ردکردن این

فرق لمینت و کامپوزیت دندان از ۵ جنبه‌ مختلف – کدام بهتر است؟

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit

فهرست مطالب

لبخندی زیبا، یکی از اجزای اصلی زیبایی است. ظاهر دندان‌ها تأثیر قابل‌توجهی بر عزت‌نفس و اعتماد به نفس شما دارد. در عین حال باعث می‌شود جذاب‌تر و جوان‌تر به نظر برسید. لمینت و کامپوزیت از روش‌های زیباسازی دندان‌ها هستند که می‌شناسید. اما احتمالا تفاوت‌های این دو را به طور دقیق ندانید. در این مقاله فرق لمینت و کامپوزیت را از جهات مختلف بررسی می‌کنیم تا بدانیم آیا لمینت دندان بهتر است یا کامپوزیت؟

به طور کلی در هر دو روش، یک سری مواد روی دندان‌ها قرار می‌گیرد تا ایرادات را بپوشاند. این مواد نازک، به قسمت جلویی دندان‌ها متصل می‌شوند و انواع مشکلات دندانی از جمله بدرنگی ، فواصل باز، ترک‌ها و شکستگی و بهم ‌ریختگی دندانی را برطرف می‌کنند. با اینکه در کلیات این دو روش یک هدف دارند اما در جزئیات تفاوت‌هایی وجود دارد. در این مطلب می‌خواهیم به جواب این سوال برسیم که برای دندان لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

فرق لمینت و کامپوزیت

فرق لمینت و کامپوزیت در چیست؟

فرق لمینت و کامپوزیت در مواد تشکیل‌دهنده‌ی آن‌ها است. این تفاوت باعث می‌شود مراحل درمان‌ و همچنین ویژگی‌های هر یک متفاوت باشد.

برای مثال لمینت و ونیر کامپوزیتی از لحاظ زیبایی دندان، طول عمر و دوام، کاربرد، هزینه و برگشت‌پذیری با یکدیگر متفاوت‌اند. در ادامه پاسخ این پرسش که فرق کامپوزیت با لمینت دندان چیست؟ را به‌طور مبسوط‌تری توضیح می‌دهیم. اما پیش از ادامه توصیه می‌کنیم اگر با این دو روش زیاد آشنا نیستید، مطالب معرفی هر کدام را مطالعه کنید.


لمینت دندان چیست؟

آشنایی با کامپوزیت دندان


فرق لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر از نظر زیبایی و ظاهری

با توجه به فرق کامپوزیت و لمینت، خدمات این دو نیز از جهاتی با هم متفاوت‌ است. انتخاب نهایی بین لمینت و کامپوزیت بر اساس سلیقه‌ی مراجعه‌کننده و نظر پزشک، انجام می‌شود.

در کاشت لمینت دندان به دلیل عدم ضخامت مواد، زیبایی و ظرافت بیشتری را نسبت به کامپوزیت مشاهده می‌کنیم. بسیاری از مراجعه‌کنندگان به دنبال روشی هستند که با آن زیبایی طبیعی دندان‌ها حفظ شود. آن‌ها می‌خواهند در اصطلاح لبخند ظاهری مصنوعی به خود نگیرد، در این صورت نیز نصب لمینت دندان مناسب‌تر است.

فرق لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر از نظر زیبایی و ظاهری

اکثر دندانپزشکان بر این عقیده‌اند که لمینت‌ها طبیعی‌ترین و زیباترین نوع ساختار دندان را ارائه می‌دهند. لمینت دارای رنگی شفاف کاملاً شبیه به مینای دندان است. همچنین به دلیل استحکام مواد و لعابی که پس از درمان اعمال می‌شود‌، در برابر جذب رنگ و خرد‌شدن بسیار مقاوم‌اند. از طرف دیگر‌، روکش‌های کامپوزیت رنگ‌پذیر هستند‌. به همین دلیل شاید لازم باشد در رژیم غذایی خود از مصرف مواد غذایی‌ای که ایجاد لکه می‌کند اجتناب کنید.

فرق کامپوزیت با لمینت دندان از نظر طول عمر و دوام

اگرچه روکش‌های کامپوزیت دارای مزایای متعددی هستند‌، اما در یک بخش نمی‌تواند با لمینت وارد رقابت شود. اساسی‌ترین فرق کامپوزیت و لمینت در دوام و طول عمر است. ماده اولیه کامپوزیت، رزین است. از زمان معرفی کامپوزیت‌ها تا امروز، کیفیت رزین بیشتر شده است. اما با این وجود، همچنان لمینت‌ها مستحکم‌تر از کامپوزیت هاستند.

 

بسیاری می‌پرسند لمینت دندان تا چند سال دوام دارد؟ لمینت‌ها به‌طور متوسط ۱۰ تا ۱۵ سال عمر می‌کنند‌. درضمن اگر بهداشت دهان و دندان و دستورات دندانپزشک خود را به‌خوبی رعایت کنید، دوام آن‌ها بیشتر نیز می‌شود. این در حالی است که ماندگاری ونیر کامپوزیتی تقریباً نصف‌ لمینت یعنی ۵ تا ۷ سال است.

بنابراین اگر به فکر نصب روکش هستید‌، این معامله برای شما مطرح است: کامپوزیت با نصف قیمت لمینت یا لمینت با دوبرابر ماندگاری کامپوزیت؟ کدام باارزش‌تر است؟

فرق لمینت کامپوزیتی و سرامیکی از نظر کاربرد

هنگام انتخاب یک روش برای اصلاح و زیبایی دندان‌ها، تفاوت‌های کامپوزیت و لمینت در نظر گرفته می‌شود. باید بررسی کرد که با چه هدف و کاربردی به‌دنبال انجام اقدامات ترمیمی هستیم. شرایط بیمار نیز یک عامل کلیدی است. این که بیمار در چه سنی قرار دارد یا فک و سایر دندان‌ها چگونه هستند در انتخاب روش تاثیرگذار است.

 

برای سنین پایین

به‌عنوان مثال، کودکان و نوجوانان پر‌جنب‌وجوش به دلیل حوادثی که ممکن است برایشان پیش بیاید بیشتر دچار شکستگی دندان می‌شوند. همچنین امروزه خدمات زیبایی دندان بسیار مورد توجه قرار گرفته و از این حیث نیز شاید نوجوانان بخواهند پیرو مد باشند. در مورد این مثال کامپوزیت انتخاب می‌شود. زیرا لمینت سرامیکی به دلیل میزان تراش‌هایی که در اندازه‌ها و مینای دندان ایجاد می‌کند تقریبا برگشت ناپذیر است. از طرفی چون تا قبل از ۱۸ سالگی رشد فک و دندان‌ها کامل نشده، لمینت توصیه نمی‌شود. زیرا ممکن است نصب لمینت رشد دندان‌ها را مختل کند. همچنین امکان دارد با بروز تغییرات ناشی از رشد فک و دندان، لمینت از دندان جدا شده یا فاصله بگیرد. سن مناسب لمینت برای دختران سن ۱۷ سالگی و برای پسران سن ۲۰ سالگی توصیه شده است.

مواردی که شدت و عمق مشکلات ظاهری زیاد بوده و به تغییرات اساسی نیاز است

گاهی لکه‌ها و تیرگی‌های روی سطح دندان بسیار عمیق یا داخلی هستند. در این صورت کامپوزیت نمی‌تواند ایرادات عمیق ظاهری را برطرف کند. اگر دندان‌های شما این‌گونه هستند می‌توانید مشکل را با لمینت حل کنید.

لمینت برای تغییر اندازه‌ی دندان‌ها نیز مناسب است. در بعضی افراد دندان‌ها به ‌دلایل مختلف از جمله ساییدگی کوتاه بلند شده‌اند. در این شرایط لبخند افراد فاقد زیبایی است و دندان‌ها موقع صحبت‌کردن و خندیدن به‌طرز نامرتبی نمایان می‌شوند. اگر شما نیز از جمله این افراد هستید می‌توانید برای حل‌کردن این مسئله اقدام به چسباندن لمینت دندان کنید.

برای اصلاح دندان که شامل اصلاح لبه‌های دندان، اصلاح ناصافی و ناهمواری سطح دندان‌ها است نیز از لمینت استفاده می‌شود. اگر لبه‌های دندان ناصاف، کج و دندانه‌دار باشد این روش قابل اجرا است. همچنین برخی دندان‌ها ناهموار و لایه‌لایه‌اند یا سطح‌‌شان سوراخ است، در این صورت نیز می‌توانید از لمینت دندان استفاده کنید.

فرق کامپوزیت و لمینت دندان از نظر مراحل نصب و ترمیم

اصلی‌ترین تفاوت نصب کامپوزیت و لمینت مرحله قالب‌گیری است. برای کامپوزیت نیازی به قالب‌گیری نیست. برای جایگذاری مواد روی دندان زمانی حدود پنج ساعتی برای هر فک نیاز است. به همین دلیل اجرای این روش در یک جلسه تمام می‌شود.

برای انجام مراحل لمینت دندان حدود دو هفته زمان لازم است. به این منظور ابتدا پزشک، مراجعه‌کننده را معاینه و پس از تایید فرم نهایی، پروسه‌ی قالبگیری آغاز خواهد شد.

فرق کامپوزیت و لمینت دندان از نظر مراحل نصب و ترمیم

برای نصب مواد روی دندان‌ها در لمینت حدود نیم ‌میلی‌متر از مینای دندان تراشیده می‌شود. پس از انجام لمینت امکان ترمیم و جا‌به‌‌جایی مواد نیست. به همین دلیل چنانچه دندان دچار لب‌پریدگی یا شکستگی شود باید آن را برداشته و جایگزین شود در حالی‌که کامپوزیت قابل ترمیم است.

تفاوت قیمت لمینت و کامپوزیت دندان

فرق لمینت و کامپوزیت دندان در قیمت‌ها نیز مشهود است. اما دلیل این تفاوت چیست؟ دلایل و شرایط مختلفی برای قیمت‌گذاری روی خدمات زیبایی دندان وجود دارد، از جمله:

نحوه‌ی جایگذاری مواد روی دندان

مواد لمینت را در دو حالت روی دندان قرار می‌دهند. در حالت اول دندانپزشک پس از تراش یک میلی‌متری، مواد را به‌منظور ایجاد پیوند با مینا روی سطح دندان می‌چسباند. در حالت دیگر دندانپزشک بدون تراشیدن سطح، مواد مخصوصی را به دندان می‌چسباند تا با مینای آن پیوند بخورد.

فرق کامپوزیت و لمینت در نحوه‌ی جایگذاری ونیر، مربوط به تراش مینای دندان است. در واقع برای کامپوزیت، دندانپزشک هیچ اقدامی جهت تراشیدن مینای دندان نمی‌کند. او با استفاده از تکنیک لایه‌گذاری کارش را انجام می‌دهد و به‌منظور محکم‌شدن مواد روی دندان از لیزر پزشکی استفاده می‌کند. مهارت دندانپزشک در عدم ایجاد ناهمواری و برآمدگی در نصب کامپوزیت بسیار حائز اهمیت است.

جنس ونیر دندان

در حال حاضر لمینت‌ها از لحاظ جنس و نوع ساخت در دو گونه‌ی ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی تولید می‌شوند. لمینت از ماده‌ای به نام پرسلین ساخته می‌شود که دندان را در برابر ضربه، ساییدگی و زردی ایمن حفظ می‌کند. در واقع این مواد موجب مقاومت و استحکام دندان‌ها می‌شود. نیازی به رعایت هیچ رژیم غذایی‌ای نیست و افراد پس از لمینت می‌توانند مثل همیشه هر چه دوست دارند بخورند. حتی نیازی به رعایت مصرف نوشیدنی‌هایی مانند قهوه هم نیست. لمینت‌ها تا ده سال دربرابر زردشدن و لکه مقاومت می‌کنند.

اما کامپوزیت! کامپوزیت از رزین تولید می‌شود که جنسی پلاستیکی توام با فیلر دارد. رزین به اندازه‌ی سرامیک مقاوم و محکم نیست. علاوه بر این، مواد اولیه‌ی رزین بسیار ارزان‌تر از سرامیک است. فرق لمینت و کامپوزیت در قیمت نیز بیشتر به همین دلیل است. گذشته از این موارد، افراد با انجام کامپوزیت، دیگر قادر به خوردن و نوشیدن انواع و اقسام مواد غذایی نیستند. آن‌ها باید به‌شدت مراعات رنگ دندان‌ها و لب‌پر نشدن آن‌ها را بکنند.

لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

کامپوزیت و لمینت هر دو روش‌های خوبی برای بهبود ظاهر دندان‌ها و ایجاد لبخندی زیبا هستند. علاوه بر این‌، از این نوع درمان‌ها در مدت زمان بسیار کمتری نسبت به روش‌هایی مانند ارتودنسی نتیجه خواهید گرفت.

لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

با این حال‌، در مواردی فرق کامپوزیت و لمینت دندان می‌تواند در تصمیم‌گیری شما تاثیرگذار باشد. بنابراین اینکه کدام درمان را انتخاب کنید به سلیقه و انتظار شما و نظر دندانپزشک بستگی دارد.

اگر به دنبال اصلاحات کوچک و سریع در طراحی لبخند یا فرم تعداد کمی از دندان‌ها هستید، کامپوزیت گزینه مناسب شما است. زیرا مواد مصرفی در این روش بسیار سبک هستند و نیازی به برداشتن مینای دندان نیست. اما اگر برای اصلاح شکل‌، اندازه و فاصله بین دندان‌های خود نیاز به تغییرات اساسی دارید لمینت گزینه‌ی بهتری است. همچنین اگر به دنبال ثبات رنگ بالا یا سفید شدن زیاد دندان‌ها هستید‌، لمینت را انتخاب کنید.

نتیجه

بسیاری از افراد به دلیل نقص موجود در دندان‌ها از لبخندی زیبا محروم‌اند. اما امروزه با کمک خدمات زیبایی دندان و روش‌های کامپوزیت و لمینت این مشکل تا حد زیادی برطرف شده است. این دو روش در عین شباهت‌های زیاد، تفاوت‌هایی نیز با هم دارند. ما در این مقاله به‌طور مبسوط فرق لمینت و کامپوزیت را بررسی کردیم. اگر قصد ترمیم و زیبایی دندان‌هایتان را دارید با توجه به شرایط خود گزینه‌ی مناسب را انتخاب و سپس به دندانپزشکی مجرب مراجعه کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
WeCreativez WhatsApp Support
لطفا درخواست مشاوره خود را به همراه تصویر OPG دندان، نام و نام خانوادگی، شهر ، سن و جنسیت ارسال نمائید.
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟
کلینیک دندان میخک