ردکردن این

آیا دندان خرگوشی، یک بیماری است؟(۲ راه اصولی برای درمان دندان خرگوشی)

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
دندان خرگوشی

فهرست مطالب

دندان خرگوشی چیست؟ آیا دندان خرگوشی یک بیماری است؟ درمان دندان خرگوشی چیست؟ اگر شما دندان خرگوشی دارید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید!

دندان خرگوشی یا Buck Teeth  برخلاف باورعموم یک مشکل دندانپزشکی است و معمولا در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد افراد یک جامعه، به‌خصوص در کودکان بروز می‌کند. این نوع مال اکلوژن (malocclusion) یا عدم رشد صحیح فک‌ها و دندان‌ها، باعث می‌شود که دندان‌های جلویی فک بالا به اندازه ۴ میلی‌متر یا بیشتر و با یک زاویه اندک جلوتر از راستای صحیح فک پایین قرار بگیرند.

در واقع، دندان خرگوشی یک بیماری نیست و بر سلامت جسمانی تأثیر نمی‌گذارد. بلکه صرفا یک تغییر در موقعیت دندان‌های جلویی فک بالا است. در صورت عدم درمان به‌موقع دندان خرگوشی، این عارضه بر خوردن، گفتار و سلامت دندان‌ها تاثیر منفی بگذارد. کودکان معمولا در میان جمع همسالان خود از این مسئله خجالت می‌کشند. حتی ممکن است باعث کاهش اعتماد به نفس یا افسردگی آن‌ها شود.

خوشبختانه امروزه راهکارهای عالی برای درمان دندان خرگوشی وجود دارد. در سنین رشد امکان جابه‌جایی دندان‌ها و فک آسان‌تر است. بنابراین بهتر است رفع این مشکل به تعویق نیافتد. در این مطلب قصد داریم علاوه بر نشان دادن تصویر دندان خرگوشی، علت ایجاد چنین دندان‌هایی را بررسی کنیم. سپس با مقایسه روش‌های مختلف درمان و اصلاح دندان خرگوشی، بهترین روش را معرفی می‌کنیم.

ابتدا باید دلیل خرگوشی شدن دندان‌ها را بدانیم و سپس به درمان دندان خرگوشی بپردازیم.

علت خرگوشی شدن دندان ها چیست

علت ایجاد دندان خرگوشی چیست؟

مطمئنا این ابهام در ذهن شما شکل گرفته است که چرا بعضی از افراد دچار دندان خرگوشی می‌شوند؟ ازآنجایی‌که دندان خرگوشی، اغلب در بیماران مبتلا به اورجت (وضعیتی که در آن فک بالا خیلی جلوتر از فک پایین) دیده می‌شود می‌توان گفت که مهم‌ترین دلیل بروز آن ژنتیک است.

در واقع، برخی از افراد با فک پایین کوچک‌تر از حد متوسط به دنیا می‌آیند. این مشکل ارثی به‌صورت بیرون‌زدگی نسبی دندان‌های جلویی فک بالا در والدین(دندان خرگوشی)، خواهر و برادر یا سایر بستگان آن‌ها نیز دیده می‌شود. اصولا ژنتیک تاثیر قابل توجهی بر اندازه فک و دندان دارد.

علاوه بر این، بسیاری از عادت‌های غیر مفید دوران کودکی یا حتی بزرگسالی باعث می‌شوند که دندان‌ها به تدریج از هم‌ترازی خارج شوند. مواردی مثل:

 • مکیدن مداوم انگشت

اگر این وضعیت پس از ۳ یا ۴ سالگی یا درحالی‌که دندان‌های دائمی ظاهر می‌شوند ادامه یابد، فشار ایجاد شده توسط مکیدن و انگشت می‌تواند باعث شود که دندان‌های دائمی جلو، با زاویه غیر طبیعی شکل بگیرند و سبب دندان خرگوشی شود.

 • مکیدن پستانک پس از دو سالگی

بر اساس تحقیقات منتشر شده در سال ۲۰۱۶ در مجله انجمن دندانپزشکی آمریکا، استفاده از پستانک نسبت به مکیدن انگشت یا شست با خطر بیشتری برای ایجاد انواع مال اکلوژن مانند دندان خرگوشی در کودکان همراه است.

 • فشار زیاد به پشت دندان‌ها

درحالی‌که این مورد معمولا منجر به مال اکلوژن معروف به «اپن بایت» می‌شود، اما گاهی می‌تواند باعث اوربایت و خرگوشی شدن دندان‌ها نیز شود. معمولا این عادت بد، در کودکان شایع است و می‌تواند تا بزرگسالی نیز ادامه یابد. گاهی نیز در اثر عوامل مختلفی مانند تورم مزمن آدنوئیدها یا لوزه‌ها و عادات بد بلعیدن، رخ می‌دهد درحالی‌که والدین از آن اطلاع ندارند و سبب بروز دندان خرگوشی می‌شود.

در بزرگسالان نیز استرس می‌تواند باعث پدید آمدن چنین مشکلی شود. برخی از بزرگسالان هنگام خواب مدام زبان خود را به سمت جلو می‌برند.

 • شلوغی زیاد یا فاصله نامنظم دندان‌ها

این مسئله می‌تواند تراز دندان‌های جلویی شما را تغییر دهد و باعث دندان خرگوشی شود. گاهی از دست دادن یک دندان نیز باعث می‌شود که دندان‌های باقی‌مانده به‌مرور زمان جابه‌جا شوند و بر موقعیت دندان‌های جلویی تأثیر بدی بگذارند. شلوغی معمولازمانی رخ می‌دهد که دندان‌های اضافی یا دندان‌های نهفته داشته باشید.

 • وجود تومور و کیست‌ در فک یا دهان

نمی‌توان انکار کرد که این مورد می‌تواند ردیف منظم دندان‌ها و شکل دهان و فک را تغییر دهد. زیرا تورم یا رشد مداوم بافت نرم یا استخوانی قسمت بالای دهان یا فک باعث حرکت دندان‌ها به سمت جلو می‌شود. در نتیجه باعث دندان خرگوشی می‌شود. معمولا تومورها و کیست‌های حفره دهان با علائمی مانند توده، درد و زخم همراه هستند.

عوارض دندان خرگوشی

آیا داشتن دندان‌ خرگوشی عوارض دارد؟

برحسب میزان پیشروی دندان‌های جلو، شدت و عوارض این مشکل از خفیف تا شدید متغیر است.

به طور کلی، از عوارض رایج دندان خرگوشی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تغییرات در ظاهر صورت، به‌خصوص هنگام لبخند زدن
 • خطر آسیب به سایر دندان‌ها مانند فرسودگی سریع‌تر مینای دندان
 • افزایش خطر ابتلا به بیماری لثه
 • اختلالات گفتاری
 • مشکل در جویدن غذا و احتمال گاز گرفتن لب
 • احساس درد در ناحیه فک هنگام گاز زدن یا جویدن یک ماده غذایی
 • سردردهای شدید
 • مشکلات تنفسی

معمولا عوارض مشکل دندان خرگوشی به مرور زمان و با افزایش سن بروز می‌کنند. اگرچه بعضی از متخصصان معتقد هستند که فقط در شرایط اوربایت متوسط یا شدید باید برای درمان اقدام کرد. اما نمی‌توان تاثیر اوربایت خفیف را بر زیبایی چهره و لبخند را نادیده گرفت. بنابراین، اصلاح دندان خرگوشی خفیف، متوسط یا شدید ضرورت دارد.


برای ارتودنسی دندان‌هایتان نیاز به راهنمایی دارد؟

کافی است برای ارتباط مستقیم(چت) با متخصص ارتودنسی کلیک کنید!

مشاوره آنلاین و رایگان


روش‌های درمان دندان خرگوشی چیست؟

در حال حاضر روش‌های درمانی مختلفی براساس علائم، علل و شدت دندان خرگوشی وجود دارد. اصولا هیچ روش استانداردی برای درمان دندان خرگوشی وجود ندارد. زیرا دندان‌های هرکسی در اندازه‌های متفاوتی هستند و نوع ناهنجاری دندان و فک در افراد مختلف متفاوت است.

می‌خواهم بیشتر بدانم: اصلاح دندان خرگوشی با لمینت و کامپوزیت

مطمئن باشید که دندانپزشک پس از معاینه، بهترین و ایمن‌ترین برنامه درمانی را بر اساس نیاز شما تعیین می‌کند. از روش‌های درمانی رایج این عارضه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 •   ارتودنسی دندان خرگوشی

ارتودنسی دندان از رایج‌ترین و قدیمی‌ترین روش‌های درمانی خرگوشی بودن دندان‌ها است. به طور کلی، دو نوع ارتودنسی ثابت و متحرک وجود دارد. برحسب شرایط ممکن است دندانپزشک متخصص ارتودنسی برای ساخت بریس یکی از آن‎ها اقدام کند.

بریس‌های متحرک معمولا برای درمان کودکان و نوجوانان موثر هستند. زیرا هنوز ساختار فک و دندان‌های آن‌ها در حال رشد است و با یک اصلاح جزئی مشکل حل می‌شود. با این حال، بزرگسالان نیز می‌توانند از این نوع بریس بهره ببرند.

اصولا برای درمان دندان خرگوشی شدید از بریس‌های ثابت که دارای براکت‌ها و سیم فلزی هستند استفاده می‌شود. براکت‌ها به طور موقت به دندان‌های جلو می‌چسبند. یک سیم انعطاف‌پذیر آن‌ها را به هم متصل و امکان جابجایی دندان‌ها را فراهم می‌کند. برخلاف بریس متحرک، شما خودتان امکان جابه‌جایی بریس ثابت را ندارید و این کار توسط دندانپزشک انجام می‌شود.

ارتودنسی دندان خرگوشی

 • جراحی در دندان خرگوشی

جراحی یکی از بهترین روش‌ها برای درمان دندان های خرگوشی افراد بزرگسال است. زیرا دیگر فک آن‌ها قابلیت رشد نداشته و به طور کامل مشکل دندان خرگوشی حل می‌شود.

اصولا برای افرادی با دندان‌های جلویی به شدت بیرون‌زده و مشکلاتی در فک بالا، جراحی ارتوگناتیک (جراحی فک) انجام می‌شود. این جراحی، می‌تواند دوباره جایگاه استخوان‌های فک بالا و پایین را مرتب کند.

هزینه ارتودنسی با مناسب‌ترین تعرفه و طرح ویژه پرداخت اقساطی توسط شبکه تخصصی دندانپزشکی میخک برای رفاه مراجعین عزیز در نظر گرفته شده است.

بهترین روش اصلاح دندان خرگوشی کدام است؟

همانطورکه از نکات ذکر شده در بخش قبل متوجه شدید؛ ارتودنسی، استفاده از دستگاه گسترش‌دهنده کام و جراحی جز روش‌های درمانی برای شرایط متوسط تا شدید محسوب می‌شوند و هرکدام برای سنین مشخصی کارایی دارند، که به طور کامل به این مسئله اشاره شد.

در نهایت، این متخصص ارتودنسی است که لبخند شما را بررسی و براساس موقعیت فک و دندان‎های شما بهترین راه‌ را برای رفع مشکل پیشنهاد می‌کند. بنابراین نباید مشاوره با دندانپزشک را دست کم گرفت.

کلینیک دندانپزشکی میخک با برخورداری از کادر حرفه‌ای و متخصص، امکان مشاوره آنلاین و حضوری را فراهم کرده است. پیشنهاد می‌کنیم با توجه به طرح پرداخت اقساطی این فرصت را از دست ندهید.

 

 

 

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
WeCreativez WhatsApp Support
لطفا درخواست مشاوره خود را به همراه تصویر OPG دندان، نام و نام خانوادگی، شهر ، سن و جنسیت ارسال نمائید.
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟
کلینیک دندان میخک