ردکردن این

جراحی دندانپزشکی

جراحی دندانپزشکی یکی از حوزه‌های مهم درمانی در دندانپزشکی است که شامل ایمپلنت دندان، جراحی ریشه دندان، جراحی دندان عقل، کشیدن دندان و جراحی زیبایی است. شبکه تخصصی میخک بهترین خدمات را در زمینه جراحی دندانپزشکی ارائه می‌دهد.

جراحی دندانپزشکی چیست؟

جراحی دندان چیست و جراحی دندانپزشکی چگونه انجام می‌شود؟ برخورداری از دندان‌هایی سالم و زیبا در سلامت بدن و زیبایی چهره بسیار موثر است، به همین دلیل باید به آن توجه ویژه‌ای شود. در این میان ممکن است به دلایل مختلفی دندان، فک، لثه و تمامی اجزا و بافت‌های مرتبط با آن،‌ دچار مشکلاتی شوند که به یک نوع، از جراحی دندانپزشکی نیاز پیدا شود. این مشکل می‌تواند به دلیل نهفته بودن دندان، آسیب ریشه دندان و حتی ازبین‌رفتن دندان باشد. پس جراحی دندانپزشکی یکی از مهم‌ترین خدمات دندانپزشکی است.

جراحی دندانپزشکی و جراحی دندان چگونه انجام می‌شود؟

جراحی دندانپزشکی، یکی از جراحی‌های رایج در حوزه علوم پزشکی است و انواع مختلفی دارد. ممکن است برخی از افراد که تجربه‌ای از جراحی دندانپزشکی نداشته ‌باشند، با شنیدن نام جراحی دندان دچار ترس و وحشت شوند و یک روند دردناک را تصور کنند. اما جراحی دندانپزشکی در ‌شکل‌های مختلف، با توجه به شرایط بیمار انجام می‌شود و تمامی مراحل آن به وسیله بی‌حسی موضعی و گاهی بی‌هوشی کامل پیش می‌رود. لازم به‌ذکر است‌که جراحی دندانپزشکی به صورت سرپایی انجام می‌شود و در شرایط عادی، بیمار پس از چند روز بعد از جراحی دندان، بهبود می‌یابد و می‌تواند به زندگی عادی و کارهای روزمره خود بپردازد.

انواع جراحی دندان چیست؟

جراحی دندانپزشکی انواع متفاوتی دارد که به اختصار به آن اشاره می‌شود.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان از شناخته‌شده‌ترین روش‌های جراحی دندانپزشکی در میان افراد است که بسیار هم رواج دارد. جراحی ایمپلنت دندان روشی مناسب برای جایگزینی دندان ازدست‌رفته است. در این روش، یک ریشه مصنوعی از جنس تیتانیوم یا سرامیک، به عنوان جایگزین ریشه اصلی دندان در فک کاشته می‌شود.

جراحی ریشه دندان

ایمپلنت دندان از شناخته‌شده‌ترین روش‌های جراحی دندانپزشکی در میان افراد است که بسیار هم رواج دارد. جراحی ایمپلنت دندان روشی مناسب برای جایگزینی دندان ازدست‌رفته است. در این روش، یک ریشه مصنوعی از جنس تیتانیوم یا سرامیک، به عنوان جایگزین ریشه اصلی دندان در فک کاشته می‌شود.

جراحی دندان عقل

جراحی دندان عقل، یکی از انواع از جراحی دندانپزشکی است. البته ممکن است گاهی دندان عقل در شرایطی عادی باشد که کشیدن آن همانند کشیدن ساده سایر دندان‌ها انجام می‌شود. اما گاهی نهفتگی و نیمه‌نهفتگی آن به دلایل مختلف، سبب جراحی دندان عقل و بیرون آوردن آن از دهان می‌شود.

جراحی پریو و زیبایی

همان‌گونه که یاد شد، جراحی دندانپزشکی انواع مختلفی دارد که یک نوع از این جراحی دندانپزشکی، جراحی پریو و زیبایی است. این روش به طور معمول شامل دو دسته جراحی می‌شود:
جراحی پریو برای زیبایی: جراحی پریو یا لثه می‌تواند در دسته خدمات زیبایی قرار بگیرد. استفاده از این روش در مسیر زیبایی، جزو جراحی‌های ضروری محسوب نمی‌شود اما اگر انجام شود، تاثیر بسیار زیادی در چهره افراد بر جای می‌گذارد. گاهی برخی از افراد قصد دارند تا خدمات زیبایی مانند لمینت و روکش دندان را انجام دهند اما اغلب دچار کاهش طول تاج دندان هستند. دندانپزشک برای آن‌که بتواند این کار را انجام دهد به وسیله جراحی پریو و جراحی دندانپزشکی، طول تاج دندان آن‌ها را به اندازه استاندارد افزایش می‌دهد.
جراحی پریو برای امور درمانی: لازم به ذکر است که جراحی دندانپزشکی پریو علاوه بر زیبایی، هدف درمانی نیز دارد و در زمینه‌های مختلف به کار می‌رود. جراحی دندانپزشکی با توجه به شرایط بیمار و شدت بیماری، به روش‌های متفاوت انجام می‌شود. جراحی پریو برای لثه عفونی جراحی پریو برای ایمپلنت جراحی پریو برای لثه تحلیل‌رفته جراحی پریو برای روکش کردن دندان

کشیدن دندان

کشیدن دندان، یکی از روش‌های جراحی دندانپزشکی است که مراحلی بسیار ساده دارد و همراه با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. کشیدن دندان بنا به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. گاهی ممکن است عفونت به اندازه‌ای شدید باشد که آنتی‌بیوتیک نیز نتواند به بهبود آن کمک کند یا ممکن است به دلیل بیماری در لثه، دندان شل شود.
گاهی نیز ممکن است پوسیدگی در سطح دندان به اندازه‌ای گسترش پیدا کند که راهی برای نجات دندان باقی نماند. در این صورت، دندان به تشخیص دندانپزشک کشیده می‌شود.

مراقبت‌های بعد از جراحی دندان چیست؟

پس از آن‌که جراحی دندان به پایان برسد، بیمار مستلزم رعایت نکات و شرایطی است تا بدون دردسر و نگرانی این مسیر را پشت سر بگذارد. عدم رعایت نکات پس از جراحی دندان ممکن است مشکلاتی جدی را برای بیمار به‌وجود آورد.

حال باید دانست برای جلوگیری از عفونت و سایر مشکلات پس از جراحی دندان توجه به کدام نکات ضروری است؟

  • پس از آن‌که جراحی دندان به اتمام برسد، دندانپزشک گاز استریلی را برای بندآمدن خونریزی روی ناحیه زخم قرار می‌دهد. این گاز استریل باید به مدت ۳۰ الی ۴۵ دقیقه در محل جراحی با فشار حفظ شود. در صورت برداشتن آن یا تعویض گاز استریل، خونریزی از سر گرفته خواهدشد. پس برداشتن آن به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.
  • از آن‌جایی‌که جراحی دندان با بی‌حسی انجام می‌شود، ناحیه جراحی به مدت ۳ الی ۴ ساعت بی‌حس می‌ماند. به همین دلیل در این شرایط باید مراقب باشید تا ناحیه بی‌حس را گاز نگیرید.
  • یکی از نکات قابل‌توجه در جراحی دندان، خم نشدن و بالا نگه‌داشتن سر است. هنگام خواب با قرار دادن چند بالش در پشت سر از خم‌شدن یا پایین رفتن سر جلوگیری کنید. این روش به روند بهبود ناحیه جراحی کمک می‌کند.
  • شست‌وشو با آب‌نمک، یکی از متداول‌ترین راه‌ها پس از جراحی‌ دندانپزشکی است که پس از برخی از جراحی‌ دندان توصیه می‌شود. برای این کار باید روزانه به تعداد دفعات دو الی سه بار از آب‌ نمک رقیق استفاده کنید و به خاطر داشته باشید که این کار را تا زمان کشیدن بخیه‌های جراحی دندانپزشکی ادامه دهید.
  • داروهای تجویز شده از جانب دندانپزشک را به‌طور دقیق و سر ساعات معین مصرف کنید، به دستورالعمل‌ها دقت کنید و از استفاده خودسرانه داروها بپرهیزید.
  • در صورتی‌که خونریزی به شکل غیرقابل کنترل ادامه پیدا کرد، بدون انجام خوددرمانی سریع به مراکز درمانی مراجعه کنید.
 

سوالات متداول :

پس از جراحی دندان، تورم را تجربه خواهید کرد که پس از گذشت دو الی سه روز کم‌تر خواهد شد و طی ده روز به طور کامل برطرف می‌شود. به خاطر داشته باشید پس از جراحی دندان‌های نهفته ممکن است بیرون ناحیه جراحی شده (روی پوست) کبودی ایجاد شود که به مرور از بین می‌رود.

پس از جراحی دندان از نی، سیگار، پیپ استفاده نکنید، زیرا به ناحیه جراحی‌شده فشار وارد می‌شود و باعث خونریزی دوباره می‌شود و از طرفی سیگار کشیدن باعث عفونت می‌شود.

پس از جراحی دندان، از غذاها و مایعات نرم و خنک استفاده کنید و برای جویدن غذا از طرف مخالف ناحیه جراحی شده کمک بگیرید.

به طور معمول، کشیدن بخیه جراحی دندان هفت الی ده روز پس از جراحی، با توجه به دستور دندانپزشک شما، متفاوت خواهدبود.

پس از جراحی دندان، از تماس مسواک با محل جراحی‌شده خودداری کنید، هم‌چنین یک روز پس از جراحی، شست‌وشوی دهان خود را با آب نمک و سپس دهانشویه آغاز کنید.

WeCreativez WhatsApp Support
لطفا درخواست مشاوره خود را به همراه تصویر OPG دندان، نام و نام خانوادگی، شهر ، سن و جنسیت ارسال نمائید.
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟
کلینیک دندان میخک