ردکردن این

اصلاح لبخند لثه ای با 8 روش درمانی – چقدر هزینه دارد؟

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
لبخند لثه ای و روش های درمان

فهرست مطالب

نمی‌توان انکار کرد که هنگام لبخند زدن، ظاهر دندان‌ها تاثیر زیادی در زیبایی چهره دارد. عوامل زیادی مانند زردی و بدرنگی، چینش نامنظم، وجود فاصله میان دندان‌ها و لبخند لثه ای (Gummy smile) می‌توانند باعث از بین بردن زیبایی طبیعی دندان‌ها شوند.

جایگاه خطوط لثه هرکس متفاوت است. برخی در بالا، برخی در پایین و برخی در حالت میانه قرار دارد. برخی حتی ممکن است خطوط لثه ناهمواری داشته باشند. معمولا خنده لثه‌ای در اثر تغییر شکل و به هم خوردن تناسب میان دندان‌ها و لثه‌های فوقانی وجود می‌آید. ازآنجایی‌که این مشکل هنگام لبخند زدن با مشاهده بخش زیادی از سطوح لثه‌های بالا مشخص می‌شود، به آن لبخند لثه نما نیز گفته می‌شود.

خوشبختانه امروزه راه‌حل‌های موثری مانند بوتاکس لب فوقانی، کانتورینگ لثه فوقانی با جراحی (عمل زیبایی لبخند لثه ای)، جراحی فک، لیزردرمانی و … برای اصلاح لبخند لثه‌ای وجود دارد. در ادامه به جزئیات این روش‌ها اشاره خواهیم کرد.

لبخند لثه ای چیست؟

شاید هنگام خندیدن متوجه شده‌اید که طول دندان‌های بالایی شما در مقایسه با بافت لثه بسیار کوتاه‌تر به نظر می‌رسد. بنابراین باید به فکر درمان و از بین بردن لبخند لثه‌ای تحت نظر یک دندانپزشک باشید. این مسئله نه تنها بر زیبایی لبخند شما تاثیر منفی دارد؛ بلکه می‌تواند باعث تجمع سریع‌تر پلاک‌های دندانی در پاکت لثه‌های بالایی شود.

با توجه به آنچه گفتیم نباید عوارض لبخند لثه‌ای، به‌خصوص لبخند لثه‌ای کودکان را دست کم گرفت. زیرا مطمئنا باعث بروز مشکلات وخیم‌تری مانند عفونت و التهابات لثه‌ای (بیماری پریودنتال) و افتادن سریع‌تر دندان‌های شیری می‌شود.

برخی معتقدند که خنده لثه‌ای باعث می‌شود لب فوقانی آن‌ها هنگام لبخند زدن صاف‌تر جلوه کند. یا دندان‌های فک فوقانی کوچکتر به نظر برسند. به‌همین‌دلیل، دیگر اعتماد‌به‌نفس کافی برای لبخند زدن ندارند. جالب است بدانید که شدت لبخند لثه نما در بیماران، طبق علائم زیر متفاوت است:

 • خفیف : هنگام لبخند زدن، بین دو تا چهار میلی‌متر از لثه فوقانی بیمار قابل مشاهده است.
 • متوسط : چهار تا شش میلی‌متر از لثه بالایی هنگام لبخند زدن نشان داده می‌شود.
 • شدید : در لبخند لثه‌ای شدید، بیش از شش میلی‌متر از لثه فوقانی هنگام لبخند زدن مشاهده می‌شود.

در ادامه چند نمونه عکس لبخند لثه‌ای را مشاهده می‌کنید.

چه عواملی باعث ایجاد لبخند لثه ای می‌شوند؟

از نظر متخصصان، نمایش بیش‌ازحد لثه هنگام لبخند زدن معمولاً ژنتیکی است. گاهی نیز این مشکل به‌دلیل بیش‌فعال بودن عضلات کنترل‌کننده لب فوقانی و حرکات بیش‌ازحد آن‌ها بروز می‌کند. زیرا باعث می‌شوند لب فوقانی بیشتر از حد معمول (به‌خصوص هنگام لبخند زدن) بالا بیاید.

از دیگر عوامل موثر در بروز لبخند لثه نما می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رویش غیر طبیعی دندان‌ها : گاهی این مسئله در اثر رویش ناقص و غیر طبیعی دندان‌ها و پوشش مینای دندان توسط بافت لثه مشاهده می‌شود. در این حالت، دندان‌هایی‌ که توسط بافت لثه پوشانده شده‌اند با وجود طول طبیعی خود کوتاه به نظر می‌رسند. در نتیجه هنگام لبخند زدن بخش زیادی از بافت لثه نمایان می‌شود.
 • رشد بیش‌ازحد استخوان فک فوقانی : این مسئله گاهی به‌صورت بیرون‌زدگی فک بالا خود را نشان می‌دهد و باعث می‌شود که هنگام لبخند زدن ظاهر لثه نمایان شود.
 • سایش دندان‌های بالایی : ممکن است به‌دلیل دندان قروچه یا افزایش سن، دندان‌ها شروع به سایش کنند. در این شرایط، کوتاه‌ شدن طول دندان‌ها باعث نمایان‌تر شدن ظاهر لثه نسبت به آن‌ها می‌شود.

برای درمان لبخند لثه ای به چه دکتری مراجعه کنیم؟

ممکن است این ابهام در ذهن شما شکل بگیرد که برای اصلاح لبخند لثه ای چه باید کرد؟ تنها راه‌حل ممکن مراجعه به دندانپزشک است. اصولا یک خط لبخند با ظاهر مطلوب، باید کمترین میزان بافت لثه را نشان دهد. به‌همین‌دلیل، دندانپزشک عمومی هنگام معاینه با توجه به شکل و اندازه لب، ماهیچه‌های صورت، شکل و اندازه دندان‌ها و بافت لثه، شما را به یکی متخصصان زیر ارجاع می‌دهد:

 • جراح دهان، فک و صورت
 • جراح و متخصص بیماری‌های لثه (پریودنتیست)
 • متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی
 • متخصص ناهنجاری‌های فک-صورت (ارتودنتیست)

به عنوان مثال، اگر مشکل شما رشد بیش‌ازحد استخوان فک فوقانی باشد، برای جراحی فک به‌منظور تصحیح لبخند لثه‌ای باید به جراح دهان، فک و صورت مراجعه کنید. مطمئنا پیش از هرگونه اقدامی، یک تصویربرداری با اشعه ایکس برای بررسی ریشه دندان‌ها و استخوان فک لازم است.

اصلاح طرح لبخند یکی از عمده‌ترین کارهایی است که متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی انجام می‌دهد. به‌همین‌دلیل، برای اصلاح طرح لبخند لثه‌ای می‌توانید به ایشان مراجعه کنید.


برای آشنایی با خدمات ترمیمی و زیبایی، مواد مورد استفاده و مشاهده نمونه‌کارها به صفحه خدمات دندانپزشکی زیبایی دندان میخک مراجعه بفرمایید.


برای از بین بردن لبخند لثه‌ای به‌دلیل رویش غیر طبیعی دندان‌ها، بهتر است با ارتودنتیست مشورت کنید. معمولا همزمان با درمان نامرتبی و شلوغی دندان‌ها، مشکل شما نیز برطرف می‌شود.

راه‌های درمان و اصلاح لبخند لثه ای

خوشبختانه امروزه به روش‌های مختلف (جراحی و غیر جراحی)، امکان درمان این مشکل وجود دارد. در ادامه روش‌های مختلفی را به‌عنوان راه حل مشکل لبخند لثه‌ای معرفی می‌کنیم. اکثر آن‌ها پاسخ مناسبی برای سوال جراحی لبخند لثه‌ای چگونه است؟ هستند.

افزایش طول تاج دندان‌ها

یک پریودنتیست می‌تواند با افزایش طول تاج دندان‌ها، به اصلاح ظاهر یک خنده لثه‌ای کمک زیادی کند. در طی این روش، دندانپزشک نوار باریکی از بافت لثه و احتمالاً استخوان اضافی را برمی‌دارد. در نتیجه سطح دندان‌های فوقانی به میزان بیشتری در معرض دید قرار می‌گیرد.

طبق تحقیقات آکادمی پریودنتولوژی آمریکا، فرد بعد از عمل اعتمادبه‌نفس بیشتری هنگام لبخند زدن، غذا خوردن و صحبت کردن پیدا می‌کند. این روش در بهبود سلامت پریودنتال (بافت لثه) نیز موثر است. اما این روش برای افرادی که به‌صورت ژنتیکی دندان‌های بلندی دارند، مناسب نیست.

جراحی فک برای اصلاح لبخند لثه ای

جراح دهان، فک و صورت می‌تواند با عمل لبخند لثه‌ای، موقعیت استخوان فک را تغییر دهد. در واقع با ابزاری دقیق و بسیار تیز، برش‌های افقی در استخوان فک بالا ایجاد می‌کند. سپس قسمتی از استخوان فک فوقانی را برمی‌دارد تا کوتاه شود. این نوع جراحی مانند همه جراحی‌های باز عوارض ویژه خود را دارد. به‌همین‌دلیل، توصیه می‌کنیم در صورت وجود راه‌حل‌های مناسب‌تر مانند ارتودنسی لبخند لثه‌ای، به سراغ انجام آن نروید.

درمان لبخند لثه ای با ارتودنسی

اگر مشکل لبخند لثه‌نما در افراد کم‌سن بر اثر کوتاهی دندان‌ها یا ناهنجاری‌های فک باشد، ارتودنسی بهترین گزینه است. ارتودنتیست می‌تواند به کمک بریس (brace)، باعث جابه‌جایی و حرکت ظریف دندان‌ها و فک به‌سوی موقعیت‌های مناسب‌تر شود.

