ردکردن این

بهترین زمان ایمپلنت بعد از کشیدن دندان

بهترین زمان ایمپلنت بعد از کشیدن دندان

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
چه مدت بعد از کشیدن دندان می توان ایمپلنت کرد

فهرست مطالب

تعیین بهترین زمان برای ایمپلنت بعد از کشیدن دندان یکی از مهم‌ترین مراحل کاشت ایمپلنت است. تعیین این زمان به عواملی نظیر تشخیص پزشک، سلامتی عمومی بدن، بهداشت دهان و میزان مناسب بودن محل قرار گرفتن ایمپلنت بستگی دارد.

ایمپلنت دندان تقریباً محبوب‌ترین و کارآمد‌ترین شیوه برای جایگزینی دندان‌های از بین رفته و پوسیده است. ایمپلنت دندان از اهمیت زیادی برخوردار است و در اکثر اوقات بعد از کشیدن دندان به‌منظور جلوگیری از فرسایش لثه و تغیر فرم نادرست دندان (که موجب فراهم کردن شرایط پوسیدگی دندان‌های مجاور می‌شود.) ضروری است.

از آنجایی که ایمپلنت دندان بسیار حساس و پر‌هزینه است سؤالات زیادی درباره نحوه انجام و همچنین بهترین زمان برای ایمپلنت دندان بعد از کشیدن مطرح می‌شود سؤالاتی از قبیل:

 • چه مدت بعد از کشیدن دندان می‌توان ایمپلنت کرد؟
 • چه عواملی در تعیین زمان مناسب برای کاشت ایمپلنت مؤثر هستند؟
 • بهترین زمان انجام ایمپلنت دندان، چه زمانی است؟
 • در صورت داشتن عفونت لثه چه مدت برای کاشت ایمپلنت دندان باید صبر کرد؟

برای کاشت ایمپلنت دندان جایگزین دندان های کشیده شده انواع متفاوتی وجود دارد که بنا‌بر نظر پزشک و همچنین عوامل دیگر که در این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت دسته‌بندی می‌شوند.

عوامل موثر در تعیین بهترین زمان برای ایمپلنت دندان

سؤال دیگری که در این مقاله به دنبال پاسخ گفتن به آن هستیم؛ آن است که آیا چند سال بعد از کشیدن دندان نیز امکان کاشت ایمپلنت دندان وجود دارد یا خیر؟! و در آخر درمورد بهترین سن برای کاشت ایمپلنت دندان بحث خواهیم کرد و عوامل مؤثر را بررسی می‌کنیم.

بهترین زمان برای ایمپلنت بعد از کشیدن دندان را چطور تشخیص دهیم؟

تشخیص بهترین زمان برای ایمپلنت دندان بعد از کشیدن به عوامل متعددی بستگی دارد که در ادامه به بررسی هریک می‌پردازیم.

عوامل موثر بر تعیین بهترین زمان کاشت دندان ایمپلنت

 

 

۱) میزان تراکم، ارتفاع و پهنای استخوان فک

میزان تراکم، ارتفاع و پهنای استخوان فک مورد نظر برای ایمپلنت دندان اهمیت بسیار زیادی دارد. بنابراین توصیه می‌شود قبل از اقدام به ایمپلنت دندان حتماً میزان تراکم استخوان با استفاده از عکس اشعه‌‌ی ایکس یا سی‌تی‌اسکن سنجیده شود. بعد از بررسی عکس‌ها، دندان‌پزشک تشخیص می‌دهد بهترین زمان برای ایمپلنت بعد از کشیدن دندان چه زمانی است. در برخی از موارد بیمار به‌منظور ترمیم بافت استخوان فک خود نیاز به عمل جراحی پیوند استخوان دارد که این عمل کاشت ایمپلنت را تا ۶ ماه به عقب می‌اندازد.

۲) نحوه کشیده ‌شدن دندان

نحوه کشیده شدن دندان بسیار مهم است. اگر کشیدن دندان توسط افراد غیرمتخصص به صورت غیراصولی صورت پذیرد. باعث عوارضی مثل خونریزی، ابتلا به حفره خشک، آسیب اعصاب صورت و از همه مهم‌تر عفونت لثه و آسیب به استخوان فک می‌شود و زمان ایمپلنت دندان را ماه‌‌ها عقب می‌اندازد. در نتیجه توصیه می‌شود کشیدن دندان به روش آتروماتیک انجام شود. این روش به سالم ماندن حفرات استخوان اطراف دندان کمک می‌کند و کاشت ایمپلنت را راحت‌تر می‌کند.

۳)عفونت لثه

در صورت وجود عفونت لثه ایمپلنت دندان بسیار پر‌ریسک است و امکان شکست روش ایمپلنت زیاد است. لذا در مواردی که لثه دارای عفونت است لازم است به‌منظور درمان بافت‌های عفونی لثه، چند هفته الی چند ماه (بنابر تشخیص پزشک) عمل کاشت ایمپلنت را به تعویق انداخت. در این صورت نتیجه کاشت ایمپلنت دندان هم از لحاظ زیبایی و هم استحکام بهتر خواهد بود.

