ردکردن این

کامپوزیت دندان | مزایا، معایب، مراحل، قیمت

کامپوزیت دندان | مزایا، معایب، مراحل، قیمت

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit

فهرست مطالب

در این مطلب قصد داریم شما را با کامپوزیت ونیر و لمینت کامپوزیتی، یکی از جدیدترین تکنولوژی‌هایی که دندان‌هایی زیبا و طبیعی برایتان به ارمغان می‌آورند، آشنا کنیم. پس اگر می‌خواهید درباره مزایا، معایب، مراحل و هزینه‌های کامپوزیت دندان بیشتر بدانید، لطفاً تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

همه ما دوست داریم دندان‌های سالم، زیبا و درخشانی داشته باشیم. دندان‌هایی که به لبخند ما زیبایی می‌بخشند و زیبایی چهره ما را دوچندان می‌کنند. اما گاهی مسائل مختلفی مثل لب‌پَر شدن دندان‌ها، شکستگی دندانی یا به هم ریختگی دندانی برایمان پیش می‌آید که زیبایی دندان‌هایمان را پنهان می‌کند. خوشبختانه با پیشرفت علم و تکنولوژی در عرصه دندانپزشکی زیبایی، دیگر لازم نیست نگران این مسائل باشید!


خدمات زیبایی کلینیک دندان پزشکی میخک


کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان ماده خمیری‌شکلی است که روی دندان قرار گرفته و شکل و فرم دندان را به خود می‌گیرد. کامپوزیت دندان، دندان‌هایتان را سفید و مرتب می‌کند و ظاهری همانند دندان‌های طبیعی‌تان دارد. بسیاری از افراد کنجکاوند بدانند آیا کامپوزیت درد دارد؟ خوشبختانه می‌توانیم بگوییم کامپوزیت دندان روشی ساده و بدون درد است.

لازم به ذکر است که کامپوزیت دندان با اسنپ آن اسمایل (کامپوزیت متحرک و موقتی دندان) متفاوت است.

قیمت کامپوزیت دندان در سال ۱۴۰۰

قیمت کامپوزیت دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای آگاهی از لیست قیمت، محدوده قیمت تکی و شرایط اقساط پرداخت هزینه کامپوزیت دندان، بهترین کار این است که به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید و معاینه شوید.

چه عواملی تعیین‌کننده هزینه کامپوزیت دندان هستند؟

قیمت هر واحد کامپوزیت دندان به جنس و کیفیت مواد کامپوزیت ونیر، نوع بیمه درمانی، دندانپزشک و کلینیک، تعداد دندان‌هایی که نیاز به کامپوزیت دندان دارند و عوامل دیگری بستگی دارد.

مراحل کامپوزیت دندان -کامپوزیت ونیر چگونه انجام می‌شود؟

 • مرحله اول: ابتدا دهان و دندان‌ها از هر گونه جرم و پلاک پاک‌سازی شده و سپس بستری برای قرار گرفتن کامپوزیت دندان فراهم می‌شود.
 • مرحله دوم: چسب مخصوص (باندینگ دندان) روی سطح دندان‌های هدف ریخته می‌شود. سپس مواد کامپوزیت دندان روی دندان قرار می‌گیرد.
 • مرحله سوم: لایه نازک کامپوزیت دندان صیقل داده می‌شود تا زیباترین و طبیعی‌ترین شکل را به خود بگیرد. خوشبختانه به علت نازک بودن کامپوزیت ونیر، دندان‌های هدف تراشیده نمی‌شوند (مگر در موارد خاص).

 


کلینیک دندانپزشکی میخک

کلینیک دندانپزشکی میخک با بهره بردن از آخرین نوآوری‌ها در دانش دندانپزشکی و بهره بردن از پزشکان متخصص، آماده مشاوره با شما در همه زمینه‌های دندانپزشکی و به‌ویژه کامپوزیت دندان است.

درخواست مشاوره رایگان


کامپوزیت دندان برای چه کسانی کاربرد دارد؟

 • افرادی که از بَدرنگی دندان رنج می‌برند و می‌خواهند دندان‌های خود را سفید و درخشان کنند.
 • افرادی که می‌خواهند حفره‌های دندانی خود را با ماده‌ای به رنگ طبیعی پُر کنند.
 • افرادی که می‌خواهند فواصل باز بین دندانی خود را بپوشانند.
 • افرادی که می‌خواهند ترک‌های دندان و شکستگی دندانی خود را بپوشانند.
 • افرادی که دندان خرگوشی جزئی دارند و می‌خواهند با کامپوزیت دندان خرگوشی این مسئله را برطرف کنند.

کامپوزیت دندان برای چه سنی مناسب است؟

کامپوزیت دندان محدودیت سنی ندارد، اما به توصیه دندانپزشکان بهتر است برای افراد زیر ۱۸ سال که رشد استخوان فکشان کامل نشده انجام نشود.

انجام کامپوزیت دندان برای چه کسانی مناسب نیست و توصیه نمی‌شود؟

کامپوزیت دندان برای افرادی که دندان‌های پوسیده یا ضعیف، به هم ریختگی شدید دندانی یا عادت‌های خاصی مثل دندان‌قروچه دارند انجام نمی‌شود.

طول عمر مفید کامپوزیت دندان چقدر است؟

بسیاری از افراد کنجکاوند بدانند کامپوزیت ونیر چند سال دوام دارد. واقعیت این است که ماندگاری کامپوزیت دندان به عوامل مختلفی نظیر رعایت بهداشت دهان و دندان، جنس دندان‌ها، رژیم غذایی، مهارت دندانپزشک و … بستگی دارد. کامپوزیت دندان بسیار مقاوم و با دوام است، اما دائمی نیست. اما برای دانستن جزئیات بیشتر و طول عمر آن، مطلب طول عمر کامپوزیت دندان را مطالعه کنید.

آیا امکان ترمیم کامپوزیت دندان وجود دارد؟

اگر کامپوزیت دندان دچار آسیب‌دیدگی شود، خوشبختانه کامپوزیت ونیر قابل ترمیم است.

چگونه لمینت کامپوزیتی را سفید کنیم؟

برای جلوگیری از زرد شدن دندان کامپوزیتی لازم است مصرف چای، قهوه و سیگار را کاهش دهید. برای سفید کردن کامپوزیت دندان می‌توانید از خمیردندان‌های مخصوص نیز استفاده کنید. روش دیگر این است که به دندانپزشک مراجعه کنید تا پالیش کامپوزیت دندان برایتان انجام دهد.

مزایا و معایب کامپوزیت ونیر دندان چیست؟

کامپوزیت ونیر دندان در کنار مزایای خوبی که دارد، معایبی هم دارد که در ادامه به هر یک از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

انجام کامپوزیت دندان چه مزیتی نسبت به سایر روش‌ها دارد؟

 • کامپوزیت ونیر دندان نیاز چندانی به تراش دادن دندان ندارد.
 • روشی مقرون به صرفه است.
 • در کوتاه‌ترین زمان ممکن (معمولاً در عرض یک روز) انجام می‌شود.
 • روشی برگشت‌پذیر است.
 • به راحتی قابل ترمیم است.

روش کامپوزیت ونیر چه معایب و عوارضی دارد؟

 • تغییر رنگ کامپوزیت دندان : مصرف چای و قهوه یا استعمال سیگار سبب زرد شدن دندان‌های کامپوزیتی می‌شود.
 • آسیب‌دیدگی کامپوزیت دندان : اگر به کامپوزیت دندان فشار وارد شود، ممکن است دچار ترک‌خوردگی یا شکستگی شود.
 • آسیب‌دیدگی دندان : کامپوزیت دندان اگر با رعایت بهداشت دهان و دندان همراه نباشد، می‌تواند سبب پوسیدگی دندان‌ها شود. کامپوزیت دندان ممکن است دندان‌ها را تا مدتی نسبت به سرما و گرما حساس کند.
 • مشکلات لثه : التهاب و تورم لثه به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان مسئله شایعی است که برای بسیاری از افرادی که کامپوزیت دندان انجام می‌دهند پیش می‌آید.

آیا کامپوزیت باعث بوی بد دهان می‌شود؟

اگر بهداشت دهان و دندان به شیوه صحیحی رعایت شود و کامپوزیت دندان نیز به درستی روی دندان‌ها قرار داده شود، کامپوزیت دندان به هیچ وجه باعث بوی بد دهان نمی‌شود.

آیا کامپوزیت برای دندان ضرر دارد؟

اگر کامپوزیت دندان به دست دندانپزشک مجرب انجام شود، نه خود کامپوزیت دندان باعث خرابی و پوسیدگی دندان‌ها می‌شود و نه رزینی که برای چسباندن کامپوزیت به مینای دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین در حالت کلی خیر، کامپوزیت برای دندان ضرری ندارد.

چگونه از کامپوزیت دندان مراقبت کنیم؟

بعد از انجام کامپوزیت دندان لازم است نسبت به رعایت بهداشت دهان و دندان‌هایتان کوشاتر باشید. بعد از انجام کامپوزیت دندان بهتر است تا مدتی مواد غذایی رنگ‌دار، نوشابه‌های گازدار، چای و قهوه مصرف نکنید. این مواد غذایی باعث زرد شدن دندان کامپوزیتی می‌شوند، بنابراین بهتر است بلافاصله پس از مصرف آن‌ها دندان‌هایتان را بشویید و مسواک بزنید. با دندان‌های کامپوزیت‌شده نباید پسته و فندق بشکنید. حتماً برای بهداشت دندان‌هایتان از نخ دندان استفاده کنید. همچنین بهتر است هر چند وقت یک‌بار برای معاینه دندان‌ها به دندانپزشک مراجعه کنید. با مراقبت صحیح از کامپوزیت دندان می‌توانید عمر آن را افزایش دهید.

انواع کامپوزیت‌های دندانی

در ادامه نکاتی را بیان می‌کنیم که به کمک آن‌ها می‌توانید انواع کامپوزیت دندان را بهتر بشناسید و آگاهانه‌تر دست به انتخاب بزنید.

انواع کامپوزیت دندان

ماکروفیل درشت‌دانه: کامپوزیتی حاوی ذرات درشت با دوام زیاد بوده اما ترمیم دشوار آن است.

میکروفیل ریزدانه: کامپوزیتی حاوی ذرات ریز با دوام کم بوده اما ترمیم آن آسان است.

کامپوزیت هیبرید: کامپوزیتی مابین دو کامپوزیت فوق است. استحکام زیادی دارد اما به مرور زمان از زیبایی‌اش کاسته می‌شود.

نانو کامپوزیت: بهترین نوع کامپوزیت دندان است. با دوام است، استحکام بالایی دارد و ترمیم آن آسان است.

برندهای خوب کامپوزیت ونیر

برندهای ژاپنی جیانیال و کوراری، برندهای آمریکایی بیسکو و تری‌ام، برند سوئیسی سارمکو و برند آلمانی زنیث از جمله بهترین برندهای کامپوزیت دندان به شمار می‌روند. درست است که این برندها تفاوت قیمت دارند، اما همه آن‌ها بسیار با کیفیت و عالی هستند.

چگونه بهترین کامپوزیت ونیر مناسب صورت و دندان‌های خود را پیدا کنیم؟

موقع انتخاب کامپوزیت ونیر لازم است به فرم دهان و دندان، فرم چهره و رنگ کامپوزیت دندان دقت کافی داشته باشید. حتماً نمونه‌های مختلف کامپوزیت دندان را مشاهده کرده و در مشورت با دندانپزشک بهترین نوع را انتخاب کنید. همچنین بهتر است رنگ کامپوزیت ونیر را دو لایه روشن‌تر از دندان‌های طبیعی خود انتخاب کنید.

برای داشتن یک لمینت کامپوزیتی خوب چه مواردی باید در نظر گرفته شود؟

اگر می‌خواهید کامپوزیت دندان خوب و ماندگاری داشته باشید، در وهله اول لازم است به دندانپزشک مجربی مراجعه کنید. همچنین لازم است سطح اطلاعات خود را پیرامون کامپوزیت دندان بالا ببرید تا بتوانید به انتخابی آگاهانه دست بزنید. در آخر نیز لازم است بهداشت دهان و دندان‌هایتان را به خوبی رعایت کنید.

کامپوزیت ونیر

تفاوت کامپوزیت دندان با سایر روش‌های زیبایی دندان

اگر می‌خواهید به تفاوت کامپوزیت دندان و سایر روش‌های زیبایی دندان پی ببرید و با اصطلاحات پزشکی سردرگم نشوید، در این بخش از مطلب با ما همراه باشید.

کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی چه فرقی دارند؟ (کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟)

کامپوزیت ونیر برای رفع مشکلات جزئی دندان به کار می‌رود، اما لمینت سرامیکی قابلیت ترمیم مشکلات گسترده‌تر دندان را نیز دارد. کامپوزیت ونیر برگشت‌پذیر است، اما لمینت سرامیکی غیر قابل بازگشت است. کامپوزیت ونیر ارزان‌تر از لمینت سرامیکی است و طول درمان کوتاه‌تری دارد. در مقابل، لمینت سرامیکی با دوام‌تر بوده و مقاومت بیشتری در برابر تغییر رنگ و زرد شدن دارد. کامپوزیت و لمینت هر کدام مزایا و معایبی دارند. بنابراین لازم است با توجه به شرایطتان و در مشورت با دندانپزشک بهترین گزینه مناسب خودتان را انتخاب کنید.

تفاوت کامپوزیت دندان و بلیچینگ دندان چیست؟ (برای سفید کردن کامپوزیت بهتر است یا بلیچینگ)

بلیچینگ دندان هم در منزل انجام‌پذیر است و هم در مطب دندانپزشک. در روش اول، دندانپزشک از فک بالا و پایینتان قالب‌گیری می‌کند. سپس یک جفت قالب دندانی (تری بلیچینگ) همراه با مواد سفیدکننده در اختیارتان می‌گذارد و روش انجام کار را به شما آموزش می‌دهد. اما در روش دوم، دندانپزشک کار سفید کردن دندان را در خود مطب انجام می‌دهد.

بعضی از دندانپزشک‌ها توصیه می‌کنند ابتدا بلیچینگ دندان انجام شود تا دندان‌هایتان بدون لکه و سفید شوند، سپس کامپوزیت دندان روی آن‌ها قرار گیرد. کار بلیچینگ دندان صرفاً سفید کردن دندان است، اما کامپوزیت دندان علاوه بر سفید کردن مزایای دیگری هم دارد که در این مطلب به آن‌ها اشاره کردیم. ضمناً ماندگاری سفیدی دندان به روش بلیچینگ دندان از کامپوزیت دندان کمتر بوده و این روش برای بعضی از افراد نیز ناکارآمد است.

کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی؟ آیا کامپوزیت جایگزین ارتودنسی می‌شود؟

(نمونه عکس کامپوزیت دندان قبل و بعد)

کامپوزیت دندان برای زیبایی دندان افرادی که مشکلات دندانی جزئی دارند بهترین گزینه است. اما افرادی که دچار به هم ریختگی شدید دندانی، فواصل زیاد بین دندانی یا روی هم رفتگی دندان‌ها هستند، لازم است ارتودنسی انجام دهند و نمی‌توانند صرفاً به کامپوزیت دندان اکتفا کنند.

تفاوت بین ونیر کامپوزیتی و پرسلن چیست؟

ونیر کامپوزیتی را دندانپزشک در مطب می‌سازد، اما ونیر پرسلن نیاز به قالب‌گیری و ساخت در لابراتوار دارد. ونیر کامپوزیتی در صورت آسیب‌دیدگی قابل ترمیم است، اما ونیر پرسلن قابل ترمیم نبوده و نیاز به تعویض دارد. هزینه و طول درمان ونیر کامپوزیتی به نسبت کمتر از ونیر پرسلن است. استفاده از ونیر کامپوزیتی نیاز چندانی به تراش دادن دندان ندارد، اما استفاده از ونیر پرسلن نیاز به تراش دادن مینای دندان دارد.

کامپوزیت ونیر و روکش چه تفاوتی دارند؟ کامپوزیت بهتر است یا روکش دندانی؟

روکش دندان برای ساخت نیاز به قالب‌گیری و ساخت در لابراتوار دارد، در حالی که کامپوزیت ونیر در مطب دندانپزشک ساخته می‌شود. در روش روکش دندان لازم است تمام سطح دندان تراشیده شود، در حالی که کامپوزیت ونیر معمولاً نیازی به تراشیدن سطح دندان ندارد. هزینه کامپوزیت ونیر به مراتب کمتر از روکش دندانی است، اما در عوض ماندگاری آن نیز کمتر است. روکش دندانی قابل ترمیم نیست و در صورت آسیب‌دیدگی نیاز به تعویض کامل دارد، در حالی که کامپوزیت ونیر قابل ترمیم است.

تفاوت کامپوزیت با تاج دندان چیست؟

تاج دندان قالبی شبیه به دندان است با ضخامت حدود ۲ میلی‌متر که روی دندان قرار گرفته و از آن محافظت می‌کند. تاج دندان برای مراقبت از دندان‌هایی که دچار پوسیدگی شدید شده‌اند مناسب است. این در حالی است که کامپوزیت دندان فقط برای اصلاح مشکلات جزئی دندان به کار می‌رود. استفاده از تاج دندان نیاز به تراشیدن کامل سطح دندان دارد، در حالی که استفاده از کامپوزیت دندان معمولاً نیاز چندانی به تراشیدن مینای دندان ندارد. تاج دندان بسیار با دوام است و تغییر رنگ نمی‌دهد، اما در عین حال قابل ترمیم هم نیست و در صورت آسیب‌دیدگی نیاز به تعویض دارد. در پایان، هزینه کامپوزیت دندان بسیار کمتر از تاج دندان است.

سخن پایانی

زیبایی طبیعی حق شماست. با کامپوزیت دندان می‌توانید در کمترین زمان ممکن و با مقرون به صرفه‌ترین هزینه، زیبایی و سلامتی را به دندان‌هایتان هدیه کنید. با مراجعه به مجرب‌ترین دندانپزشک‌ها، خیال خود را از بابت اصلاح لبخند و زیبایی دندان‌هایتان آسوده کنید و با رعایت بهداشت دهان و دندان، سلامت دندان‌هایتان را برای همیشه تضمین کنید.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلینیک دندان میخک