ردکردن این

هر آنچه که باید درباره بلیچینگ دندان بدانید

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
بلیچینگ دندان

فهرست مطالب

دندان‌ها ممکن است به‌دلایل مختلفی تغییر رنگ دهند. اگر می‌خواهید آن‌ها را روشن‌تر و سفیدتر کنید، چندین گزینه برای انتخاب وجود دارد. می‌توانید برای انجام یکی از تکنیک‌های سفیدکننده دندان مانند بلیچینگ دندان به دندانپزشک خود مراجعه کنید یا محصولات سفیدکننده خانگی را امتحان کنید. البته در صورت استفاده نادرست از این محصولات، خطراتی مانند افزایش حساسیت دندان‌ها یا حتی آسیب شدید به مینای دندان شما را تهدید می‌کند!

اما ممکن است این ابهام در ذهن شما شکل بگیرد که چرا دندان‌ها ممکن است تغییر رنگ بدهند؟ از دلایل اصلی آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– مصرف غذاها و نوشیدنی‌های خاص مانند قهوه و چای که حاوی رنگدانه هستند. وجود عاداتی مانند سیگار کشیدن تاثیر زیادی در تغییر رنگ یا ایجاد لکه در بخش بیرونی دندان‌ها دارند. معمولا این لکه‌ها به‌راحتی با روش‌های ساده دندانپزشکی برطرف می‌شوند.

– استفاده از داروهای خاص مانند قطره آهن یا تتراسایکلین، ابتلا به بیماری در دوران کودکی، عفونت، ضربه به دندان یا افزایش سن می‌توانند باعث تغییر رنگ دندان‎ها از داخل شوند. در چنین شرایطی ممکن است نیاز به بلیچینگ حرفه‌ای باشد تا بتوان به سفید شدن دندان‌ها کمک کرد.

در ادامه، در پاسخ به سوال بلیچینگ دندان چیست؟ به جزئیات بیشتر این روش موثر اشاره خواهیم کرد.

بلیچینگ دندان چیست؟

در ابتدا لازم است بدانید که یک تفاوت اساسی میان سفید کردن دندان (teeth whitening) و بلیچینگ دندان (teeth bleaching) وجود دارد. منظور از فرآیند سفید کردن، بازیابی رنگ طبیعی دندان‌ها با از بین بردن لکه‌های سطحی است. در واقع، سفیدکننده‌ها مواد پاک‌کننده‌ای هستند که در برخی از خمیردندان‌ها و دهان‌شویه‌ها نیز یافت می‌شوند.

درحالی‌که بلیچینگ دندان به روند سفید کردن دندان‌ها فراتر از رنگ طبیعی آن‌ها اشاره دارد. موادی مانند پراکسید هیدروژن و پراکسید کاربامید، به‌عنوان سفیدکننده در بلیچینگ استفاده می‌شوند. معمولا از پراکسید هیدروژن برای بلیچ دندان در مطب و از پراکسید کاربامید برای بلیچینگ خانگی استفاده می‌شود.

بلیچینگ دندان چیست؟

پس از تماس غلظت بالایی از این مواد روی دندان، به‌تدریج درون ساختار کریستالی دندان نفوذ کرده و می‌توانند رنگدانه‌های رسوب‌کرده را اکسید کنند. در نتیجه پس از چند جلسه بلیچ دندان، عاج دندان رنگ روشن‌تری به خود می‌گیرد. تماس این مواد اکسیدکننده با لثه، پوشش داخلی و خارجی دهان و صورت خطرناک است.

افرادی ‌که به فکر بلیچینگ دندان هستند باید با دندانپزشک مشورت کنند. زیرا در ابتدا علت تغییر رنگ دندان‌ها  مشخص و براساس آن بررسی می‌شود که آیا درمان بلیچینگ نتیجه مطلوبی را به همراه خواهد داشت یا خیر. توجه به این مسئله برای افرادی که دارای پرکردگی دندان، درمان ریشه (روت کانال)، روکش دندانی، مینای دندان آسیب‌دیده و لکه‌های بسیار تیره روی دندان‌های قدامی هستند، اهمیت بیشتری دارد.

 


کلینیک دندانپزشکی میخک

کلینیک دندانپزشکی میخک با بهره بردن از آخرین نوآوری‌ها در دانش دندانپزشکی و بهره بردن از پزشکان متخصص، آماده مشاوره با شما در همه زمینه‌های دندانپزشکی و به‌ویژه بلیچینگ دندان است.

خدمات دندانپزشکی زیبایی میخک


 

بلیچینگ دندان‌ها چگونه انجام می‌شود؟

به طور کلی دو نوع تکنیک بلیچینگ دندان وجود دارد:

بلیچینگ دندان‌های زنده (Vital bleaching):

اگر دندان‌های «زنده» در اثر مصرف غذا یا تنباکو لکه‌دار یا با افزایش سن تیره شده‌ باشند. می‌توان از این روش برای سفید کردن آن‌ها استفاده کرد. امروزه بلیچینگ دندان بعد از ارتودنسی بسیار رایج شده است.

