ردکردن این

همه آن چیزی که باید در مورد ایمپلنت دندان بدانید؟

توجه به بهداشت دهان و دندان دغدغه همه افرادی است که به سلامت خود اهمیت می‌دهند. توجه به سلامت و زیبایی دندان‌ها نشانگر شخصیت هر فرد است و در اولین برخورد با افراد مختلف، این دندان‌ها هستند که شخصیت او را به طرف مقابل می‌شناسانند. زیرا توجه به سلامت دهان و دندان حامل پیام غیرمستقیمی است که نشان می‌دهد این فرد به شخصیت خود و دیگران احترام و اهمیت قائل است.

به همین دلیل است که بی‌دندانی کابوس وحشتناکی برای افرادی است که دندان‌های آن‌ها چندان سالم و زیبا نیست. اما امروزه پیشرفت تکنولوژی و علم دندان پزشکی این امکان را فراهم کرده است که با کاشت یا ایمپلنت دندان مشکل بی‌دندانی افراد رفع شود. اما به دلیل جدید بودن این تکنولوژی هنوز هم سوالات زیادی در خصوص ایمپلنت دندان ذهن افراد مختلف را به خود مشغول کرده است. از این رو در این مطلب تصمیم داریم همه آن چیزی را که در خصوص ایمپلنت دندان باید بدانید، با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم. اگر هم این مطلب پاسخگوی تمامی سوالات شما نبود؛ می‌توانید سوالات خود را در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید تا همکاران ما در اسرع وقت به آن‌ها پاسخ دهند.

قبل از این‌که بخواهیم بحث خود را در خصوص کاشت یا ایمپلنت دندان پیش بگیریم، بهتر است تعریف دقیق و روشنی از آن ارائه دهیم. چه بسا افرادی باشند که نام این تکنولوژی را شنیده‌اند، اما اطلاعاتی در خصوص آن ندارند.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان در حقیقت گذاشتن پایه‌ای از جنس تیتانیوم در لثه است که با سلول‌های بدن سازگار باشد. این پایه تیتانیومی در حقیقت نقش ریشه دندان را ایفا می‌کند و می‌تواند تکیه‌گاهی برای قرار گرفتن تاج دندان باشد. ایمپلنت بهتر است توسط یک جراح دهان و دندان، پریودنتیست یا دندانپزشک عمومی انجام شود. این کار معمولا طی ۲ جلسه صورت گرفته و بیمار در طول این کار تحت بی‌حسی موضعی قرار می‌گیرد.

کاشت یا ایمپلنت دندان می‌تواند جایگزین دائمی و مناسبی برای دندان‌های از دست رفته باشد. زیرا پس از قرار گرفتن ایمپلنت در داخل استخوان فک، استخوان‌سازی سلول‌های استخوان ساز در سطح ایمپلنت آغاز می‌شود و استخوان فک به ایمپلنت جوش می‌خورد. فرآیند جوش خوردن ایمپلنت به استخوان فک معمولا به یک زمان ۲ الی ۶ ماهه نیاز دارد. پس از طی این زمان و ساخته شدن بخش تاج یا روکش دندان در لابراتوار، بخش تاج بر روی پایه سوار می‌شود.

چرا ایمپلنت دندان محبوبیت پیدا کرده است؟

قبل از پیشرفت‌های تکنولوژیک و پیدایش ایمپلنتولوژی استفاده از دندان‌های مصنوعی و روکش، تنها راه‌حلی بود که برای افرادی که یک یا چند دندان خود را از دست داده بودند ارائه می‌شد. این افراد نیز با وجود آگاهی از عوارض سوء ناشی از استفاده از این روش‌ها، چاره‌ای جز پذیرش آن را نداشتند. زیرا از دست دادن یک یا چند دندان برای هر فردی قابل تحمل نیست و در بسیاری از موارد از دست دادن دندان اعتماد به نفس افراد را نیز به شدت کاهش می‌دهد.

اما این روزها ایمپلنت دندان این امکان را برای افراد فراهم کرده است که علاوه بر داشتن توانایی جویدن طبیعی مواد غذایی، چهره‌ای طبیعی و لبخندی زیبا نیز داشته باشند. زیرا در این روش استخوان فک به دلیل وجود ایمپلنت تحلیل نمی‌رود و فرم صورت کمتر از سایر روش‌ها دچار تغییر می‌شود و طبیعی به نظر می‌رسد. از طرفی ایمپلنت دندان برخلاف دندان مصنوعی که می‌توانند متحرک باشند، ثابت و دائمی هستند. زیرا وجود پیچ تیتانیومی در استقرار ایمپلنت، دوام بیشتری به آن می‌دهد.

آیا ایمپلنت دندان‌ها در سنین خاصی انجام می‌شود؟

سوالی که ذهن بیش‌تر افراد را به خود مشغول کرده است این است که آیا همه افراد می‌توانند از خدمات ایمپلنت دندان بهره‌مند شوند یا این کار فقط در سنین خاصی می‌تواند انجام شود؟ در پاسخ به این سوال بهتر است بدانید که ایمپلنت دندان در خانم‌ها از سن ۱۵ سالگی و در آقایان از سن ۱۸ سالگی که اندازه استخوان فک آن‌ها ثابت می‌شود، امکانپذیر است. بنابراین تمامی افراد بالغ می‌توانند از خدمات ایمپلنت استفاده کنند، البته به شرطی که استخوان فک آن‌ها در اثر استفاده از دندان مصنوعی ساییده نشده باشد.

ایمپلنت دندان از چه اجزایی تشکیل شده است؟

صرف نظر از نوع ایمپلنت دندانی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان گفت هر ایمپلنت شامل سه بخش اصلی است :

  • پیچ تیتانیومی که به عنوان ریشه دندان در داخل استخوان فک و داخل لثه قرار می‌گیرد.
  • تاج سرامیکی که به جای دندان بر روی ریشه سوار می‌شود.
  • اباتمنت که به عنوان اتصال‌دهنده‌ای برای پیوند دو قسمت تاج و ریشه به کار برده می‌رود.
ایمپلنت اندواستیل چیست ؟
ایمپلنت اندواستیل چیست ؟

مراحل انجام ایمپلنت دندان

اگر شما هم به توصیه دندان پزشک خود قرار است به تازگی ایمپلنت دندان انجام دهید. احتمالا با این سوال مواجه هستید که مراحل انجام این عمل چیست و ایمپلنت چگونه انجام می‌گیرد؟ برای پاسخ به این سوال و هزاران سوال مشابهی که ممکن است ذهن شما را به خودش مشغول کرده باشد، ویدئویی از یک ایمپلنت دو مرحله‌ای را برای شما آماده کرده‌ایم که به راحتی می‌توانید مراحل ایمپلنت دندان را از مرحله قرار دادن پیچ تیتانیومی در لثه تا قرار گرفتن تاج دندان بر روی آن مشاهده کنید.

محل قرار گرفتن ویدئو

همانگونه که در ویدئو نیز مشاهده می‌کنید. برای انجام ایمپلنت لازم است مراحل زیر را به ترتیب طی کنید. در ابتدای کار لازم است که دندان پوسیده کشیده شود. سپس باید مدت زمان مشخصی طی شود تا لثه شما بهبود یابد و التهاب آن بخوابد. سپس مراحل انجام ایمپلنت دندان آغاز می‌شود. برای این منظور در ابتدا پایه ایمپلنت که تحت عنوان فیکسچر شناخته می‌شود، در داخل استخوان فک قرار می‌گیرد. اندازه ایمپلنت قرار داده شده در فک هر فرد بر اساس عرض استخوان فک متغیر است. طبیعتا برای انجام این کار نیاز به شکافتن لثه خواهد بود. بنابراین برای افرادی که دیابت دارند، ایمپلنت دندان روش مناسبی نیست. جوش خوردن پایه ایمپلنت به استخوان فک به زمانی چند ماهه نیاز دارد. بنابراین مرحله دوم ایمپلنت معمولا ۳ الی ۶ ماه پس از اتمام مرحله اول و بهبود لثه انجام می‌گیرد.

در مرحله دوم از ایمپلنت دندان که تحت عنوان پروتز شناخته می‌شود، طی چند جلسه قالب‌گیری بر روی ایمپلنت پروتزی به صورت ثابت یا متحرک بر روی پایه سوار می‌شود. لازم به ذکر است که پروتزهای ثابت تحت عنوان روکش شناخته می‌شوند. اما پروتزهای متحرک به صورت یک دکمه فشاری بر روی ایمپلنت سوار می‌شوند و محکم‌تر هستند.

مراحل انجام ایمپلنت دندان بر اساس شکل ایمپلنت و روش کاشت آن متفاوت است. بنابراین برای آشنایی بیش‌تر با جزئیات این فرآیند می‌توانید در ادامه مطلب همراه ما باشید.

انواع ایمپلنت دندان بر اساس شکل ایمپلنت

ایمپلنت‌های دندانی بر اساس شکل آن‌ها به سه گروه‌ ایمپلنت یک مرحله‌ای، دو مرحله‌ای و سه مرحله‌ای تقسیم می‌شوند که در ادامه هر یک از این مدل‌ها را به صورت جامع مورد بررسی قرار می‌دهیم.

ایمپلنت یک مرحله‌ای

در روش ایمپلنت یک مرحله‌ای، پیچ تیتانیومی که نقش ریشه دندان را دارد، بلند انتخاب می‌شود. در این حالت پس از جایگذاری در استخوان فک، اندکی از آن از لثه بیرون می‌زند. به این ترتیب پس از بهبود لثه و از بین رفتن التهاب آن، اباتمنت و تاج بدون نیاز به جراحی مجدد بر روی ایمپلنت قرار می‌گیرند.

در روش ایمپلنت یک مرحله‌ای امکان اتصال ایمپلنت و اباتمنت به صورت همزمان هم وجود دارد. اما در این حالت ایمپلنت دندان در برابر نیروهای داخلی آسیب‌پذیرتر می‌شود. بنابراین باید فرآیند ایمپلنت گذاری با دقت انجام گیرد تا بتوان اطمینان حاصل کرد که اختلالی در فرآیند جوش خوردن لثه و ایمپلنت به وجود نمی‌آید.

ایمپلنت‌های ساب پریواستیل (Subperiosteal Implants) یکی از معروف‌ترین ایمپلنت‌های یک مرحله‌ای هستند. این ایمپلنت در داخل بافت لثه و بر روی استخوان فک قرار می‌گیرد و از لثه بیرون می‌زند تا بتواند مانند تکیه‌گاهی تاج یا اباتمنت را نگه دارد. محکم نگه‌داشتن دندان مصنوعی، برای افرادی که ارتفاع استخوانی کافی ندارند، یکی از مهمترین مزایای این نوع از ایمپلنت است.

ایمپلنت دو مرحله‌ای

در روش ایمپلنت دو مرحله‌ای، دو عمل جراحی برای قرار دادن پیچ تیتانیومی و اباتمنت در استخوان فک مورد نیاز است. بنابراین لثه نیز برای ترمیم بعد از جراحی به دو مرحله مختلف نیاز خواهد داشت. باید بدانید که ایمپلنت اندواستیل از معروف‌ترین ایمپلنت‌های دندانی دو مرحله‌ای است. این نوع ایمپلنت از طریق جراحی به صورت مستقیم داخل استخوان فک قرار می‌گیرند و جایگزین بریج یا دندان مصنوعی متحرک هستند. این نوع ایمپلنت دندان را می‌توان  به مدل‌های پیچی، رزوه دار، استوانه ای، صاف و تیغه‌دار تقسیم کرد.

در روش دو مرحله‌ای پایه ایمپلنت در استخوان فک قرار می‌گیرد و به وسیله لثه روی آن پوشانده می‌شود. با این کار ایمپلنت دندانی دیگر قابل مشاهده نخواهد بود. بنابراین در این حالت هیچ فشاری نیز به ایمپلنت وارد نمی‌شود. اما مدتی پس از این کار و التیام یافتن لثه مجددا باید لثه کنار زده شود تا سر ایمپلنت دیده شود و قطعه‌ای مانند یک پیچ به صورت موقتی بر روی آن قرار می‌گیرد. سپس ایمپلنت وارد فاز قالب‌گیری تاج دندان می‌شود. قرار گرفتن ایمپلنت در داخل لثه یکی از مزایای این نوع از جراحی است.

طبق تحقیقات انجام شده، هر دو روش ایمپلنت یک مرحله‌ای و دو مرحله‌ای می‌توانند محکم و قابل اطمینان باشند. بنابراین لازم است که شما با مشورت دندان پزشک متخصص خودتان، مناسب‌ترین روش را برای ایمپلنت دندان خود انتخاب کنید.

ایمپلنت سه مرحله‌ای

ایمپلنت سه مرحله‌ای رایج‌ترین نوع از کاشت دندان است. در این روش ابتدا یک پایه تیتانیومی بر روی استخوان فک سوار می‌شود. سپس پس از گذشت چند ماه و جوش خوردن استخوان فک و ایمپلنت مجددا بخشی از لثه برداشته می‌شود تا اباتمنت بر روی پایه تیتانیومی وصل شود. اباتمنت معمولا بیرون از لثه قرار می‌گیرد و یا به صورت پیش ساخته است و یا در لابراتور دندان پزشکی ساخته می‌شود. در این روش پس گذشت مدت مشخصی و التیام پیدا کردن لثه، به تشخیص دندان پزشک زمان قرار دادن تاج دندان فرا می‌رسد. اما در طی مدتی که هنوز تاج دندان بر روی اباتمنت قرار نگرفته است، بیمار باید از ورود هر نوع فشار و ضربه به ایمپلنت محافظت کند.

پس از جراحی ایمپلنت به چه نکاتی باید توجه کرد؟

جراحی ایمپلنت نیز مانند هر جراحی دیگری به مراقبت‌هایی نیاز دارد. بنابراین اگر شما هم به تازگی قرار است برای ایمپلنت دندانی، لثه خود را جراحی کنید بهتر است نکات زیر را مد نظر قرار دهید.

  • پس از قرار دادن ایمپلنت در داخل لثه سعی کنید تا یک روز اطراف ناحیه جراحی شده را مسواک نزنید.
  • بهتر است تا ۸ ساعت پس از جراحی از شستشوی دهان خود اجتناب کنید.
  • بهتر است در روزهای بعد از عمل جراحی، برای شستشوی دهان از دهان شویه کلرهگزیدین استفاده شود.
  • پس از انجام جراحی ایمپلنت محدودیتی از نظر نوشیدن مایعات وجود ندارد. اما بهتر است در خصوص خوردن غذا با پزشک خود مشورت کنید.
  • توجه داشته باشید که ایمپلنت‌های دندانی نیز مانند دندان‌های طبیعی در مقابل پلاک‌های میکروبی که به عفونت لثه منجر می‌شوند، به مراقبت نیاز دارند. بنابراین، بهتر است پس از ایمپلنت از نخ دندان، مسواک و خمیردندان‌های مخصوص ایمپلنت استفاده شود.
  • کشیدن سیگار، خوردن قهوه و نوشیدن چای در سه روز اول جراحی ایمپلنت توصیه نمی‌شود.
  • در حالت کلی استفاده از سیگار، مواد مخدر و مشروبات الکلی میزان موفقیت کاشت ایمپلنت را به شدت کاهش می‌دهند و ممکن است باعث پس زده شدن آن توسط بدن شود.
 https://www.labkhandoon.com/ایمپلنت-دندان/

انواع ایمپلنت دندان بر اساس روش کاشت

ایمپلنت دندان را بر اساس روش کاشت آن می‌توان به ایمپلنت‌های فرورونده، ایمپلنت برسازی درون کاشت دندانی و ایمپلنت دارای چارچوب راموس تقسیم‌بندی کرد. برای آشنایی با هر یک از این نوع کاشت‌ها می‌توانید در ادامه همراه ما باشید.

ایمپلنت دندانی فرورونده

در روش کاشت ایمپلنت دندانی فرورونده پیچ یا استوانه‌ای در داخل استخوان فک قرار می‌گیرد که این پیچ فرورونده می‌تواند طول و عرض متفاوتی داشته باشد. در این روش بر روی هر کاشت بسته به شرایط یک یا چند دندان می‌تون سوار کرد.

ایمپلنت برسازی درون کاشت دندانی

این نوع از ایمپلنت دندانی معمولا از یک قالب فلزی ساخته می‌شوند که زیر لثه قرار دارد و به استخوان فک چسبیده است. ایمپلنت برسازی درون کاشت دندانی برای بیمارانی که دچار مشکل حداقل ارتفاع استخوانی هستند و افرادی که نمی‌توانند از دندان مصنوعی‌های معمول استفاده کنند مناسب هستند.

ایمپلنت دارای چارچوب راموس

در صورتی که استخوان فک برای استفاده از ایمپلنت دندان ریشه‌ای بسیار نازک باشد، ایمپلنت دارای چارچوب راموس بهترین گزینه خواهد بود. در این نوع از ایمپلنت، چارچوب راموس در گوشه عقب استخوان فک و کنار دندان‌های عقل و نزدیک چانه قرار می‌گیرد. پس از قرار گرفتن چارچوب و ترمیم شدن اطراف آن نیز، معمولا یک میله فلزی نازک در بالای لثه دیده می‌شود که دندان‌های مصنوعی ساخته شده نیز متناسب با این میله هستند. این نوع ایمپلنت می‌تواند از ایجاد شکستگی در فک‌های ضعیف نیز پیشگیری کند.

انواع متصل کننده در ایمپلنت

اکنون که با انواع ایمپلنت دندانی از بعد روش کاشت و شکل ایمپلنت آشنا شدید. بهتر است با انواع متصل کننده‌هایی که در ایمپلنت دندانی مورد استفاده قرار می‌گیرند، نیز آشنا شوید. این متصل کننده‌ها بر اساس شکل یا نوعشان به گروه‌های زیر تقسیم می‌شوند.

متصل کننده شش ضلعی داخلی

این نوع از متصل کننده‌ها شش ضلعی هستند و به شکل سوراخی در بالای ایمپلنت قرار دارند. دندان پزشک از این متصل کننده برای پیچ کردن اباتمنت یا ترمیم آن استفاده می‌کند.

متصل کننده شش ضلعی خارجی

این متصل کننده نیز شکلی شش ضلعی دارد و دقیقا در بخش مرکزی راس ایمپلنت قرار می‌گیرد.

متصل کننده هشت ضلعی داخلی

این متصل کننده نیز دقیقا مانند متصل کننده شش ضلعی داخلی برای پیچ کردن اباتمنت استفاده می‌شود. با این تفاوت که شکل آن هشت ضلعی است.

ایمپلنت دندان چه مزایا و معایبی دارد؟

ایمپلنت دندان نیز مانند هر روش درمانی دیگری مزایا و معایبی دارد. اگر شما هم قرار است به تازگی از این روش برای جایگزین کردن دندان از دست رفته خود استفاده کنید. بهتر است قبل از مراجعه به دندان پزشک مزایا و معایب آن را بررسی کنید.

مزایای ایمپلنت دندان

ایمپلنت یا کاشت دندان مزایای بسیاری برای بیمار دارد. به همین دلیل است که به عنوان یکی از بهترین روش‌های جایگزینی دندان از دست رفته شناخته می‌شود. راحتی، استحکام، مقاومت بالا، طول عمر زیاد، بازگرداندن توانایی جویدن طبیعی، امکان جایگزینی، زیبایی و … از جمله بارزترین مزایای کاشت دندان است. توجه داشته باشید که در صورت مراقبت اصولی ایمپلنت دندانی می‌تواند به یک دندان دائمی تبدیل شود. از طرفی با توجه به این‌که ایمپلنت هیچ مزاحمتی برای سایر دندان‌ها ایجاد نمی‌کند، بیش‌تر از سایر روش‌های درمانی مورد استقبال قرار می‌گیرد.

معایب ایمپلنت دندان

می‌توان گفت قیمت بالای ایمپلنت دندانی یکی از بزرگترین دلایلی است که است که باعث می‌شود که بسیاری از افراد رغبت چندانی نسبت به آن نداشته باشند. اما در این خصوص باید به این نکته توجه کنید که ایمپلنت از جنس تیتانیوم است و با توجه به مراحل انجام آن و دائمی بودن این دندان برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته، می‌توان از قیمت بالای آن چشم‌پوشی کرد.

زمان‌بر بودن مراحل ایمپلنت دندانی نیز از دیگر دلایلی است باعث می‌شود بسیاری از افراد آن را روش مناسبی برای درمان ندانند. همچنین جراحی‌های صورت گرفته در طول دوره درمان و نیاز به معاینات پزشکی مکرر از دیگر عواملی است که باعث می‌شود بسیاری از افراد از انجام ایمپلنت یا کاشت دندان اجتناب کنند.

هزینه کاشت دندان

هزینه کاشت دندان یکی از دغدغه‌های اساسی همه افرادی است که برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته خود به ایمپلنت نیاز دارند. در این خصوص باید بدانید که هزینه کاشت دندان بسته به شرایط دندان‌های شما متفاوت خواهد بود. توجه داشته باشید که هزینه کاشت دندان عبارت است از مجموع هزینه فیکسچر، قطعات پروتزی و هزینه لابراتوار.

در ادامه دلایلی را مطرح می‌کنیم که ثابت می‌کند ایمپلنت دندانی بسیار مقرون به صرفه‌تر از پروتزهای دندانی ثابت و متحرک است. توجه داشته باشید که در حالت عادی برای پر کردن فضای خالی موجود در بین دندان‌ها از روشی با نام بریج یا همان پل استفاده می‌شود. در این حالت برای جایگزینی دندان از دست رفته لازم است که دو دندان چپ و راست آن نیز تراش بخورند. بنابراین خواه یا ناخواده دو دندان سالم هم تحت تاثیر قرار می‌گیرند و ممکن است به مرور زمان دچار پوسیدگی شوند. در این حالت به دلیل درگیر نشدن استخوان فک، امکان تحلیل رفتن استخوان به مرور زمان وجود دارد. اما ایمپلنت علاوه بر اینکه از تحلیل استخوان فک جلوگیری می‌کند. هیچ آسیبی نیز به دندان‌های مجاور نمی‌رساند. به علاوه لازم به ذکر است که هزینه ایمپلنت دندان‌های جلویی یا پشتی و  بالایی و پایینی هیچ تفاوتی با هم ندارند.

ایمپلنت دندان
ایمپلنت دندان

آیا امکان پس زده شدن ایمپلنت دندان وجود دارد؟

اگر این سوال ذهن شما را نیز به خود درگیر کرده است که آیا این امکان وجود دارد که مدتی پس از کاشت دندان، ایمپلنت توسط بدن پس زده شود؟ در این خصوص باید بدانید که تیتانیوم فلزی است که به راحتی می‌تواند با بدن سازگار شود. بنابراین احتمال پس زده شدن آن توسط بدن بسیار اندک است. عواملی که می‌تواند امکان پس زده شدن ایمپلنت را افزایش دهد، عبارتند از :

جراحی نامناسب : که برای جلوگیری از این مشکل مراجعه به دندان پزشک متخصص و رعایت نکات بهداشتی لازم پس از جراحی می‌تواند این احتمال را به حداقل برساند.

تروما یا آسیب دیدن به ایمپلنت بلافاصله بعد از جراحی : رعایت نکات ایمنی پس از جراحی می‌تواند این مشکل را به صفر برساند.

پروتز نامناسب : قرار گرفتن پروتز نامناسبی که نتواند نیرو را به صورت متعادل پخش کند، یکی از مهمترین دلایلی است که می‌تواند منجر به پس زده شدن ایمپلنت دندانی شود.

ایمپلنت دندانی برای چه افرادی توصیه نمی‌شود؟

هر چند ایمپلنت دندان یکی از بهترین روش‌های درمانی برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته است. اما مانند هر روش دیگری برای همه افراد مناسب نیستند. در این خصوص باید بدانید که ایمپلنت دندان برای افراد سیگاری، افرادی که به بیماری‌های خود ایمنی مبتلا هستند و در این زمینه دارو مصرف می‌کنند، بیماران دیابتی و افرادی که از نواحی سر و گردن در معرض پرتو درمانی قرار می‌گیرند توصیه نمی‌شود.

در این مطلب سعی کردیم به تمامی سوالاتی که در خصوص ایمپلنت دندان ممکن است ذهن شما را به خود درگیر کند، پاسخ بگوییم. اگر این مطلب قادر بود به سوالات شما نیز پاسخ دهد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. اگر هم که نکات ارائه شده در این مطلب نمی‌تواند به تمامی سوالات شما پاسخ دهد. می‌توانید سوالات خود را در قالب نظرات از ما بپرسید تا همکاران ما و متخصصان دندان پزشکی در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهند.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *