ردکردن این

انواع دندان مصنوعی : کامل و جزئی

بیشتر ماها تنها تصوری که از دندان مصنوعی داریم، مجموعه‎ای از دندان‌ها در داخل لیوان آب است. شاید این تصویر ناخوشایند بنظر برسد اما خوشبختانه امروزه علم دندانپزشکی بسیار پیشرفت کرده و انواع دندان مصنوعی را برای بیماران ارائه داده است که ظاهر بسیار طبیعی‎ دارند و شما به سختی می‎توانید حدس بزنید که فرد دارای دندان مصنوعی است. دندان مصنوعی می‌تواند اعتماد به نفس و زیبایی شما را بهتون برگرداند و سلامت عمومی‌تان را بهبود ببخشد.

انواع دندان مصنوعی
انواع دندان مصنوعی

دندان مصنوعی چیست؟

تقریبا همه ما با دندان مصنوعی آشنایی داریم.همانطور که از نام آن مشخص است، دندان مصنوعی جایگزین ساختگی برای دندان‏‌های از دست رفته می‎باشد. چیزی مثل پای مصنوعی! به این ترتیب شما هر زمان که بخواهید می‌توانید آن‎ها را از دهان‌تان خارج کنید. به دندان‎های مصنوعی دنچر نیز می‎گویند. با افزایش سن احتمال اینکه بخشی یا تمام دندان‎های طبیعی را از دست بدهید، افزایش می‎یابد و دندان‏ مصنوعی یکی از گزینه‎های اصلی درمانی برای چنین مواقعی می‌باشد.

انواع دندان مصنوعی

به طور کلی دندان مصنوعی به دو نوع تقسیم می‎شود: دندان مصنوعی کامل و دندان مصنوعی جزئی!

اگر شما تمامی دندان‏‌های خود را از دست داده باشید، دندان مصنوعی کامل و اگر شما هنوز برخی از دندان‏های طبیعی خود را دارید، دندان مصنوعی جرئی به شما پیشنهاد خواهد شد. در بیشتر موارد هر دوی اینها قابل برداشتن هستند و برای هر دو فک بالا و پایین می‎توانند ساخته شوند.

دندان مصنوعی کامل

همانطور که گفتیم دندان مصنوعی کامل جایگزینی برای تمامی دندان‎های از دست رفته در هر دو فک بالا و پایین می‌باشد.

اگر شما مجبور باشید که قبل از ساخت دندان مصنوعی، دندان‏های‎تان را بکشید، احتمالا لازم است که چند هفته‌ای را منتظر بمانید تا زخم لثه و استخوان‎ فک‎تان بهبود یابد. یعنی شما باید چند هفته‌‏ای را بدون دندان سر کنید. البته در بعضی موارد نیز بعد از کشیدن دندان نیازی نیست که صبر کنید و می‎توانید بلافاصله از دندان مصنوعی‎تان استفاده کنید. به طور کلی فرآیند ساخت و استفاده از این نوع دندان مصنوعی برای هر فرد متفاوت است و بیشتر به شرایطش بستگی دارد.

دندان مصنوعی برای فک بالا از یک پایه‌ی آکریلیک به رنگ گوشت که لثه و سقف دهان را پوشش می‎دهد، ساخته می‎شود و اجازه می‎دهد که دندان‏‌ها روی آن قرار بگیرند. در مورد فک پایین نیز مشابه همین بوده اما شکل آن متناسب با فک پایین می‎باشد.

انواع دندان مصنوعی
انواع دندان مصنوعی

قبل از ساخت دندان مصنوعی دندانپزشک تمامی دندان‏‌های شما را به طور کامل می‏‌کشد. معمولا استخوان فک شما به این فرآیند به آرامی واکنش می‎دهد و با گذشت زمان تغییر شکل می‎دهد. به همین خاطر دندانپزشک معمولا چند ماهی را منتظر می‌ماند تا تغییرات استخوان فک کامل شود و سپس دهان شما را برای ساخت دندان مصنوعی اندازه‎ می‌گیرد. معمولا 12 هفته بعد از اینکه دندان‌های شما کشیده شدند، بافت لثه التیام می‌بخشد و آماده‎ی قرارگیری دندان‎ مصنوعی می‎باشد.

دندان مصنوعی شکل طبیعی لب و گونه‏‌های شما را بهتون برمی‎گرداند و ظاهر طبیعی به شما می‌دهد. همینطور شما می‎توانید به راحتی دندان‏‌های خود در دهان‌تان خارج کنید و آن‏ها را تمیز کنید.

شاید تنها عیب دندان مصنوعی این باشد که آن‎ها با گذشت زمان ممکن است شل شوند و فک شما را اذیت کنند. در این صورت شما باید برای سازگاری آن‏ها با لثه و فک‎تان دوباره به دندانپزشک مراجعه کنید.

البته نوع دیگری از دندان مصنوعی وجود دارد که بر خلاف نوع مرسوم آن، فوری ساخته می‎شود و به محض اینکه دندان‏‌ها کشیده شوند، داخل دهان قرار داده می‏‌شود. در نتیجه بیمار در طول دوره‎ی بهبودی بدون دندان نخواهد ماند. البته این فقط یک راه حل موقت است و بعد از اینکه استخوان و لثه‏‌ها بهبود یافتند، دیگر نیازی به آن نخواهد بود.

دندان مصنوعی جزئی

هنگامی که شما فقط چند دندان خودتان را از دست می‎دهید، دندان مصنوعی جزئی می‌تواند جای خالی آن را پر کند. در این روش دندان‏‌های طبیعی در جای خود باقی می‎مانند و برای دندان‏‌های از دست رفته از دندان مصنوعی استفاده می‎شود. پروتزهای جزئی را می‎توان به روش‏‎های مختلفی به دندان‏‌های طبیعی متصل کرد که استفاده از قلاب فلزی متداول‎ترین نوع آن‎ها است.

انواع دندان مصنوعی
انواع دندان مصنوعی

دندان مصنوعی از ترکیب پلاستیک، نایلون و صفحات فلزی ساخته می‏‌شود و دندان‏‌ها روی آن‏ها قرار می‎گیرند. درست مثل دندان‏های طبیعی شما، دندان مصنوعی جزئی نیز نیاز به تمیز کردن روزانه دارد. شما می‎توانید در کنار دندان مصنوعی از درمان‏های دیگری همچون تاج یا پل دندان نیز استفاده کنید.

یکی از مزایای دندان مصنوعی جزئی این است که نیازی نیست که هیچ تغییری در دندان‏های طبیعی شما رخ دهد و می‌توانید همزمان دندان‏‌های طبیعی خود را حفظ کنید. شاید تنها مشکلی که در دندان مصنوعی جزئی وجود دارد این است که هنگام صحبت کردن یا لبخند زدن اتصالات آن ممکن است دیده شود.

آیا جایگزینی برای دندان مصنوعی وجود دارد؟

بله! با اینکه دندان مصنوعی آشناترین گزینه برای جایگزینی دندان‎های طبیعی است اما اگر شما نیز جزو افرادی هستید که زیاد از آن خوششان نمی‎آید، می‌توانید به جای آن از از بریج یا ایمپلنت کامل فک استفاده کنید.

ایمپلنت کامل فک جایگزین عالی برای دندان‎ مصنوعی کامل می‌باشد و مثل دندان‎های طبیعی است و شما آن‌ را همانند دندان‌های خودتان احساس خواهید کرد. البته این روش درمانی برای همه مناسب نیست و بهتر است در این باره با یک دندانپزشک صحبت کنید. همینطور ایمپلنت و بریج نیاز به جراحی دارند و هزینه‏‌ی آن بیشتر از دندان مصنوعی است.

شما برای 1 الی 3 دندان متوالی که از دست داده‎اید، می‎توانید از بریج دندان استفاده کنید. در این روش درمانی دو دندان کناری دندان افتاده تراش داده می‎شوند و یک پروتز متشکل از سه دندان روی آن‏ها قرار می‎گیرد و جای خالی دندان را پر می‎کند.

اما در روش ایمپلنت پیچی از جنس تیتانیوم درون استخوان فک گذاشته می‎شود و جایگزین ریشه‎ی دندان افتاده می‎شود. سپس روکشی روی پیچ قرار گرفته می‏‌شود و ظاهر طبیعی به دندان می‌دهد. در مورد ایمپلنت شما به استخوان‎های سالمی نیاز دارید و اگر استخوان فک دچار شکستگی شده باشد یا آسیب جدی دیده باشد، احتمالا دندانپزشک به شما بریج یا پل دندان را پیشنهاد می‎کند.

دندان‏ مصنوعی ممکن است حس عجیب و غریبی به شما دهد اما بعد چند هفته وضعیت بهتر خواهد شد و جای نگرانی نیست. انواع دندان‏‌ مصنوعی امروزی بسیار شبیه به دندان طبیعی هستند و لبخند زیبایی را برای شما به ارمغان می‎آورند.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *