجاد شود که بتوان آن را با استخوان کافی برای حمایت از ایمپلنت‌های دندانی فک بالا پُر کرد. در واقع جراحی لیفت سینوس با پیوند استخوان به افزایش یا بلند کردن سینوس فک بالا کمک می‌کند.

تحلیل استخوان فک

اگر در فک بالا سطح کافی از استخوان را نداشته باشید، ایمپلنت نمی‌تواند به‌درستی جای بگیرد، محکم شود و کارهای سخت‌تری مانند جویدن را انجام دهد. برخی از دلایل موثر در تحلیل استخوان فک عبارتند از:

 • نقایص مادرزادی هنگام تولد
 • داشتن حفره‌های سینوسی بسیار بزرگ یا استخوان فک بسیار نازک به‌صورت ژنتیکی
 • سرطان
 • ابتلا به بیماری پریودنتال

مطمئنا در این شرایط نیاز به جراحی لیفت سینوس ایمپلنت است. اصولا اگر دندانپزشکان تشخیص دهند که ارتفاع استخوان فک در قسمت پشتی کمتر از ۴ تا ۶ میلی‌متر است، دستور انجام جراحی سینوس لیفت را می‌دهند.

برای جراحی لیفت سینوس نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید؟

شما می‌توانید از طریق ارتباط مستقیم(چت) با متخصص ایمپلنت پاسخ همه سوالات خود را دریافت کنید!

مشاوره آنلاین ایمپلنت 

 

انواع روش‌های جراحی لیفت سینوس

در طی لیفت سینوس ایمپلنت، مواد پیوند استخوان به کف حفره سینوسی اضافه می‌شوند تا ارتفاع استخوان فک بالا در محل کاشت ایمپلنت افزایش یابد و ساختار ایمپلنت دندانی وارد فضای سینوسی نشود. اصولا فرآیند جراحی لیفت سینوس به دو روش زیر انجام می‌شود:

 • جراحی سینوس لیفت بسته
 • جراحی سینوس لیفت باز

 دندانپزشک برحسب میزان استخوانی که در حال حاضر در فک خود دارید و رویکرد بالقوه برای کاشت ایمپلنت دندان در آینده، به‌سراغ یکی از روش‌های لیفت سینوس ایمپلنت خواهد رفت.

جراحی لیفت سینوس باز

جراحی سینوس لیفت باز، رایج‌ترین روش لیفت سینوس است و تمامی مراحل آن تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود. ابتدا جراح با برش بافت لثه و سوراخ کردن محل کاشت ایمپلنت، با ابزار جراحی ویژه‌ای غشای کف سینوس را به بالا رانده و مواد پیوندی را به این حفره اضافه می‌کند. منظور از مواد پیوندی، استخوان جدا شده از ناحیه دیگری در بدن شما یا مواد استخوانی مصنوعی است.

لیفت سینوس باز

جراحی لیفت سینوس بسته

جراحی سینوس لیفت بسته، کم‌تهاجمی‌ترین روش لیفت سینوس ایمپلنت است چراکه نیازی به ایجاد برش در بافت لثه نیست. معمولا تزریق مواد سیمانی پیوند استخوان از طریق یک سوراخ کوچک در استخوان فک صورت می‌گیرد و سپس به‌دنبال آن ساختار ایمپلنت وارد می‌شود. قبل از پر کردن حفره با مواد استخوانی، با کمک ابزارهای جراحی ویژه غشای کف سینوس بالا کشیده و بالشتک بادی در داخل آن ایجاد می‌شود تا از پارگی غشا جلوگیری شود.

لیفت سینوس بسته

پیوند استخوان در جراحی لیفت سینوس ایمپلنت

جراحی سینوس لیفت در چه مرحله ای از کاشت ایمپلنت انجام می‌شود؟ اصولا کاشت ایمپلنت یک فرآیند چندمرحله‌ای است و جراحی لیفت سینوس و پیوند استخوان مرحله اولیه این فرآیند قبل از قرار دادن ایمپلنت دندانی محسوب می‌شود.

جراحی لیفت سینوس ایمپلنت در اصل یک روش پیوند استخوان است و شما از استخوان بخش دیگری، در فک بالایی خود استفاده می‌کنید. بنابراین، اولین قدم این است که تعیین کنید استخوان مورد استفاده در سینوس لیفت در ایمپلنت از کجا تامین شود. چهار نوع رایج استخوان مورد استفاده در لیفت سینوس عبارتند از:

 • استخوان اتوژنوس (Autogenous bone): استخوانی از بدن خودتان
 • استخوان آلوژنیک (Allogenic bone): استخوان گرفته‌شده از جسد
 • زِنوگِرَفت (Xenograft): استخوان گرفته‌شده از گاو
 • یک ماده مصنوعی استخوان‌مانند

در زمان تعیین منبع استخوان، جراح یا متخصص دندانپزشکی دقت زیادی برای بررسی آناتومی و ارزیابی ارتفاع و عرض استخوان فک و سینوس شما به خرج خواهد داد که معمولا در این مرحله نیاز به عکس رادیوگرافی است.

ازآنجایی‌که کاشت ایمپلنت دندان یک روش بسیار ارزشمند است، باید برای موفقیت‌آمیز بودن آن به تکنیک لیفت سینوس ایمپلنت اهمیت زیادی داده شود. در غیر این صورت، ممکن است بیمار بعد از گذشت مدتی مجبور به انجام دوباره جراحی ایمپلنت باشد.

مراقبت‌های بعد از ایمپلنت و لیفت سینوس

پس از جراحی لیفت سینوس ایمپلنت، احتمالا دندانپزشک یک دستورالعمل‌ شامل موارد زیر را به شما ارائه خواهد داد:

 • برای جلوگیری از عفونت، در صورت تجویز، آنتی‌بیوتیک خود را به طور کامل مصرف کنید.
 • از تنفس شدید از طریق بینی و عطسه کردن خودداری کنید چراکه می‌تواند بر نحوه قرارگیری مواد پیوند استخوان در محل صحیح تاثیر بگذارد. معمولا توصیه نمی‌شود که در فصول محرک آلرژی جراحی لیفت سینوس ایمپلنت انجام شود.
 • از مسواک زدن دندان‌های خود برای یک دوره زمانی معین خودداری کنید تا از جابجایی لخته یا خونریزی شدید جلوگیری کنید.
 • برای تسکین ناراحتی از مسکن استفاده کنید.
 • از سیگار کشیدن خودداری کنید، زیرا می‌تواند زمان بهبودی شما را مختل کند.

معمولا در عرض یک هفته پس از انجام عمل باید دوباره به دندانپزشک مراجعه کنید.

می‌خواهم بیشتر بدانم: مراقبت بعد از ایمپلنت 

 تجربه علی:

من بعد از جراحی لیفت سینوس برای مراقبت بیشتر، مایعات را با نی نوشیدم ولی دچار خونریزی شدم چرا؟

پاسخ:

بعد از انجام لیفت سیتوس، از نوشیدن انواع نوشیدنی با نی خودداری کنید، زیرا می‌تواند لخته‌های خونی را که در محل جراحی برای جلوگیری از خونریزی تشکیل شده‌اند را جدا کند.

 

عوارض جراحی لیفت سینوس چیست؟

عوارض عمل سینوس لیفت شامل موارد محدودی است که درصورت انتخاب متخصص ایمپلنت باتجربه و رعایت دستورات دنداپزشک پس از جراحی لیفت سینوس، این عوارض رخ نخواهد داد. از جمله عوارض جراحی سینوس لیفت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • سوراخ شدن غشای اشنایدرین (Schneiderian)

 در حین جراحی لیفت سینوس سوراخ شدن غشای اشنایدرین (Schneiderian) است. این غشا حفره سینوس ماگزیلاری را می‌پوشاند و پارگی آن خطر سینوزیت مزمن و عفونت سینوس را افزایش می‌دهد. اگر این اتفاق در حین جراحی رخ دهد، پزشک سعی می‌کند غشا را ترمیم یا جراحی لیفت سینوس را به طور کامل متوقف کند.

 • وجود درد و تورم

برخی از عوارض جانبی رایج پس از لیفت سینوس ایمپلنت شامل درد، تورم و خونریزی است. این مشکلات معمولا بیش از چند روز طول نمی‌کشند و می‌توانید طبق دستور دندانپزشک به فعالیت‌های منظم خود بازگردید.

 • عفونت

عفونت یکی از عوارض عمل سینوس لیفت است که در صورت رعایت دستورات پزشک بسیار نادر است. از علائم عفونت می‌توان به تورم، تب یا تخلیه ترشحات بدبو از ناحیه جراحی اشاره کرد. اگر درد یا تورمی را تجربه می‌کنید که به‌جای بهبودی پس از ۲ تا ۳ روز بدتر می‌شود یا خونریزی که کنترل آن دشوار است، در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید.

می‌خواهم بیشتر بدانم: عوارض ایمپلنت دندان چیست؟

 

عوارض جراحی لیفت سینوسمزایا و معایب لیفت سینوس چیست؟

لیفت سینوس مزایا و معایب متفاوتی دارد.

مزایای لیفت سینوس ایمپلنت

از فواید و مزایای جراحی لیفت سینوس ایمپلنت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در این روش امکان افزایش سطح و استحکام استخوان فک بدون محدودیت وجود دارد. در واقع برای قرار دادن ایمپلنت‌های دندانی در جای خود باید یک پایه حمایتی وجود داشته باشد. برای بسیاری از بیماران، تنها راه دستیابی به این ساختار روش لیفت سینوس است.
 • جراحی سینوس لیفت نسبتا جدید اما موثر، راهکاری برای بیمارانی است که ابزار دیگری برای حمایت از ایمپلنت‌های دندانی خود ندارند.
 • با لیفت سینوس ایمپلنت می‌توانید از تمام مزایای برخورداری از دندان‌های مصنوعی قوی و زیبا بهره‌مند شوید.

معایب جراحی لیفت سینوس

لیفت سینوس ایمپلنت مانند هر روش جراحی دیگر با خطرات و معایب ویژه‌ای همراه است. مواردی چون:

 • سوراخ شدن یا پارگی غشای سینوس و ابتلا به بیماری مزمن سینوزیت
 • خطر بروز التهاب، عفونت و خونریزی شدید بعد از جراحی
 • عدم ادغام پیوند استخوان با استخوان اولیه فک بیمار و نیاز به انجام جراحی دیگر

هزینه جراحی لیفت سینوس ایمپلنت

اصولا میزان هزینه جراحی لیفت سینوس، بسته به موارد زیر متفاوت است:

 • نوع منبع استخوان برای انجام عمل پیوند
 • نوع روش لیفت سینوس و میزان پیچیدگی و سختی آن (معمولا هزینه لیفت سینوس باز دو برابر لیفت سینوس بسته است)
 • موقعیت جغرافیایی محل قرارگیری کلینیک و دستمزد پزشک

پس بهتر است در اولین جلسه ویزیت با دندانپزشک، میزان هزینه‌های مورد انتظار را بررسی کنید. اگر بیمه دندانپزشکی دارید، بیمه شما ممکن است بخشی از هزینه سینوس لیفت در ایمپلنت را بپردازد.

دندانپزشک باید قبل از عمل ایمپلنت، سلامت استخوان فک شما را به دقت ارزیابی کند و توصیه‌ها، روش‌ها و مواد احتمالی پیوند استخوان را توضیح دهد. پس از انجام جراحی لیفت سینوس ایمپلنت، اگر نگرانی در رابطه با عوارض این روش یا مدت زمان بهبودی خود دارید، در اسرع وقت با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

شبکه تخصصی دندانپزشکی میخک با استفاده از بهترین متخصصان ایمپلنت، بالاترین کیفیت را در زمینه ایمپلنت و سینوس لیفت ارائه می‌کند. از طرفی میخک با طرح ویژه پرداخت اقساطی زمینه را برای انجام ایمپلنت برای مراجعین تسهیل کرده است.

 

سوالات متداول لیفت سینوس:

 1. لیفت سینوس چیست؟

جراحی لیفت سینوس می‌تواند مسیر را برای کاشت ایمپلنت دندان هموار کند. یک روش سرپایی که برای جای‌گیری استخوانی قوی‌تر برای نصب ایمپلنت دندان کمک می‌کند و احتمال موفقیت‌آمیز بودن آن را افزایش می‌دهد.

 1. چه زمانی از جراحی سینوس لیفت بسته استفاده می‌شود؟

جراحی سینوس لیفت بسته فقط در مواردی مناسب است که حداقل ۳ تا ۴ میلی‌متر استخوان فک برای ایجاد ثبات وجود داشته باشد

 1. جراحی سینوس لیفت باز در چه مواردی استفاده می‌شود؟

جراحی لیفت سینوس باز زمانی انجام می‌شود که بیمار به‌دلیل نداشتن بافت استخوانی کافی و مستحکم، اصلا قابلیت نگه‌داشتن ایمپلنت را ندارد.

 1. دوره نقاهت لیف سینوس بسته چقدر است؟

معمولا بعد از انجام این روش جراحی لیفت سینوس ایمپلنت، دیگر خبری از عوارض کبودی و تورم نخواهد بود و بیمار دوره نقاهت کوتاه‌تری را تجربه خواهد کرد.

 1. پیوند استخوان در جراحی سینوس لیفت باز در چه مدت زمانی تکمیل می‌شود؟

این کار باید با دقت زیادی صورت بگیرد تا غشا سینوس صدمه نبیند. پس از پر کردن سوراخ، با بخیه محل برش بسته می‌شود. معمولا باید ۴ تا ۹ ماه صبر کرد تا بافت استخوانی به‌خوبی با ساختار جدید عجین شود و سپس برای ایمپلنت دندان اقدام کرد.

 1. عوارض جراحی سینوس لیفت باز چیست؟

با وجود اثرگذاری بالای این روش، نمی‌توان زیاد بودن شدت جراحت و عوارض را در مقایسه با جراحی لیفت سینوس بسته نادیده گرفت. معمولا برای رفع تورم و کبودی در زیر چشم‌ها، چانه یا ناحیه گردن لازم است تا چند مدت آنتی‌بیوتیک و مسکن مصرف کنید.

 

منابع:

 

renewinstitute.com/sinus-lift/#:~:text=A%20sinus%20lift%2C%20also%20called,by%20having%20a%20sinus%20augmentation

andersonoralandfacialsurgery.com/sinus-lift.php#:~:text=Types%20of%20Sinus%20Lifts,the%20osteotome%20(vertical)%20technique

/healthline.com/health/dental-and-oral-health/sinus-lift#purpose

colgate.com/en-us/oral-health/implants/sinus-lift

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد رای: ۱

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها