ردکردن این

ونیر دندان چیست و چه تفاوتی با درمان باندینگ دارد؟

ونیر دندان یکی از روش‌‏های درمانی محبوب برای بهبود ظاهر دندان‏‌ها می‌باشد که بیشتر برای ترمیم دندان‎های شکسته، بدشکل و پر کردن فواصل بین دندان‏‌ها بکار برده می‎شود. در واقع ونیر دندان روکش نازکی می‎باشد که به سطح دندان می‌چسبد و ظاهر زیبایی به آن‎ می‎دهد.

ونیر دندان

اگر شما می‌خواهید که لبخند خودتان را بهبود ببخشید، ونیر یکی از گزینه‏‌های ممکن پیش روی شماست. ونیرها روکش‌های نازکی هستند که به بخش رویی دندان می‌چسبند و ظاهر طبیعی به دندان‏‎ها می‎دهند.

 

تقریبا می‎توان گفت که ونیر شبیه ناخن مصنوعی است و برای طیف وسیعی از مشکلات دندانی استفاده می‎شود. از جمله مواردی که می‎توان از ونیر استفاده کرد، عبارتند از:

 • پوشش دندان‌‏های لکه‎دار
 • ترمیم دندان‎های ترک‎خورده یا شکسته
 • ترمیم دندان‎های بدشکل و کج
 • پر کردن فواصل پین دندان‏‌ها

معمولا در بعضی افراد سفید کردن دندان با حساسیت بالایی همراه است و نمی‎توان از این روش درمانی استفاده کرد. در چنین مواردی می‎توان از ونیر برای پوشش لکه‌های دندان استفاده کرد. ونیرها از دو ماده‎ی رزین کامپوزیت یا پرسلین ساخته می‎شوند و دندانپزشک می‎تواند به شما در مورد اینکه کدامیک از آن‎ها برای شما مناسب‎تر است، کمک کند. هر دو ماده دارای مزایا و معایب خاص خود هستند که باید با توجه به سبک و شرایط زندگی شما انتخاب شوند.

پرسلین ونیر

پرسلین ونیر روکش یا پوسته‎ی نازکی است که به صورت سفارشی ساخته می‎شود تا روی دندان قرار بگیرد. از مزایای این نوع ونیر می‎توان به موراد زیر اشاره کرد:

 • بسیار قوی هستند و عمر طولانی دارند
 • دارای سطح بسیار طبیعی هستند
 • مینای دندان نسبت به تاج دندان کمتر تراش داده می‎شود
 • به راحتی تغییر رنگ نمی‎دهند

مراحل قرار دادن پرسلین ونیر

در این روش درمانی معمولا دندانپزشک کمی از سطح مینای دندان را از جلو و دو طرف دندان تراش می‎دهد تا فضا برای قرارگیری ونیر ایجاد شود و دندان‎های شما طبیعی بنظر برسند. سپس دندانپزشک دندا‌ن‌های شما را قالب‎گیری می‌کند و متناسب‎ترین رنگ ونیر که با رنگ طبیعی‎ دندان‏‌های‌تان مطابقت دارد را انتخاب می‌کند. این قالب به آزمایشگاه فرستاده می‎شود تا پرسلین ونیر مناسب با دندان‎های شما ساخته شود. این فرآیند ممکن است چندین روز طول بکشد. البته ممکن است دندانپزشک در این مدت برای شما ونیر‎های موقت را توصیه کند.

 

در مراجعات بعدی دندانپزشک ونیر را روی دندان شما قرار می‎دهد و شکل و ظاهر آن را بررسی می‎کند. بعد از تنظیم، دندان‏‌ها تمیز می‎شود و روکش به دندان چسبیده می‎شود. شما ممکن است که برای تغییرات و تنظیمات بیشتر به مراجعات بعدی نیز نیاز داشته باشید.

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر دقیقا از همان ماده‏‌ی پر‎کننده‎ی دندان ساخته می‎شود و روی دندان قرار می‎گیرد. از مزایای کامپوزیت ونیر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مینای دندان نسبت به پرسلین ونیر و تاج دندان کمتر تراش داده می‎شود
 • تعداد مراجعات به دندانپزشک در آن کمتر است و گاهی اوقات تنها با یکبار مراجعه می‎توان درمان را کامل کرد
 • هزینه‎ی کمتر نسبت به پرسلین ونیر دارد
 • اگر آسیب ببیند، تعویض و ترمیم آن‎ها آسان‎تر است

اگر چه کامپوزیت ونیر به اندازه‎ی پرسلین قوی و مقاوم نیست اما شما به راحتی و به سرعت می‌توانید آن‎ها را ترمیم کنید.

مراحل قرار دادن کامپوزیت ونیر

پس از اینکه دندان شما آماده شده و تراش داده می‎شود، دندانپزشک به دقت دندان شما را قالب‌گیری می‎کند و بهترین رنگ را برای کامپوزیت ونیر انتخاب می‎کند. پس از آماده‎سازی، روکش کامپوزیت با استفاده از نور خاصی به دندان چسبانده می‎شود و ظاهر طبیعی به دندان‎تان می‎دهد.

 

ونیر و باندینگ دندان چه تفاوتی با هم دارند؟

ونیر و باندینگ هر دو از محبوب‏‌ترین روش‏‌های زیبایی دندانپزشکی هستند که بیشتر برای پوشش دندان‏‌های شکسته، ترک‎خورده، لب‎پریده، لکه‎دار و فواصل بین دندان‎ها استفاده می‎شوند. اما با این حال این دو روش درمانی تفاوت‎هایی با هم دارند که بهتر است از آن‎ها آگاه باشید تا راحت‌‏تر بتوانید گزینه‏‌ی درمانی خود را انتخاب کنید.

ونیر روکش نازکی است که روی دندان قرار می‎گیرد و دقیقا شبیه ناخن مصنوعی می‌باشد. روکش دندان تقریبا غیر قابل تشخیص است و کاملا با دندان‏‌های طبیعی شما هماهنگی دارد.

دندانپزشک در این روش درمانی مینای دندان را تراش می‌دهد و سپس دندان را قالب‌گیری کرده و آن را به آزمایشگاه می‌فرستد تا ساخته شود. در نهایت، ونیرها با مواد چسبنده به دندان‌های طبیعی متصل می شوند.

باندینگ مثل بتونه‌کاری و درزگیری است و در آن از ماده‎ی رزین کامپوزیت برای پوشش شکستگی، ترک‎ یا ناهنجاری‏‌های دیگر دندان استفاده می‎شود. دندانپزشک کامپوزیتی بسیار شبیه به رنگ طبیعی دندان‌تان را انتخاب می‎کند، آن را به دندان شما می‎چسباند و با قالب به شکل دندان درمی‎آورد و سطح آن صاف می‎کند.

رزین کامپوزیت مورد استفاده در این روش درمانی طبق شکل طبیعی دندان شما ساخته گرفته و با ظاهر دندان مطابقت داده می‎شود.

 

خوب، به غیر از مواد و فرآیند درمانی، باندینگ دندان و ونیر تفاوت‎های دیگری نیز با هم دارند. اول اینکه بهتر است که از روش باندینگ در موارد ضروری استفاده شود. باندینگ دندان نسبت به ونیر ساده‎تر، ارزان‎تر، سریع‎‌تر انجام می‎شود و برای ترمیم‌‏های جزئی دندان بسیار ایده‎آل است. شما می‎توانید تنها در یک جلسه مراجعه به دندانپزشک پروسه‎ی درمان را انجام دهید. اما خوب، باندینگ دندان فقط 3 الی 5 سال عمر دارد. این در حالی است که در اکثر موارد برای درمان ونیر حداقل سه جلسه دندانپزشکی لازم است. اما خوب ونیر طول عمر بالاتری نسبت به باندینگ دندان دارند و با مراقبت مناسب حداکثر 10 الی 25 سال می‎توانند دوام داشته باشند.

اگر شما به دنبال درمان طولانی مدت برای مشکل دندان‏‌تان هستید، ونیر نسبت به باندینگ بهتر است. زیرا رزین کامپوزیت استفاده شده در باندینگ نسبت به برخی مواد غذایی و سیگار حساس بوده و زود تغییر رنگ می‎دهد. اما ونیر در مقابل رنگدانه‌های قهوه، چای، شراب و سیگار مقاوم بوده و تقریبا غیرممکن است که این اتفاق بیفتد. از طرف دیگر برای درمان ونیر نیاز به تراش مینای دندان است و شکل دندان طبیعی شما را تغییر می‌یابد. اما در مورد باندینگ دندان اینچنین نیست و آسیبی به دندان طبیعی شما وارد نمی‎شود. همینطور بهتر است اشاره کنیم که هزینه‏‌ی باندینگ نسبت به ونیر کمتر است.

نکاتی برای قبل از درمان ونیر

قبل از اینکه شما بخواهید از ونیر استفاده کنید، باید مطمئن شوید که لثه و دندان‎هایتان سالم هستند. دندانپزشک می‌تواند هر گونه بیماری یا پوسیدگی قبل از ونیر را درمان کند.

ونیر‎ها همیشه انتخاب خوبی برای بیماران نیستند. مثلا برای کسانی که از بیماری دندان قروچه یا بروکسیم رنج می‌برند، این ونیرها می‌توانند شکسته شوند یا ترک بردارند. در این مورد ممکن است دندانپزشک از شما بخواهد که به هنگام خواب از محافظ دندان استفاده کنید. این وسیله پلاستیکی روی دندان‌ها قرار می گیرد و از آنها در مقابل سایش و شکستگی و ترک دندان محافظت می‎کند.

به یاد داشته باشید که ونیرها ممکن است در طول گذر زمان شل شوند. در اینصورت ممکن است که شما مجبور باشید مجددا همین فرآیند را دنبال کنید.

نکاتی برای بعد از قرار دادن ونیر

ونیرها می‎توانند در اثر فشار یا ضربه بشکنند و ترک بردارند. سعی کنید از جوییدن اشیای سخت مثل مداد یا یخ و عاداتی این چنینی اجتناب کنید.

معمولا تا چند روز بعد از قرارگیری ونیرها شما احساس ناراحتی یا ناخوشایندی خواهید داشت اما اگر این احساس زیاد طول بکشد حتما آن را با دندانپزشک‌تان مطرح کنید.

حتی با وجود روکش روی دندان هنوز هم دندان شما می‎تواند دچار پوسیدگی و حفره شود. پس هر روز دندان‎هایتان را مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *