ردکردن این

آیا می‌توانیم دندان‏‌های‌مان را بدون ارتودنسی مرتب کنیم؟

بله! درمان نامرتبی دندان بدون ارتودنسی نیز امکان‎پذیر است. دندان‎های نامرتب و بدفرم می‎توانند زیبایی شما را تحت تاثیر قرار دهند و اعتماد به نفس‌تان را کاهش دهند. علاوه بر این دندان‏‌های نامرتب می‎توانند بهداشت دهان و سلامت عمومی شما را به خطر بیندازند و عملکرد و سلامت فک‌تان را تحت تاثیر قرار دهند. دندان‏‌های کج و کوله می‌توانند باعث فشار روی مفصل فک شده و سردرد‎های مزمن، تنش‎های روی صورت و فک یا مشکلاتی را به هنگام خوردن یا صحبت‎ کردن برای شما به همراه آورند.
همینطور به سختی می‎توان دندان‎های کج و نامرتب را تمیز کرد و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری لثه، پوسیدگی دندان و حفره و حتی از دست دادن دندان‏‌ها در آن زیاد است.

معمولا در چنین مواقعی دندان‌پزشکان درمان ارتودنسی را به بیماران توصیه می‌کنند اما بهتر است بدانید که آن تنها گزینه‏ برای درمان نامرتبی دندان‏‌ها نیست و شما می‎توانید انتخاب‏‌های دیگری نیز داشته باشید.

ارتودنسی فلزی با همه‎ی مزایایی که دارد، برخی مشکلات نیز با خود به همراه می‌آورد که همین، برخی از افراد را از درمان منصرف می‎کند. وجود سیم‎هایی روی دندان می‌تواند ظاهر ناخوشایندی به دندان‏‌هایتان دهد و لبخند شما را تحت تاثیر قرار دهد. همینطور با اینکه مدت زمان درمان ارتودنسی بیشتر به نوع ناهنجاری دندان‎ها بستگی دارد اما عموما به مدت 18 ماه یا حتی بیشتر شما مجبور هستید تا از سیم‌‏های فلزی روی دندان‌های خود استفاده کنید.

درمان نامرتبی دندان بدون ارتودنسی
درمان نامرتبی دندان بدون ارتودنسی

خوشبختانه امروزه با روش‏‌های جایگزین ارتودنسی می‎توان به قاطعیت گفت که هیچ‎وقت برای مرتب‎ کردن‎ دندان‏‌ها دیر نیست و بیماران می‌توانند در هر سنی راه‌حل مناسبی را برای بهبود لبخند‎شان پیدا کنند. ما در ادامه بهترین روش‌های درمانی زیبایی دندان‎ها را به شما پیشنهاد می‎کنیم که می‎توانند جایگزین ارتودنسی فلزی شوند.

درمان نامرتبی دندان بدون ارتودنسی

باندینگ دندان

باندینگ دندان یک روش سریع و آسان برای بهبود ظاهر دندان‎ها و مرتب‎ کردن آن‎ها است. از این روش درمانی بیشتر برای ترمیم جزئی دندان مثل پوشش دندان‏‌های شکسته، ترک‎خورده، لپ‎پریده، لکه‎دار، افزایش طول تاج و پر کردن فواصل دندانی استفاده می‎شود.

باندینگ دندان تقریبا شبیه بتونه کاری و درزگیری است و در آن از ماده‎‌ای به نام رزین کامپوزیت برای بهبود هر گونه ناهنجاری دندان استفاده می‎شود. در واقع روش کار در این درمان زیبایی دندان به این شکل است که یک ماده‎ی مصنوعی به نام رزین کامپوزیت به ساختار دندان طبیعی متصل می‎شود و هر گونه نقص دندان را پنهان می‎کند.

این روش درمانی ساده و ارزان بوده و سریع انجام می‎شود. گاها فقط با یک جلسه مراجعه به دندانپزشک پروسه‎ی درمانی آن کامل می‎شود. اما خوب ماده‌‏ی استفاده شده در باندینگ نسبت به برخی مواد غذایی و سیگار حساس بوده و زود تغییر رنگ می‎دهد. همینطور طول عمر آن کوتاه بوده و اکثرا بعد از 5 سال نیاز به ترمیم دوباره دارد.

