ردکردن این

ارتودنسی

ارتودنسی یکی از روش‌های زیبایی و درمانی دندانپزشکی است که علاوه بر مرتب کردن دندان‌های نامرتب به اصلاح ناهنجاری‌های فک نیز کمک می‌کند. دندانپزشکی میخک با استفاده از بهترین متخصصان ارتودنسی، زمینه را برای بهبود سلامت دهان و دندان شما فراهم می‌کند.

خدمات ارتودنسی ازیک سو درمانی برای مرتب‌سازی دندان‌ها و رفع ناهماهنگی بین آن‌ها است و از طرف دیگر سبب اصلاح انحراف غیرطبیعی فک می‌شود. متخصص ارتودنسی پس از معاینه دندان و فک بیمار، متناسب با شرایط از ارتودنسی ثابت یا متحرک استفاده می‌کند. از طرفی مدت زمان لازم برای ارتودنسی، تابعی از وضعیت دهان و دندان بیمار است که بنا برصلاح‌دید متخصص ارتودنسی می‌تواند متفاوت باشد. آنچه که اهمیت دارد این است که دوره درمان ارتودنسی طولانی‌تر از روش‌های دیگر است زیرا علاوه‌بر اصلاح وضعیت دندان‌ها به بهبود شرایط فک هم کمک می‌کند.

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی (orthodontic) راهکاری برای مرتب کردن یا حرکت دادن دندان‌ها به‌منظور بهبود ظاهر و عملکرد آن‌ها است. در پاسخ به سئوال ارتودنسی چیست، می‌توان گفت که همه ما ارتودنسی دندان را به عنوان یک روش درمان برای مشکلات دندان‌ و فک می‌شناسیم. مطمئنا داشتن دندان‌های مرتب با کمک ارتودنسی، خطر بروز مشکلات دندانی مانند ایجاد پلاک و بیماری لثه را در آینده کاهش می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا با اعتماد به نفس بیشتری لبخند بزنید. علاوه‌بر‌این، ارتودنسی می‌تواند به مراقبت طولانی‌مدت از سلامت دندان‌ها، لثه‌ها و مفاصل فک‌ کمک زیادی کند. زیرا ارتودنسی دندان به گونه‌ای طراحی شده است که فشار ناشی از گاز‌ گرفتن را روی تمام دندان‌ها پخش می‌کند.
اما چه زمانی باید ارتودنسی انجام داد؟ ارتودنسی دندان چگونه انجام می‌شود؟ انواع ارتودنسی کدام است؟ این‌ها سئوالاتی است که در این متن پاسخ داده شده است.

چه افرادی به ارتودنسی دندان نیاز دارند؟

ارتودنسی دندان برای چه کسانی لازم است؟ اگر فک‌ و دندان‌ها به‌درستی رشد نکنند، ممکن است مشکل مال اکلوژن (malocclusion) ایجاد شود. در این شرایط، دندان‌ها کج و نامرتب خواهند بود. در نتیجه مجموعه دندان‌های پایین و بالا ممکن است در یک راستا قرار نگیرند. پس ارتودنسی دندان روش مناسبی برای اصلاح وضعیت دندان‌ها است.

 • اور بایت (Over-bite)

منظور از دیپ بایت یا اوربایت در ارتودنسی وضعیتی است که در آن، فک بالا خیلی جلوتر از فک پایین باشد. در زمان لبخند زدن این عدم تناسب بیشتر مشاهده می‌شود.

 • آندر بایت (Under-bite)

شرایط آندر بایت در ارتودنسی دندان به گونه‌ای است که، فک پایین جلوتر از فک بالا است. در اصل اصطلاح بایت به عدم تناسب در فک‌ها اشاره دارد.

 • کراس بایت (Cross-bite)

این مورد از نیز یکی از ناهنجاری‌های فک است که اغلب در کودکان بروز می‌کند. از انواع آن می‌توان به کراس بایت خلفی، قدامی و گونه‌ای در ارتودنسی اشاره کرد.

 • اپن بایت (Open-bite)

وضعیت اپن بایت در ارتودنسی زمانی تعریف می‌شود که فک‌ها روی هم قرار می‌گیرند. به‌دلیل عدم تطابق بین دندان‌های بالا و پایین یک شکاف بزرگ ایجاد می‌شود و انگار دهان باز می‌ماند.

 • فضای کم دندانی

در یک فک باریک، ممکن است فضای کافی برای همه دندان‌ها وجود نداشته باشد. در این شرایط، متخصص ارتودنسی دندان ممکن است یک یا چند عدد از دندان‌ها را بکشد. تا فضا برای حرکت بقیه دندان‌ها باز شود.

 • دندان نامتقارن

این وضعیت در ارتودنسی برای زمانی است که، دندان‌های بالا و پایین با هم مطابقت ندارند. به‌خصوص زمانی که دهان بسته است، اما دندان‌ها نمایان هستند.

 • دندان‌های جلو آمده

اصولا این مشکل در دندان‌های فک بالا با عنوان دندان‌های خرگوشی مشاهده می‌شود. در این شرایط، دندان‌های جلویی فک بالا بیش از ۳ میلی‌متر جلوتر از دندان‌های پایینی به نظر می‌رسند. گاهی منظور از دندان‌های جلو آمده، فقط بیرون‌زدگی دندان‌های نیش فک بالا و پایین است که به‌راحتی توسط ارتودنسی قابل اصلاح هستند.
درمان ارتودنسی (مانند ارتودنسی دندان نیش یا ارتودنسی دندان خرگوشی) می‌تواند ظاهر چهره را بهبود بخشد.

 • فضای بین دندانی

این شرایط در ارتودنسی به‌گونه ای است که بین دندان‌ها شکاف یا فاصله وجود دارد. از علل اصلی بروز آن می‌توان به کوچک بودن سایز دندان‌ها، رشد بیش‌ازحد بافت لثه در بخش قدامی فک یا افتادن یک دندان و پر نشدن کامل فضای خالی آن اشاره کرد. ارتودنسی دندان‌های فاصله‌دار بهترین راه حل ممکن برای بستن فاصله بین دندان‌ها است.

انواع روش‌های ارتودنسی

در حال حاضر دو نوع ارتودنسی دندان با عنوان ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک وجود دارد. هرکدام برحسب وضعیت دندان‌ها و فک کاربرد، مزایا و معایب خاص خود را دارند که بنا بر تشخیص دندانپزشک برای مراجعین فراهم می شود. در ادامه جزئیات هرکدام از انواع ارتودنسی را توضیح می‌دهیم.

انواع ارتودنسی دندان

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت به‌عنوان قدیمی‌ترین و موثرترین گزینه درمانی، وضعیت دندان‌ها را با دقت بیشتری هدایت و اصلاح می‌کند. بریس ثابت دارای براکت‌ها و نوارهایی است که به طور موقت به دندان می‌چسبند. یک سیم انعطاف‌پذیر همه براکت‌ها را به هم متصل و امکان جابجایی دندان‌ها را فراهم می‌کند.
براکت فلزی

از اولین براکت‌هایی که برای ارتودنسی ثابت استفاده می‌شد، می‌توان به براکت فلزی اشاره کرد. جنس براکت فلزی ارتودنسی دندان، از آلیاژ استیل ضد زنگ است و مقاومت بسیار بالایی دارد. طبق تجربه، این نوع براکت ارتودنسی دندان پاسخگوی خوبی برای نیازهای روزانه است.

– ارتودنسی لینگوال

در ارتودنسی لینگوال یا ارتودنسی پشت دندان، بریس ثابت ارتودنسی در پشت دندان‌ها نصب می‌شود. هزینه ارتودنسی ثابت لینگوال کمی بیشتر است و اغلب برای بزرگسالان استفاده می‌شود.

– ارتودنسی دیمون

این روش یکی از جدیدترین روش‌های ارتودنسی دندان است. در ارتودنسی دیمون، براکت‌ها قابلیت باز و بسته شدن کشویی دارند. در این وضعیت تمیز کردن دندان‌ها، سیم و براکت‌های ارتودنسی برای فرد راحت‌تر می‌شود.

– ارتودنسی فانکشنال

علاوه‌بر مرتب کردن دندان‌ها در ارتودنسی دندان، نحوه رشد فک‌ها را نیز می‌توان با استفاده از یک بریس فانکشنال یا کاربردی تغییر داد. 

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک برخلاف ارتودنسی ثابت، یک روش درمانی ساده‌تر برای اصلاح جزئی در سنین پایین محسوب می‌شود. زیرا ارتودنسی متحرک فشار کمتری به دندان بیمار وارد شده و امکان خارج کردن بریس برای تمیز کردن را دارد. 

– ارتودنسی با نگهدارنده هاولی

زمانی‌که بریس ثابت، برداشته می‌شود، لازم است که فرد از یک نگهدارنده یا رتینر ارتودنسی استفاده کند. تا دندان‌ها در طولانی‌مدت از موقعیت مناسب خود جابه‌جا نشوند. یکی از انواع آن، نگهدارنده هاولی است که جزو دستگاه‌های ارتودنسی متحرک محسوب می‌شود.

– ارتودنسی با الاینر شفاف

ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی با الاینر شفاف، یکی از تکنولوژی‌های مدرن دندانپزشکی محسوب می‌شود. در واقع کمک کرده تا دیگر کسی به‌دلیل ظاهر بریس، از انجام ارتودنسی منصرف نشود.

– ارتودنسی پلاک زد اسپرینگ

این روش ارتودنسی معمولا زمانی استفاده می‌شود که بتوان یک دندان حرکت کرده به عقب را به سمت جلو کشید. بریس زد اسپرینگ در ارتودنسی از یک بخش اصلی و کوچک به نام Z و ابزار نگهدارنده تشکیل شده است. این جزء فعال Z معمولا در پشت دندان مورد نظر نصب می‌شود و به‌صورت پنهان فشار وارد می‌کند.

– ارتودنسی پلاک فانکشنال متحرک

نوع متحرک ارتودنسی فانکشنال متحرک برای کودکان مبتلا به ناهنجاری‎های کلاس ۲ یا ۳ اسکلتی- فکی بهترین گزینه است. زیرا سن کمی دارند و در مدت کوتاهی با اصلاح جزئی ارتودنسی متحرک، اصلاح می‌شود.

خدمات ارتودنسی در تهران

دوره درمان ارتودنسی دندان‌ها چقدر طول می‌کشد؟

تجربه نشان داده است که ارتودنسی دندان به ۶ الی ۳۶ ماه زمان نیاز دارد. زیرا این مسئله به عوامل زیر بستگی دارد.

 • نوع درمان ارتودنسی
 • سن شروع ارتودنسی دندان
 • شدت اختلالات فکی و دندانی
 • سلامت اولیه دندان‌ها
 • میزان پیگیری بیمار

دوره درمان ارتودنسی طولانی‌تر از سایر روش‌هاست زیرا فقط ظاهر دندان‌ها را اصلاح نمی‌کند، بلکه به علت اصلی بروز این مشکلات پرداخته و آن را درمان می‌کند.

هزینه ارتودنسی دندان چقدر است؟

هزینه ارتودنسی به عوامل مختلفی مانند نوع ارتودنسی، تعداد دندان‌های درگیر شده و طول درمان بستگی دارد. به‌همین‌دلیل، هزینه ارتودنسی تک دندان (مانند دندان نیش) کمتر از کل دندان‌ها است.
شبکه تخصصی دندانپزشکی میخک طرح ویژه شرایط پرداختی اقساطی برای رفاه حال مراجعین در نظر گرفته است. بنابراین مراجعین عزیز می‌توانند به راحتی برای اصلاح و بهبود وضعیت دهان و دندان خود اقدام کنند.

ارتودنسی دندان قبل و بعد

سوالات متداول :

تغذیه شما براساس زمانی که از جراحی ایمپلنت دندان می‌گذرد متفاوت خواهد بود. مثلا توصیه می‌شود تا یک هفته بعد از کاشت ایمپلنت، غذاهای آبکی مثل سوپ و فرنی بخورید. بعلاوه بهتر است غذاهایی که می‌خورید از نظر دما و حرارت، ولرم و رو به سرد باشد. از هفته دوم تا یک ماه پس از ایمپلنت می‌توانید غذاهای نرمی مثل پوره سیبزمینی، تخم مرغ آبپز، ماست و سبزیجات مصرف کنید.

می‎‌توان گفت حدود ۱۲ ماه و در مورد ارتودنسی دندان نیش یا دو دندان جلو حدود ۸ تا ۱۲ ماه. بنابراین برای تخمین و برآورد طول دوره درمان باید با پزشک معالج خود مشورت کنید.

هر چه سن کمتر باشد، مدت زمان اصلاح دندان‌ها در ارتودنسی کمتر می‌شود.