ردکردن این

پروتز دندانی چیست؟

افزایش سن روند طبیعی و اجتناب‎ناپذیر از زندگی ماست که بر تمامی‎ بخش‎ های بدن‌مان تاثیر می‎گذارد.

از سفید شدن موها گرفته تا احساس درد و ناراحتی در اعضای بدن! متاسفانه این افزایش سن روی دندان‎هایمان نیز تاثیر دارد و شکل و ساختار دندان‌ها را تغییر می‌دهد.

با افزایش سن دندان‌ها ساییده‌ و ضعیف‎ شده و مینای دندان‌ها نازک‌ می‎شود و دیگر به خوبی نمی‎تواند از دندان‌ها محافظت نماید. همینطور دندان‌ها به راحتی شکسته می‌شوند و ترک برمی‎دارند و احتمالا شما با لکه‌هایی روی سطح دندان‎ها نیز روبرو خواهید شد.

به طور کلی دندان‎ها دیگر آن استحکام گذشته را ندارند و به راحتی می‎افتند. اما خوب ناامید نشوید. پروتز دندانی در چنین مواقعی می‌تواند به شما کمک کند و دوباره لبخند دلنشینی به شما هدیه دهد.با ما همراه باشید در سایت میخک در مورد پروتز دندانی و تمامی موارد در مورد اون.

پروتز دندانی چیست؟

پروتز دندان به درمان‎هایی گفته می‎شود که برای ترمیم قسمتی از دندان یا جایگزینی دندان‌های افتاده بکار می‎رود.

پروتز دندانی علاوه بر جنبه‌ی زیبایی، عملکرد دندان را نیز بالا برده و عمل جوییدن را برای فرد راحت‌تر می‏کند. همینطور می‎تواند به بهبود گفتار فرد نیز کمک کند.

انواع پروتز دندان

به لطف علم و تکنولوژی امروزه انواع پروتز دندان وجود دارند که می‌توانند متناسب با نیاز هر بیمار انتخاب شوند. پروتزهای دندانی می‎توانند برای جایگزینی یک دندان، چندین دندان در یک ردیف، چندین دندان در بخش‎های مختلف دهان یا تمامی دندان‎ها بکار برده شوند. انواع پروتز دندان عبارتند از تاج دندان، بریج دندان، ایمپلنت، دندان مصنوعی کامل و جزئی که در ادامه بیشتر با هر کدام از آن‎ها آشنا می‌شویم.

 

دنبال قیمت ارزان هستی ، هزینه های درمان دندان بالا است، میخوای ایمپلنت کنی ولی پولش الان نداری  وارد صفحه پکیج خدمات دنداپزشکی شوید و اطلاعات خود را وارد کنید ، مشاورین ما در کمترین زمان با شما تماس می گیرند!!!!

تاج دندان

تاج دندان روکش یا کلاهکی به شکل دندان است که روی دندان طبیعی شما قرار می‌گیرد. تاج دندان می‌تواند دندان شما را به شکل، اندازه و عملکرد نرمال خود بازگرداند و آن را بهبود بخشیده و قوی‌تر نماید. شما به یکی از دلایل زیر ممکن است که به تاج دندان نیاز داشته باشید:

 

  •  اگر حفره دندان شما برای پر کردن بیش از حد بزرگ باشد.
  • اگر دندان شما ترک‌خورده، شکسته، ساییده شده یا ضعیف شده باشد.
  • اگر دندان‌تان را عصب‎کشی کرده‌اید، با کمک تاج دندان می‎توانید از دندان ترمیم‎شده‌تان محافظت کند.
  • اگر دندان شما رنگ یا شکل نامناسبی داشته باشد، تاج دندان می‎تواند آن را پوشش دهد و لبخند شما را زیباتر نماید.

 

تاج دندان از مواد مختلفی همچون آلیاژهای فلزی، سرامیک، پرسلن و رزین کامپوزیتی ساخته می‎شود. بعد از ساخت تاج دندان معمولا آن را به رنگ طبیعی‌ دندان‌تان در می‌آورند، به طوری که به سختی می‎توان حضور ماده‎ی دیگر روی دندان را تشخیص داد. تاج دندان شما مثل دندان طبیعی‌تان است و شما همیشه باید بهداشت دهان و دندان‎تان را رعایت کنید. هر روز دوبار دندان‎های‌تان مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

بریج دندان

بریج یا پل دندان یکی دیگر از گزینه‏‌های رایج برای جایگزینی دندان‎های از دست رفته می‌باشد. در درمان بریج دو دندان کناری دندان افتاده تراش داده می‌شوند و یک پروتز متشکل از سه دندان مصنوعی، روی آن‏ها قرار می‎گیرد. در واقع دندان‎های کناری تکیه‎گاهی برای دندان موردنظر می‎شوند. بریج به خوبی فضای خالی بین دو دندان را پر می‎کند و ظاهر طبیعی به دندان‎هایتان می‌دهد.

 

شما می‌توانید برای ۱ الی ۳ دندان متوالی‌تان که از دست داده‌اید، از بریج دندان استفاده کنید. اما اگر دندان‎های بیشتری را از دست داده باشید، بهتر است که از گزینه‏‌های دیگر کمک بگیرید.