مدتی است که درمان لبخند لثه‌ای با مینی اسکرو (mini-screw) مطرح شده است. این نوع ارتودنسی مانند لنگر از یک طرف به استخوان فک و از طرف دیگر به دندان‌ها متصل می‌شود. ازآنجایی‌که با کاشت یا برداشت فوری زمینه راحتی بیمار را فراهم می‌کند، برای اصلاح خنده لثه‌‌ای بزرگسالان بسیار رایج شده است.

قابل ذکر است که ارتودنسی در عین غیر تهاجمی بودن، روشی زمان‌بر محسوب می‌شود. ممکن است لازم باشد که ماه‌ها یا حتی سال‌ها تحت درمان باشید.

جراحی لب برای لبخند لثه ای

جراح دهان، فک و صورت می‌تواند با عمل جراحی به پایین آوردن لب فوقانی به‌منظور کاهش ظاهر لثه کمک کند. جراحی لب برای چه کسانی بهترین گزینه است؟

 • کسانی که عضلات لب بالایی‌شان بیش‌فعال بوده و حرکت زیادی داشته باشد.
 • افرادی که دچار ناهنجاری اسکلتی فک هستند.

جراحی لثه

پریودنتیست در صورت تشخیص می‌تواند ژنژیوکتومی (gingivectomy) یا جراحی حذف بافت لثه را انجام دهد. این روش معمولا زمانی انجام می‌شود که پاکت‌های عمیقی میان دندان و لثه شکل گرفته باشد. بنابراین، اگر جراحی لثه به‌موقع انجام شود، می‌تواند مانع از بروز بیماری لثه شود.

جراح برای برداشتن و شکل‌دهی مجدد بافت لثه نیاز به ابزارهای دقیقی مانند لیزر یا چاقو جراحی دارد. در واقع، بافت اضافی لثه از دور دندان بریده می‌شود. پس از جراحی لثه، باید اصول بهداشتی و مراقبتی مشخصی را رعایت کنید. احتمالا با عوارضی مثل خونریزی، درد و تورم نیز مواجه خواهید شد.

جراحی لثه با لیزر

دندانپزشک ممکن است برای جراحی افزایش طول تاج دندان‌ها یا ژنژیوکتومی، به‌جای چاقو جراحی، از لیزر استفاده کند. در این روش بافت اضافی لثه از طریق سوزاندن برداشت می‌شود. به‌همین‌دلیل، عوارض کمتری مانند خونریزی، درد و عفونت دارد و نتایج سریعی به بیمار می‌دهد. در حال حاضر لیفت لثه با لیزر دیودی یا اصلاح لبخند لثه ای با لیزر یکی از ایمن‌ترین روش‌ها است.

درمان لبخند لثه ای با کامپوزیت ونیر یا لمینت

از کامپوزیت یا لمینت به‌عنوان روکش برای کشیده‌تر نشان دادن ظاهر دندان‌ها استفاده می‌شود. معمولا برای نقص‌های خفیف تا متوسط، انواع کامپوزیت و برای مشکلات شدیدتر لمینت انتخاب می‌شود. توصیه می‌کنیم به‌منظور کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، با دندانپزشک خود مشورت کنید. اما اگر می‌خواهید درباره این دو روش و تفاوت آنها بیشتر بدانید، مطالب زیر را از وبلاگ میخک مطالعه کنید:

لمینت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان چه روشی است؟

لمینت دندان و کامپوزیت چه تفاوتی دارند؟

اصلاح طرح لبخند لثه ای در کلینیک میخک

بسیاری از افرادی‌که دچار این مشکل هستند، احساس می‌کنند که لبخندشان جذاب نیست و از انجام این کار اکراه دارند. اگر این شرایط به‌دلیل نحوه نامناسب رویش دندان‌ها یا رشد فک ایجاد شده باشد، در درازمدت بر سلامت دهان و دندان‎ها تاثیر منفی می‌گذارد. برای تشخیص دلیل اصلی و انتخاب روش درمانی مناسب، مشورت با دندانپزشک در اولویت است.

کلینیک دندانپزشکی میخک با برخورداری از کادر حرفه‌ای و متخصص، امکان مشاوره آنلاین و حضوری را برای شما فراهم کرده است. شما می‌توانید با یک جلسه مشاوره آنلاین یا حضوری روش درمانی خود را مشخص کنید و سپس هزینه‌های درمان را برآورد کنید.

در حال حاضر کلینیک دندانپزشکی میخک شرایط پرداخت هزینه به‌صورت اقساط بدون بهره و ضمانت بازگشت وجه را فراهم کرده است. از این فرصت برای رفع مشکلات دندانپزشکی بهره ببرید.

 


کلینیک دندانپزشکی میخک

کلینیک دندانپزشکی میخک با بهره بردن از آخرین نوآوری‌ها در دانش دندانپزشکی و بهره بردن از پزشکان متخصص، آماده مشاوره با شما در همه زمینه‌های دندانپزشکی و به‌ویژه اصلاح و ترمیم لبخند لثه‌ای است.

درخواست مشاوره رایگان


هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلینیک دندان میخک