ردکردن این

ایمپلنت دندان چیست؟ مراحل مراقبت‌ها و قیمت ایمپلنت ۱۴۰۰

ایمپلنت دندان چیست؟ مراحل مراقبت‌ها و قیمت ایمپلنت ۱۴۰۰

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
کاشت ایمپلنت دندان چیست

فهرست مطالب

کاشت ایمپلنت دندان یک روش جایگزین (ریشه) دندان های از دست رفته است. ایمپلنت دندان یک پروتز ثابت از جنس تیتانیوم است. که داخل استخوان فک جا می‌گیرد.

همه دوست دارند دندان‌های سالم و زیبا داشته باشند. وجود دندان‌ها علاوه بر اینکه برای جویدن غذا ضروری‌ست، روی لبخند و زیبایی چهره نیز تأثیر بسزایی می‌گذارند. اما مسائل مختلفی ممکن است باعث شود یک یا چند دندان خود را از دست بدهیم.

در این مطلب قصد داریم همه چیز را درباره کاشت دندان ایمپلنت به زبان ساده توضیح دهیم. پس لطفاً تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان نوعی پروتز کاشتنی تیتانیومی است که در استخوان فک قرار گرفته و نقش ریشه دندان را ایفا می‌کند. دندان ایمپلنت حدود ۳ تا ۶ ماه بعد از کاشت به استخوان فک جوش می‌خورد. پس از آن می‌تواند روکش دندان را در جای خود نگه دارد. دقت کنید که ایمپلنت با پروتز دندان (یا همان دندان مصنوعی) و مینی ایمپلنت در ارتودنسی کاملاً متفاوت است.

ایمپلنت دندان برای چه کسانی لازم است؟

افراد بزرگسالی که به دلایل مختلفی یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اند کاندید کاشت ایمپلنت دندان هستند. برخی افراد به دلیل پوسیدگی‌های عمیق، دندان خود را از دست می‌دهند. بعضی دندان‌ها به‌صورت مادرزادی رویش نمی‌کنند.

البته متخصص ایمپلنت بررسی می‌کند که در این افراد فاصله بین دندان‌ها برای کاشت ایمپلنت باید مناسب باشد. بد نیست بدانید طبق برخی مطالعات صورت گرفته، کاشت دندان ایمپلنت در ۹۰ تا ۹۵ درصد از مواقع موفقیت‌آمیز است.

برای بعضی از افراد این سؤال پیش می‌آید که کدام دندان‌ها را می‌توان ایمپلنت کرد. خوشبختانه امکان کاشت ایمپلنت به جای همه دندان‌ها وجود دارد. اما گاهی شرایطی هم پیش می‌آید که کاشت دندان ایمپلنت را ناممکن می‌کند. در ادامه راجع به این شرایط توضیح می‌دهیم.

کاشت ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟

به‌طور ۱۰۰ درصد نمی‌توان گفت جراحی کاشت دندان ایمپلنت برای همه موفق خواهد بود. همچنین به‌طور دقیق نمی‌توان گفت ایمپلنت دندان برای چه کسانی منع دارد. بنابراین برای پیشگیری از جراحی ایمپلنت ناموفق، حتما باید پزشک متخصص ایمپلنت این موارد را بررسی کند. افراد بسیاری که تا چندی قبل منع کاشت ایمپلنت دندان داشتند، با توجه به پیشرفت‌های علم پزشکی می‎‌توانند ایمپلنت کنند.

ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب نیست

در ادامه چند مورد از افرادی که باید در انجام ایمپلنت احتیاط کنند را نام می‌بریم.

 • کاشت دندان ایمپلنت برای افراد سیگاری انجام نمی‌گیرد، چون سیگار کشیدن ریسک ناموفق بودن کاشت ایمپلنت را افزایش می‌دهد.
 • کاشت دندان ایمپلنت برای افرادی که از عفونت‌های دهانی رنج می‌برند نیز انجام نمی‌گیرد. چون عفونت ریسک لق شدن ایمپلنت را افزایش می‌دهد.
 • ایمپلنت دندان برای بانوان باردار به خودی خود منع ندارد. اما کاشت دندان ایمپلنت جراحی دارد. بهتر است به دلیل احتمال بروز خطر حین جراحی، از آن پرهیز کنید.
 • انجام ایمپلنت برای افرادی که در پروسه رادیوتراپی فک و صورت قرار دارند، ممنوعیت دارد.
 • اگر هنوز در سنی هستید که رشد استخوان فک شما متوقف نشده، نباید ایمپلنت انجام دهید. در غیر این صورت امکان لق شدن ایمپلنت وجود دارد.
 • برای کسانی که دندان قروچه می‌کنند ایمپلنت دندان در بلندمدت موفق نخواهد بود. زیرا به‌خاطر فشارهای وارده امکان آسیب به دندان ایمپلنت و کاهش عمر آن وجود دارد.

باید بدانید بسیاری از این موارد قابل حل هستند. پس اگر این هریک از این موارد شامل حال شما می‌شود ناامید نشوید و با متخصص دندانپزشک خود مشورت کنید.

هزینه ایمپلنت دندان چقدر است؟

بسیاری افراد کنجکاوند بدانند چرا هزینه ایمپلنت دندان گران است و آیا می‌شود از ایمپلنت ارزان استفاده کرد یا نه؟

قیمت ایمپلنت دندان
هزینه کاشت دندان ایمپلنت بر اساس فاکتورهای متعددی تعیین می‌شود مثل:

 • تعداد ایمپلنت برای کاشت
 • جنس و برند ایمپلنت دندان
 • روش کاشت دندان ایمپلنت
 • نیاز یا عدم نیاز به پیوند استخوان فک
 • نیاز یا عدم نیاز به بالا بردن سینوس
 • نوع تخصص جراح
 • و …

در کلینیک دندانپزشکی میخک شفافیت یک اصل است و لیست قیمت ایمپلنت دندان در تهران به شرح زیر است:
—لیست قیمتی—

کشور سازنده برند فیکسچر هزینه ایمپلنت + روکش PFM هزینه ایمپلنت + روکش زیرکونیم
کره Megagen or Dentis ۶/۰۰۰/۰۰۰ تومان ۶/۸۰۰/۰۰۰ تومان
سوئیس Straumann neodent ۸.۰۰۰.۰۰۰ نومان ۸.۸۰۰.۰۰۰ نومان
سوئیس Straumann iti SLA Active ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان ۱۰.۸۰۰.۰۰۰ تومان

 

همانطور که ملاحظه کردید هزینه ایمپلنت دندان در ۱۴۰۰ در کلینیک دندانپزشکی میخک از ۶.۰۰۰.۰۰۰ تومان شروع می‌شود.

برای اطلاع دقیق از خدمات موردنیاز و هزینه آن حضوری کلینیک ایمپلنت میخک در تهران مراجعه کنید. همچنین، پزشکان میخک با ارائه خدمات مشاوره آنلاین آماده راهنمایی به شما عزیزان هستند.

 

 

مراحل کاشت و جراحی ایمپلنت دندان چگونه است؟

کاشت ایمپلنت دندان چند مرحله دارد. برای داشتن یک ایمپلنت موفق باید این مراحل را با حوصله طی کنید و از عجله بپرهیزید. بنابراین باید پیش از اقدام، مراحل و نحوه ایمپلنت دندان را بشناسید. در ادامه توضیح می‌دهیم که ایمپلنت دندان چه مراحلی دارد.

مراحل ایمپلنت دندان

مراحل قبل از جراحی کاشت ایمپلنت دندان

 • قبل از کاشت ایمپلنت، ابتدا جراح فک و صورت مراجعه‌کننده را معاینه می‌کند. در جلسه مشاوره، بهترین روش ممکن را برای کاشت دندان انتخاب می‌کند. همچنین بررسی می‌شود که بهترین زمان برای کاشت ایمپلنت مراجعه کننده چه زمانی است.
 • قیمت ایمپلنت پس از بررسی و معاینه دندانپزشک مشخص می‌شود.
 • مراجعه‌کننده تا چند روز قبل از جراحی کاشت ایمپلنت نباید از داروهای رقیق‌کننده خون مثل آسپرین یا ایبوپروفن استفاده کند.

فرایند کاشت ایمپلنت دندان

 • جراح ناحیه جراحی را با تزریق بی‌حسی موضعی آماده می‌کند.
 • سپس دندان آسیب‌دیده را می‌کشد و در صورت لزوم، پیوند استخوان فک انجام می‌دهد. با این عمل فک مراجعه‌کننده توانایی لازم را برای نگه‌داری ایمپلنت به دست می‌آورد.
 • سپس کاشت پایه ایمپلنت را در استخوان فک یا لثه (بسته به نوع ایمپلنت) انجام می‌دهد.
 • آنگاه قطعه‌ای فلزی به نام هیلینگ کپ را روی پایه ایمپلنت قرار می‌دهد تا پایه ایمپلنت برای مدتی فرصت بهبودی پیدا کند.
 • جراح اباتمنت ایمپلنت دندان را روی پایه ایمپلنت پیچ می‌کند.
 • آنگاه روکش ایمپلنت را که از قبل به صورت سفارشی ساخته شده، به اباتمنت پیچ می‌کند.

توجه: مراحل ایمپلنت دندان را می‌توانید در فیلم ایمپلنت دندان مشاهده کنید.

مراقبت‌های بعد از کاشت ایمپلنت دندان

برای اینکه بتوانید بهترین نتیجه را از کاشت دندان ایمپلنت بگیرید، لازم است دستورالعمل‌های جراحتان را موبه‌مو رعایت کنید. تعدادی از کارهایی که لازم است بعد از کاشت دندان انجام دهید عبارت‌اند از:

 • تا ۸ ساعت بعد از کاشت ایمپلنت از خوردن و آشامیدن یا شستشوی دهان خودداری کنید.
 • از نوشیدن مایعات با نی خودداری کنید.
 • تا ۲۴ ساعت بعد از کاشت دندان، دندان‌های خود را مسواک نزنید و بعد از این مدت نیز از خمیردندان و مسواک مخصوص ایمپلنت دندان استفاده کنید.
 • متخصص ایمپلنت به شما آنتی بیوتیک برای عفونت ایمپلنت تجویز می‌کند. داروهای آنتی‌بیوتیک را مرتب مصرف کنید تا ایمپلنتتان عفونت نکند. مصرف این داروها از آبسه لثه بعد از جراحی کاشت ایمپلنت جلوگیری می‌کند.
 • تا حداقل ۳ روز بعد از کاشت دندان سیگار نکشید، مشروبات الکلی یا مواد مخدر مصرف نکنید. از نوشیدن چای و قهوه نیز خودداری کنید.
 • علائمی مثل تب و لرز، درد و ورم شدید ناحیه کاشت دندان، و بی‌حالی و ضعف ،حاکی از عفونت است. در چنین شرایطی حتماً در اسرع وقت با جراحتان تماس بگیرید و ایشان را در جریان بگذارید.

بیماران می‌پرسند ” بعد از ایمپلنت دندان چه بخوریم؟” باید گفت تغذیه شما بر اساس زمانی که از جراحی ایمپلنت می‌گذرد متفاوت خواهد بود. مثلا توصیه می‌شود تا یک هفته بعد از کاشت ایمپلنت، غذاهای آبکی مثل سوپ و فرنی بخورید. بعلاوه بهتر است غذاهایی که می‌خورید از نظر دما و حرارت، ولرم و رو به سرد باشد. از هفته دوم تا یک ماه پس از ایمپلنت می‌توانید غذاهای نرمی مثل پوره سیبزمینی، تخم مرغ آبپز، ماست و سبزیجات مصرف کنید.

کاشت ایمپلنت چقدر طول می‌کشد؟

جراحی کاشت دندان ممکن است نیم‌ساعته به پایان برسد یا تا دو ساعت به طول انجامد. دوره نقاهت پس از کاشت ایمپلنت دندان نیز به عوامل متعددی بستگی دارد. عواملی نظیر نوع جراحی انجام ‌شده، سرعت بهبود بدن، رعایت یا عدم‌رعایت دستورالعمل‌های مراقبت بعد از جراحی و … .
دوره نقاهت کاشت دندان معمولا به‌طور متوسط ۲ تا ۳ ماه به طول می‌انجامد. در کل، کاشت دندان از ابتدای مسیر تا انتها ممکن است چیزی در حدود ۴ تا ۹ ماه زمان ببرد.

ایمپلنت فوری دندان یا ایمپلنت یک روزه چیست؟

ایمپلنت فوری دندان (یا همان ایمپلنت immediate loading) روشی است که طی آن پایه ایمپلنت دندان و تاج موقتی آن تنها در عرض یک روز کاشته می‌شود. بعضی از افراد تصور می‌کنند که قیمت ایمپلنت فوری باید خیلی بیشتر باشد. اما واقعیت این است که این روش از نظر نوع مراحل کاشت و هزینه تفاوت بارزی با کاشت ایمپلنت سنتی ندارد. تنها به دلیل کوتاه‌تر بودن مدت زمان کاشت، توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است.

ایمپلنت فوری یا یک روزه

نکته اصلی این است که این روش برای همه انجام نمی‌شود. بلکه متخصص ایمپلنت بررسی می‌کند که آیا تراکم استخوان بیمار مناسب هست یا نه. اگر شرایط لازم برقرار باشد فرایند ایمپلنت کوتاه می‌شود و لازم نیست برای جراحی ایمپلنت صبر کرد. جراحی پروتز موقتی در همان روز انجام می‌شود. در نهایت پس از مدت مشخص، پروتز نهایی جایگزین می‌شود.

عمر مفید دندان ایمپلنت چقدر است؟

بسیاری از افرادی که به آنها پیشنهاد کاشت دندان ایمپلنت می‌شود، می‌پرسند:” آیا ایمپلنت دندان عمری است؟”. باید گفت دوام ایمپلنت دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر بعد از کاشت ایمپلنت به‌درستی از دندان‌هایتان مراقبت کنید می‌توانید طول عمر دندان ایمپلنت را سال‌‌ها حفظ کنید. مراقبت هایی مثل:

 • هر چند مدت یک‌بار برای پاک‌سازی ایمپلنت‌ها به پزشک مراجعه کنید.
 • با ایجاد فشار بیش از حد روی ایمپلنت‌ها باعث شکستگی‌شان نشوید.

گفته می‌شود با انجام مراقبت‌ها، طول عمر ایمپلنت دندان به ۲۰ سال هم می‌رسد. علاوه بر مراقبت های شخصی، جنس مواد ایمپلنت نیز بر طول عمر آن بسیار تاثیرگذار است. هرچه مواد به‌کار رفته در آن مقاوم تر باشد، عمر ایمپلنت نیز بیشتر است و احتمال شکستگی کمتر می‌شود.

آیا می‌خواهید بدانید چه عواملی بر طول عمر دندان ایمپلنت و ماندگاری آن تاثیر می‌گذارند؟ میخک در این رابطه هم اطلاعات مفیدی به شما تقدیم می‌کند.

 

بهترین مارک ایمپلنت دندان

برندهای ساخت کشور کره، سوئیس، آلمان و امریکا از جمله معروف‌ترین برندهای ایمپلنت دندان در ایران هستند. ایمپلنت ساخت هر یک از این کشورها بسیار با دوام و با کیفیت است. همچنین تفاوت بارزی بین ماندگاری ایمپلنت ساخت این برندها وجود ندارد.

مارک های معروف ایمپلنت دندان عبارتند از:

 1. اشترومن یا استرامان (Straumann) ساخت سوئیس
 2. دنتیس (Dentis) کره ای
 3. مگاژن (Megagen) کره ای

اطلاعات مفید درباره کاشت و نصب دندان ایمپلنت

طبیعی است که برای افرادی که متقاضی کاشت دندان هستند، سؤالاتی پیش آید. در ادامه به چند سؤال پرتکرار در این زمینه پاسخ می‌دهیم.

کاشت ایمپلنت دندان

سن مناسب برای کاشت ایمپلنت دندان چه زمانی است؟

بهترین سن برای کاشت دندان ایمپلنت زمانی است که استخوان فک و صورت به رشد کامل خود رسیده باشد. این اتفاق معمولاً در سن ۱۸ سالگی رخ می‌دهد. البته نوجوانان زیر ۱۸ سال هم می‌توانند با رعایت ملاحظاتی برای کاشت ایمپلنت دندان اقدام کنند. مثلا این احتمال وجود دارد که با افزایش سن، استخوان فک و صورت این افراد بیشتر رشد کند. در این صورت دندان کاشته شده نیاز به تعویض پیدا می‌کند.

جوش خوردن دندان ایمپلنت چقدر طول می‌کشد؟

معمولاً ۳ تا ۶ ماه طول می‌کشد تا دندان ایمپلنت به استخوان فک کاملاً جوش بخورد. هر چه از دستورات جراحتان بهتر پیروی کرده و از دندان ایمپلنت‌شده بهتر مراقبت کنید، روند جوش خوردن ایمپلنت دندان سریع‌تر انجام می‌شود.

کاشت ایمپلنت دندان در کلینیک دندانپزشکی میخک

کاشت دندان ایمپلنت یکی از بهترین روش‌هایی است که زیبایی را به چهره و لبخندتان بازمی‌گرداند. برای اینکه بهترین روند کاشت دندان را تجربه کنید، حتماً به یک جراح مجرب در این زمینه مراجعه کنید. پس از جراحی کاشت دندان نیز تلاش کنید به خوبی از ایمپلنت‌های دندانتان مراقبت کنید. با کاشت دندان تحت نظر بهترین دندانپزشک‌ها، سلامتی و زیبایی را به خودتان هدیه کنید.
کلینیک دندانپزشکی میخک یکی از بهترین گزینه‌ها برای ایمپلنت دندان در شمال تهران و غرب تهران است. مرکز ایمپلنت میخک با ارائه تعهد به بازپرداخت هزینه درصورت عدم موفقیت، به مراجعین بالاترین اطمینان را می‌دهد. دندانپزشک متخصص ایمپلنت با انتخاب بهترین مواد، زمینه این تعهد را فراهم می‌کند.

 

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلینیک دندان میخک