درمان نامرتبی دندان بدون ارتودنسی
درمان نامرتبی دندان بدون ارتودنسی

پرسلین ونیر

ونیر دندان یکی از آشناترین درمان‏‌ها برای بهبود وضعیت دندان‏‌ها بدون سیم‏‌های فلزی است که احتمالا شما نیز نام آن را شنیده‎اید. ونیر دندان روکش نازکی است که روی سطح دندان قرار می‎گیرد و شکل جذاب‎تری به دندان‎های‎تان می‎دهد.

ونیر چیزی شبیه به ناخن مصنوعی است و می‎تواند برای ترمیم دندان‏‌های بدشکل و کج، دندان‎های ترک‎خورده یا شکسته، لکه‎دار و پر کردن فواصل پین دندان‏‌ها استفاده شود.

پرسلین ونیر همانطور که از نامش مشخص است از ماده‎ای به نام پرسلین ساخته می‎شود که بسیار قوی بوده و عمر طولانی‌تری نیز دارد. در این روش درمانی دندانپزشک کمی از سطح مینای دندان را از جلو و دو طرف دندان تراش می‎دهد تا فضا برای قرارگیری ونیر ایجاد شود و دندان‎های شما طبیعی بنظر برسند. البته این پروسه ممکن است مدتی طول بکشد و نیاز به چندین مراجعه به دندانپزشک دارد.
همانطور که اشاره کردیم پرسلین ونیر طول عمر بالایی دارد و با مراقبت مناسب 10 الی 25 سال می‌تواند دوام داشته باشد. همینطور آن در مقابل رنگدانه‌های قهوه، چای، سیگار مقاوم بوده و همیشه رنگ اولیه‎ی خود را حفظ می‎کند. شاید تنها عیب این روش درمانی این است که در آن مینای دندان تراش می‏‌خورد و شکل طبیعی دندان تغییر می‎یابد.

درمان نامرتبی دندان بدون ارتودنسی
درمان نامرتبی دندان بدون ارتودنسی

ارتودنسی نامرئی

بیشتر ماها با شنیدن نام ارتودنسی یاد سیم‎های فلزی با نگین‏‌هایی روی آن می‌افتیم. اما نوع مدرن‎تری از ارتودنسی نیز وجود دارد که با نام ارتودنسی نامرئی شناخته می‌شود.

در این روش ارتودنسی از هیچ سیم و فلزی برای صاف‎ کردن دندان‎ها استفاده نمی‎شود و جای آن‎ها را پلاستیک‏‌های شفاف و بادوامی گرفته است.

این پلاستیک‌های شفاف به تدریج دندان‎ها را به موقعیت مناسب خود هدایت کرده و معمولا بعد از 20 هفته دندان‏‌ها کاملا مرتب می‎شوند. این روش درمانی مطمئن و همیشگی است و نسبت به دو نوع قبل مشکلات بعدی آنچنانی نخواهد داشت. البته این روش درمانی گران است و اکثرا هیچ بیمه‎ای آن را پوشش نمی‏‌دهد.

همینطور شما باید همیشه از الاینرهای پلاستیکی استفاده کنید که همین کمی کار را مشکل می‌کند. یعنی حتی در مواقع خواب نیز مجبور هستید که آن‏ها را روی دندان‏‌های خود نگه دارید و فقط قبل از هر وعده‎ی غذایی مجاز هستید که آن‎ها را از دهان‎تان خارج کنید. با همه‎ی مزایایی که این نوع ارتودنسی دارد، اگر شما آن را به 20 ساعت در شبانه‎روز استفاده نکنید، هیچ نتیجه‏‌ای نخواهید گرفت.

درمان نامرتبی دندان بدون ارتودنسی
درمان نامرتبی دندان بدون ارتودنسی

راه‎هایی برای پیشگیری از ارتودنسی دندان

ممکن است شما به عنوان کودک، نوجوان یا بزرگسال دندان‌های مرتب و سالمی داشته باشید اما این همیشگی نیست و دندان‌‏های شما در آینده می‎تواند کج، بدشکل و بدفرم شود. پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. سعی کنید عادت‏‌های زیر را ترک کنید تا لبخند زیبای‎تان را برای همیشه حفظ کنید.

1) روی شکل نخوابید

هنگامی که شما روی شکم می‌خوابید، ناخودآگاه سر خود را به سمت یک طرف روی بالش قرار می‎دهید که این می‌تواند باعث فشار به دندان‏‌های‌تان شود. تکرار این عمل می‎تواند به دندان‏‌هایتان آسیب بزند و منجر به کج شدن دندان‎ها و تغییر شکل آن‎ها شود.

اگر شما عادت دارید که در حالی که روی شکم خوابیده‎اید، سرتان را روی بازوی‌تان قرار می‎دهید، بهتر است آن را ترک کنید. این عادت  می‎تواند فشار را روی دندان‏های شما افزایش دهد و حرکت‏ آن‎ها را تسریع کند. سعی کنید

2) از دست دادن دندان‌های‎تان را نادیده نگیرید

از دست دادن دندان یکی از رای‌ج‏ترین اتفاقاتی است که بیشتر ماها تجربه‏‌ی آن را داریم. اما به این معنی نیست که شما می‎توانید آن را نادید بگیرید. اگر شما تنها یکی از دندان‌های خود را از دست داده‌اید، پس باید منتظر کج شدن دندان‏‌های‎ مجاور آن باشید. شکاف بین دو دندان افتاده می‌تواند منجر به کج شدن‌ دندان‌های کناری و تغییر شکل آن‎ها شود.

از طرف دیگر تمیز کردن دندان‏‎های مجاور بسیار سخت است و این می‌تواند شروعی برای پوسیدگی و حفره‏‌ی دندان باشد. خوشبختانه گزینه‏‌های مختلفی برای جایگزینی‎ دندان‌های افتاده وجود دارد و شما می‎توانید از آن‏ها برای درمان استفاده کنید. ایمپلنت و بریج دندان دو روش درمانی رایج بدین منظور است که شما باید با توجه مزایا و معایب هر کدوم مناسب‎ترین گزینه را برای خودتان انتخاب کنید.

3) جوییدن سر مداد و خودکار را ترک کنید

یکی از عادات مخرب دندان همین جوییدن سر مداد و خودکار یا هر شی سختی می‌باشد. این عمل به دندان‎ها فشار وارد کرده و باعث حرکت دندان‏‌ها می‌شود. سعی کنید این عادت را ترک کنید تا از جابه‌جایی دندان‏‌های‎تان جلوگیری نمایید.

4) نگذارید که کودکان انگشت شست خود را بمکند

این یکی از عادت‎های رایج در بین کودکان است که بین 2 تا 4 سالگی زیاد دیده می‌شود. اما خوب این عمل می‎تواند به دندان‏‌های جلویی کودک آسیب بزند و به همین خاطر شما باید کودک را از انجام آن بازدارید. معمولا زمانی که کودک تمایل به مکیدن انگشت شست خود دارد، احتمالا گرسنه، خسته یا نگران است که شما باید آن را تشخیص دهید و حواس کودک را پرت کنید.

5) بهداشت دهان و دندان را جدی بگیرید

یکی از دلایل اصلی کجی دندان‏‌ها مخصوصا در کودکان بهداشت ضعیف دهان و دندان است. سعی کنید مسواک زدن و کشیدن نخ دندان را به یکی از عادات روزمره‏‌ی خود تبدیل کنید و همیشه به موقع به دندانپزشک مراجعه کنید تا از مشکلات جدی‎تر در آینده جلوگیری نمایید.

سعی کنید این عادات مخرب دندان‏ها را ترک کنید تا از کجی دندان‏هایتان جلوگیری نمایید. هر سه روش درمانی که دربالا اشاره کردیم درمان نامرتبی دندان بدون ارتودنسی بسیار رایج بوده و شما می‎توانید مناسب‎ترین گزینه را برای خودتان انتخاب کنید. سعی کنید قبل از هر اقدامی به دندانپزشک مراجعه کرده و در مورد تصمیم‏‌تان با ایشان صحبت کنید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *