ردکردن این

فواید و عوارض ارتودنسی کدامند؟

فواید و عوارض ارتودنسی کدامند؟

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
فواید و عوارض ارتودنس

فهرست مطالب

ارتودنسی یکی دیگر از راه‌های درمانی و زیبایی در علم پزشکی است که اتفاقا مراجعان بسیاری هم دارد. اغلب افراد بیشتر به مزایای انجام ارتودنسی دقت می‌کنند که در راس همه‌ی آن‌ها زیبایی دندان‌ها و ظاهر خوب آن‌ها است، اما بدون شک انجام هر عمل دندان پزشکی ممکن است برای شخص مراجعه کننده مشکلاتی را به همراه داشته باشد که البته امکان دارد سطح آسیب این عوارض کم یا زیاد باشد که می‌تواند منجر به مشکلات قابل توجهی برای فرد شود. در ادامه این مطلب از میخک به فواید و عوارض ارتودنسی اشاره می‌کنیم و به این پرسش که ” فواید و عوارض ارتودنسی کدامند ” پاسخ می‌دهیم.

فواید و عوارض ارتودنسی :

در ادامه برخی از فواید و عوارض ارتودنسی را بررسی می‌کنیم.

فواید و عوارض ارتودنسی

پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه:

یکی از مواردی که خیلی ریسکی است تمیز نگه داشتن دندان‌ها و لثه است، هنگامی که سیم‌های ارتودنسی در دهان قرار می‌گیرند پاک کردن و تمیز نگه داشتن قسمت‌هایی از لثه و دندان‌ها که زیر این سیم‌ها هستند کار دشواری است. ممکن است ذرات غذا در این نواحی انباشته شوند که توده‌ای از آن‌ها باعث پوسیدگی دندان‌ می‌شود و خطر بیماری‌های لثه را چند برابر می‌کنند. پس برای جلوگیری از این اتفاق رعایت بهداشت دهان بسیار امر حیاتی است و هنگامی که سیم‌های ارتودنسی در دهان شما هستند باید حداقل یکبار در روز دهان و دندان خود را به دقت شستو شو دهید.

فواید و عوارض ارتودنسی

واکنش‌های آلرژیک:

گاهی اوقات ممکن است برخی از افراد نسبت به مواد استفاده شده در حین ارتودنسی(برای مثال لاتکس دستکش دکتر و یا الاستیک‌های ارتودنسی) یا فلزی که برای سیم مورد استفاده قرار می‌گیرد آلرژی داشته باشند و این موضوع واکنش‌های آلژیک را به دنبال دارد برای مثال خارش بدن، و یا حتی التهاب. به همین خاطر برای جلوگیری از این رخداد بهتر است اگر آلرژی خاصی دارید قبل از انجام هر عملی پزشک خود را با خبر کنید.

زخم و خارش:

یکی از عوارض ارتودنسی زخم و خارش است. در اوایل دوره‌ی انجام ارتودنسی ممکن است که بعد از مدتی در دهان خود شاهد زخم‌هایی باشید یا گاهی احساس خارش کنید، که این امر کاملا شایع و معمول است به این خاطر که یک وسیله جانبی و فلزی در دهان شما قرار دارد که بدون شک بدن شما نسبت به آن واکنش نشان خواهد داد. این امر گاها چند روزی به طول می‌انجامد تا هنگامی که لثه‌ها و فک شما به این جسم جانبی عادت کنند. البته برای جلوگیری از این مورد می‌توان از وکس(موم) ارتودنسی استفاده کرد که در مراحل اولیه از دهان و دندان شما محافظت می‌کند.

فواید و عوارض ارتودنسی : کوتاه شدن ریشه دندان‌ها

یکی دیگر از عوارضی که انجام ارتودنسی به همراه دارد کوتاه شدن ریشه دندان در طول مدت درمان است، البته به طور قطعی نمی‌توان گفت که ممکن است برای شما پیش بیاید یا خیر؟ اما برخی بیماران در این امر مستعدتر از دیگران هستند. یکی از عوارضی که کوتاه‌تر شدن ریشه دندان‌ها به همراه دارد کاهش طول عمر دندان است و ممکن است زودتر از بین روند. البته هنوز دقیقا دلیل این موضوع مشخص نشده است اما ظاهرا استفاده طولانی مدت از سیم‌های ارتودنسی احتمال بروز آن را افزایش می‌دهد.

فواید و عوارض ارتودنسی

به طور کلی هدف از ارتودنسی یک لبخند زیبا، دندان‌هایی منظم و متناسب با فک است. همه‌ی ما می‌دانیم که انجام ارتودنسی زیبایی دندان و لبخند ما را دو چندان می‌کند، انجام ارتودنسی مزایای دیگری هم به همراه دارد. برای مثال:

بدون شک این رازِ پنهانی نیست، لبخند زیبا با دندان‌هایی صاف و مرتب حس بهتری به شما می‌دهد تا اینکه دندان‌هایی نامرتب و بهم ریخته داشته باشید. یک لبخند زیبا عزت نفس و اعتماد به نفس شما را در اجتماع دو چندان می‌کند و خیالتان از این بابت راحت خواهد بود. همچنین در هنگام صحبت کردن با دندان‌هایی ردیف و صاف احساس راحتی بیشتری می‌کنید به جای اینکه از دیده شدن دندان‌های نامرتب خجالت بکشید.

بعد از طول درمان ارتودنسی شما دندان‌هایی مرتب خواهید داشت که تمیز کردن آن‌ها هم راحت‌تر خواهد بود زیرا دیگر ذرات غذا مابین دندان‌های شما باقی نمی‌مانند و همچنین این موضوع باعث می‌شود کمتر دچار پوسیدگی و خرابی شوند. همچنین با این مراقبت‌ها می‌توانید تضمین کنید که دندان‌های شما مدت طولانی‌تری دوام بیاورند و طول عمر بیشتری داشته باشند. در نظر گرفتن مزایای نامبرده ارزش تحمل صرف وقت و هزینه درمان ارتودنسی را به خوبی دارد و به همین دلیل طی یکی دو دهه گذشته میل عمومی به ارتودنسی افزایش چشمگیری داشته است.

ارتودنسی یکی از رایج‌ترین روش‌های درمانی اختلالات فک است. از آنجا که ما برای بقا به غذا نیاز داریم، عضلات و مفاصل فک اغلب خود را به جبران موقعیت ناصحیح دندان‌ها برای ایجاد حداکثر قابلیت هماهنگ می‌کنند، اگر چه این امر در دراز مدت آسیب جدی آن‌ها را به همراه داشته باشد. از این رو داشتن دندان‌های مرتب عضلات مفاصل را در موقعیت صحیح خود حفظ نموده و از بروز عوارضی نظیر صدای فک، درد مفصلی، میگرن و ناراحتی‌های شبانه (نظیر نفس تنگی حین خواب) جلوگیری می‌کند.

بسیاری از افراد از مشکل جویدن غذا به دلیل نامرتب بودن دندان‌ها رنج می‌برند. اگرچه به دلیل پیدایش تدریجی این مشکل در گذر زمان، اغلب گمان می‌کنند امری طبیعی است و به آن عادت می‌کنند ولی اینگونه نیست. درمان‌های ارتودنسی با ردیف نمودن دندان‌ها به افزایش قابلیت آن‌ها در انجام وظیفه اولیه‌شان که همان جویدن غذا می‌باشد کمک می‌کنند.

از جمله دیگر فواید ارتودنسی می‌توان به این مورد اشاره کرد که به شما کمک می‌کند کلمات را راحت‌تر ادا کنید. به عنوان مثال در برخی مشکلات شدید دندانی- فکی ادای “س” یا “ز” با مشکل همراه می‌باشد (تکلم نوک زبانی). در این موارد، درمان ارتودنسی با بستن شکاف عمودی و افقی بین دندان‌های جلویی بالا و پایین ممکن است دست کم تا حدودی مشکل را کاهش دهد.

با توجه به اینکه احتمال وقوع این عوارض کم است با این حال هنوز برخی از افراد با شک و تردید درباره‌ی ارتودنسی تصمیم می‌گیرند. البته که حق با شماست، بحث زیبایی و سلامت دندان‌هاست که موضوع خیلی مهمی است. ولی شما می‌توانید با مراجعه به کلینیک‌های تخصصی و مطمئن و همچنین رعایت نکات مراقبتی احتمال بروز این مشکلات را به صفر برسانید.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلینیک دندان میخک