۴)دفعات جراحی

در بسیاری از موارد عمل کاشت ایمپلنت دندان هم‌زمان و بعد از کشیدن دندان طبیعی صورت می‌گیرد. شایان توجه است این روش برای بیمارانی که دارای شرایط لازم هستند (در صورت صلاح‌دید دندانپزشک) بهترین زمان برای ایمپلنت دندان بعد از کشیدن است. زیرا عمل جراحی به یک جلسه خلاصه می‌شود و دیگر نیازی برای جراحی مجدد برای کاشت فیکسچر نیست.

۵) سن افراد

برای کاشت ایمپلنت دندان لازم است استخوان فک بیمار به‌طور کامل رشد کرده باشد. اگر در زمان رشد عمل کاشت ایمپلنت صورت بگیرد، در نتیجه‌ی رشد عمودی صورت و دندان‌ها، ایمپلنت در جای خودش ثابت می‌ماند در نتیجه با دندان‌های کناری اختلاف سطح پیدا می‌کند که از لحاظ زیبایی نامطلوب است و در عمل جویدن اختلال ایجاد می‌کند. معمولاً سن ۱۸سالگی را بهترین زمان برای ایمپلنت دندان می‌دانند. اما شایان توجه است که میزان رشد در افراد مختلف در اثر عوامل گوناگون متفاوت است.

۶) محل قرار گیری دندان

موقعیت فیزیکی خود دندان در تعیین بهترین زمان کاشت ایمپلنت بسیار مؤثر است. برای مثال درمورد نواحی جلوی دهان که اهمیت زیادی در زیبایی افراد دارد، بهترین زمان برای ایمپلنت بلافاصله پس از کشیدن دندان است. اما دندان‌های عقب به‌خاطر اینکه کمتر در دید هستند بهتر است مدت‌زمان بیشتری بین کشیدن دندان و ایمپلنت دندان فاصله بیاندازند تا استخوان فک به طور کامل ترمیم شود و اتصال قوی‌تری بین ایمپلنت و استخوان فک ایجاد شود.

۷)سلامت عمومی بدن و بیماری‌های زمینه‌ای

یکی دیگر از عواملی که در تعیین بهترین زمان برای ایمپلنت بعد از کشیدن دندان ضروری است. شرایط جسمانی بیمار است. کسانی که دارای دیابت بالا و بیماری‌های زمینه‌ای هستند لازم است با مشورت پزشک مدت‌زمان بین کشیدن دندان و کاشتن ایمپلنت را افزایش دهند. همچنین کسانی که دارای پوکی استخوان هستند برای ترمیم استخوان فک به مدت‌زمان بیشتری نیاز دارند و در برخی از موارد نیاز به پیوند استخوان جهت ترمیم بهتر استخوان فک است.


 

طول عمر ایمپلنت دندان چقدر است؟ ۵ عامل موثر بر ماندگاری ایمپلنت

 


چه مدت بعد از کشیدن دندان باید ایمپلنت کرد؟

همان‌طور که گفته شد عوامل متعددی در تشخیص بهترین زمان برای ایمپلنت بعد از کشیدن دندان مؤثر است و بهترین زمان برای ایمپلنت دندان در افراد مختلف متفاوت است. بنابراین زمان مشخص و قطعی برای همه ‌افراد وجود ندارد که حتماً در آن بازه‌ی زمانی عمل کاشت ایمپلنت دندان را انجام دهند. پزشک متخصص با در نظر گرفتن عواملی نظیر:

 • تراکم استخوان فک
 • نحوه کشیده شدن دندان
 • عفونت لثه
 • دفعات جراحی
 • سن افراد
 • محل قرار گیری دندان
 • سلامت عمومی بدن

فاصله‌ی زمانی بین کشیدن دندان و کاشت ایمپلنت دندان را مشخص می‌کند. به‌طور کلی ایمپلنت دندان به چهار دسته‌ی:

 1. کاشت ایمپلنت فوری
 2. کاشت ایمپلنت با زمان استاندارد
 3. کاشت ایمپلنت با تأخیر
 4. کاشت ایمپلنت با اخیر زیاد

هریک از این شیوه‌های کاشت ایمپلنت دندان مناسب بیماران با شرایط خاص خودشان است. برای مثال کسی که دچار عفونت لثه است نمی‌تواند کاشت ایمپلنت فوری یا ایمپلنت یک‌روزه انجام دهد، چرا که امکان بروز التهابات و همچنین شکست عمل کاشت ایمپلنت وجود دارد. همچنین در مواردی که ایمپلنت دندان های جلویی باید انجام شود به دلیل در دید بودن و اشکالی که در زیبایی افراد ایجاد می‌کند. نمی‌توان خیلی بین کشیدن دندان و کاشت ایمپلنت فاصله انداخت.

انواع ایمپلنت دندان بر اساس فاصله بین کشیدن دندان تا کاشت ایمپلنت
انواع ایمپلنت دندان بر اساس فاصله بین کشیدن دندان تا کاشت ایمپلنت

انواع رویکرد کاشت ایمپلنت براساس فاصله از کشیدن دندان

بعد از کشیدن دندان لازم است تمهیدی برای دندان از دست‌رفته دیده شود در غیر این صورت دهان صدمات زیادی می‌بیند؛ کج شدن و تغییر شکل دندان‌های دیگر که ممکن است باعث ایجاد حفره دندانی شود که روند پوسیدگی دندان را تسریع می‌کند. بنابراین لازم است جای خالی دندان قبل از ایجاد مشکلات بعدی پر شود تا به زیبایی و همچنین سلامت دندان‌های دیگر آسیب نرسد. اما برای تعیین بهترین زمان برای ایمپلنت بعد از کشیدن دندان، عوامل متعددی وجود دارد که تعیین بهترین زمان انجام ایمپلنت دندان را به چهار نوع تقسیم می‌کنند که در ادامه به بررسی هریک می‌پردازیم.

کاشت ایمپلنت فوری

اگر تراکم استخوان فک مناسب باشد و همچنین لثه دارای عفونت نباشد. بهترین زمان برای ایمپلنت بعد از کشیدن دندان بدون وقفه زمانی است. این نوع ایمپلنت را ایمپلنت فوری یا ایمپلنت یک‌روزه می‌نامیم. ایمپلنت فوری معمولاً برای دندان‌های جلویی استفاده می‌شود که در زیبایی چهره بسیار اهمیت دارد و لازم است برایش جایگزین فوری قرار دهیم. این روش برای دندان‌های عقبی (مگر ایمپلنت به صورت گروهی) به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. در ایمپلنت فوری در روز جراحی پروتز موقت گذاشته می‌شود و بعد از گذشتن دوره سه یا پنج‌ماهه و ثابت شدن ایمپلنت، پروتز نهایی گذاشته می‌شود. شایان توجه است در این مورد هزینه ایمپلنت دندان کمی بیشتر است. قیمت ایمپلنت فوری نسبت به انواع دیگر ۲۰ الی ۲۵ درصد (به دلیل مواد و متریال اضافی که مصرف می‌شود.) افزایش می‌یابد.

کاشت ایمپلنت با زمان استاندارد

اگر بنا به دلایلی که ذکر شد امکان کاشت ایمپلنت بعد از کشیدن دندان وجود نداشته باشد. زمان استاندارد برای کاشت ایمپلنت یک تا دو ماه پس از کشیدن دندان است. در این بازه زمانی، استخوان فک، عفونت لثه و سلامت دهان به‌طور کامل بهبود یافته‌است بنابراین روند ایمپلنت با سرعت و کیفیت بهتری صورت می‌گیرد و ایمپلنت بهتر به استخوان فک جوش ‌خورده و ایمپلنت از طریق آن بهتر پشتیبانی می‌شود، در نتیجه عمر ایمپلنت دندان افزایش می‌یابد.

کاشت ایمپلنت با تأخیر

در این شیوه ایمپلنت دندان در فاصله‌ی زمانی ۴ تا ۶ ماه پس از کشیدن دندان صورت می‌گیرد. جراح این نوع ایمپلنت را بیشتر به بیمارانی توصیه می‌کند که دارای تراکم استخوان فک نامناسب و نیازمند پیوند استخوان در محل قرارگیری ایمپلنت هستند. کاشت ایمپلنت دندان بعد از گذراندن این مراحل با موفقیت بیشتری همراه است. چون ایمپلنت به‌طور کامل به استخوان فک جوش می‌خورد و امکان لق شدن ایمپلنت تا حد خیلی زیادی کاهش می‌یابد.

کاشت ایمپلنت با تأخیر زیاد

در صورتی که فاصله بین کشیدن دندان و کاشت ایمپلنت بیشتر از یک سال طول بکشد آن را کاشت ایمپلنت با تأخیر زیاد می‌نامیم. اگرچه گذشتن چند هفته تا چند ماه می‌تواند برای بهبودی عفونت لثه و تشکیل مجدد تراکم استخوان مفید باشد اما اگر این فاصله خیلی طولانی شود ممکن استخوان فک تحلیل برود یا دندان های کنار حرکت کنند و با ایجاد حفره شرایط را برای پوسیدگی دندان مهیا کنند. اما همچنان بعد از گذشت این مدت طولانی امکان کاشت ایمپلنت دندان وجود دارد اما باید با دندان‌پزشک مشورت شود و در صورت نیاز عمل‌هایی برای فراهم کردن شرایط کاشت ایمپلنت دندان صورت گیرد.

 

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلینیک دندان میخک