بلیچینگ دندان‌های غیر زنده (Non-vital bleaching):

روی دندان‌هایی انجام می‌شود که دیگر «زنده» نیستند. مثلا اگر دندان شما به‌دلیل درمان ریشه تغییر رنگ داده باشد. این نوع بلیچینگ می‌تواند ظاهر آن را از داخل به بیرون روشن کند.

اصولا در ابتدا دندانپزشک لثه و سطح داخلی دهان را با یک یک ژل محافظتی مخصوص می‌پوشاند. این کار به جلوگیری از تماس مواد بلیچینگ دندان با این مناطق کمک می‌کند. سپس پراکسید هیدروژن با غلظت بالا به مدت تقریبا یک ساعت روی دندان‌ها می‌ماند. اگرچه بعضی از مواد بلیچینگ دندان به‌صورت شیمیایی به‌محض تماس با دندان فعال می‌شوند. اما گاهی به تماس گرما یا نور لیزر برای آغاز و سرعت بخشیدن به این فرآیند نیاز است.

جالب است بدانید که نحوه بلیچینگ دندان در خانه کمی متفاوت است. ابتدا دندانپزشک دندان‌ها را قالب‌گیری می‌کند تا بتواند دستگاهی به نام «تری بلیچینگ» را بسازد. فرد هر شب باید ژل مخصوص را درون این دستگاه شفاف ریخته و آن را روی دندان‌های خود سوار کند. طول مدت درمان بلیچینگ خانگی توسط دندانپزشک تعیین می‌شود.

بلیچینگ دندان چند جلسه است؟

اصولا بلیچ دندان در مطب دندانپزشکی، طی 1 الی 2 جلسه انجام می‌شود. پس از تقریبا یک هفته سفید شدن بیش‌ازحد دندان‌ها نمایان می‌شود. درحالی‌که برای بلیچینگ خانگی علاوه‌بر اینکه هر شب به 4 الی 6 ساعت زمان برای قرار دادن دستگاه نیاز است. طول درمان حداقل 2 هفته است!

بلیچینگ چقدر دندان‌ها را سفید می‌کند؟

بلیچینگ چقدر دندان‌ها را سفید می‌کند؟

اگرچه بلیچینگ باعث سفید شدن دندان‌ها فراتر از رنگ طبیعی آن‌ها می‌شود. اما باید بدانید که بسته به جنس دندان و نوع رنگدانه‌های رسوب‌کرده، نتیجه نهایی در افراد مختلف کمی متفاوت است.

تجربه نشان داده است که اگر بعد از بلیچینگ دندان، مراقبت‌های لازم و بهداشت دهان و دندان به‌خوبی رعایت شوند. ظاهر سفید دندان‌ها بهتر خود را نشان می‌دهند و حتی ممکن است تا سال‌ها نیاز به ترمیم و بازسازی نباشد.

آیا دندان عصب‌کشی یا پر شده بلیچینگ می‌شود؟

یکی از مشکلاتی که افراد بعد از عصب‌کشی با آن مواجه می‌شوند، تغییر رنگ دندان است. این مسئله از طریق تکنیک بلیچینگ دندان‌های غیر زنده قابل رفع است. برای انجام آن، دندانپزشک ماده سفیدکننده را از طریق مدخل دندان وارد بخش حاوی رنگدانه‌های رسوب‌کرده می‌کند. به‌همین‌دلیل ممکن است عوارضی مانند تحلیل ریشه، دندان مورد نظر را تهدید کند.

در مورد دندان‌های پر شده نیز می‌توان به کمک بلیچینگ، ظاهر بیرونی آن‌ها را سفید کرد. اما باید بدانید که مواد بلیچ دندان روی مواد پرکننده دندان و روکش‌ها اثری ندارند. در واقع، نمی‌توانند رنگ آن‌ها را تغییر بدهند.

این مسئله در مورد و ونیرهای کامپوزیتی و سرامیکی نیز صدق می‌کند. به‌همین‌دلیل، ممکن است بعد از بلیچ دندان، نواحی ترمیم کامپوزیتی روشن‌تر نشوند و دندان‌ها حالت دورنگ پیدا کنند.


کامپوزیت دندان | مزایا، معایب، مراحل، قیمت


فرق بلیچینگ و دیگر روش‌ها در سفیدی دندان

تجربه نشان داده است که نمی‌توان از بلیچینگ، به اندازه ونیرهای کامپوزیت یا لمینت دندان انتظار سفید شدن دندان‌ها را داشت. نهایتا به اندازه دو الی سه درجه بتواند دندان‌ها را روشن‌تر کند.

در روش باندینگ یا اتصال مواد مصنوعی رزین کامپوزیت به دندان‌ها، رزین همرنگ دندان که ساختار بتونه‌ای دارد روی دندان‌ها اعمال می‌شود. سپس به کمک قالب‌گیری، شکلی مشابه هر دندان پیدا می‌کند. در نهایت، تابش نور ماواءبنفش یا لیزر آن را خشک می‌کند. کامپوزیت دندان معمولا تا 6 سال دوام دارد. بنابراین، فرق بلیچینگ و کامپوزیت بسیار زیاد است.

در مورد تفاوت بلیچینگ و جرم‌‌گیری باید بدانید که بلیچینگ در سفید کردن دندان‌ها موثرتر است. چراکه در روش جرم‌گیری فقط برای حذف جرم‌های روی دندان‌ها و لثه و رنگدانه‌های خارجی اقدام می‌شود. در نهایت این کار به نمایان شدن رنگ واقعی دندان‌ها کمک می‌کند. درحالی‌که مواد بلیچینگ به داخل مینای دندان نفوذ می‌کنند. باعث سفیدتر و روشن‌تر شدن دندان نسبت به حالت طبیعی آن می‎شوند. اصولا هزینه کامپوزیت خیلی بیشتر از بلیچینگ و جرم‌گیری دندان از هر دو اینها خیلی کمتر است.

بلیچ دندان برای چه سنی مناسب است؟

اگرچه انجام بلیچ دندان در هر سنی ممکن است. اما بهتر است افراد بالای 18 سال برای اجرای این تکنیک اقدام کنند. چراکه عاج و مینای دندان‌ها به طور کامل بالغ شده است. از طرفی، با رویش کامل دندان‌های دائمی فضای خالی بین دندان‌ها مشاهده نمی‌شود.

بلیچ دندان برای چه سنی مناسب است؟

بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد؟

اصولا بلیچینگ دندان یک درمان دائمی نیست. بسیاری از افراد در نهایت بعد از 6 ماه تا 2 سال تحت درمان‌های دوره‌ای بلیچینگ قرار می‌گیرند. بعد از بلیچینگ بهتر است که برای اثربخشی بیشتر و عدم نیاز به ترمیم و اصلاح، مراقبت‌هایی انجام شود. در مطلبی دیگر، به راه‌های افزایش ماندگاری آن اشاره خواهیم کرد.

عوارض ناشی از بلیچ دندان‌ها چیست؟

اصولا انجام این روش تحت نظر دندانپزشک متخصص زیبایی و ترمیمی عوارضی ایجاد نمی‌کند. ممکن است در طول درمان بلیچینگ، حساسیت دندانی و تحریک بافت‌های نرم (مانند لثه) رخ دهد. این عوارض بلیچینگ گذرا هستند. با مصرف خمیردندان‌های مخصوص دندان‌های حساس (حاوی نیترات پتاسیم و ژل سدیم فلوراید) در طی چند روز برطرف می‌شوند.

از معایب بلیچ دندان‌ می‌توان به دائمی نبودن اثرات آن اشاره کرد. چراکه در صورت مصرف دخانیات و غذاهای حاوی رنگدانه احتمال لکه‌دار شدن و تغییر رنگ دوباره دندان‌ها وجود دارد.

از طرفی، نتیجه نهایی آن قابل پیش‌بینی نیست. ممکن است بسته به سن، رنگ طبیعی و اولیه دندان‌ها، رنگ لکه‌های دندانی چیزی متفاوت با تصور شما حاصل شود. به‌همین‌دلیل، گاهی از همان ابتدا دندانپزشک توصیه به انجام کامپوزیت می‌کند. در مطلب دیگری با جزئیات کامل به عوارض بلیچینگ اشاره خواهیم کرد.

انجام بلیچینگ با بهترین نتایج در کلینیک میخک

از نظر کارشناسان، بلیچینگ فقط باید تحت نظر دندانپزشک انجام شود تا کاملا ایمن و موثر باشد. چراکه اگر قبل از بلیچینگ دندان پوسیده‌ای وجود داشته باشد یا نیاز به جرم‌گیری باشد. حتما باید توسط دندانپزشک پرکردن دندان یا جرم‌گیری انجام شود. نفوذ مواد بلیچینگ به داخل پوسیدگی‌ها باعث افزایش حساسیت دندانی می‌شود.

از طرفی، افرادی که دچار تحلیل لثه هستند و ریشه‌های دندانی آن‌ها به محیط دهان باز شده است. گزینه‌های مناسبی برای بلیچینگ نیستند. اگر در حال انجام کارهای دندانپزشکی خاصی هستید، بهتر است خودسرانه برای انجام بلیچینگ خانگی اقدام نکنید.

کلینیک میخک با برخورداری از کادر حرفه‌ای و متخصص، امکان مشاوره آنلاین و حضوری را برای شما فراهم کرده است. پیشنهاد می‌کنیم از این فرصت عالی برای انتخاب بهترین روش درمانی به‌منظور سفید کردن دندان‌ها استفاده کنید!

دریافت مشاوره رایگان واتساپ : 09013060365

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلینیک دندان میخک