ردکردن این

پر کردن دندان

پر کردن دندان، یکی از شاخه‌های درمانی ترمیم دندان در دندانپزشکی است. رسیدگی به دندان‌های پوسیده و پر کردن به موقع آن‌ها مانع از، از‌دست‌رفتن دندان‌ها می‌شود. شبکه تخصصی میخک متشکل از دندانپزشکان با تجربه، بهترین کیفیت را در زمینه پر کردن دندان ارائه می‌کند.

ترمیم دندان واژه‌ای است که برای درمان یک دندان پوسیده یا آسیب دیده، به‌کار می‌رود. در واقع عصب کشی و ترمیم دندان راهی برای درمان دندان‌های آسیب دیده و ترمیم دندان شکسته است. اما انواع ترمیم دندان کدام است؟ ترمیم دندان به دو روش مستقیم و غیر‌مستقیم انجام می‌شود. روش مستقیم ترمیم دندان، شامل پر کردن دندان و عصب کشی است در‌حالی‌که ترمیم دندان به روش غیرمستقیم شامل روکش، ایمپلنت و بریج است. عصب کشی و ترمیم دندان از جمله روش‌های درمانی مهم و ضروری است زیرا درصورت عقب انداختن درمان، سبب پوسیدگی شدید و عفونت دندان می‌شود. ترمیم دندان علاوه بر درمان دندان باعث حفظ زیبایی دندان نیز می‌شود.

پر کردن دندان چیست؟

در پر کردن دندان، ابتدا مکان دندان آسیب‌دیده بی‌حس می‌شود. سپس پزشک با استفاده از ابزار خود، بخش پوسیده دندان را تراش می‌دهد. گاهی اوقات، اگر پزشک تشخیص دهد بخش پوسیده و ریشه به یکدیگر نزدیک هستند، لایه‌ای را روی ریشه قرار می‌دهد تا عصب درون ریشه از آسیب‌ها محفوظ بماند. در مرحله آخر پرکردن دندان، حفره دندان با یکی از مواد پرکننده مانند آمالگام یا کامپوزیت پر می‌شود و سپس زمان پولیش دندان فرامی‌رسد.

در گذشته، پر کردن دندان با طلا مرسوم و محبوب بود؛ ولی اکنون از مواد سیاه، سفید، سرامیک، رزین کامپوزیت، پلاستیک، گلس یونومر یا از روش لیزری برای پر کردن استفاده می‌شود. اگر سوال شما این است که کدام روش‌ برای پرکردن دندان بهتر یا ارزان‌تر است، با ما همراه باشید تا پاسخ سوالات خود را پیدا کنید. معمولا پزشک یکی از مواد پرکننده را با توجه به مکان دندان، میزان آسیب‌دیدگی دندان و بودجه بیمار پیشنهاد می‌دهد.

پر کردن دندان با مواد سفید

مواد سفید یا کامپوزیت، رنگی شبیه به رنگ دندان دارد؛ بنابراین، یکی از اصلی‌ترین مزایای مواد سفید، غیر قابل مشاهده بودن آن توسط سایر افراد است. از آنجایی که مواد سفید خمیری هستند، دندانپزشک پس از قرار دادن آن‌ها در حفره دندان، شروع به فرم‌دهی می‌کند. در پایان، نوری را برای سفت کردن این مواد خمیری تابانده می‌شود. بنابراین پرکردن دندان با مواد سفید برای زیبایی دندان مناسب‌تر است.

مزایای مواد سفید یا کامپوزیت:
 • زیبا دیده شدن دندان‌ها به دلیل یکسان بودن رنگ مواد با دندان‌ها
 • امکان استفاده از این مواد برای ترمیم ظاهر دندان‌های شکسته
 • چسبندگی مناسب
 • نیاز به تراش کمتر در مقایسه با آمالگام
 • افزایش سرعت در پر کردن دندان
معایب مواد سفید:
 • سرعت فرسودگی بالاتر نسبت به مواد سیاه
 • هزینه بالاتر نسبت به آمالگام


می‌خواهم بیشتر بدانم: طول عمر کامپوزیت چقدر است؟

پر کردن دندان با آمالگام

آمالگام که به آن مواد سیاه نیز گفته می‌شود، یکی از قدیمی‌ترین مواد برای پر کردن دندان به شمار می‌رود. پزشک پس از قرار دادن این ترکیب فلزی خمیری در حفره دندان باید همانند کامپوزیت به آن فرم دهد. سپس تنها لازم است چند دقیقه صبر کنید تا مواد خمیری سفت شود.
گاهی لازم است چندین دندان پر شود و شما به علت بودجه کم، قادر نیستید از مواد سفید استفاده کنید. در این صورت، پر کردن دندان با آمالگام انتخاب مناسب‌تری برای شما خواهد بود.

مزایای آمالگام یا مواد سیاه در پر کردن دندان:
 • قیمت کمتر نسبت به کامپوزیت در پر کردن دندان
 • بیشتر بودن مقاومت آن در برابر سایش نسبت به مواد سفید

عمری طولانی، حداقل ده سال و حداکثر ۱۵ سال

معایب آمالگام در پر کردن دندان:
 • رنگ تیره و تاثیر منفی آن در زیبا دیده شدن دندان‌ها
 • نیاز به تراش بخش‌های سالم برای افزایش چسبندگی آن
 • کم بودن مقاومت آن در برابر مواد غذایی گرم و سرد و افزایش احتمال پوسیدگی و شکستی دندان

 

پر کردن دندان با سرامیک

برخلاف دو مورد ذکرشده یعنی آمالگام و مواد سفید، نیازی به چسباندن مواد به حفره در پر کردن دندان با سرامیک نیست. اگر رنگ مواد آمالگام را نمی‌پسندید، سرامیک می‌تواند گزینه مناسبی برای پر کردن دندان باشد. به علت رنگ یکسان آن با دندان‌ها و امکان رنگ‌آمیزی آن‌ها طبق رنگ دندان‌های شما، زیبایی دندان‌های شما افزایش خواهد یافت. البته بالا بودن قیمت آن در مقایسه با آمالگام و کامپوزیت یکی از دلایلی است که بسیاری از افراد تمایلی به پر کردن دندان با سرامیک ندارند.

می‌خواهم بیشتر بدانم: لمینت دندان چیست؟

مزایای سرامیک برای پر کردن دندان:
 • ظاهری شبیه دندان‌های واقعی و به طبع آن افزایش زیبایی
 • مقاومت مناسب ولی کمتر از آمالگام
 • عدم ایجاد لکه روی آن
 • طول عمری بیشتر از آمالگام
معایب سرامیک پر کردن دندان:
 • تراشیدن بخش‌های سالم بیشتری در مقایسه با آمالگام
  قیمت بالا
 • نیاز به بیش از یک جلسه به علت ساخته شدن آن در لابراتوار

می‌خواهم بیشتر بدانم: عوارض لمینت دندان چیست؟

پر کردن دندان با لیزر

در سال‌های اخیر، پر کردن دندان با لیزر توانسته است محبوبیت خوبی به دست آورد. برخلاف آمالگام و سرامیک، از آنجایی که نور لیزی دارای دقت بالایی است، تنها بخش‌های ناسالم حذف خواهد شد و بخش‌های سالم صدمه‌ای نخواهند دید. همچنین بهتر است بدانید لیزر به سلامتی شما آسیبی وارد نمی‌کند.

مزایای پر کردن دندان با لیزر:
 • کاهش احتمال عفونت و پوسیدگی مجدد دندان‌ها
 • عدم نیاز به عصب‌کشی در آسیب‌دیدگی‌های عمیق
 • مناسب زنان باردار به علت عدم مواجهه آن‌ها با اشعه‌های خطرناک
 • عدم نیاز به بی‌حسی در بیشتر اوقات
 • سروصدای بسیار کمتر نسبت به روش‌های دیگر
 • افزایش سرعت ترمیم بافت‌ها در پر کردن دندان
معایب پر کردن دندان به روش لیزری:
 • نامناسب بودن آن برای دندان‌های پرشده با آمالگام
 • آسیب دیدن پالپ و لثه در برخی مواقع
 • نیاز به استفاده از دریل و بی‌حسی در برخی مواقع

امیدواریم که توانسته باشیم، سوالات شما را درباره پر کردن دندان و انتخاب مناسب‌ترین نوع آن یاری کند. در حالت کلی، مواد سیاه یا کامپوزیت و آمالگام به ترتیب برای دندان‌های جلویی و عقبی مناسب است؛ زیرا دندان‌های جلویی باید زیباتر دیده شوند و دندان‌های عقبی نیاز به مواد مقاوم‌تری مانند آمالگام دارند. البته ما به شما توصیه می‌کنیم حتما نظر دندانپزشک خود را جویا شوید و به توصیه او عمل کنید.
و در آخر باید درنظر داشته باشید که هزینه پر کردن دندان و ترمیم آن‌ها بعد از معاینه و دیدن عکس رادیوگرافی توسط دندانپزشک صورت می‌گیرد.
شبکه تخصصی دندانپزشکی میخک، با استفاده از پزشکان بتجربه بهترین خدمات را در زمینه پر کردن دندان به مراجعین ارائه می‌دهد. از طرفی با طرح پرداخت اقساطی شرایط آرامش خیال را برای شما فراهم می‌کند.

سوالات متداول :

اگر مضرات فلز جیوه درون آمالگام به گوشتان خورده است، بهتر است بدانید میزان این جیوه در حدی است که نمی‌تواند هیچ تاثیری در سلامتی شما بگذارد.

کامپوزیت از آمالگام گران‌تر است؛ بنابراین، اگر می‌خواهید هزینه کم‌تری برای پر کردن دندان بپردازید، پزشک مواد سفید را برای دندان‌های جلویی و مواد سیاه یا همان آمالگام را برای دندان‌های عقبی به شما توصیه خواهد کرد.

به خانم‌های باردار توصیه می‌شود از مواجهه با جیوه در این دوره حساس خودداری کنند؛ بنابراین، بهتر است از کامپوزیت به جای آمالگام در پر کردن دندان‌های این افراد استفاده شود.

نکته مهمی که بانوان باردار باید به آن توجه کنند، مضرات احتمالی بی‌حسی است. بهتر است بدانید پزشک می‌تواند از کم‌خطرترین ماده بی‌حسی (گروه B) استفاده کند تا جنین از مضرات آن در امان بماند.
در آخر باید بدانیم که نباید ترس از مضرات مواد بی‌حس کننده باعث شود که بانوان باردار به پر کردن دندان خود اقدام نکنند. اگر به پوسیدگی دندان‌ها بی‌توجهی شود، این عفونت می‌تواند به جنین منتقل شود و مشکلات جبران‌ناپذیری مانند زایمان زودهنگام به دنبال داشته باشد.

WeCreativez WhatsApp Support
لطفا درخواست مشاوره خود را به همراه تصویر OPG دندان، نام و نام خانوادگی، شهر ، سن و جنسیت ارسال نمائید.
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟
کلینیک دندان میخک