معمولا در صورت شکستگی استخوان فک یا آسیب جدی به آن، بریج دندان توصیه می‎شود. این روش درمان در چنین مواردی ساده‎تر و ارزان‎تر بوده و درد کمتری دارد. اما در مورد ایمپلنت شما به استخوان‎های سالمی نیاز دارید. شاید مهم‎ترین مزیت بریج دندان این است که روش درمانی آن ساده بوده و نیاز به عمل جراحی نیست. اما گزینه‏‌هایی مثل ایمپلنت نیاز به جراحی دارند.

 

تقریبا طول عمر بریج دندان ۵ الی ۱۵ سال می‎باشد که بیشتر به رعایت بهداشت دهان و دندان‎تان بستگی دارد. اگر شما به درستی بهداشت دهان و دندان‎های‌تان را رعایت نکنید، دندان‏های پایه(دندان‏های کناری که پلی برای پروتز دندان هستند) پوسیده خواهند شد.

یکی دیگر از معایب بریج دندان این است که تراش دادن دندان‏‌های کناری می‎تواند باعث درد و ناراحتی شود و سلامت دندان‏‌های‌تان را تحت تاثیر قرار دهد. بهتر است به این نکته نیز اشاره کنیم که در درمان بریج پروتز دندان ممکن است از جای خود حرکت کند و این می‎تواند عمل جوییدن را سخت نماید. برای همین است که بیشتر مردم ایمپلنت را به آن ترجیح می‎دهند.

 

ایمپلنت

در مواردی که تنها یک یا چند دندان شما افتاده باشد، ایمپلنت به راحتی می‎تواند مشکل شما را حل کند و ظاهر زیبایی به دندان‎هایتان ببخشد. در روش درمانی ایمپلنت پیچی از جنس تیتانیوم درون استخوان فک گذاشته می‎شود و جایگزین ریشه‎ی دندان افتاده می‎شود. سپس روکشی روی پیچ قرار گرفته می‏‌شود و ظاهر طبیعی به دندان می‌دهد.

این روش درمانی بسیار آسان بوده و معمولا با بی‏‌حسی در حین درمان همراه خواهد بود و شما هیچ دردی احساس نخواهید کرد. اما خوب مثل کشیدن دندان ممکن است در طول چند روز آینده حس ناخوشایندی داشته باشید. البته شما می‎توانید برای جایگزینی تمامی دندان‎های خود از ایمپلنت استفاده کنید اما هزینه‎ی آن بسیار بالا خواهد بود.

 

ایمپلنت درمان سالم و مطمئنی است و درست مثل یک دندان طبیعی عمل خواهد کرد. فقط شما باید به بهداشت ایمپلنت‎تان اهمیت دهید و از آن مراقبت کنید. چرا که مانند دندان‏‌های طبیعی ایمپلنت شما نیز ممکن است دچار عفونت لثه، خونریزیT درد و ناراحتی شود.

یکی از بزرگترین مزایای ایمپلنت‏ درمانی این است که ایمپلنت روی دندان‎های دیگر قرار نمی‎گیرد و ‏ آسیبی به دندان‎های دیگر نمی‎زند. در حالی که در درمان بریج، دندان‎های مجاور تراش داده می‌شوند و تحت تاثیر قرار می‎گیرند.

همینطور شما می‎توانید از روش درمانی ایمپلنت ‎ برای جایگزینی بیش از یک دندان استفاده کنید، اما در بریج نیاز به دندان‏‌های مجاور می‎باشد. البته شما می‏توانید از ترکیب‎های مختلف ایمپلنت و بریج نیز برای جایگزینی دندان‏‍‌های از دست رفته‎تان نیز استفاده کنید. ایمپلنت نسبت به بریج نیاز به مراقبت کمتری دارد و اکثرا تا آخر عمرتان با شما خواهد ماند. اما تاج دندان و بریج هر ۱۰ الی ۱۵ سال باید جایگزین ‎شوند.

 

دندان مصنوعی

زمانی که بیمار تعداد زیادی از دندان‏‌های خود را از دست می‎دهد، ارزان‎ترین گزینه دندان مصنوعی می‎باشد. دندان مصنوعی می‎تواند جایگزین مناسبی برای دندان‏‌های طبیعی شما باشد و ضمن حفظ زیبایی دندان‎ها به جوییدن غذا نیز کمک کند.

دندان مصنوعی جزئی زمانی استفاده می‎شود که تنها چند دندان از دست رفته باشند و بین دندان‏‌های موجود قرار می‎گیرد. اما دندان مصنوعی کامل جایگزین تمامی دندان‏‌های شمامی‌باشد. ما در گذشته شاهد دندان‌های مصنوعی بوده‎ایم که زیاد حس دندان‌ طبیعی را به فرد القا نمی‌کرد اما به لطف پیشرفت علم، دندان‎های مصنوعی امروزی شکل طبیعی‎تری دارند و راحت‎تر نیز هستند.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *