ردکردن این

علت سیاه شدن دندان چیست و چگونه می‎توان آن را درمان کرد؟

رنگ سیاه دندان می‎تواند نشانه‎ای از یک بیماری خاص مربوط به دندان‏‌ها باشد که احتمالا شما از آن بی‎خبر هستید. در بیشتر موارد دندان‌‏های سیاه رنگ به پوسیدگی و حفره‏‌های زیرین اشاره دارند که باید در اسرع وقت آن‎ها را درمان کرد. در مورد کودکان این تغییر رنگ دندان معمولا بخاطر مصرف قطره‌های مکمل آهن می‎باشد. برای درمان سیاه شدن دندان بزرگسالان شما باید علت آن را کشف کنید تا بتوانید از مشکلات جدی‎تر جلوگیری نمایید.

دندان‎ها به طور طبیعی دارای طیف رنگی سفید یا زرد و خاکستری متمایل به سفید هستند. معمولا رنگ سفید دندان‏‌ها به میزان کلسیم موجود در لایه‎ی بیرونی دندان که مینای دندان نامیده‌ می‌شود، بستگی دارد.

کلسیم یک ماده‎ی طبیعی است که دندان‎ها رنگ خود را از آن می‎گیرند. اما با این حال شما می‌توانید ترکیبی از مواد دیگر در دندان‏‌های‌تان داشته باشید که به آن‎ها سایه‏‌ی رنگی زرد یا خاکستری دهند. در زیر لایه‎ی بیرونی که گفتیم مینای دندان نامیده می‎شود، دنتین قرار دارد که به رنگ زرد است. معمولا با گذشت زمان مینای دندان نازک‏تر شده و زردی دنتین بیشتر ظاهر می‏‌شود و دندان‎ها زرد بنظر می‎‌رسند.

درمان سیاه شدن دندان بزرگسالان
درمان سیاه شدن دندان بزرگسالان

همینطور مینای دندان می‎تواند بخاطر مواد غذایی و نوشیدنی‏‌هایی که مصرف می‎کنید نیز تغییر رنگ دهد. اما سیاه شدن رنگ دندان اصلا طبیعی نیست و شما باید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید.

علت سیاه شدن دندان‎ها چیست؟

سیاه شدن دندان‏‌ها می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و معمولا آن‏ها را به دو گروه عوامل داخلی و خارجی تقسیم‌بندی می‌کنند.

عوامل خارجی

همانطور که از نامش مشخص است، عوامل خارجی به آسیب‎هایی گفته می‎شوند که از خارج از دندان‌ها به مینای دندان صدمه می‌زنند و بر مینای دندان تاثیر می‎گذارند.

تارتار دندان یکی از مهم‎ترین عوامل خارجی است که می‎تواند باعث سیاهی رنگ دندان شود.

باکتری‎های دهان به طور مداوم پلاک‎هایی را روی سطح دندان ایجاد می‌کنند که می‌توانند شروعی برای پوسیدگی دندان‎ها باشند. این پلاک‎ها روی رنگ دندان‎ها تاثیر می‎گذارند و آن‎ها را به طیف‎های رنگی مشکی، نارنجی یا زرد درمی‌آورند. اگر شما این پلاک‏‌های سطح دندان‏‌ها را تمیز نکنید، آن می‎تواند به ماده‎ای سخت به نام تارتار تبدیل شود که فقط با جرم‌گیری دندان‏‌ها از بین می‎رود.

درمان سیاه شدن دندان بزرگسالان
درمان سیاه شدن دندان بزرگسالان

علاوه بر تارتار، مصرف مداوم مواد غذایی و نوشیدنی‏‌های تیره مثل قهوه یا مصرف داروهای خاص مثل مکمل‎های آهن می‎توانند باعث تغییر رنگ دندان‏‌ها شوند. همینطور استفاده از برخی دهانشویه‎ها، خمیردندان‌‏ها، کشیدن سیگار و پر کردن دندان با آمالگام یا درمان تاج دندان نیز می‌توانند منجر به سیاه شدن دندان‎ها شوند.

عوامل داخلی

این عوامل از داخل دندان کار خود را شروع می‎کنند و تا سطح بیرونی دندان پیش می‌روند. این اتفاق می‌تواند باعث تخریب و آسیب دندان شود.

شایع‎ترین علت سیاه شدن دندان‌ها بخاطر پوسیدگی و حفره‏ است.

برای مثال عفونت پالپ یا همان مغز دندان می‌تواند باعث سیاه شدن دندان‏‌ها شود. معمولا رنگ سیاه دندان اولین بار به شکل نقطه نقطه ظاهر می‏‌شود و در نهایت کل مینای دندان به رنگ سیاه درمی‌آورد. در مورد عوامل داخلی شما باید حتما به دندانپزشک مراجعه کنید.

درمان سیاه شدن دندان بزرگسالان

معمولا دندان‏‌ها یک شبه به رنگ سیاه درنمی‏‌آیند و به مرور زمان تغییر رنگ می‌دهند. شما باید به محض مشاهده‎ اولین علائم تغییر رنگ دندان به دندانپزشک مراجعه کنید تا از آسیب‏‌های بیشتر جلوگیری نمایید.

در برخی نقاط مختلف جهان دندان‎های سیاه رنگ جنبه‎ی زیبایی دارند. سال‌ها پیش زنان از کشورهای مختلف مثل ژاپن و ویتنام دندان‎های خود را به رنگ سیاه درمی‎آوردند. البته این عمل دیگر محبوب نیست اما برخی از زنان مسن‌تر در این کشورها ممکن است هنوز دندان‎های سیاه رنگ داشته باشند. البته این رنگ سیاه با سیاه شدن دندان که ناشی از بیماری خاصی است، فرق دارد و شما باید آن را جدی بگیرید.

علائم سیاه شدن دندان‎ها چیست؟

همانطور که اشاره کردیم سیاه شدن دندان به یکباره اتفاق نمی‌افتند و فرد قبل از آن علائم دیگری را مشاهده می‎کند. سیاه شدن دندان ممکن است در ابتدا بصورت نقاطی به رنگ قهوه‌ای یا خاکستری روی دندان ظاهر شود و با گذشت زمان این نقاط به رنگ سیاه تبدیل می‌شوند.

در برخی افراد درست در بالاترین قسمت دندان زیر خط لثه نقاط بسیار ریزی ظاهر می‎شود. این شایع‎ترین علامت سیاه شدن دندان‌ها است.

در مورد تارتار نیز معمولا آن‏ها در جلوی دندان‏‌های پایینی تشکیل شده و به مرور باعث تغییر رنگ دندان می‎شوند. همینطور دندان‏‌های سیاه رنگ ممکن است سوراخ‎هایی را در جاهایی که مینای دندان آسیب دیده‌اند، ایجاد کنند.

درمان سیاه شدن دندان بزرگسالان

هیچ کس نمی‎تواند سیاه شدن دندان را در خانه به تنهایی درمان کند و شما برای اینکار نیاز به درمان‎های دندانپزشکی دارید. شاید برخی درمان‏‌های خانگی مقدار سیاهی را کمتر کنند اما به طور کامل نمی‎توانند مشکل را رفع کنند. دندانپزشک دندان‎های شما را بررسی می‎کند، علت اصلی آن را تعیین کرده و بهترین درمان را به شما توصیه می‎کند.

اگر دلیل سیاه شدن دندان تارتار باشد، دندان‏‌های شما نیاز به جرمگیری دارند. دندانپزشک با ابزارهای خاصی این مواد را از سطح دندان‏‌های شما برمی‎دارد.

اما در مورد پوسیدگی دندان دیگر دندانپزشک نمی‎تواند با کمک جرمیگری دندان‎های سیاه را بهبود ببخشد. در این مورد دندانپزشک ابتدا مواد پوسیده دندان را از دندان خارج کرده و آن را با آمالگام یا کامپوزیت پر می‎کند تا دندان به شکل اولیه‌‏ی خود بازگردد. اگر مقدار پوسیدگی زیاد باشد، معمولا دندانپزشک تاج دندان را به شما توصیه خواهد کرد. گاهی اوقات نیز پوسیدگی دندان به حدی شدید است که امکان درمان دندان با تاج دندان یا پر کردن وجود ندارد و دندانپزشک مجبور است که دندان شما را بکشد. در این چنین مواردی شما می‌توانید با کمک ایمپلنت یا بریج جای خالی دندان را پر کنید. البته شما می‎توانید از روش بلیچینگ نیز برای سفید کردن دندان‎های‎تان استفاده کنید. در هر صورت شما باید ابتدا علت سیاه شدن دندان‏تان را کشف کنید.

  • اگر شما نیز احساس می‎کنید که  دندان‎هایتان درصدد سیاه شدن هستند، بهتر است نوشیدن چای، قهوه‎ و کشیدن سیگار را کمتر کنید.
  • سعی کنید هر روز دوبار دندان‏‌های خود را با خمیر دندان‎های حاوی فلوراید مسواک بزنید و حداقل یکبار در روز از نخ دندان استفاده کنید.
  • همینطور بهتر است که از خوردن مواد غذایی قنددار خودداری کنید.

سیاه شدن دندان‏‌ها به هر علتی نیاز به مراجعه به دندانپزشک دارد. دندانپزشک بهتر می‎تواند علت سیاه شدن دندان‎های‌تان را بفهمد و به شما کمک کند. همینطور بهتر است به این نکته نیز اشاره کنیم که بهداشت دهان و دندان می‎تواند از سیاه شدن دندان‌هایتان جلوگیری نماید. شما باید درمان سیاه شدن دندان بزرگسالان را جدی را بگیرد و به دنبال بهترین روش درمانی برای خودتان باشید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *