ردکردن این

مراحل ایمپلنت دندان | کاشت دندان ایمپلنت در ۷ مرحله

مراحل ایمپلنت دندان | کاشت دندان ایمپلنت در ۷ مرحله

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
مراحل ایمپلنت دندان

فهرست مطالب

از دست دادن دندان یکی از مسائلی است که علاوه بر ایجاد اشکال در جویدن و خوردن، در زیبایی چهره انسان و لبخند او نیز اثرگذار است. حال اگر دندان ازدست‌رفته از دندان‌های جلوی فک مانند دندان پیشین و نیش باشد، تاثیر بیشتری در چهره فرد می‌گذارد و می‌تواند اعتمادبه‌نفس او را هم کاهش دهد. تا چند سال پیش روش جایگزین برای این دندان‌ها، پروتز دندان متحرک بود. با جایگزین شدن ایمپلنت به جای دندان مصنوعی، دنیای تازه‌ای به روی کسانی باز شد که دوست داشتند دندانشان کاملا طبیعی به نظر بیاید. البته مراحل ایمپلنت دندان نسبت به گذاشتن دندان مصنوعی پیچیده‌تر و سخت‌تر است.

ایمپلنت دندان یکی از روش‌های پروتز دندان و درواقع روش ثابت پروتز دندان است. بهترین ویژگی ایمپلنت دندان شباهت داشتن آن به دندان طبیعی است. مراحل ایمپلنت دندان با توجه به شرایط فک بیمار انجام می‌شود و می‌تواند کمی متفاوت باشد. ایمپلنت دندان پس از کشیدن دندان قبلی یا در آوردن ریشه آن و کارگذاشتن پایه‌ای از جنس تیتانیوم در فک بیمار آغاز می‌شود. درواقع این پایه تیتانیومی جای ریشه دندان را می‌گیرد.

پس از آن نوبت تاج دندان است که بر روی پایه پیچ شود. پس از پیچ شدن تاج دندان به پایه تیتانیومی، مراحل ایمپلنت دندان پایان می‌پذیرد. البته ایمپلنت دندان می‌تواند یک‌پارچه هم باشد و پایه و تاج دندان به هم وصل باشند. طبیعی است هر بیمار در آغاز روند درمان خود، از چگونگی ایمپلنت دندان توسط پزشک خود باخبر می‌شود.

کلینیک دندانپزشکی میخک با بهره بردن از آخرین نوآوری‌ها در دانش دندانپزشکی و بهره بردن از پزشکان متخصص، آماده مشاوره با شما در همه زمینه‌های دندانپزشکی و به‌ویژه ایمپلنت دندان است.


کلینیک دندانپزشکی میخک

کلینیک دندانپزشکی میخک با بهره بردن از آخرین نوآوری‌ها در دانش دندانپزشکی و بهره بردن از پزشکان متخصص، آماده مشاوره با شما در همه زمینه‌های دندانپزشکی و به‌ویژه ایمپلنت دندان است.

درخواست مشاوره رایگان


 

ایمپلنت چگونه انجام می‌شود؟

ایمپلنت دندان یا کاشت دندان روشی برای جایگزینی دندان از‌دست‌داده با دندانی پروتز شده است. این دندان ایمپلنت در داخل لثه جای می‌گیرد و همانند دندان طبیعی به نظر می‌آید. پروتز دندان به شیوه ایمپلنت بر این پایه استوار است که دندان مصنوعی به‌گونه‌ای در فک بالا یا پائین کار گذاشته شود که از نظر ظاهری تفاوتی با دندان واقعی نداشته باشد. در مراحل ایمپلنت دندان پروتز دندان که به قسمت تاج دندان گفته می‌شود به همراه پایه آن در درون فک بیمار کاشته می‌شود. نتیجه کار، دندانی است که در جای خود ثابت است و شبیه یک دندان واقعی به نظر می‌آید.

مراحل ایمپلنت دندان

مراحل ایمپلنت دندان را می‌توان در هفت مرحله خلاصه کرد. اما با توجه به ویژگی‌های فک بیمار و بعضی درمان‌های اختصاصی که باید روی فک صورت گیرد، ممکن است چند مرحله دیگر به آن افزوده شود.

نکته مهم این است که انجام دقیق و کامل مراحل ایمپلنت دندان توسط پزشک باتجربه و متخصص، در دوام و ماندگاری ایمپلنت دندان تاثیر بالایی دارد.

مراحل اولیه ایمپلنت دندان در همه افراد و دندان‌ها ثابت است و آن هم دیدن و معاینه و مشاوره است.

کلینیک دندانپزشکی میخک پس از معاینه بیمار و انجام آزمایش‌ها و اسکن‌های مورد نیاز، مراحل ایمپلنت دندان و زمان آن را برای بیمار مشخص می‌کند.

۱- معاینه و مشاوره.

۲- کشیدن دندان یا ریشه نهفته دندان قبلی

۳- کاشت فیکسچر یا پست دندان

۴- پیوند استخوان و فیکسچر

۵- قالب‌گیری و نصب اباتمنت ایمپلنت

۶- کاشت و جاگذاری هیلینگ یا تاج موقت

۷- قرار دادن تاج دائمی ایمپلنت

مرحله اول : معاینه و مشاوره متخصص ایمپلنت

مراحل ایمپلنت دندان - معاینه و مشاوره متخصص ایمپلنت

 

همان‌گونه که اشاره شد، نخستین گام در مراحل ایمپلنت دندان معاینه دندان‌ها و فک، و مشخص شدن تعداد دندان نیازمند به ایمپلنت است. در همین مرحله مشخص می‌شود کدام‌یک از انواع ایمپلنت دندان برای بیمار مناسب است. زمان مورد نیاز برای کامل شدن مراحل ایمپلنت هم در همین مرحله مشخص می‌شود.

این مرحله نقش مهمی در موفقیت ایمپلنت دارد. زیرا در کنار بررسی سایر عوامل تاثیرگذار، پزشک باید تشخیص دهد که آیا الان بهترین زمان برای ایمپلنت دندان آن شخص هست یا خیر. اگر جواب مثبت بود آنگاه برای کاشت دندان ایمپلنت اقدام کند.

مرحله دوم : کشیدن دندان یا ریشه نهفته قبلی

مراحل ایمپلنت دندان - کشیدن دندان یا ریشه نهفته قبلی

دومین قدم کشیدن دندان، و اگر ریشه دندان قبلی در فک باشد، درآوردن ریشه دندان قبلی است. برای مشخص کردن فاصله زمانی بین کشیدن دندان و ایمپلنت دندان جدید، عوامل مختلفی دخالت دارند. نخستین عامل تراکم استخوان بیمار است.

دندانپزشکان ما در کلینیک دندانپزشکی میخک پس از کشیدن دندان بیمار، با بررسی عکس و سی‌تی‌اسکن فک او، زمان مناسب برای آغاز کاشت دندان را مشخص می‌کنند. البته شیوه کشیدن دندان هم در این زمینه اهمیت دارد. اگر در زمان کشیدن دندان بیمار، کمترین آسیب به فک او وارد آمده باشد، جراح می‌تواند ایمپلنت فوری یا به اصطلاح ایمپلنت یک روزه انجام دهد. اما اگر هر مشکلی در لثه به وجود آمده باشد، ابتدا باید به درمان آن پرداخته شود و پس از آن مراحل ایمپلنت دندان شروع شود.

به‌طور کلی می‌توان گفت زمان مورد نیاز برای ایمپلنت فوری دندان از یک تا دو ماه، و برای ایمپلنت استاندارد از دو تا چهار ماه یا بیشتر است.

مرحله سوم : کاشت فیکسچر یا پست

مراحل ایمپلنت دندان - کاشت فیکسچر یا پست

سومین گام از مراحل ایمپلنت دندان کاشت فیکسچر دندان است. اما فیکسچر چیست؟ در پاسخ این سوال باید گفت فیکسچر همان پایه یا ریشه دندان است که تاج دندان روی آن کاشته می‌شود. روند کاشت تاج دندان روی فیکسچر مرحله مهمی در مراحل جراحی دندان ایمپلنت شده است. در این مرحله شکافی در لثه، و در جای دندان ایجاد می‌شود و پایه یا همان فیکسچر در داخل لثه کار گذاشته می‌شود. همچنین تدبیری اندیشیده می‌شود تا مواد خوراکی به زیر ایمپلنت وارد نشود. کاشت پایه دندان در فک یک تا دو ساعت طول می‌کشد، اما زمان مورد نیاز برای آماده شدن فک برای فرایند کاشت دندان از ۳ تا ۶ ماه، با توجه به وضعیت لثه‌ها، متغیر است.


مشاوره رایکان ایمپلنت دندان در واتساپ

۰۹۰۱۳۰۶۰۳۶۵


مرحله چهارم : پیوند استخوان و فیکسچر

بعضی از افراد نیازی به پیوند استخوان ندارند، اما ممکن است استخوان فک بعضی افراد تراکم لازم را برای کاشت دندان نداشته باشد. در این صورت نیاز به افزودن مرحله پیوند استخوان در مراحل ایمپلنت دندان است. دلیل اصلی پیوند استخوان این است که در زمان جویدن، دهان فرد فشار زیادی به استخوان فک وارد می‌کند. پس اگر استخوان نتواند ایمپلنت را نگه دارد، عمل جراحی روکش ایمپلنت با شکست روبه‌رو خواهد شد.

در عمل پیوندِ استخوان، موادی طبیعی یا مصنوعی جایگزین استخوان کم‌تراکم می‌شود. استخوان طبیعی از بدن فرد گرفته می‌شود و پودر استخوان مصنوعی، مانند مواد دندان‌پزشکی، در لابراتوار ساخته شده است. زمان مورد نیاز برای بازسازی استخوان ممکن است به چند ماه برسد. اما در هر صورت، وضعیت فک بیمار مشخص کننده آن است. به‌طور طبیعی پیوند استخوان هزینه ایمپلنت دندان را هم بالاتر می‌برد.

مرحله پنجم : قالب گیری و نصب اباتمنت ایمپلنت

مراحل ایمپلنت دندان - قالب گیری و نصب اباتمنت ایمپلنت

پس از قرار دادن فیکسچر در لثه، با گذشت زمان، استخوان فک پایه ایمپلنت دندان را در بر می‌گیرد. این مرحله ممکن است چند ماه به طول انجامد. پس از آن نوبت به قالب‌گیری و نصب اباتمنت ایمپلنت می‌رسد. اباتمنت قطعه‌ای است که به پایه فلزی دندان وصل می‌شود و تاج دندان به آن متصل می‌شود. این مرحله ممکن است به یک جراحی کوچک نیاز پیدا کند که با بی‌حسی انجام می‌شود.

بیشتر کسانی که وارد مراحل ایمپلنت دندان می‌شوند، با این پرسش روبه‌رو هستند که مراحل قالب گیری روکش ایمپلنت چقدر طول می کشد؟ در پاسخ این دوستان باید گفت پس از گذاشتن اباتمنت، حدود دو هفته زمان نیاز است تا لثه بهبود پیدا کند و آماده نصب تاج دندان شود.

مرحله ششم : کاشت و جایگذاری هیلینگ یا تاج موقت

مراحل ایمپلنت دندان - کاشت و جایگذاری هیلینگ یا تاج موقت

اکنون زمان قرار دادن تاج موقت دندان ایمپلنت شده است. در این مرحله از مراحل ایمپلنت دندان تاج موقت دندان که باید از نظر رنگ، اندازه و شکل، مناسب دهان و فک بیمار باشد، بر روی پایه آن قرار داده شود.

مرحله هفتم : قرار دادن تاج دائمی ایمپلنت

مراحل ایمپلنت دندان -قرار دادن تاج دائمی ایمپلنت

۴ تا ۶ هفته پس از کارگذاشتن تاج موقت به آخرین مرحله از مراحل ایمپلنت دندان می‌رسیم. در این زمان تاج دائمی بر روی آن قرار خواهد گرفت و پروسه دندان ایمپلنت شده پایان خواهد یافت.

به‌طور کلی می‌توان گفت زمان لازم برای جوش خوردن دندان ایمپلنت از سه ماه برای دندان فک بالا، تا پنج ماه برای دندان فک پائین متفاوت است. مراحل ایمپلنت دندان و زمان جوش خوردن دندان به شرایط دندان و فک شخص هم بستگی دارد. به‌طور مثال اگر در فک بالای بیمار، سینوس لیفت یا بالا بردن سینوس انجام شده باشد، بهتر است به فک بیمار یک تا دو ماه بیشتر فرصت داده شود تا تراکم استخوان فک بیشتر شود. اگر فک بیمار نیاز به گرافت استخوانی یا اسپیلت کردن استخوان هم داشته باشد، باید زمان بیشتری برای جوش خوردن دندان و کامل شدن مراحل ایمپلنت در نظر گرفت.

مراحل ایمپلنت دندان در چند جلسه انجام می‌شود و چقدر طول می‌کشد؟

بسیاری از مردم نمی‌دانند ایمپلنت دندان چند روز، چند هفته یا چند ماه طول می‌کشد و پیش از شروع به معالجه دوست دارند زمان درمان را بدانند. بهترین جواب را دندانپزشک یا تیم دندانپزشکی شما می‌تواند بدهد. ما نیز در کلینیک دندانپزشکی میخک ابتدا دندان و فک شما را معاینه می‌کنیم. پس از مشخص شدن تعداد دندانِ نیازمند ایمپلنت و شرایط آنها، زمان و تعداد جلسه‌های مورد نیاز ایمپلنت را مشخص می‌کنیم. انواع ایمپلنت دندان هم در تعیین زمان ایمپلنت اثرگذار است. مثلا ایمپلنت فوری دندان که به ایمپلنت یک روزه معروف است، زمان کمتری می‌برد. اما اگر دندان نیاز به ایمپلنت استاندارد داشته باشد، زمان آن بیشتر خواهد بود.

 

مراحل ایمپلنت فوری

مراحل کاشت ایمپلنت فوری دندان چند روز طول می‌کشد؟

ایمپلنت فوری دندان که معمولا آن را با نام ایمپلنت یک روزه می شناسیم، فقط در شرایط خاصی، و معمولا به دلیل زیبایی انجام می‌شود. در موارد خاصی، مثلا اگر دندان جلوی فک آسیب دیده باشد و استخوان فک بیمار آماده ایمپلنت باشد، می‌توان ایمپلنت یک روزه دندان را انجام داد. در ایمپلنت یک روزه دوره بهبودی کمتر از دوره درمان به روش استاندارد است. نکته مهم در ایمپلنت فوری این است که تاج قرار داده شده بر روی پایه، موقتی است و بعدها باید با تاج اصلی و همیشگی عوض شود.

معمولا پس از کاشت دندان، ۶ تا ۱۲ هفته زمان می‌برد تا التهاب بافت‌های اطراف آن برطرف شود. پس در ایمپلنت‌های فوری نباید فشاری بر آنها وارد آید. اما اینکه جوش خوردن دندان ایمپلنت چند روز طول می‌کشد بستگی به بافت فک هر فرد دارد. این زمان از چند هفته تا چند ماه متفاوت است. البته یک نکته را هم باید در نظر داشته باشید که قیمت ایمپلنت فوری و مراحل ایمپلنت دندان کمی متفاوت با ایمپلنت استاندارد است.

مراحل کاشت ایمپلنت فوری دندان چند روز طول می‌کشد؟

ایمپلنت فوری دندان که معمولا آن را با نام ایمپلنت یک روزه می شناسیم، فقط در شرایط خاصی، و معمولا به دلیل زیبایی انجام می‌شود. در موارد خاصی، مثلا اگر دندان جلوی فک آسیب دیده باشد و استخوان فک بیمار آماده ایمپلنت باشد، می‌توان ایمپلنت یک روزه دندان را انجام داد. در ایمپلنت یک روزه دوره بهبودی کمتر از دوره درمان به روش استاندارد است. نکته مهم در ایمپلنت فوری این است که تاج قرار داده شده بر روی پایه، موقتی است و بعدها باید با تاج اصلی و همیشگی عوض شود.

معمولا پس از کاشت دندان، ۶ تا ۱۲ هفته زمان می‌برد تا التهاب بافت‌های اطراف آن برطرف شود. پس در ایمپلنت‌های فوری نباید فشاری بر آنها وارد آید. اما اینکه جوش خوردن دندان ایمپلنت چند روز طول می‌کشد بستگی به بافت فک هر فرد دارد. این زمان از چند هفته تا چند ماه متفاوت است. البته یک نکته را هم باید در نظر داشته باشید و آن اینکه قیمت ایمپلنت فوری هم می‌تواند کمی متفاوت با ایمپلنت استاندارد باشد.

 

سخن پایانی

امروزه زیبایی چهره بیش از پیش مورد توجه همه افراد جامعه قرار گرفته است. داشتن لبخندی زیبا علاوه بر زیباتر کردن چهره فرد، اعتمادبه‌نفس و رضایت فرد را از زندگی بیشتر می‌کند. هر چند که داشتن دندان‌هایی سالم لذت خوردن و آشامیدن را هم برای فرد بیشتر می‌کند. از برتری‌های دندان ایمپلنت شده، دوام و ماندگاری بالای آن است. ثابت بودن پروتز دندان در روش ایمپلنت دندان هم برتری دیگر آن است تا دندان پروتز شده مانند دندان‌های طبیعی به نظر بیاید.

شاید شما با انواع ایمپلنت دندان و برندهای گوناگون آن در سایت‌ها و تبلیغات مختلف آشنا شده باشید. بنابراین ممکن است این پرسش برای شما هم مطرح باشد که کدامیک از انواع ایمپلنت دندان برای دندان من مناسب است؟ پیشنهاد ما در کلینیک میخک این است که درگیر غوغای نام برندها نشوید و با پزشک خود مشورت کنید. این نکته را به خاطر داشته باشید که یک دندانپزشک ماهر می‌تواند با برندهای ارزان‌تر هم بهترین روکش ایمپلنت را برای شما درست کند.


مطالب مرتبط

مراقبت از ایمپلنت دندان [مراقبتهای قبل و بعد از جراحی]

 

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلینیک دندان میخک